in den raad aangeboden en in 11 Koole, van "der Grijp en k en rapport. meester en wethouders wordt leend om het terrein van de rf „De goede intentie" in het r Labrijn wordt door de com- tgebvacht op de rekeningen en en weduwenfonds van ge- •t muziekgezelschap Kunsten len over den straatweg van tven. t goedkeuring. Aldus wordt gesloten. cnhutd. t overzicht. lismarck, ofschoon wat het sgd is reeds op den. achter- an die gebeurtenissen welke niet 0111 het belang dat zij v dewijl zij ais kenteekenen ,nd beschouwd worden. De te Berlijndie eerst getracht lieke partij verantwoordelijk ad van éen misdadiger, wen* rechterlijke macht in Beieren, naar den zin der Pruisische liet misdrijf zoekt, waar men ilen. In Beieren blijft men schuldig. Een Miinchener uische Zeitung (een blad dat gheid tegen de rijksrcgeering aar aanleiding der insinuation ng geuit tegen den rechter ïfürt, die den pastoor Haut- n vrijheid gesteld heeft, het borst om, wanneer een eer- zijn ambtsplicht, tot welken aden heeft, als rechter moet enmensch zelfs al wordt an eenen moord verdacht tieke of godsdienstige over- t. dusverre over den persoon ïfiirtmet wien ik zeer goed Om echter de onbeschaamde Berlijnsch courantengeschrijf Le kaak te stellenwil üc u liedoclde rechter een protes- de liberale partij lieeft. aan- 'estrekten kring van vrienden egenheid hij sedert zijn stu- ater verworven lieeft, bekend waardig man en oen uitste- -ijf', dat in Berlijn althans komt, ziet men echter dat lieken nog niets verminderd tenwier slachtoffer de ongc- Schuiidt was, komen als het idige gezindheid versterken, t de opgewekte verontwaar achter tot. dusverre nog niet u zending van het Duitsche van Spanje door een toeval Henk heeft namelijk, juist het telegram zou ontvangen icht om anker te lichten en ten, zijne legplaats voor het is naar de reede van Kiel ir gist eren met zijn eskader i Kiel als te Wilkelmsliafen en in orde te brengen om inen kiezen en zal dan het et de pantserschepen König ch Carl, naar de Golf van Opinione gelooven dan zou mogendheden onderhandeld hunne vloten in de Spaan- vatten. Niet echter, gelijk werdmet het oogmerk om elijkc grens van Spanje uit Ier om zich in de verwarde land te mengen. Het doel lijp wonende vreemdelingen iit te beschermen doch het orden dat de aanwezigheid oordigers der meeste Euro- zekere, zij het dan ook de Carlistische benden zou eft haar best gedaan.om de ling der Carlisten van zich zoo ver zal gaan van den heer de Nadaillacprefect van het departement der Pyreneeën en een beslist aanhanger van don Carlos, te vervangen, mag met reden betwijfeld worden. De regeering lieeft de clericale partij te veel te ontzien, of schoon zij van de lastige tegenwoordigheid der natio nale vergadering weldra, voor cenigen tijd althans, ver lost zal zijn. De vergadering verlangt, evenals de schooljongensnaar niets anders dan vacantie. In de zitting van gisteren heeft de lieer Gambetta eene poli tieke rede uitgesproken, waarin hij betoogde dat de vergadering niet langer dan gedurende eene maand uit een mocht gaan en in ieder geval vóór haar vertrek een einde be.hoovde te maken aan den staat van beleg, die nog op de meeste departementen drukt. Ook behoorde zij ten minste nog de wetten tot organisatie van het krijgswezen af te doen. Daarna kon zij uiteengaan, om na hare terugkomst, over eene maand de orga nieke wetten onder liauden te nemen. Ook de heer Lamy drong op de opheffing van den staat van beleg aan doch de vergadering