J° 192 MIDDÉLBÜRGSCHE /Vrijdag 1874. COURANT. 14 Augustus. j Dit blad verschijnt dagelijks niet. uitzondering van den Zondag, den 2«< Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. L>e prijs per 3lm.franco is f 3.50. Middelburg 13 Augustus. Het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n° 81 bevat eene kennisgeving van den commissaris des konings in deze provincie aan burgemeester en wet houders der verschillende gemeentendat bij beschik king van den minister van binnenlandscho zaken van jden 7cn dezervoor zooveel de provincie Zeeland betreft, is d)epajdd dat de districts-veearts J. A. Alers, te 's Gj/ayenhagewordt ontheven ^an het toezicht in de provincie Zeeland en in het ged'eelte der provincie Zuid- Holland, ten zuiden van de lfoJis en de Lek gelegen en dat aan den districts-veearts L. Swart als werk kring wordt aangewezen de provincie Zeeland en het gedeelte der provincie Zuid-Hollandten zuiden van de Maas en de Lek gelegenmet de gemeente Barendrecht als standplaats. Morgen (Vrijdag) avond te 7 uren zal op het Molen water alhier weder eene uitvoering door het muziek korps der stedelijke schutterij plaats hebben. De te 's.Gravenhage gehouden 23® algemeene verga dering der Vereeniging ter bevordering van Fabriek en handwerksnijverheid in Nederland van wier werkzaamheden wij morgen ecu overzicht zullen geven is heden gesloten. De volgende algemeene verga dering zalvolgens heden genomen besluitte Middel burg gehouden worden. De afgevaardigden zijn heden namiddag op het ge meentebadhuis te Scheveningen aan een diner vereenigd. Z. K. H. prins Alexander is uit de residentie naar Petersburg vertrokken. De minister van justitie, mr. A. de Vries, is weder in de residentie teruggekeerd. Gisteren heeft de commissie van enquête naar den staat der koopvaardijvloot gehoord de heeren R. Gips, scheepsbouwmeester te Dordrecht, en H. F. Groen van Waarden, scheepsbouwmeester te Amsterdam. D'. C. Leemans, directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, is benoemd tot een der vice-prc- Sidenten van het oudheidkundig congresdat den 7en dezer te Stockholm is geopend. Blijkens de Staats-courant van lieden zal in de vol gende maand gelegenheid worden gegeven tot het afleg gen der examensvermeld in artt. 458 cn 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59)gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n° 97), ter ver krijging van diplomata voor het eerste natuurkundig- examen en het natuurkundig examen voor hulp-apo thekers, of van akten van bevoegdheid als arts of apo theker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zijdie tot de examens wenschen te worden toege laten, moeten daarvan vóór 29 Augustus a. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuurkundig examen en het natuiukundig examen voor hulp-apothekers, den hoog leeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam: voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar d'. L. C. van Goudoeverte Utrecht, eu voor het examen van apothe ker den hooglceraar dr. W. F. li. Suringar, te Leiden. Gisteren heeft de algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen have werkzaamheden voortgezet. In de eerste plaats kwam nu in behandeling- een amendement van de beide Amsterdamsche departemen ten, strekkende om te bepalen „dat de algemeene ver gadering- toegankelijk zij voor de vertegenwoordigers der pers, voor zoover zij zich daartoe vooraf schriftelijk bij het hoofdbestuur hebben aangemeld." De commis sie van wetsherziening had daarentegen voorgesteld, „dat de verslaggevers der pers door het hoofdbestuur tot het bijwonen der algemeene vergadering zouden uitgenoodigd worden." Na langdurige beraadslaging werd het amendement zonder hoofdelijke stemming en met langdurige en daverende toejuichingen aangeno men en de redactie der commissie dus verworpen. Een amendement van de beide Amsterdamsche depar tementen om te bepalen, dat de leiding der algemeene vergadering niet kan worden- toevertrouwd aan een voorzitter hui ten het hoofdbestuur te benoemen, werd met 547 tegen 151 stemmen verworpen. Een amendement van het departement Hoornom wijziging te brengen in art. 50, regelende de samen stelling van het hoofdbestuurdoor te bepalen dat de helft der leden van het hoofdbestuur buiten Amsterdam zullen gevestigd zijn welk amendement ook door Groningen voorgesteld en door 57 departementen onder steund is werd met 485 togen 287 stemmen v e r- w o r p e n. De departementen Groningen, Wildervank en Veen- dam hebben onder anderen een amendement voorge steld, om het in art. 83 bedoolde quotumdat thans op hoogstens f 2 is bepaaldte brengen op 1.60 per jaar. Dit amendement werd aangenomen met 376 tegen 370 stemmen. Ten slotte is het geheele ontwerp in stemming ge bracht en aangenomen met 681 tegen 54 stemmen. Daarna kwamen nog de volgende voorstellen in be handeling. Een voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om „namens de vergadering eenige deskundigenbuiten zijnen kringuit te noodigen, om in overleg en samen werking met enkele leden uit liet hoofdbestuur, in het algemeen de werking der schoolwetten van 1857 en 1863en in het bijzonder het verband tusschen lager en middelbaar ouderwijs te onderzoekenen van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een gedetailleerd rapport aan het hoofdbestuur uit te brengen verder met de bedoeling om aan dit rapport, voor zooveel noodig aan de departementen medegedeeld, voorstellen te ontlee- nen tot zoodanige maatregelen als het belang van het onderwerp vordert." Dit voorstel is bij acclamatie aangenomen, nadat het hoofdbestuur vooraf nog had