guitfirlani Rochefort's Lanteme in zijn bezit had, die hij ver- spreidde. Eene vrij belangrijke rechtszaak houdt tegenwoor dig de gemoederen in Brussel bezig. Het betreft een diefstal van diamanten ter waarde van 200,000 franken. De eigenaar, een te Parijs woonachtig Engelschman, had het taschjewaarin de diamanten bevat warenbij een makelaar in edelgesteenten voor eenige oogenblikken ter bewaring gegeven. Toen hij het terug verlangde, was het niet meer te vinden. Een dag of veertien geleden werd bij het gerecht te Brussel aangifte gedaan dat eene daar woonachtige 20jarige dame van slechte reputatie, de beminde van den makelaar, de diamanten verborgen hield. Daar de aanwijzing zeer duidelijk en categorisch was, werd de dame in hechtenis genomen en eene huiszoeking bij haar gedaan, doch hoewel duidelijk bleek dat zij in zeer nauwe betrekking stond tot den makelaarwaren onder hare juweelen de ontvreemde niet te vinden. De rechter van instructie wilde onder deze omstan digheden de beschuldigde niet langer in hechtenis houdendoch de procureur-generaal verzette zich tegen hare loslating en het hof van appèl besliste dat er geen voldoende termen bestonden om haar uit liet arrest te ontslaan. Op grond van de vóór korten tijd aangenomen wet op de voorloopige gevangenschap, deed zij nu echter zelve door haar advocaat hare invrijheidstellingeischen en ditmaal werd de eiscli toegewezen, zoodat de be klaagde, na tien dagen in arrest te hebben doorge bracht, naar hare woning kon terugkeeren. Intusschen wordt de vervolging nog niet opgegeven en is de beklaagde opnieuw opgeroepen om voor den rechter van instructie gehoord te worden. Te Parijs is eene groote bende dieven ontdekt, die hun handwerk gemeenschappelijk dreven. Zij on derscheidden zich door het dragen van groene dassen. Dagelijks worden nog nieuwe leden van dit boe venge zelschap aangehouden. De werkplaats van een Fransch dagblad, de Republique du Midi van Montpellieris door den bliksem tijdelijk onbruikbaar geraakt. Een schoorsteen is op het glazen dak nedergestort en heeft verscheidene werk lieden verwond. De letterkasten zijn gedeeltelijk vernield, gedeeltelijk met steenen gevuld en door elkander ge worpen; verscheidene ramen zijn gebroken, zoodat op het oogenblik met het drukken niet kan worden voort gegaan. Verfcooplngen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed 1° Het maken van drie stel nieuwe galmborden in den Abdijtoren. De drie ingekomen biljetten waren van de volgende hier wonende inschrijvers: C. Pelle voor f 1037.50, J. Sonius voor f 994 en W. van Pagó voor f 970. Aan laatstgenoemden is het werk voor- loopig gegund. 2° Het maken van eenige timmerwerken voor het aan te leggen pontveer bij de loskade. Hiervoor waren vijf biljetten ingeleverdzijnde van de hier wonende inschrijvers W. P. van Pagé voor f 480, J. Sonius voor 294.87, P. J. van Puffelen voor 289, C. L. van Sorge voor 270 en C. Pelle, wien de uitvoering voorloopig is toegewezen, voor f 244.06. 3° Het veranderen en herstellen van het kantoor bij de Koopmansbeurs. Ingeleverd waren vier biljetten van de volgende hier wonende inschrijvers: J. A. Goethals voor f 470P. J. van Puffelen voor 395C. L. van Sorge voor f 349 en W. van Uije J.Jz. voor 289. Het werk is voorloopig aan den minsten inschrijver gegund. Voor de bediening van het pontveerdie mede heden zou aanbesteed worden, zijn geen biljetten ingekomen. Burgerlijke stand. (Van 29 Augustus.) Middelbtjbg. Ondertrouwd: A. Hendrikse, jm. 21 j., met J. P. Ai'ense, jd. 21 j. W. J. Petiet, jm. 23 j., met