verwierp met 376 tegen 307 stemmen bet door den spreker in dien zin voorgestelde amendement. Ook een voorstel van den heer Turquet oui den staat van beleg althans op te beffen gedurende de verkiezingen voor de aigemeene raden werd met 366 tegen 305 stemmen verworpen. Vervolgens kwam de stand van zaken gedurende het recès ter sprake. De lieer Brisson vroeg of ook nu weder, evenals tijdens de vorige vacantie, iedere partij vrij zou zijn 0111 met haar pretendent te intrigeeren. en hem den we4 tot den troon gemakkelijk te maken even alsof er geen wettig gouvernement bestond. De heer de Franclieueen legitimist van lvet zuiverste water, was er dadelijk bij 0111 te verklaren dat hij zich niet zon gêneeren om alles te doen wat in zijn vermogen wasteneinde het koningschap terug te krijgen. E11 de heer Tolaineen werkman-afge vaardigde, nam de vrijheid de regeering nog eens te vragen wat zij op die twee manifestatiende vraag van Brisson en de verzekering van de Franclieu, te zeggen had. Toen moest de generaal de Cissey, hot hoofd van het kabinet, wel antwoorden, maar hij moest trachten zoo weinig mogelijk te zeggenom bij niemand kwaad bloed te zetten. Dat gelukte hem dan ook volkomen. „De regeering, zeide hij zal bij iedere gelegenheid het gezag van den maarschalk de Mac-Mahon en dat der wet door ieder doen eerbiedigen en daartoe gebruik maken van de middelen welke de wet tot hare beschik king stelt.. Zij zal daarbij te werk gaan met voorzich tigheid, met standvastigheid en met onpartijdigheid." Na op deze wijze door den generaal afgescheept, te zijn met een antwoord dat men niet boter zou kunnen vertolken dan door liet bekende militaire bescheid: „'t Is wel geweest, gij kunt gaan", besloot de verga dering van den 6™ Augustus tot den 30™ November vacantie te nemen. Frankrijk zal van die vacantie weinig merken. "Wat onvruchtbaarheid in haren arbeid betreft, kan toch deze wetgevende macht de vergelijking met de meest werke- looze volksvertegenwoordigingen bijna hadden wij gezegd met de Nederlandsche zelfs gerust doorstaan. De oogst in Engeland. Met het oog op den kwijnenden staat van zaken waarover handel en nijverheid zich nog altijd, sedert de laatste twee jaren ongeveer, beklagen, hechten wij een bijzonder belang aan alle mededeelingen die den oogst van dit jaar betreffen. Het is daarom dat wij de volgende beschouwingen van de Daily News over den Engel8chen oogst overnemen. Ofschoon onze oogst nog nauwelijks begonnen is, zegt het bladbestaat er reeds vrij veel grond om over de opbrengst van den grond tevreden te zijn, zonder dat die tevredenheid in een enkel opzicht verminderd wordtdewijl de naburige landen dit jaar even geluk kig zijn als wij. Aan een goeden oogst wordt met reden veel gewicht gehecht, zoowel omdat daardoor aan het volk goedkoop brood wordt verschaft, als om dat de wereldhandel er rechtstreeks door aangemoedigd wordt. Gelukkig mogen wij er op rekenen dat de gun stige vooruitzichten voor dit jaar zoo goed als zeker zijn. Eenige maanden geleden vreesde men dat de prijs van het brood tot eene hoogte zou stijgen, die in de laatste jaren zonder voorbeeld zou zijn geweest. Door verscheidene opvolgende schrale oogsten was onze voorraad zoo goed als uitgeput en daar het zelfde in Frankrijk het geval was bestond er alle kans dat de concurrentie der twee groote landen op de markten de prijzen verbazend zou verhoogen. Wanneer de oogst van dit jaar beneden het gemiddelde ware gebleven evenals