ter zee le klasse jonkheer T. E. de BrauwJ. H. Commijs en E. L. Ehnleop hunne reis naar Oost-Indië, het eerste den 1°" en de beide laatsten den 3en Augus tus jl. te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee lc klasse H. J. van Broek- huyzen en C. de Klopper en de officier van gezondheid 2° klasse G. F. Rocbat, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 20e° Juli jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee le klasse J. M. Berends, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 26en Juli jl. in Nederland terugge keerd wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Het admissie-examen voor de koninklijke militaire academie te Breda heeft van 1 tot 31 Juli geduurd. De uitslag is, gelijk wij gisteren reeds met een enkel woord gemeld hebbendat van de 42 candidaten 29 een gunstig examen hebben afgelegdwaaronder even wel 6 zijn, die, hoewel voldaan hebbende, niet konden geplaatst worden bij het wapen hunner keuze en daarom aanbevolen zijn voor een plaatsing bij de infanterie; 13 candidaten zijn afgewezen. Geplaatst zijn: artillerie hier te lande: J. J.P. Slinkers, jonkheer M. W. Boreel, E. Boellaard, A. W. Noorduin. Genie hier te lande: J. Z. Stuler, R. SchefferA. J. M. A. Gerlach W. J. Rakder, TL. baron de Quarles de Quarles, F. J. H. VerhoeffB. M. Brantsma, J. H. A. Mijsberg, J. P. II. Miugels. Genie Oost-Indië: A. Zon, J. J. H. Harcke, J. G. H. de Voogt, J. J. A. Mulder, J. N. A. baron van Wassenaer van St. Pancras, E. Tielenius Kruijthoif, J. Le Feber, J. W. C. Beelenkamp, M. C. van Rouveroy van Nieu- waal, W. P. Haver Droeze. Voldaan, niet ge plaatst, doch aanbevolen voor plaatsing bij de infanterie: H. L. A. van den Wall Bake, H. J. von Briicken Fock, J. C. Lindgreen, W. A. E. Mansfeldt, S. F. Boers, jonkheer L. van Capellen. Hunstnieuws. De nagedachtenis van twee der grootste Fransche dichters zal bijna te gelijkertijd door de oprichting van een standbeeld vereeuwigd worden. Voor Lamartine zal er een opgericht worden te Macon zijne geboorteplaats de verschillende ontwerpen voor het monument zijn reeds aan eene commissie van beoordeeling toegezonden. Het anderevoor Chateaubriand, zal den 4en Juli 1875, op den sterfdag van den schrijver, te Saint Malo onthuld worden. Het wordt in brons vervaardigd en zal een werkstuk van den bekenden beeldhouwer Millet wezen. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den len dezer zijn de heeren L. Th. SchneiderW. M. II. van SchmidP. J. VoorstadE. van Assen C. A. H. Kühr, W. F. L. Boissevain en H. J. Post gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indiëom te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. De aangekomene Indische mail van 21 Juni bevat, als over slechts enkele dagen loopende, geen bijzonder nieuws. De Locomotief hield een bericht in dat volgens de laatste tijdingen Panglima Polim, onze bitterste en hardnekkigste tegenstander, zich eindelijk geneigd zou toonen tot onderhandelen. Op daartoe genomen initiatief door den luitenant ter zee 1" klasse C. J. Marinkelle werd in de nabij heid van den missigit te Atchin een gedenkteeken op gericht voor eeuige daar ter plaatse gesneuvelde mili tairen. Het bestaat uit een ijzeren kruis, vervaardigd aan boord van Z\ M\ fregat Zeeland, 5 voet hoog en over de armen 3 voet breed, met het opschrift: „10 April 1873. I. I. Engelvaartluit. ter zee le kl. I. I. Brondgeest, 1B luit.-adjudant, en 10 soldaten." Aan deu pastoor de Bruijn, die als aalmoezenier en gedelegeerde van Het roode kruis de expeditie naar Atchin heeft medegemaakt, werd door den kolonel Wiggers van Kerchemuit naam zijner wapenbroeders, te Soerabaya eene warme ovatie gebracht. In een particulieren brief, te Makassar ontvangen, werd gemeld dat twee zeeofficieren die op Poeloe Bras (het eiland waar de vuurtoren wordt opgericht) op de jacht waren gegaan, vermist en niet teruggekomen waren. Het bericht schijnt echter nog bevestiging te. behoeven. Het nieuws van de bestemming, door Z. M. den. koning aan het nationaal geschenk van 12 Mei gegeven, had in Indië allerwege een uitstekenden indruk teweeg gebracht. De cholera werd te Batavia als geëindigd be schouwd. De heer Platoneen te Batavia gevestigd