MIDDELBURGSCHE COURANT. r te Dinsdag 1874. 4 Augustus. tRt blad verschijnt dadelijk ft mot uitzondering van den Zondag, don 2,,; Paasch- on Pinksterdag en een der Kerstdagen. H>e prijs per 3/m.franco is f 3.£50. Middelburg 3 Augustus. 7l De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te half 2 uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenmissives gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluitenbegrooting der godshuizen 187.5; voordracht vacature van hulponder- "wijzereB school B; rapport en voorstel burgemeester en wethouders op adres van Boude.vijnse t.afschaffing binnengrachtgeldadres I. de Broekertterrein aan den hoek der Zandstraat; suppletoire gcmeeutcbegrooting 1874voordracht onvoorziene uitgaven idem; voorstel burgemeester en wethouders tot verhooging der jaar wedden hulponderwijzeressen op school A; voordracht college van zetters, periodieke aftreding. Dat muzikale uitvoeringen op Zondag niet door ieder een afgekeurd en zelfs door velen op prijs gesteld worden, is gisteren overtuigend gebleken, zoowel bij de matkée musiialedoor het gezelschap Accelerando in het Nieuw koffiehuis van den heer den Haan alhier gegeven, als bi] de derde uitvoering door het muziek korps onzer schutterij, die gisteren avond in den Bui tentuin plaats had. Aan beiden toch viel een zeer druk bezoek ten deel. De uitvoeringen gaven over het al gemeen veel genoegen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg gedurende de tweede helft van de maand Juni 1874: J. van Lin- donk, Amsterdam; A. Kempe, Nienwland; D. J. Si- dana, Rotterdam; W. vanLuyk, Rotterdam; W.Kole, Rotterdam; Mevr. L. de Koek, Sr.s van Gent; M. Balk, WolfaartsdijkA. L. Teiseling, Zierikzee; door het hulpkantoor Serooskerke: L. Aarnoutse, Uithuizen. Bij den Zaterdag tusschon Neuzen en Antwerpen ge houden zeilwedstrijd zijn de beide eerste prijzen be haald: voor de grootë kotters, door het zeiljacht de Catharina, toebehoorende aan den heer de Vos, te Dordrecht, en voor de kleinere kotters en barkassen, door het zeiljacht de Kraton, toebchoorende aan den heer Smit, te Slikkerveer. Beide zijn omstreeks 3.30 uur te Antwerpen aangekomen. Er waren slechts twee Nederlandsche deelnemers, terwijl de overigen allen Belgen waren. De generaal Verspyck heeft 's Gravenhage weder ver laten en is voornemens zich later in die stad metter woon te vestigen. Het Nieuws van den Dag wijd een hoofdarti kel aan de laatstelijk op de Amsterdarasche beurs voor gevallen ongeregeldhedenwaarbij gebleken is dat, wanneer men er toe komt anderen in hunne vrijheid van beweging te belemmeren, er feitelijk geen onderscheid bestaat tusschen ceu man met een kiel en een heer met een zwarte jas. Een dronken matroos en een brooddronken commissionair in effecten zijn volkomen gelijk. Zoo onder dezen als onder alle andere vormen, be hoort men zich in eene ordelijke maatschappij te ver zetten, tegen de toepassing der lynch-vret (zoo ge noemd naar zekeren John Lynch, die in de 16' eeuw door de Amerikaansche plantage-houders tot oppersten uitvoerder van het door hen toegepaste eigen recht gekozen werd). Op de beurs zou het uitoefenen van een zoodanig recht nog kunnen doorgaan, indien er kans op ecnige onpartijdigheid bestond. Maar op de beurs geschiedt wat men ook op zoovele andere plaat sen ziet gebeuren: De kleine dieven hangt men op en de groote Iaat men loopen. Honderden nemen deel aan den windhandel, de zwendelarij, die de oorzaak is van den geheelen toestand. Het gevolg is dat het eigen recht gesproken wordt door lieden, die geen aanspraak hebben om als rechters over andere zitting te nemen. Niet het besef van eigenwaarde beheerscht, volgens het Amsterdamsche bladde beursmaar sluwheid en brutaliteit zijn dc baaB. Dezen overschreeuwen den fatsoenlijken handel en noodzaken zijne aanhangers zich terug te trekken. „Daarom behooren wij tot-de eenvoudigste opvatting van het beursrecht terug