A. J. Eiff, jd. 23 j. Bevallen: M. Janssens, geb. van Reen, d. K. Snij ders, geb. Vermeule, z. S. J. Gooijen, geb. Siermans, d. J. Meijler, geb. Ansems, z. P. C. Antheunisse, geb. Heeres, z. C. A. Vermeulen, geb. van Driel, z. C. van de Woestijne, geb. Schreijenberg, z. J. C. de Graaf, geb. Kuijt, d. A. C. Corné, geb. Lugte, d. F. M. Machielse, geb. Baars, d. P. Mervel, geb. van Zaaien, d. M. J. Burgers, geb. Antheunissen, d. W. J. den Broeder, geb. Brukerz. M. M. van Aartsen, geb. de Bruijne, z. J. J. Jacobse, geb. van Tuijl, z. (levenl.) M. van Veen, geb. Flink, z. J. Joosse, geb. van Leer- sem, d. Overleden: P. C. Halffman, d. 24 j. P. de Voogd, d. 3 m. A. J. Verloop, d. 13 j. H. D. von Brucken Fock, m. 56 j. (op Riga Kaltbad). J. P. J. de Greeuw, z. 4 m. A. M. Dekker, d. 7 m. P. W. Valk, d. 2 m. J. J. van Tuijl, vrouw van A. Jacobse, 36 j. H. van Helleman, d. 6 m. C. H. Ooms, d. 18 d. J. Bom, man van H. E. de Brakke, 63 j. H. C. de Vroom, vrouw van J. A. Hameij, 28 j. (Van 18 Augustus.) Vlissingen. Bevallen: J. M. Engels, geb. Ketting, d. J. L. Broek, geb. Pollet, d. A. M. Teileman, geb. Abeelen, d. A. C. Geijsen, geb. Pacilly, z. C. Tormo, geb. Adamse, d. J. J. van Ochten, geb. van der Star, d. M. Stroo, geb. Louwerse, d. R. Leemans, geb. van Driel, d8. (tweel.) P. de Konink, geb. Meeuwse, d. Overleden: F. J. A. Limonard, wed®, van M. Brou wers, 60 j. R. W. Blanken, wed®, van A. Q. F. Schmoutziguer, 74 j. C. D. van der Pijl, z. 6 m. J. Schar- pentier, z. 11 m. D. Goedgeluk, vrouw van J. van Wijk, 29 j. C. A. Baeijs, z. 3 j. J. J. de Vlieger, z» 3 m. C. L. Dert, man van W. F. Huisman, 55 j. P. van der Vliet, man van M. L. Louta, 69 j. M. van Beek, z. 3 w. H. van Ballegojen, z. 4 j. W. C. Klausing, d. 22 m. G. J. M. de Vlieger, z. 4 w. Goes. Gehuwd: C. Remijn, wedr. van M. Remijnsen, 30 j., met J. Wondergem, jd. 28 j. J. Wessels, jm. 30 j., met A. den Herder, jd. 20 j. N. Gelok, jm. 33 j., met J. van Buijsse, jd. 24 j. Overleden: J. de Winter, z. 22 j. Zierikzee. Gehuwd: P. Lakeman, jm. 28 j., met J. Leunis, jd. 21 j. C. Deurloo, wedr. 47 j., met J. M. Boogaert, jd. 35 j. Bevallen: M. Verbeke, geb. Corzilius, z. M. J. Schorer, geb. van der Lek de Clercq, z. W. Kandel, geb. Smit, z. A. M. Geerards, geb. van Oost, z. M. Gilden, geb. Verseput, z. Overleden: M. Berrevoets, d. 6 w. C. Westplaate, man van L. van Nieuwland, 67 j. J. J. Missel, d. 7 m. R. W. van Citters, z. 3 w. (te Scheveningen). A. van de Polder, z. 3 m. F. Duson, z. bijna 17 m. J. van Klooster, vrouw van P. Maijs, 26 j. K. K. Duson, z. 10 w. A. P. Lijbaart, d. 30 j. (te Noordgouwc). Thermometerstand. 8 Aug.'s av. 11 u. 62 gr. 9 n 'smorg. 7u. 61 gr. 'smidd. lu. 65gr. 'sav. 11 u. 59 gr. 10 'smorg. 7u.61gr.'8midd.lu.69gr.'sav.6u.67gr. Algemeen overzicht. De Times bevat een zeer uitvoerig overzicht van de nota met welke de Fransclie minister van buitenland- sche zaken de door de Spaansclie regeering aangeheven klachten over de ondersteuning, die de Carlisten in Frankrijk ondervinden, beantwoord heeft. „Hetbelang van Frankrijk zelf, schrijft de hertog Decazes, brengt mede dat de vrede zoo spoedig mogelijk in Spanje her steld worde; het is dus eepe, ongerijmdheid te beweren dat de Fransche regeering niet geneigd zou zijn om tot dat doel mede te werken. Indien het evenwel toch ge beurt dat de Carlisten de grenzen overtrekken, of in dien zij langs dien weg hun krijgsvoorraad ontvangen, dan moet de schuld daarvan niet geweten worden aan de medeplichtigheid der Fransche autoriteiten, maar aan die der Spaansche, welke hun best