Fransch- manis benoemd tot ridder van het Legioen van eer, wegens het leveren van suikerriet-stekken ten behoeve der plantages in Cochinchina. Voor het aanstaand congres en de tentoonstelling. van landbouw te Samarang was besloten tot den bouw van een djatiehouten loods, met pannen gedekt, eene oppervlakte beslaande van 42,000 vierkante voeteu. Gemengde berichten. In de vorige maand zijn op de dorpen Klooster- zande en Groenendijk vele gevallen van kwaadaardige varkensziekte waargenomen, waarvan vele varkens de slachtoffers geworden zijn. Eergisteren nacht naderde eene moeder te Vlaar- dingen met de petroleumlamp in de hand bet bed waarin een zesjarig knaapje naast zijne twee zusjes rustig lag te slapen, om naar hare kinderen te zien. Eensklaps sprong de lamp uiteen en de brandende olie kwam op het bed, op het hoofd en ook in den mond van het jongentje nederzoodat het kindna een smar telijk lijden, twee uren later stierf. Dezer dagen wordt te 's Gravenliage een congres van beoefenaars der danskunst gehouden. Het hoofd doel dezer bijeenkomst is meer eenheid in den dans in de verschillende streken van ons land te brengen en dien te veredelen. Aan den dansmeester die een nieu wen en tevens goeden ronde-dans heeft uitgevonden zal een medaille uitgereikt worden. Eergisteren is te 's Gravenhage een voor den tramwagen gespannen paard plotseling dood gevallen, waarschijnlijk tengevolge van zware vermoeidheid. Nie mand heeft daarbij letsel bekomen. De Victoria regia in den Hortus Botanicus te Amsterdam zal Woensdag namiddag haar eersten bloem knop openen. De Victoria- en paliukassen ?,ullen 's avonds tot 10 uren verlicht zijn. De conducteur der brievenmalen, die tengevolge van het spoorwegongeluk te Tilburg wegens hevige lichaams-pijnen verhinderd was geworden zijn dienst te doen, is thans in zoover hersteld dat hij eergisteren zijne gewone werkzaamheden weder hervat heeft. De heer W. Knibbeler, hoogleeraar aau het ko ninklijk athenaeum te Namen, is benoemd tot ridder der Luxeraburgsche orde van de Eikenkroon. De overstroomingen bij Pittsburg hebben het leven gekost aan 219 personen en eene schade van 3,000,000 dollars veroorzaakt. Onder de opzienbarende processen van den laatsten tijd behoort het volgendedat dezer dagen in Frankrijk is voorgevallen. Zekere heer Malepeyre, een advocaat, bracht het grootste gedeelte van zijn leven op een afgelegen land goed door. Bij zijn dood vermaakte hij zijne uitge strekte bezittingen, meer dan een millioen te zamen, aan eene gewezen actrice, met welke hij in ongeoor loofde verstandhouding geleefd had. De bloedverwanten van den advocaat kwamen echter tegen het testament oper werd geprocedeerd en daar alles in den vorm gesofaied was, werd de erfgename in haar bezitting gehandhaafd. Hiermede niet tevreden, stelde de onbeschaamde dame echter eene vervolging 1 in tegen een paar dagbladen, die op nog al heftigen en voor haar beleedigenden toon voor de bloedverwan ten partij hadden getrokkenen ook hiervan was het gevolg dat de aangeklaagde redactiën tot eene boete van 25 franken werden veroordeeld. De zaak had door een en ander zekere ruchtbaarheid verkregen en was zoodoende ook ter ooren gekomen van den nog levenden echtgenoot der gewezen tooneel- speelster, een gepensioneerd militair, gedecoreerd en een man van streng eerlijke beginselen, wien de dame steeds als overleden had doen dooi-gaan. Nu kon de erfgename;' volgens de wet, geen legaat aanvaarden zonder de toestemming van haar echtgenoot en dezeverontwaardigd over het schandaalwaarin zijn naam buiten zijne voorkennis gemengd was gewor den, verkoos die niet te geven. Beloften noch bedrei gingen waren in staat hem van gevoelen te doen ver anderen; hij bleef de fortuin afslaan, die zijne vrouw tot prijs barer schande en ten nadeele der natuurlijke erfgenamen ten deel zou vallen. Er werd andermaal geprocedeerdde rechtbank besliste dat de man in zijn recht wasde erfenis kon dus niet aanvaard worden en de bloedverwanten van den heer Malepeyre treden als zijne wettige erfgenamen op. De Siècle bericht dat de zoon van Napoleon III than3 zijn examen voor 2cn luitenant der artillerie bij de militaire school te Woolwich met goed gevolg heeft afgelegd. Onder