te kceren. Ieder heeft aan spraak op den waarborg dat hij op de beurs ongehin derd en geregeld zijn werk zal kunnen doen. Dc sterke arm moet hem dien waarborg gevennu het gevoel van ordentelijkheid zoo ver te zoeken is bij menigen Amsterdamschen beursbezoeker. Waar de scheidsmuur tusschen een fatsoenlijk koopman en een zwendelaar door gebrek aan fierheid ter eene en een schier ongekende brutaliteit ter andere zijde wegvalt, daar wordt de handhaving der orde een politiezaak, 'tls eigen schuld dat 't zoover gekomen is." In de Staats-eonrant van Zondag 2 en Maandag 3 dezer brengt de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat in de eerste helft van September a. ter benoeming van drie of méér adspirant- ingenieurs bij den waterstaat een vergelijkend onder zoek zal plaats hebben, waartoe worden toegelaten Neder landers die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan dc polytechnische school te Delft, mits zij op l November a. den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. De vakken waarover het vergelijkend onderzoek loopt en de verdere voorwaarden zijn tevens in de Staats-courant opgegeven. Aanvragen om toelating moeten, op zegel geschreven cn vergezeld van de noo- dige bewijsstukken, vóór 20 Augustus a. aan liet depar tement van binnenlandsche zaken worden ingezonden. Bij de keuring van knapen voor de Kweekschool voor- zeevaart te Leiden zjjn zeven door de Amsterdamsche sub-commissie gezondenen lichamelijk goedgekeurd. Twee zijn echter op verzoekwegens ontstanen tegen zin in den zeedienst, van de kweekschool ontslagen. In het laatste halfjaar zond de sub-commissie te Amsterdam 15 knapen naar de kweekschoolvan dezen traden 7 in dienst, 5 zijn lichamelijk goedgekeurd doch ontvangen nog onderwijs, 3 hebben zich wegens tegenzin in den dienst teruggetrokken. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het vol gende „Zal de heer Pels Rijcken nu weder als minister van marine optreden, of zal de tegenwoordige titularis zit ting blijven houden? Ziedaar wat ik nog niet mededeelen kan. Zooveel is echter zeker dat do heeren van Golt- steinvan der Heirn en van Lijnden met den heer Heemskerk de gewichtigste portefeuilles in het nieuwe ministerie te torschen zullen hebben; althaus wat het binnenlandsch bestuur betreft. Of dc heer de Willebois met vertrouwen als minister van buitenlandsehe zaken moet worden begroet is moeilijk te beslissen. De een zegt neen. omdat de heer de Willebois een zeer warm katholiek heet, die te Maastricht alle processiën mede- maakte en dus voor eeu ultramcntaau in de politiek mag- worden gehouden. De ander geeft een ander ant woord te recht aanvoerende dat men uit iemands ker kelijke overtuiging en manieren alleen niet tot zijne politieke richting mag concludeerenen dat het deelnemen aan de kerkelijke manifestation voor een commissaris des konings in Limburg onvermijdelijk is, ook al is hij een liberaal man, wil hij èenigen invloed ten goede in dat gewest uitoefenen. Houdt men in het oog de aan vallen, waaraan de heer de Willebois in sommige ul- tramontaansche blaadjes van Limburg heeft bloot gestaan, dan zal men tot de laatstebevestigendebeantwoording der vraag overhellenen althans wachten tot de dingen die komen zullen voordat men over deze keuze een oordeel velt. Naar ik hier fluisteren hoor, moet de ultramontaansche partij over de samenstelling van het ministerie niet zeer tevreden zijn; zij had een wakker geestverwantiemand van het slag van Borretaan het hoofd van het departement van justitie verlangd, een verlangen dat echter afstuitte op den tegenstand van andere nieuwe ministersmet name van den heer van der Helm. „Zooals het miuisterslijstje thans samengesteld is, blijkt daaruit werkelijk een conciliante geest; ik geloof niet dat de heeren van ZuijlenSchimmelpenninckvan Kuyk en Nicrstrasz daarmede bijster ingenomen zullen zijn. Toch zullen de nieuwe ministersal toonen dc