architect voor den gewonen dienst, aan wien het huis bij de gemeentewerf ter bewoning wordt gegeven, op een wedde van 2000 a f 2400twee hoofdopzichters, ieder op eene wedde van f 1500 met genot van vrije woniug of toelage van f 200; een boekhouder op/1200; zes opzichters op wedden van f 900 tot 1200, waar van sommigen, gelijk thans, óf vrije woning öf een toelage genietenvoor toelagen 400voor teekenaars, klerken en buitengewoon opzicht /2500. Z. K. H. prins Alexander is gisteren van zijne bui- tenlandsche reis te 's Gravenhage teruggekeerd. In de maand Juni of Juli van het volgende jaar zal te Breda een provinciale tentoonstelling van nijverheid in den uitgestrektsten zin gehouden worden. Het volgende jaar zal de vergadering van de broe derschap der notarissen te Utrecht gehouden worden. Renoemlngen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan S. W. J. Jitta, te Amsterdam, en Ch. Rochusseute Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van de Waakzaamheid of van den 'Witteu Valk, en aan J. M. van Kempen, te Voorscho ten, cn den kapitein F. Dunkierdirecteur der muziek bij het regiment grenadiers en jagers, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse der zelfde ordehun door Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. belastingen. Benoemd bij den waarborg der gou den en zilveren werken: tot controleur te Middelburg, I. W. M. G. van Kervelvoormalig controleur van den waarborg te Roermondthans tijdelijk belast met de waarneming der essaaidienst te Maastricht; tot essaieur te Maastricht, F. J. Witteveen, thans commies-stempe laar met den personeelen titel van tweeden controleur to 's Gravenhage; tot commies-stempelaar te 's Graven hage, C. L. Bernhard, thans commies-stempelaar te Amsterdamtot commies-stempelaar te Amsterdam, D. Sclirader, thans commies-stempelaar te 's Hertogen bosch tot commies-stempelaar te 's HertogenboschJ. F. Keiserthans aide-essaieur en plaatsbekleedend ontvan ger aldaar. Benoemd tot ontvanger der direete belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sas van Gent c. a. M. P. Troelstra, thans ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Holwerdtot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Diever c. a. A. H. van Iddekurge, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sluis r. o. Onderwijs. Op de gemeentescholen der eerste soort te Utrecht zal met den nieuwen cursus voor het eerst aan de leerlingen voor de handwerken onderricht in het ge bruik der naaimachine worden gegevenovereenkomstig een door de afdeeling van het Schoolverbond aldaar geopperd denkbeeld. Gemengde berichten. Naar wij vernemen heeft M. den H.71 jaren oud, werkzaam in de zaagmolens van de heeren den Bouw meester, Borsius van der Leijé te Nieuw- en St. Jooslandgisteren het ongeluk gehad door middel eener circulecrzaag de toppen der vingers van zijne linkerhand te verliezen. Z. K. H. prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen", gevestigd te Amsterdam. Gisteren zijn te Tilburg niet minder dan veertien woningen, allen van atroodaken voorzien en meeren- deels door behoeftige huisgezinnen bewoond, binnen een half uur tijds afgebrand. De brand ontstond bij een metselaar, wiens lOjarig dochtertje de onvoorzich tigheid had te veel hooi en stroo op het vuur te wer pen. Twaalf woningen waren tegen brandschade ver zekerd doch van de inboedels was weinig geassureerd. De schade wordt in 't geheel op f 15,000 begroot. Er heerscht op Urk eene groote spanning tusschen de leden van den raad en het dagelijksch bestuur, en wel over het verkoopen van hooi. De zaak is deze: den 6cn en 7en Juli oogstte men van het gemeenteland p. m. 2000 kilogram hooi, hetwelk door het dagelijksch bestuur, zonder voorkennis van den gemeenteraad, aan verschillende personen onderhands verkocht werd, o. a- aan den burgemeester en een wethouder, den veldwach ter en aan eenige particulieren. In de Provinciale Drentsche en Asser courant werd daarop door een Urker gevraagdof dit geoorloofd was. De burgemeester van Urk antwoordde in hetzelfde blad, dat er noch door hem, noch door het college van dagelijksch bestuur hooi was verkocht. Dit wekte ver ontwaardiging cn de verschillende hooikoopers verklaar den openlijk, dat zij hooi hadden gekocht van het da gelijksch bestuur, en thans wordt mede in de Asser courant door de wethouders verklaard, dat zij, en niet de burgemeester, de verkoopers van het gemeentehooi waren. Van een en ander is nu kennis gegeven aan den commissaris des konings