de onzinnigheden door vreemdelingen over Nederland verteld en geschreven, behoort zeker eene eereplaats toegekend te worden aan de afdeeling Neder land in een handboek voor aardrijkskunde, geschreven door den lieer Reuschle, „Professor am oberen Gym nasium in Stuttgart." Daai- kan men lezen dat Amster dam „am Ypsilon" ligt, dat het Noord-Hollandsche kanaal ^voin Ypsilon, einer Nederbucht der Zuider-, zee" naar Helder loopt en dat in onze zuidoostelijke, provinciën Hoogduitsch gesproken wordt. Op de onlangs te Weenen gehoudene internatio-, nale bijeenkomst tot het beramen van maatregelen tegen cholera is een hevig geschil ontstaan tusschen professo Fauvel, die Frankrijk vertegenwoordigde, en professo Semmola, den Italiaanschen gedelegeerde. De heer Fauve die een weinig na de opening van het congres te Wee nen was aangekomen, had beweerd dat de besluiten, die vóór zijne komst genomen waren, getuigden van gebrek aan studie en van oppervlakkigheid. De heer Semmola r ofschoon geen president van het congres, trok zich dit persoonlijk aan en beklaagde zich over de onwellevendheid waaraan een vertegenwoordiger van „het beleefdste volk der wereld" tegenover collega's zich schuldig maakte. De twist liep hiermede af dat de lieer Fauvel aan professor Semmola zijn veront schuldigingen liet aanbieden en de hinderlijke uitdruk kingen terugnam. Staten-generaal. De minister van koloniën heeft thans reedster tege moetkoming aan een vroeger herhaaldelijk in de tweede kamer te kennen gegeven wenscli, ingezonden de afgewerkte gedeelten van het koloniaal verslag over 1874, met het plan om de nog ontbrekende gedeelten te doen volgen naarmate zij voor den druk gereed komen. Het spreekt van zelf, dat dit verslag ditmaal voor een zeer groot deel gewijd is aan de politieke en mili taire gebeurtenissen in Atchin en onderlioorigheden. De Nederlandsche souvereiniteit zegt het regee- ringsverslag in den aanvang is in 1874 uitgestrekt over een gedeelte van het gebied, dat in vroegere ver slagen vermeld werd onder de benaming van: „onaf hankelijk noordelijk gedeelte van Sumatra." Het resultaat van de aangewende pogingen om de onderlioorigheden van Atchin tot onderwerping te bren gen kan geresumeerd worden in het hier volgend over zicht, waarbij de volgorde der staatjes van Troemon op de westkust tot Temiang aan de oostkust is in acht genomen Onderworpen staten. Niet-onderworpen staten. Westkust van Troemon tot Waylah (negen staatjes te zamen). Staten tusschen Waylah en Loong. Loong. Lepong. Pedir Gighen. Endjoeng. Merdoe. Samalangan. Pasangan. Kloempang Doea. Telok Semawe. Pasei. Kurti. Simpang Olim. Edi. Perlak. Soengei Raya. Langsar. Temiang. Vóór het vertrek van den regeeringscommissaris (den 26tn April) werden nog brieven van den radja van Pedir ontvangenwaaruit met zekerheid mocht worden afgeleid, dat ook die staat zich weldra onderwerpen zou. Na zijn vertrek, toen hij zich voor Gighen eenigen tijd ophieldontving de regeeringscommissaris nog van den kommandant der Citadel van Antwerpen het be richt, dat de onderwerping van Pasangan en Telok Semawi eerlang te wachten was. Aan het slot der politieke mededeelingcn omtrent Atchin, zegt het verslag: „Op den duur zal de Nederlandsche vestiging in Atchin voor den handel ongetwijfeld een groot voordeel zijn. De scheepvaart zal daardoor reeds dadelijk gebaat wordenaangezien onverwijld de noodige maatregelen zijn genomen om op Poeloe Bras een vuurtoren op te richten, die voor de veiligheid van den toegang tot de staat van Malakka reeds gewenscht is van het oogen- blik dat de stoomvaart op Indië, door de doorgraving van het kanaal van Suez, een zoo aanzienlijke uitbrei ding heeft erlangd. Ter aanvulling van de in Indië geleden verliezen bestaat bij de regeering het voornemen omstreeks de maand November dezes jaars opnieuw een vergelijkend, examen (evenals in Maart heeft plaats gehad) uit te schrijven voor onderofficieren van het leger hier te lande, die geschikt en genegen zijn als 2e luitenant der infan terie bij het Indisch leger te worden ingelijfd. Vhermometerstand. 3 Aug. 's av. 11 u. 59 gr. 4 'smorg. 7u.63gr.'s midd. lu.68gr.'sav.6tt.64gr.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2