liberalen in de kamer hun gezond verstand door niet terstond tot felle oppositie over te gaan, het bij het parlement hard te verantwoorden hebben. Thorbecke heeft eenmaal gezegd dat het wenschelijk was dat al leen hij die nooit iets geschreven had lid van een ministerie werd; men kan er gerust bijvoegen dat hij die veel gesproken heeft dikwijls in zijne vroegere woorden sterke hinderpalen tegen eene ministerieele werkdadigkeid vindt. De heer van der Heim heeft een paar jaar geleden eene brochure over onze financiën geschreven die hem nu juist niet qualificeerde als den aangewezen man om tegenwoordig 's lands geldelijk beheer naar ruime begrippen te voeren, of de onver mijdelijke herziening van ons belastingwezen tot stand te brengen. Een inkrimpen van de uitgaven voor open bare werken als middel van bezuinigen, en eene her ziening van de patentwet tot verhooging der middelen, waren, volgens die brochure, de grondslagen van zijn stelsel van evenwicht voor het budget. Het eerste beginsel is te zeer in strijd met den geest des tijds om er ooit eene meerderheid in de beide kamers voor te kunnen verwachtenen ofschoon het geen twijfel lijdt of een minister van financiën, die optreedt met het plan om de patentwet in de richting van billijke verdeeling te hervormen, zal schipbreuk lijden op soortgelijke be zwaren die de hervorming en zuivering van het kui tuurstelsel hebben belet, een dergelijk in geschrifte, dus na rijp overleg, verdedigd plan zal ongetwijfeld den beraraer, als minister, op eene jammerlijke wijze heiemmeren. Wat de door andere ministers gesproken woorden betreftstaat de heer van Goltstein aan een soortgelijken aanval bloot als hij zelf in der tijd tot den heer van Bossc richtte wegens zijne optreding als minister van koloniën zonder Indië door eigene ondervinding te kennen. Ook de heer van Lijnden zal, wanneer de opdracht der portefeuille van koloniën aan den heer van Goltstein ter sprake komt, voor een heet vuur kunnen komen; was hij het niet die in dc tweede kamer ver klaarde, dat er, in de tegenwoordige omstandigheden, behoefte was aan een minister van koloniën die per soonlijk met. de zaken van Sumatra bekend was? „Mij dunkt, voor de levensvatbaarheid van het nieuwe ministerie ware 't beter geweest, zoo men de portefeuilles eenigszins anders verdeeld had dan nu blijkens de niet tegengesproken geruchten, het geval is geweest. Heems kerk justitie, van der Heim binnenlandsche zaken, van Lijnden financiën cn van Goltstein buitenlandsehe zaken bij voorbeeldmaar dan had men gestuit op de vervulling van het departement van koloniënen ik geloof wel dat dit bezwaar bij den heer Heemskerk en zijne nieuwe ambtgenooten zal gewogen hebben. Onder de bureau ambtenaren alhier heerscht over de samenstelling nog al j tevredenheid. De hoofdambtenaren van koloniën en j financiën houden het er voor dat hunne nieuwe chefs hun licht niet zullen betimmerendie van binnenlandsche zaken zijn niet ontevreden over de terugkomst van Heemskerk, wiens talenten zij hebben leeren waardeeren en met wien zij over het algemeen aangenaam gewerkt hebben. Aan justitie werd liet eerste gerucht dat de formeerder van het kabinet zelf aan het hoofd van dat departement, zou komen met bezorgdheid vernomen, omdat de heer Heemskerk gedurende den korten tijd dien hij, tusschen Borret en Wintgens, als interimair minister dat departement had beheerd, eene activiteit ontwikkeld hadevenzeer met de overleveringen van het departement als met, de wenschen der ambtenaren in strijd. Al deze tevredenheid, hoe gelukkig voor de nieuwe ministers op zich zelve ook, versterkt echter mijne opvatting dat eene andere verdeeling in 's lands belang wenschelijk zou zijn geweest. „Zeer spoedig zal de benoeming van het nieuwe mi nisterie wel niet officieel openbaar worden. Indien het althans waar is wat ik verneem, dat de heer Heems-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1