MIDDELBURGSCHE r 186. Vrijdag 1874. COURANT. 7 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2*» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 13© prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 6 Augustus. Gisteren avond te ongeveer 8 uren zijnde te laat om nog opgenomen te worden ontvingen wij een telegram betreffende bij het departement van koloniën ingekomen berichten omtrent de jongste gebeurtenissen in Atchin. Bedoeld telegramin de Staats-courant van heden opgenomen, luidt als volgt: „Te Telok Semawe (werwaarts een oorlogsschip met een controleur aan boord gezonden was) waait de Neder- landsche vlag. Moesapi (ten oosten van den mond der Atchin-rivier) is door onze troepen bezet. De kam pong Socrian is genomen en ook bezet; daarbij zijn 6 der onzen gedood en 47 gewond, waaronder de kapi tein Perelaer en de luitenants van der Zee en Krijgs man. In de benting werden 73 lijken gevonden. De gezondheidstoestand laat te wenschen over. Naar wij vernemen zal eerstdaags een aanvang wor den gemaakt met het bouwen van een logement en een particulier huis tusschen de twee nieuwe gebouwen op het terrein bij de Kanaalbrug alhier. Het uit de Indische dagbladen medegedeelde en door ons onder reserve overgenomen bericht dat twee zee officieren op Poeloo Bras op de jacht gegaan en ver mist geraakt zouden zijn, blijkt onjuist te zijn. De heer G. Batteké uit Breskens deelt ons mede dat die officierenwaarvan de een zijn zoon wasna 38 uren op de klippen en rotsen te hebben rondgedwaald, door eene ten hunnen behoeve algezondene barkas ontdekt en met hunne manschappen gered zijn. Z. M. de koning wordt den 20=n dezer uit Montreux te '8 Gravenhage terug verwacht. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren onder anderen ingekomen een koninklijk besluit van 14 Juli jl., houdende ongegrond- verklaring van het beroep van J. van Pleyte, te Bres kens, van eene uitspraak van gedeputeerde staten van Zeeland van 27 Maart jl., in zake nationale militie. Bij het departement van koloniën is ontvangen eene som van 440, door eenige dilettanten, hoofdzakelijk officieren der landmacht, bijeengebracht, om te strek ken ter tegemoetkoming van militairen, die in den strijd tegen Atchin door verminking hulpbehoevend zijn ge worden. De commissie van enquête naar den staat der koop vaardijvloot heeft eergisteren de heeren Rietbergen en Stapert, oud-gezagvoerders ter koopvaardij, thans experts te Rotterdam, gehoord. De gepensioneerde kolonel van Daalen, gewezen tweede bevelhebber der eerste expeditie tegen Atchin, is in Nederland aangekomen en heeft zich te 's Gravenhage metterwoon gevestigd. cn aan iederen candidaat gelegenheid behoorde gegeven te worden om zijne aanspraken te doen gelden. Tot ons leedwezen heeft de minister de Vries aan den vooravond van zijne aftreding zich nogmaals tot zulk eene benoeming laten bewegen. M\ J. D. Schultz van Haegen is tot notaris te Dordrecht benoemdbij besluit van dezelfde dagteekening als dat van het ontslag van den heer J. H. Schultz van Haegen. Wij willen gaarne gelooven, dat de nieuw benoemde de candidaat was, die de meeste aanspraak had op de openvallende plaats, maar de minister heeft aan andere candidates niet de gelegenheid gegeven om ook hunne aanspraken te doen gelden en heeft dus a priori uitgemaaktdat zij alle voor den nieuwen titularis moesten onderdoendat is onbillijk zoowel jegens de andere candidaten nis jegens het publiek. Wij weten wel dat het argument Yoor dergelijke benoemingen meestal juist ishet be lang van het publiekwant, zegt menhet is wensclie- lijk, dat de belangen die aan zeker kantoor gedurende jaren behartigd werden en waarmede de zoon of de neef van den titularis volkomen bekend is, aan dat kantoor kunnen blijven; het is in het belang van het publiek dat geen vreemdeling wordt benoemd. Men vergeet echter, dat het publiek niet wordt gehoord, maar wel de titularis en zijn sollicitantde zoon of neef, terwijl wij overtuigd zijn dat er gevallen zijn voorge komen waarin het voor het publiek een weldaad zou zijn geweest indien er een vreemdeling ware benoemd, en dat het dit ook veel liever zou hebben gezien. De benoeming van notarissen op de beschrevene wijze is niet anders dan toepassing van het stelsel Yan nepotismedatnaar wij hopenweldra geheel zal worden losgelaten om door dat van bekwaamheid en anciënniteit vervangen U/'worden. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld eene leening van ze ventien millioen gulden te sluiten tot het uitvoeren van verschillende werken van algemeen nut. Daaronder komen voor 4,700,000 voor handels-inrichtingendrie millioen voor waterverversching en rioleering, f 150,000 voor de belangen der kunst en 1,800,000 voor het bou wen van 300 woningen van vier verdiepingen teneinde de nog tot bewoning dienende kelders te kunnen doen ontruimen. Toen wij eenige dagen geleden de langdurige vacatures bij het notariaat afkeurden, betoogden wij tevens dat eene al te haastige benoeming evenmin wenschelijk was-, Het volgend Ingezonden stuk is geplaatst in het Nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen In uwe courantn° 957van Zaterdag 25 Juli jl., las ik, dat de te Sas van Gent gevestigde notaris Alexander August Verm indelbij bevelschrift dér arrondissements-rechtbank te Goei naar den procureur- generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen is, ter zake: „eener onwaarheid behelzende zinsnede, in een akte van wisselprotest opgenomen." Ter opheldering en, meer nog, tot staking der valsche beoordeelingen over datgene, wat deze zaak in zich vervatkom iklangs dezen weghet geheim zelve ontsluieren. De wissel waarvan sprake en van welke voornoem de notaris Vermandei, op den 2en der vorige maand, 's namiddags half acht uur, akte-px-otest ten mij oen huize is komen doen, is, in den voormiddag van dien dag (2 Juli) omstreeks half tien uur, door mij ondergeteekende betaald geworden, ten zijnen kan tore, te Sas van Gent, in handen van den heer Amedée Joos (familielid van den notaris) welke, bij het niet voorhanden zijn van gedachten wissel voorloopige kwi tantie verleend heeft en zulks in bijzijn van het zoontje van den sluisknecht Cornelis van Aken te Sas van Gent, die als klerk ten gezegden kantore fungeert. Door de opneming dezer regelen, in uw geacht blad, zult u zeer verplichten Westdorpe, UE. dienaar, 1 Aug. 1874. J. P. B. KIEBOOM. Benoemingen cn besluiten. recuterlijke macht. Pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 334 's jaars, aan jonkheer mr. H. J. J. van Rijckevorssel van Kesscl, ge wezen rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Her togenbosch. Onderwijs. Tot de toegelaten kweekelingen aan de rijks-kweek school voor onderwijzers te 's Hertogenbosch behooreu ook C. A. van der Reest van Oo3t-Souburg, K. C. Del- voije van Vlissingen, J. Baden en t' Gilde, van Middelburg. Het Nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen schrijft: De openbare school te Sas van Gent, welke sedert 1 Juli jl. door de willekeurige handelwijze van den hoofdonderwijzer werd gesloten, en de schooljeugd alzoo aan liet onderwijs werd onttrokken wordt heden her opend en liet onderwijs opnieuw voortgezet, terwijl de hoofdonderwijzer voor den tijd van drie weken in zijne betrekking is geschorst. Het traktement van den hoofdonderwijzer te lietran- chement is van f 500 op f 700 gebracht. Volgens de Goessche courant is op den in ons land gehouden wedstrijd in het teekenen tusschen bur gerdag- en avondscholen en andere voor den ambacht- stand bestemde inrichtingen aan de burgeravondschool te Goes eene bekroning ten deel gevallen. Curatoren van het Haagsch gymnasium hebben besloten, ondanks het door den gemeenteraad gedaan verzoek, hij hun voornemen om als zoodanig af te tre den te volharden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft benoemd tot leeraren aan de koogere burgerschool aldaar de heeren dr. P. H. Schoute, in het vak van werktuig kunde, rechtlijnig teekenen en beschrijvende meetkunde, en jonkheer dr. E. J. G. Everts, in het vak van natuur lijke historie; voorts tot leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan het gymnasium dr. J. P. van der Stok. Landbouw* Men leest in het Handelsblad onder den titelWorden beuken niet door den bliksem getroffen het volgende „Ouder vele andere wetenswaardigheden deelt Camille Flammarion het volgende mede, in zijn in 1874 te Parijsbij Hacliette Cie., uitgegeven werkL'Atinos- phère. Description des grands phénomènes de la nature, in hoek 6, hoofdstuk 4: Statistique de la foudre. „Sommige soorten van hoornen schijnen meer den bliksem aan te trekken dan «andere. De Grieken en Romeinen meendendat de laurier boom nooit door den bliksem werd getroffen. In onze streken heeft tot dusver de beuk den naam gehad van voor den bliksem veilig te wezen, maar dit is, gelijk men zien zal, niet volkomen juist. Onder de menigvuldige gevallen, welke ik sedert jaren aanteekendezijn er 116 van hoornendie door den bliksem getroffen werden. Zij zijn als volgt over de verschillende boomsoorten verdeeld 54 eiken24 populieren14 ij pen11 noten10 den nen, 7 wilgen, 6 pijnboomen6 beuken, 5 esschen, 4 perenhoomen4 kersenbooraen3 catalpa's3 kas tanjes, 2 linden 2 appelboomen1 sorbehoom1 moer bei 1 els1 bastaard ebbenboom1 acacia1 robina- pseudo-acacia1 vijgenboom 1 oranjeboom1 olijfboom, 0 berk, 0 ahorn. Men zal hieruit bespeuren, dat niet uitsluitend de hoogte van den boom ter zake doet en het lijstje zou wezenlijk het vermoeden wekkendat de soort invloed oefent. Immershoe anders te verklarendat moerbei- hoornen, olijven en ahornen zoo zelden worden getroffen, terwijl ze toch in sommige streken in zoo grooten ge- j tale worden gevonden Toch oefent ook de hoogte der hoornen blijkbaar in vloed, want, van een groep hoornen op het vlakke veld zal doorgaans de hoogste worden getroffen. Daarvan zijn ons onderscheidene voorbeelden bekend. Allerlei omstandigheden werken blijkbaar mede: of de boomen al dan niet op zich zeiven staanof de bodem oneffen dan wel vlak ishoe de ligging is met betrekking tot de buide vorm van de bladerkroonen die van den wortel. Het meest worden boomen getroffenwier wor tel diep licht en te gelijk over eene groote oppervlakte verspreid is." „Aldus schrijft Flammarionuit wiens mededeelingen althans dit blijkt, dat het volksgeloof ten aanzien van beuken ongegrond is, daar hij'-b.eweeit zes gev.allen te kennenwaarin beuken door den bliksem werden ge troffen. In hoever voor het overige zijne waarnemin gen juist en volledig genoeg zijn, om de gevolgtrek kingen die hij maakte te rechtvaardigenmoeten wij in het midden laten. Met betrekking tot hetzelfde bericht, merkt menon»

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1