Thcirmometer»tAn«1. 4 Aug. 's av. 11 u. 61 gr. 5 'smorg. 7u.63gr.'smidd. lu.67gr. 'sar.6u.61gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van lieden 5 Augustus. Voorzitter do heer Schorer. Afwezig do heeren Shouck Hurgrouje, met kennis- geviugFokkerDobbelaer dc Wiud en Berdenis van Berlekom. Na opening der zitting herinnert de voorzitter met eene korte toespraak (hiervoren opgenomen) aan het treffend verlies door het overlijden van den wethouder jonkheer W. H. de Jonge van Campens Nieuwland. O]) zijn voorstel wordt besloten namens den raad een brief van rouwbeklag aan de weduwe e.u kinderen toe te zenden. De notulen van het verhandelde in de zitting van 13 Juli jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Een viertal brieven van gedeputeerde statenhou dende goedkeuring van raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. De begvooting van het bestuur der godshuizen wordt, in overeenstemming met het advies van burgemeester en wethouders, goedgekeurd tot een bedrag van ƒ51,014.32.1 in ontvang en uitgaaf. Het in de vorige zitting ingekomen verzoek der heeren Boudewijnse c. s. tot opheffing der plaatselijke belasting, bekend onder den naam van „binnengracht- geld", is op voorstel van burgemeester en wethouders ingewilligd. Aan den heer 1. de Broekert alhier is op zijn verzoek in erfpacht uitgegeven, voor den tijd van 25 jaren, een stuk grond op den hoek der Zandstraat, ter grootte van 2 aren 80 centiaren, ad 20 's jaars. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot beschikking over den post, voor onvoorziene uitgaven, ten bedrage van 40, zijnde de kosten van aanvoer van drinkwater uit Zelzaete, wordt aangenomen. De voor zitter deelde hierbij mededat gebleken is, dat de be hoefte aan drinkwater volstrekt niet zoo groot is als beweerd werdaangezien het water, dart door deskun digen tot drinkwater geschikt werd verklaarddoor zeer weinigen gekocht is. Vervolgeus wordt vastgesteld eene door burgemeester en wethouders, in overleg met de financieele commissie, voorgedragen suppletoire gemeentebegrooting voor 1874, ten bedrage van 49,500, waardoor het eindcijfer der begrooting wordt verhoogd tot 263,813.67. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening komt in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders, betreffende de ver- hooging der jaarwedden van hulponderwijzeressen op school A, strekkende om de jaarwedde der eerste hulponder wij zeres te bepalen op 900 en van de tweede op 600. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ter griffie wordt voor de leden ter inzage gelegd het ingekomen verslag omtrent liet eindexamen der burger avondschool alhier. Voorts wordt voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling des voorzitters dat bij de opneming der boeken eu kas van den gemeente-ontvanger alles in orde is bevonden, zijnde in kas f 62,963.81$. In handen der financieele commissie wordt gesteld de gemeenterekening over 1873bedragende in ontvang f 362,091.53 iin uitgaaf ƒ322,616.39, dus goed slot 39,485.15$. Onder dit goed slot is onder meer be grepen 27,000 wegens nog onuitgevoerde werken voor de lo8kaai en het in orde brengen der te vernieuwen begraafplaats; De voorzitter deelt, naar aanleiding van het in de vorige zitting ten aanzien van de firma van Zeijlen Dekker genomen besluit omtrent het droogdok, mede dat burgemeester en wethouderster voldoening aan de voorwaarde dat het plan door deskuudigcu zal moe ten beoordeeld worden, voorstellen als deskundige uit te noodigeu den heer G. van Diesenhoofd-ingenieur van den waterstaat alhier. Dienovereenkomstig wordt besloten. .Wordt overgelegd de-voordracht ter benoemingeener hulponderwijzeres op school Bhoofdonderwijzeres me juffrouw Klaarwaarop geplaatst zijn mejuffrouwen C. E. Roest, alhier, en J. W. Mann, te den Helder. Evenzeer wordt medegedeeld de aanbeveling voor de vervulling van bestaande vacatures in het college van zetters, waarop geplaatst zijn de heeren: J. J. van der Harst Az, Dirk Jeras, L. E. Hendrikse, A. den Boer, J. van Nederveen en P. A. Verhulst. Daarna wordt tot de benoeming overgegaan, waar van de uitslag is als volgt: Tot tweede hulpondcrwijzeres op school B wordt met algemeene stemmen benoemd mejuff'vrouw Roest. Tot1 leden van het college van zetters de heeren J. J. van der Harst Az. met 11, Dirk Jeras met 10, P. A. Verhulst met 8, A. den Boer en J. van Neder veen ieder met 12 en P. J. Hujjer.met 6 stemmen. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. lititïnlairi Algemeen overzicht. Zelfs de oprechtste vrienden van Duitschland zullen moeten erkennen dat de roltot dusver door het kei zerrijk gespeeld, wij willen thans daarlaten of de rijksregeering voor die rol rechtstreeks verantwoorde lijk is, of dat die haar door de omstandigheden is opge legd, aan de rust en kalmte in het overig Europa niet bevorderlijk is geweest. De vijandige verhouding tussehen den Duitschen staat en de kerk, zoowel als de altijd nog heerschende ijverzucht tussehen Frankrijk en Duitschland, geven integendeel aan sommige quaes- tiën eene scherpte en eene verbitteringwelke zij andei's niet zouden bezitten. Van dien aard is nu weder de bewaking der grenzen tussehen Frankrijk en Spanje, en de ondersteuning door de Fransche autoriteiten, naar veler beweren, hetzij zedelijk of materieel aan het Garlisme verleend. Bleef deze zaak tot de twee republieken bepaalddan zou zij misschien doodbloe den althans den algemeene vrede niet in gevaar kun nen brengen. Nu echter de Duitsche regeering door den moord, op een barer onderdanen gepleegd, er in gemengd is geworden, neemt de quacstie dadelijk ge heel andere 'proportiën aan. Ziehier wat volgens de Spaanschc bladende Duitsche afgezant te Parijs namens zijne regeering tot den Franschen minister van buitcn- landsche zaken gezegd heeft: „Het doet deii keizer leed dat de regeering van Ver sailles, niettegenstaande de vroeger gedane waarschu wingen, de Pyrenecn voor de Carlisten open stelt, en toelaat dat liet Fransche grondgebied voor hen als wapenplaats en toevluchtsoord gebruikt wordt, waar zij hunne plannen kunnen beramen enals op een onzij dig terrein met alle deelen van Spanje gemeenschap kunnen houden. „Indien de Fransche regeering niet voor nemens of niet bij machte is om de onzijdig heid der grenzen te handhaven en de plich ten te vervullen, welke de ligging van Frankrijk en de goede verstandhouding met Spanje haar opleggen, dan zal de keizer de noodige maatregelen nemen om te belet ten dat de Carlisten voortaan bescherming en ondersteuning op Franseh grondgebied vinden. Tevens behoudt hij zich voor om met de andere mogendheden in overleg te treden, teneinde spoedig den burgeroorlog te doen ophouden. „De keizer is voornemens eene vloot te zenden met den last om te voorkomen dat de Carlisten langer de middelen bekomen om den opstand-voort te zetten." In éen adem voegt dezelfde telegrafische depêche, die ons dit mededeelt, er bij dat volgens de Cuartel Real, het Carlistische orgaan, de Fransche regeering met dc Carlisten een postverdag gesloten zou hebben! Wij hechten zoo min aan de eene als aan de andere dezer mededeelingen eene stellige waarde. Vooral tegenover Spaansche berichten moet men voorzichtig zijn. De regeering oefent een zób streng toezicht op de dagbladen uit, dat men licht geneigd is alles wat daarin gemeld wordt te beschouwen als door haar goedgekeurd. Maar uit dien toestand vloeit tevens voort dat aan de couranten-berichten dikwijls eene over dreven waarde gehecht kan worden. Maar het feit alleen dat zulke tijdingen door Spaan sche organen worden medegedeeld is in den tegenwoor- digen toestand van Europa van gewicht. Komt er morgen eene tegenspraak van de Fransche of Duitsche regeering, men zal er slechts ten halve geloof aan slaan. Komt er daarentegen geen ontkenning dan zal het bericht voor waar blijven doorgaan. En in ieder geval zal lieteenmaal in de wereld geworpende bestaande verbittering doen toenemen. In de Fransche nationale vergadering gaat men rustig voort met - de behandeling van het budget. Veel ge sproken wordt er niet. De tijd der gróote debatten is voorbij en de leden verlangen naar huis. De Engelsche regeering heeft iu het lagerhuis nog eens ten overvloede verklaard dat zij aan eene gewapende tusschenkomst in Spanje, van welke mogendheid ook uitgaande, haar goedkeuring niet zou hechten. Volgens de gewoonten der Engelsche politiek sedert den Krim- oorlog, durven wij wel voorspellen dat, mocht zulk eene tusschenkomst toch nog eens plaats hebben, de regeering vredereven plechtig verklaren zou dat zij geen aanleiding vond om zich daarmede te bemoeien. Voor het oogenblik houdt zij het er echter voor dat er geen kans op eenige interventie bestaat. Uit de ingediende Engelsche koloniale begrooting blijkt dat over de laatste drie jaren een te kort bestaat, van 12 millioen ponden