overgenomen een amendement van het departement Haarlem, om ook den toestand van het voorbereidend onderwijs te onder zoeken cn een amendement van het departement Rot terdam, om de leden der commissie buiten het hoofd bestuur door de departementen te doen benoemen. Het departement Doesburg heeft voorgesteld, „dat de algemeene vergadering voorshands de wenschelijkheid van postspaarbanken uitspreke, onder voorbehoud van later op de zaak terug te komen." De afgevaardigde van dat departement deed uitkomen, dat op 1100 ge meenten slechts 200 spaarbanken bestaan en dat aan neming van het voorstel wenschclijk was met het oog- op volksgeluk, op volkswelvaart. Het resultaat der discussie was, dat een amendement van het departement Heusden werd aangenomen, om de wenschelijkheid niet uit te spreken en het punt commissoriaal te maken. Eindelijk kwam nog aan de orde het volgende voor stel van het departement Deventer: „1° dat de alge meene vergadering besluitedat de' crèches een voorwerp der zorg uitmaken van de Maatschappij tot nut van 'talgemeen; 2° dat op de jaarlijksche begrooting ge bracht worde eene som van /3000, om uit die som snbsidiën uit te reiken aan zoodanige crèches, welke die ondersteuning noodig hebben, en blijkens gehouden onderzoekbeantwoorden aan de cischendie uit het oogpuut van trouwe zorg, zindelijkheid en gezondheid aan welingerichte crèches moeten worden gesteld." De beslissing omtrent dit voorstel bleef achterwege, want nadat het namens het departement Deventer nader was toegelicht, werd op voorstel van het departement Leerdam besloten om de vergadering wegens het ver gevorderde uur te sluiten. De nog aan de orde zijnde onderwerpen zullen op de punten van beschrijving voor de volgende vergadering voorkomen. Na een kort woord van den voorzitter en een tot dezen door een der afgevaardigden geuite dankbetuiging voor zijne leiding der werkzaamheden, werd deze alge meene vergadering gesloten. De voorstellen die behalve het bovengenoemde van het departement. Deventer onafgedaan bleven zijn de volgende: a Van het departement Haaften, om aan het hoofd bestuur eene som van 25,000 beschikbaar te stellen, om die departementen welke soortgelijke vereenigingen als de Goesehe voorschotbank wenschen te bevorderen, te ondersteunen mot voorschotten van f 100 tot f 2500 tegen 3 pet.onder eigen verantwoordelijkheid van het departement en onder een door het hoofdbestuur goed- gekcurden waarborg en aflossingstermijn. 6 Van hetzelfde departement, dat de algemeene ver gadering den wensch uitspreke tot wettelijke regeling- der coöperatieve vereenigingen in ons land, en zij het hoofdbestuur machtige om bij de regeering aan te dringen teneinde hierin zoo spoedig mogelijk te voorzien. c Van het departement Rotterdam, om den inhoud van den volksalmanak der Maatschappij zoodanig in te krimpendat het grootste gedeelte der anecdotenblad vullingen en min belangrijke bijdragen kan worden ge mist, en het hoofdbestuur uit te noodigen het jaar boekje voortaan met zoodanige grootere letter te doen drukken, dat het meer geschikt zij om door de volks klasse te worden gelezen. d Van het departement Delft, om het hoofdbestuur nit te noodigen in de bibliotheek der Maatschappij een bijzondere afdeeling aan te leggen van bceken betref fende het sociale vraagstuk en wat daarmede in onmiddellijk verband staat. e Van hetzelfde departement, om het hoofdbestuur uit te noodigen een jaarlijkscli congres te beleggen op den dag na afloop der algemeene vergaderingwaarop de sp- arbanken door de afgevaardigden en leden der Maatschappij worden besprokenen tevens dit congres tegen betaling van een matigen toegangprijs ook voor niet-leden der maatschappij open te stellen. Door het Technologisch Bureau te Amsterdam (Hee rengracht S S 242) is een adres opgemaakt, door Nedcr- landsclie kunstenaars cn industricelen te onderteekenen en in te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken, teneinde do belangen van de Nederlandsche kuust en industrie op de aanstaaude wereld-tentoonstelling te Philadelphia in 1876 bij den minister aan te bevelen. De onderteekenaars verbinden zich hunne in te zenden voorwerpen in de maanden September en October 1875 te vcrcenigen tot collectief-tentoonstellingen, welke zullen bestaan uit tien verschillende groepen van Neder landsche en koloniale voortbrengselen. Zij brengen verder aan den minister onder het oog welke cischen door de inzenders met billijkheid gesteld kunnen wor den en noemen daaronder: verzekering van vrije uit en thuisvaart der goederen, schadeloosstelling voor de onkosten, garantie wegens vermis, beschadiging, brand en zeeschade enz. Ook geven zij der regeering in overweging om bij de tentoonstelling te Philadelphia de zorg voor de Nederlandsche belangen niet, zooals vroe ger geschiedde, aan een rijks-gevolmachtigde op te dragen, maar aan eenige zaakkundige mannen, door de inzenders zelve aan tc wijzen. Het Technologisch Bureau heeft bereids op een den 28rn April ingediend adres verkregen dat een wetsont werp door den minister ingediend en door de volksver tegenwoordiging aangeuomen is tot het verstrekken van eene subsidie ten behoeve der Avereld-tentooustelling. Het bureau stelt thans, door ron<1zending van het ontworpen adres, alle kunstenaars en industrieelen in de gelegenheid om van hunne instemming en deelneming te doen blijken. „Het adreszoo wordt in de bijgevoegde circulaire gezegd, is dus tc beschouwen als eene stem uit de in zenders leden der op den 31'n Juli tot stand gekomene vereeniging van het Nederlandsch kunst-industrie

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1