ving tusschen de wetten der beide machten (Staat en Kerk) ontstaat komt aan de Staatsmacht de bo venhand toe. XXIV. De Kerk heeft niet de bevoegdheid van strafrecht, noch eenige tij delijke machthetzij recht streeks hetzij zijdelings. XL VIL De beste schik king voor de burgerlijke maatschappij vergt dat de volksscholen die voor alle kinderen van alle volks klassen openstaanen in het algemeen alle openbare instellingenbestemd om te voorzien in de opvoe ding der jeugd en het on derwijs de letteren en lioo- gere studiën, onttrokken J worden aan alle gezag, aan alle aanmatigende macht en bemoeiing der Kerken j geheel onderworpen wor- den aan het goeddunken j van het burgerlijk en po- j litiek gezag, volgens de verkiezing der machtheb- bende en de richting der algemeene opinïën van den tijd. waaktdat alle kerkge nootschappen zich houden binnen de palen van ge hoorzaamheid aan de wet ten van den staat. Art. 165. Er wordt alom in de Nederlanden recht gesproken in naam des konings. Art. 149. De rechterlijke macht wordt alleen uitge oefend door rechters, welke de wet aanwijst. Art. 194. Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. De inrichting van het openbaar onderwijs wordt met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen door de wet geregeld. Er wordt overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, ter vervanging van wijlen jonkheer W. H. de Jonge, is, naar wij vernemen, bepaald op den 25eD dezer maand. De heer J. M. Boone MJzn., tot dusver sergeant majoor bij de dienstdoende schutterij alhier is heden avond bij de gewone excercitie op bet Molenwatervoor het front der troepen, in'tegenwoordigheid van vele belang stellenden, geïnstalleerd als tweede luitenant, tot welken rang hij onlangs door den koning is benoemd. De plechtig heid werd door de muziek vau het korps opgeluisterd. De brieven voor Indië, bestemd om met het stoom schip Koning der Nederlanden verzonden te worden, moeten alhier ter post bezorgd worden uiterlijk tot den 14eo dezer des morgens te 6 uren 30 minuten. Gisteren en heden nachtzoomede de volgende avon den tot den 14en dezerhebben de liefhebbers der ster- rekunde weder gelegenheid om, bij helderen hemel, den jaarlijks om dezen tijd en van den 12en tot den 14en November terugkeerenden regen van vallende sterren waar te nemen. Het punt waar deze waarge nomen kan worden moet zich in het noordoostentusschen de sterrenbeelden Cassiopeia en Perseusbevinden. In 1833 werden door eenige sterrekundig. n in Noord- Amerika binnen negen uren minstens 240,000 vallende sterren geteld en in 1866 nam men er ook verscheidene duizenden van waar. De eerste nauwkeurige waarnemingen over de val lende sterren werden in 1798 door de sterrekundigen Benzenberg en Braudes verricht, die den afstand, de snelheid en de loopbaan dezer hemellichamen trachtten te berekenen. Sedert dien tijd is men steeds met de observation voortgegaan. Over de eigenlijke samenstelling der vallende sterren verkeert men nog in het onzekere, doch men veronderstelt tegenwoordig vrij algemeen dat zij evenals de vuurkogels en mete- oorsteenenkleine lichamen zijn, die zich met dezelfde snelheid als de planeten voortbewegenen overeen komstig de algemeene wetten der zwaartekracht eene kringvormige loopbaan rondom de zon beschrijven. Zoodra zij in haren loop den dampkring onzer aarde ontmoeten vertoonen zij zich als lichtgevende massa's aan ons oog, doch het is nog geheel onzeker of er, onder het groot aantal als vonken langs den hemel voortschietende lichamen, ook nog niet verschillende zijn vau geheel anderen aard. In bij de Staats-courant van Zondag en Maandag 9 en 10 Augustus behoorende bijvoegsels wordt mede gedeeld het eerste gedeelte van het verslag van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning be treffende de exploitatie der staatsspoorwegen, gedurende het jaar 1870. De commissie van enquête naar den staat der koop vaardijvloot heeft eergisteren gehoord de heeren W. F. A. Beijerinck, directeur der fabriek van stoomwerktuigen „de Atlas" te Amsterdam, en J. de Hoogh, scheeps bouwmeester te Amsterdam. De heer m*. L. van Deventer, hoofdcommies aan het ministerie van bnitenlandsche zaken, is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Het bestuur der Rotterdamsche diergaarde heeft we der een plan vastgesteld tot het aangaan eener geld- leening groot 400,000, a 5 pet. tegen pari, met jaar lij ksche uitloting van f 7 a f 8000aanvangende 1 Maart 1876. De te bekomen gelden zijn bestemd voor een nieuw sociëteitsgebouw en uitbreiding van den tuin, waarvoor men nu 4J hectaren grond aan de westzijde kan verkrijgen waartoe later wellicht geen gelegenheid meer zal zijn. Tevens zal de tuin verbeterd en ver. fraaid worden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mTs. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oijereferendaris aan het departement van buitenlandsche zaken en jonkheer A. P. C. van Karaebeek, raad van legatie, werkzaam aan genoemd departement. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat R. A. Schulke van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Diüt- sclie medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld tocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Oudenbosch, D. L. Bakker, thans directeur van het postkantoor te Edam; te Oud-Beiierland A. Lagerwerff, thans directeur van het postkantoor te Neuzen. marise. Bestendigd, voor den tijd van drie jaren, in het genot van het hem toegekende pensioen van f 350 's jaars, de luitenant ter zee 2" klasse jonkheer S. F. T. de Vaynes van Brakell. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1080's jaars de kapitein H. H. van Walt, plaatselijk adjudant le klasse to Helder. Benoemd bij den plaatselijken staf tot 2* luitenant plaatselijken adjudant 2< klasse te Geertruidenberg de sergeant II. Calesvan het 4' regiment infanterie, gedetacheerd bij het departement van oorlog. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1080 'sjaars aan den kapitein H. Piccardtvan het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij evengenoemd korps tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom vau rang) de le luitenant G. J. Blaauw, van liet korps. Kerknieuws. De heer W. N. Wolterink, predikant bij de Neder- duitsche hei-vormde gemeente te Sir Jansland, heeft het beroep naar Wijk aan Zee en Duin aangenomen. Aan het overzicht der handelingen van de alge meene synode der Ncderlandsclie hervormde kerk, in de kerkelijke courant, ontleenen wij net volgende: „Met belangstelling werd kennis genomen van eene proeve van verbetering der psalmberijming, ingezonden door dé commissie tot die verbetering vroeger benoemd. Hoog waardeerde de vergadering dezen arbeid der commissiemaar achtte zichdaar de proeve slechts weinige dagen geleden was ingekomen en het haar onmogelijk was bij zoovele werkzaamheden het gele verde te beoordeelen, onbevoegd hare goedkeuring over dien arbeid bepaaldelijk uit te spreken. Zij besloot de aandacht dier commissie op het haar gegeven mandaat ter verbetering der zangwijzen te vestigen en haar uit te noodigen hiertoe, in overleg met de synodale com missie, de noodige stappen te doen. Intusschen zou in deze uitnoodiging niet liggen opgesloten, dat de S3rnode zich verbindt om van harentwege zoodanige, ook wat de zangwijzen aangaat, verbeterde psalmbe rijming uit te geven of zich daarvoor aansprakelijk te stellen. „Had de vergadering met leedwezen opgemerkt, dat de uitgaven van de nieuwe vertaling van het Nieuwe testament slechts geringen aftrek vinden en had zij eene commissie benoemd om haar omtrent de oorzaken daar van en de middelen om het debiet te vermeerderen voor te lichten, zij besloot thans om, in aanmerking nemende, dat de verspreiding van die vertaling schijn baar onoverkomelijke belemmering ondervindt en daar door niet beantwoordt aan het doel, dat de synode zich daarbij had voorgesteld, de heeren J. J. Prins en W. Muurling, leden der gewezen commissie voor de eindrevisie, uit te noodigen de synodale commissie te willen adviseeren omtrent eene herziene vertaling van het Nieuwe testament." Marine en leger. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehou den vergelijkend examen tusschen de adspiranten naa eene plaatsing als cadet op de koninklijke militaire academie, zullen met September a. aan die inrichting als cadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: H. J. von Brucken Fock; W. A. E. Mansfeldt; jonkheer L. van Capellen;voor de artillerie hier te lande J. J. P. Slinkers; jonkheer M. W. BoreelE. Bocllaard A. W.Noorduynvoor de genie hier te lande; J. Z. Stuten; R. Scheffer; A. J. M. A. Gerlach; W. J. Rahdcr: F. L. baron Quarles de Quarles; F. J. II. Verhoef; B. M. Brantsma; J. H. A. Mijsberg; J. F. H. Mingelsvoor de infanterie in Oost-Indië: J. C. Lindgreen; S. F. Boers; -voor do genie in Oost-Indië: A. Zon; J. J. II. Harcke; J. G. H. de Voogt; J. J. A. Muller; J. N. A. baron van Wasse- naer van St. Pancras; E. Tielenius ICruythoff; J. Le Feber; J. W. C. Beelenkamp; M. C. van llouveroy van Nienwaal; W. P. Haver Droeze. Z. M. dc koning heeft bepaald, dat de onderoffi cieren en mindere militairen van de korpsen van het legerdie in den loop van dit jaar hebben gekampeerd en voortaan telken jare met de cadetten der koninklijke militaire academie het kamp zullen betrekken, gedu rende dien tijd een bijslag op de soldij zullen genieten van [0,10 per hoofd. Landbouw. De Staats-courant van Zondag en Maandag 8 en 9 dezer bevat het verslag van de verwachting omtrent den oogst in Gelderland in 1874. Gemengde berichten. Een hier wonend persoonL. v. V. geheetendie jl. Woensdag aan het spoorwegstation te Vlissingen een agent van politie aldaar, toen deze hem wegens zijn hinderlijk gedrag van het station wilde verwijde ren, met een mes eene wonde aan het hoofd toebracht, is naar het huis van arrest alhier overgebracht. Te Vlissingen hebben zich sedert eenige dagen verscheidene gevallen van catarahale angina en eenige van typhus voorgedaan. Op de boerderij van den beer J. Leenhonts aan den Gaternisseweg onder Schoondijke doet zich het voor dezo streken zeer vreemd verschijnsel voor dat sedert 8 dagen water, in ruime mate met petroleum vermengd, uit een welput wordt opgepompt. De politie te Maastricht heëft aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld een chef-conducteur van den Grand Central Beige, verdacht van het ont vreemden van aan zijne zorg toevertrouwde goederen. Naar men verneemt isop verzoek onzer regee ring, door het Fransche gouvernement de uitlevering toegestaan van den voormaligen mede-directeur der Overijsselsehe bank Jaeob Wolff. Dientengevolge zal deze binnen eenige dagen naar de gevangenis te Zwolle worden overgevoerd. Te Amersfoort is gevangen binnengebracht de heer 11.secretaris der gemeente Soestbeschuldigd van het plaatsen van een valsche handteekening onder een authentiek stuk, met het doel om zich tennadeele van ccn andere gemeente wederrechtelijk gelden toe te eigenen. Uit Kuilenburg wordt gemeld, dat zich onder de beroemde spoorwegbrug aldaar een echo bevindt. Een tourist heeft, volgens Het Vaderland, geconstateerd dat niet minder dan vijf a zes lettergrepen volkomen duidelijk teruggegeven werden. De Duitsche prinsen Ernst en Frits van Saksen- Meiningen brachten eergisteren vergezeld van hunnen gouverneur, den hofraad H. Eggeling, en den heer J. C. de Marez Oijens van Amsterdam, een bezoek bij den heer L. F. Over de Linden te Helder ter bezichti ging van het handschrift van 't „Oera Linda Bock." Met veel belangstelling werd door de bezoekers van dat geschrift kennis genomen; terwijl de heer Eggeling herhaaldelijk toonde zeer goed bekend te zijn met den rinhoud van 't geschrift en met hetgeen daaromtrent door voor- en tegenstanders der echtheid is geschreven en in 't licht gezonden. Mejuffrouw Philomena Ratinckx, van Antwerpen heeft met succes haar examen in de anatomie afgelegd voor de vereenigde commissie van Gent en Leuven. Bij koninklijk besluit werd aan haar een diploma uit gereikt tot het uitoefenen der voetheelkunde (behande ling van den stompvoet.) Turijnsche dagbladen melden het overlijden van Nepomuceno Nuytzprofessor in het kanonieke recht aan de universiteit te Turyn. Hij schreef onderschei dene beroemde werken over het kanonieke recht, maar werd door de Curio in den ban gedaan. Nuytz stamde af van een oud-Hollandsch geslacht, bekend door den reiziger Nuytz, die zijn naam gaf aan een gedeelte van Zuid-Australië. Een broeder van den veldmaarschalk von Moltke, de kamerheer von Moltke, ia overleden. Een orgeldraaier is te Parijs in verzekerde bewa ring genomenvermits hij verscheidene exemplaren van

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2