in de provincie Noord-Holland, Rochefort wil een microscopische uitgave van zijn Lanterne doen verschijnenom die met een geregelde duivenpost naar Frankrijk te verzenden. De luitenant-gouverneur van Bengalen heeft door zijn secretaris den heer C. E. Ruckland in een vleiend schrijven aan den Engelsehen consul te Batavia zijn dank doen betuigen voor do bijdrage van ruim zeven duizend gulden, welke door de ingezetenen van Neder- litndsch-Indië was ingezondentot leniging van het lijdendoor den hongersnood in Bengalen veroorzaakt. „Het geld, schreef de secretaris, zal ter beschikking van het centraal comité te Calcutta gesteld worden, dat zich met de leiding der particuliere liefdadigheid belast heeft en zal ongetwijfeld besteed worden waar het meest behoefte aan ondersteuning is. „De luitenant-gouverneur heelt in persoon het bestuur op zich genomen over de maatregelen tot bestrijding van den hongersnood in de bedreigde landstreken en hij vertrouwt dat de pogingen van de regeeringonder den zegen der Voorzienigheid, zullen strekken om het lijden der bevolking aanmerkelijk te verlichten." Hlarine en leger. Te Amersfoort is gedurende het kamp bij Milligen een dienst ingericht tot het vervoer van goederen, die per spoor daar aangebracht worden, naar genoemd kamp. Dinsdag is te Breda onder voorzitterschap van generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, een begin gemaakt met het examen van twee officieren, welke verlangen geplaatst te worden aan de stafschool. ftonstuleuws. De schilderijen-verzameling van het museum te Brus sel is aan een groot gevaar ontsnapt. Ten gevolge •van eene reparatie, die het museum moest ondergaan, waren de schilderijen tijdelijk in eene pas gebouwde zaal geplaatst. Een groot stuk van de zoldering heeft losgelaten en is op de schilderijen gevallen. Gelukkig werd de schok door de lijsten gebroken, daar de schil derijen alle dicht bij elkander geplaatst warenzoodat alleen de twee laatste stukkenzijnde twee schilderijen van Rubens, een weinig beschadigd zijn. In het eene, de „Aanbidding der Oostersche wijzen", zijn eenige scheuren gekomen, gelukkig niet in de figuren der hoofdpersonen, terwijl het andere, het „Martelaarschap van den heiligen Lievinus" voorstellende, aan het bovenste gedeelte beschadigd is geworden. Men hoopt, door de scheuren met zorg weder bijeen te brengen en te herstellen, de toegebrachte schado zoo goed als onzicht baar te maken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den heer Victor Driessens voor den tijd van drie jaren de direc tie over den nieuwen Vlaamschen schouwburg opge dragen. Thermo meterstand. 7 Aug.'s a v. II u. 65 gr. 8 'smorg. 7u.65gr.'smidd. Lu.67gr. 'sav. 6 u. 65gr. buitenland. Algemeen overzicht. Het Engelsche lagerhuis heeft gisteren het voorbeeld der andere Europeeache volksvertegenwoordigingen ge volgd en zijne laatste zitting vóór de vacantie gehou den. Een zijner laatste beraadslagingen werd, gelijk wij vroeger reeds aangestipt hebben, gevoerd over de w«t regelende de Anglicaansche kerkelijke plechtighe den. Zonderling genoeg waren de amendementen, die door het huis der lords uit de wet gelicht waren, juist dezelfde welke de heer Gladstone in het lagerhuis be streden had. Toen de eerste minister dus in het lager huis er op aandrong dat men zich naar den wensch der lords zou schikken, teneinde de geheele wet niet weder te zien mislukkenbeging hij de zelfverlooche ning van datgene te verdedigen wat zijn voornaamste tegenstander juist aangevoerd had. Het lagerhuis be greep echter ook dat het beter was de wet aan te nemen naar den zin der lords dan in 't geheel niet en besloot dienovereenkomstig. Voor het overige was de belangstelling der leden gaandeweg verminderend. In de voorlaatste zitting waren geen 40 leden meer tegenwoordig, zijnde het minste getal waarmede eene wettige vergadering gehouden kan worden. De koninklijke toespraak, waarmede gisteren do zittingen gesloten werden, was slechts ten aanzien van een paar punten van eenige beteekenis. Do goede verstandhouding, waarin Engeland tot alle mogend heden verkeertzou naar de koningin verzekerde dien stig zijn om aan de verplichtingen, welke uit de trac- taten voortvloeien, de hand te houden en den vrede van Europa te bewaren. De koningin verklaarde verder, alvorens een verte genwoordiger naar de Brusselsehe conferentie te hebben afgevaardigd, van alle mogendheden de verzekering bekomen te hebben dat er geen enkel voorstel op het congres gedaan zou wordendat de strekking