sterling of 144 millioen gulden. In dat tekort heeft alleen de in Bengalen gewoed hebbende hongersnood voor ruim zes millioen sterling aandeel. Lord Hamiltonde secretaris van staat, beschouwde het echter als een geluk dat, teu koste van deze offers, er zooveel tot leniging der ellende gedaan was geworden en hij zwaaide daarvoor aan den gouverneur-generaal den hoogsteo !of toe. Bisschop Martinyaa Faderbornis eindelijk gisteren morgen te 8 uren in hechtenis genomen om de straf van 18 weken gevangenis, waartoe hij veroordeeld is, te ondergaan. Men weet dat de Duitsche regeering reeds verklaard had in dit geval geen plaatsvervanging te zullen toelaten. Het lang uitgestelde martelaarschap valt dus nu toch den bisschop ten deel. In Hongarije is thans de nieuwe kieswet aangenomen, welke naar men hoopt een einde zal maken aan de wanordelijkheden, die onder de vroegere wet de ver kiezingen steeds kenmerkten. Men hoopt door deze wet tevens eene verbetering te krijgen in den toestand van 'slands financiën, daar dc uitoefening van het kiesrecht voor ieder ingezetene afhankelijk is gesteld van dc behoorlijke betaling der belastingen. In vroe ger jarentoen Hongarije nog in voortdurenden opstand tegen Oostenrijk verkeerde, beschouwde men het als eene daad van vaderlandsliefde zijn belastingen niet te betalen, en met die gewoonte ging men ook nu nog, voor het gemak zeker, voort. Men hoopt, nu aan de eer van kiezer te zijn verbonden wordt de verplichting om zijne belasting te betalende Hongaren aan het verstand te brengen dat hetgeen vroeger eene verdienste was, thans, nu de in Hongarije gehevene belastingen ook voor Hongarije alleen gebruikt wordeneene schande zou wezen. Eindelijk bevat de nieuwe wet nog ver schillende strafbepalingen tegen omkoopingen bij de verkiezingen, welke vroeger in Hongarije op ruime schaal gedreven werden. Uit de overige berichten uit Oostenrijk blijkt dat de plannen der regeering om tot eene algemeene verhoo ging van de bezoldiging der lagere geestelijken over te gaan, bij do Decanats-Conferenzendat zijn de ver gaderingen der geestelijke besturen, een gunstige ont vangst ondervinden. Het schijnt dus dat de Oosten- rij ksche geestelijkheid liet gevaar inziet om op den duur met de regeering in strijd te verkeeren. Is dit zoo dan mag men ook verwachten dat zij haar tegen stand tegen de confessioneele wetten op den duur niet zal volhouden. Dmulclübericltttit. Ciraanmarktcn enz. Rotterdam 4 Augustus. Runderen le qual. 82, 2e qual. 62; kalveren le qual. 90, 2e qual. 70; schapen 65 cent. Aanvoeren nog niet bekend. Amsterdam, 5 Augustus. Raapolie op zes weken ƒ325. Lijnolie op zes weken 32$. Prijzen van Effcclen Amsterdam5 Augustn3. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 60$ dito dito dito 3 73 dito dito dito 4 94f Aand. Handelmaatschappij 4$ 136$ dito exploitatie Ned. Staatssp. 105 België. Certificaten bij Rothschild 2$ 58$ Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligation 1798/1816 5 101$ dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito 1000 18645 101$ dito L. 100 1872 5 99$ Loten 18665 Oblig.Hopc C°.Leening 1860 4$ 94$ Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ca4L. 4 80$ Obligatiën 1867—69 4 83$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 244 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 127 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 100 dito dito Jelez Orel 5 99$$ dito dito Charkow Azow .5 98$ Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. 5 66$ dito dito April/Oct. 5 66$ dito in papier Mei/Nov. 5 63 dit dito Febr./Aug. 5 63$ Aand. Nation, bank 3 1045 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 63 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17$ dito Binnenlandsche 3 12$ Portugal. Obligatiën3 45j$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 43$ Egypte. Obl. 1Ö687 75$ dito 1873 7 68 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 98$ dito dito dito 1885 6 102$ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific. 6 79 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Psec, - 7 30 dito dito dito 2esec. 7 17$ Brazilië. Obl. 1863 4$ dito 1865 5 98$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 Augustus. Metall. 22.47$dito zilver 23.27$; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Portugal perêf 11.82$; Amerika'ansche dollars (in goud) ƒ2.40.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3