doen om de troepen verwijderd te houden van de punten waar hunne tegenwoordigheid het meest vereischt zou worden. Diezelfde opmerking geldt voor den aankoop van wape nen of ammunitie. Als de opstandelingen Krupp-kanon- nen bezittenis het de schuld van de Spaansche regee ring, die door haar oorlogschepen beter toezicht op de kusten behoorde uit te oefenen." Zooveel schijnt na alles wat thans over deze quaes- tie bekend geworden is, zeker dat de Fransche regee ring zelve moeilijk van bepaalde ondersteuning der Carlisten beschuldigd kan worden. Maar de Spaansche bevolking aan den eenen en de Fransche aan den an deren kant der Pyreneëen zijn beide Carlistisch gezind. Het eene oogenblik zijn het dus de Spaansche, het andere oogenblik zijn het de Fransche autoriteiten, die oorzaak zijn dat. don Carlos een nieuwen toevoer van krijgsvoorraad ontvangt of dat zijn troepen zich op Fransch grondgebied bergen. Wilde de Fransche re geering dit beletten, zoo zoude zij eigenlijk een posten keten op den geheelen bergrug moeten stellentot haar ambtenaren in de grensprovinciën uitsluitend anti-Car- listen benoemen en alzoo feitelijk tegen deze laatsten partij kiezen. Dit heeft zij tot dusverre niet gedaan en het is duidelijk dat niemand bij machte zal zijn om haar er toe te dwingen. Wat de marine aangaat, zal de Spaansche regeering wel haar goede redenen hebben om hare zeeofficieren niet in de onmiddellijke tegenwoordigheid van don Carlos te brengen. Te minder kan de Fransche regeering tot eene be paalde anti-Carlistische politiek overgaan, dewijl het meer en meer twijfelachtig wordt op welke partij het septennaat eigenlijk rekenen kan en zij het dus niet wagen kan er eene enkele van zich te vervreemden. Zoo kiest, bij gelegenheid der aanstaande verkiezing in het departement Calvadoshet orgaan van den her tog de Broglie, le Francais, partij voor den heer Leprovost de Launayden candidaat der Bonapartisten. De zuiver legitimisten beweren daarentegen dat zij, liever nog dan hunne stemmen op den gewezen prefect van het keizerrijk uit te brengen, de verkiezing van den heer Aubert, candidaat der republikeinen, zouden be vorderen. Ook een Parijsch correspondent- van de Indépendance een blad dat om dfe degelijkheid en het gezag zijner Fransche medearbeiders bekend' is wijst op de Bonapartistisehe neigingen, die zich' bij'dó reekterzijde, eigenlijk bij de partij van den heer de Broglie, open baren. Hij schrijft dat de zedelijke verbastering die in Frankrijk reedfc begonen is onder de Juli-monarchie, die met tiendubbele kracht heeft voortgewoekerd onder het keizerrijkthans onder de leden der nationale ver gadering zóo diepe wortelen heeft geschotendat er in de geheele rechterzijde misschien slechts zeven of acht te vinden zullen zijn, die volkomen buiten staat geacht moeten worden om in eene herstelling van het keizer rijk te berusten. Die stemming welke zich in de rech terzijde openbaart, wordt in. eene geheele klasse der bevolking gevonden. Het is de klasse der. gegoeden,, die welke sedert de groote omwenteling in.de Fransche maatschappij den boventoon voerten er alleen op uit is om hare rijkdommen te behouden, er van te genieten en nieuwe te verwerven. Tot dien prijs wil zij zich gaarne voor een César buigen. Dezelfde briefschrijver vertrouwt intusschen dat de kracht die in de groote meerderheid van het Fransche volk zelf huisvestgeholpen door het gezond vorstand en de bekwaamheid der republikeinen, het gevaar zal bezweren en de republiek als den blij venden staatsvorm van Frankrijk zal bevestigen. Wij