zou heb ben om verandering te brengen in de regelen van het volkenrecht of om eenige grenzen te stellen aan de vrijheid van beweging op zee. De regeering is voorne mens de besluiten der conferentie in overweging te nemen, maar zij behoudt zich haar volle vrijheid voor om die op te volgen ol te verwerpen. Do Engelsche regeering betreurt de beroeringen welke in Spanje bestaan en wenscht hartelijk dat de rust en vrede in dat land hersteld mogen worden. Maar zij gelooft dat de zekerste weg om tot dat doel te geraken zal zijn zich te onthouden van alle inmenging in de zaken van een onafhankelijken staat. Het was voor de koningin van Engeland wel do moeite waard eene toespraak tot haar volk te houden om dergelijke gemeenplaatsen te verkondigen! Het be richt dat de Engelsche vloot te Gibraltar zal blijven liggen wordt tot heden niet tegengesproken. De konink lijke woorden beteekenen dus zooveel als: met het oog op de verwachte komst van Duitsche, Italiaansche en Fransche oorlogschepen op de Spaansche kust, houden wij ons liever buiten alle moeilijkheid en blijven weg. Voorzeker kan men het aan geene mogendheid ten kwade duiden dat zij voor alle aanraking met het Spaansche wespennet beducht is. Maar dat de Engel sche leeuw zoo voorzichtig zou worden van in zijn hok te kruipen terwijl de jonggeboren Duitsche adelaar op den Oceaan zal rondvliegen naast de wapperende drie kleuren van Frankrijk en Italië, zie dit is eene zaak waarvan een Pitt en Castlereaghen zelfs in on zen tijd nog een Palmers ton zeker niet zouden gedroomd hebben. Het traditioneele visch-diner, waarmede in Engeland het ministerie gewoon is het einde der parlementszittin- gen te vierenis door het conservatieve bewind weder gegevennadat het door het vorige ministerie vier jaren lang achterwege was gelaten. Politieke toespra ken werden er niet gehouden, de eerste minister was zelfs niet aanwezig. Er was dan ook geen reden voor het ministerie om op den verrichten wetgevendeu arbeid trotsch te zijn en; de vruchten der zitting worden door Punch zeer juist in zijn laatste nommer voorgesteld, waar hij den heer Disraëli afbeeldt als voorzitter van het in zijne eer herstelde minister-diner, het deksel van een reusachtigen vischschotel aflichtende, in wiens kolossale ruimte drie onmerkbaar kleine vischjes rond zwemmen die de wetten-vangst gedurende het afge- loopen zittingiaar voorstellen. Omtrent de Spaansche verwikkelingen, waarvoor de Engelsche ministers zoo bevreesd zijn, is geen ander nieuws dan dat het denkbeeld eener bijeenroeping van de Cortes voorloopig weder opgegeven is. Van het oorlogsterrein wordt bericht dat de Carlisten het stadje la Guardia in Navarre veroverd en de regeeringstroe- pen Teruel, in Arragon, bezet hebben. Te Grenada is, tengevolge van de laatste lichting van soldaten, een opstand uitgebarsten, welke echter met kracht onderdrukt is. Wat ciudelijk de verhouding tot Frank rijk betreft, gaan de Spaansche bladen voort met nu en dan sensatie-berichten in de wereld te zenden. De Diario schrijft thans weder dat de Fransche autoritei ten volstrekt geen maatregelen nemen om de Carlisten van de grenzen te verwijderen en tevens dat door de gezanten van Pruisen en Engeland ernstig met die der andere mogendheden beraadslaagd wordt. Wij gelooven echter dat aan eenige handeling zonder, en nog veel minder tegenFrankrijk thans in 't geheel niet meer gedacht wordt. De Fransche bladen teren natuurlijk nog eenige dagen op de laatste zittingen der nationale vergadering. Zoo lang de vacantie duurt, zullen wij wel weder dagelijks op geruchten omtrent verschillende partij bewegingen onthaald worden, die een oogenblik hun weg iu de da- gelijksche pers vinden om plotseling weder te verdwijnen zooals zij gekomen zijn. Van eenig meer belang achten wij de hartelijke ontvangst, den heer Thiers bij zijne reis naar het zuiden van Frankrijk ten deel gevallen. Te Pau werdeu hem tot laat in den nacht serenades gebracht en bloemruikers aangeboden. Te Cauterets was de geheele bevolking op de beenzoodat zijn in tocht op een zegetocht geleek, terwijl aan het geroep van: Leve Thiers! Leve de bevrijder van het grondge. bied! geen einde scheen te zullen komen. De Italiaansche regcering heeft te Rimini een 28tal geestverwanten van Mazzini, die aldaar eene vergade ring wilden houden, in hechtenis genomen. Het doel der bijeenkomst was alleen te bepalen of de Mazzinis- tische partij voort zou gaan zich aan do verkiezingen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2