helpen 'them wenschenmaar twijfelen er aan.. Ons vertrouwen op de Fransche republikeinen is- zoo groot niet. Indien onder de rechterzijde zulk een groot aantal gevonden worden, die voor belooningen en rijk dommen veil zijn, gelooven wij niet dat de onwankel bare trouw der geheele linkerzijde aan de republiek, boven iederen twijfel verheven is. En het Fransche volk zelf is door de 85 jaren van omwenteling, die als een storm over den Franschen bodem zijn heengegaan, geen enkel aanhechtingspunt met het verleden,overeind latende en alle kiemen voor de toekomst naar alle zij den heen verspreidende, zoo onverschillig omtrent zijn regeeringsvorm geworden, dat het geneigdi is zich te buigen voor ieder die het rust dat is stoffelijke welvaart en het ongestoord genot daarvan bezorgt.. Het is een der kwalen van onzen tijd, dat bij: de schaarsclite van nieuws die dikwijls in de politieke wereld heerscht en bij de gewoonte die het publiek heeft aangenomen om zich met zulk nieuws bezig te- houden, de onbeduidendste zaken dikwijls worden uit gezet tot quaestiën van belang. Van dien aard is de zeker op zich zelf vrij onbeteekenende vraag of het Fransch® oorlogsfregat l'Orénoque voor Civita-Yecchia gestationeerd zal blijven of niet. Alleen het gepraat en geschrijf daarover heeft aan de zaak eenig belang gegeven. Men ziet in dat wachtschip, ter beschikking liggende van den paus en in de nabijheid zijner woon plaats, een overblijfsel van de vroegere bezetting van Rome. Voor de legitimisten is de vlag der Orénoque eene bescherming van het Vatieaan, voor de Italianen is zij eene inmenging in Italië's eigen zakeneene offi- cieele verklaring van de Fransche regeering dat zij de verbintenissen die Italië tegenover den paus op zich genomen heeft niet vertrouwt en dezen laatste in de gelegenheid wil stellen, ieder oogenblik zijne „gevan genis" te verlaten en de Fransche gastvrijheid in te roepen. Had het schip zulk eene beteekenis niet ge kregen, wat ter wereld zou eenvoudiger zijn voor de Fransche regeeringdan het fregat een andere ligplaats aan te wijzen, of voor de Italiaansche er zich niet om te bekommeren of een Fransch oorlogschip op een harer reeden geankerd ligt? Thans echter wordt er eene staatszaak van gemaakt en de Fransche legitimis- tische bladen vermelden met evenveel ophef dat er een stoomschip met eenige overgeplaatst wordende officieren en eenige mondbehoeften naar de Orénoque gezonden isals dat de Italiaansche organen mededeelen dat de hertog Decaze den Italiaanschen gezant verze kerd heeft dat de stationeering der Orénoque voor Civita-Vecchia haar langsten tijd geduurd zal hebben. De Italiaansche regeering gaat voort met het arres teeren van leden van geheime genootschappendie voornamelijk in de provinciën van den voormaligen Kerkelijken staat schijnen te huisvesten. Nabij Imola zijn weder een veertigtal lieden gevangen genomen, die de telegraafdraden hadden afgesneden en behoorlijk van wapenen en ammunitie waren voorzien. Aldaar zijn ook alle revolutionaire vereenigingen ontbonden. Het waar karakter der beweging is echter tot dusverre nog niet met juistheid bekend. De Duitsche rijksregeering deelt in haar officieel orgaan een wetsontwerp tot regeling van het bankwezen mede, dat in de eerstvolgende zitting van den rijksdag in behandeling zal komen. Het ontwerp draagt geheel het karakter van den toestand van overgang, waarin het rijk zich nog bevindt. Er zijn in Duitschland een groot aantal bankinrichtingenwier bestaan officieel

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3