die van 1872 en 1873en de schaarschte in Frankrijk zich gevoegd had bij die van ons eigen land, zou zelfs een buitengewone overvloed in andere landen (hoe onwaarschijnlijk die onder deze omstandigheden ook geweest ware) niet in staat geweest zijn om het graan beneden de toch reeds hooge prijzen van het voorjaar te brengen. Bij de tegenwoordige financieele gesteldheid van Europa zou zoo iets eene ware ramp geweest zijn. Niet alleen dat dit gevaar is afgewendmaar wij mogen vertrouwen dat de overvloed van den oogst bijna voldoende zal wezen om onzen voorraad weder eenigen tijd aan te vullen en het gevolg hiervan zal wezen dat de eerstvolgende winter, wat de. graanprijzen be treft, tot de voordeeligst.cn zal behooren, die wij in den laatstcn tijd ge!;end hebben. Men beschuldige ons niet van overdreven optimisme. Al de inlichtingen, die door ons ingewonnen zijn, komen daarin overeen dat wij niet alleen geen vrees behoeven te. koesteren voor eene verergering van den nog altijd zorgwekkend en toestand van handel en nijverheid, maar dat er alle reden bestaat. 0111 te vertrouwen dat de goede oogstdien wij te wachten hebbendaaraan voor het eerst weder eenige levendigheid zal bijzetten. ITcirptujerTi. AMERIKAANSCHE MANIEREN. Ziehier eenige aanteekeningen omtrent de Amerikaan- sehe zeden en gewoonten die wij aan de Revue Brittan- nique ontleenen en welke dus natuurlijk voor rekening van den schrijver blijven. De manier van vertellen, die, kunst waarin do Fransehen liet zoo ver gebracht hebben, maakt ze echter licht het. lezen waardig. Een van de eoquetterieën der Amerikaansche jonge d mies bestaat tegenwoordig daarin dat zij gaarne een zeker embonpo'td bezitten. In tegenstelling met- hetgeen in het begin dezer eeuw in Amerika bet. gebruik was, toen volgens Washington Irving de dames der nieuwe wereld door het drinken van azijn en andere kunst middelen steeds er op uit waren om eene aetherische magerheid te verkrijgengaat er tegenwoordig bijna geen dag omwaarin eene jeugdige sclioone uit. New- York of Philadelphia zich niet, op de weegschaal plaatst, teneinde zich te overtuigen dat zij nog altijd „goed in het. vleesch" zit. „Hoe maakt gij het in den laatsten tijd?" vroeg onze Franschraan aan eene jonge dame uit den staat, Connecticut. „Uitstekend was het antwoord. „Sedert de maand April beu ik achttien pond in ge wicht vooruit gegaan." Deze bezorgdheid over hunne zwaarte wordt aan de kinderen sedert hun prilste jeugd ingeprent. Nauwe lijks kan de jeugdige. Yankee op zijne kleine beentjes vooruitkomenof bij loopt naar eene weegschaal en laat zich een certificaat geven hoeveel zijn officieel ge wicht bedraagt. Deze. operatie wordt op geregelde- tijden herhaald. „Zonderlinge tegenstelling, roept, de schrijver uit, met onze dames, die zoodra zij de drie kruisjes beginnen te naderen, voor niets zoo bang zijn als voor eenige gezetheid! Andere tijden, andere zeden. Zoo verze kert men mij ook dat de Amerikaansche vrouwen er hoegenaamd niet tegen opzien om voor haar waren ouderdom uit t,e komen. Dit moet ik echter bekennen dat mij bijna ongeloofelijk voorkomt: ik zou eer den ken dat alle dochteren Eva's, in alle deelen der wereld, gelijken op zekere dame van mijne kennis, wier echt genoot verklaarde, dat het hem de grootste moeite gekost had om zijne vrouw binnen de dertig te krijgen, maar dat, 1111 zij eenmaal binnen dat fatale cijfer ge komen was, het hein weder even moeilijk viel om haar over die grens heen te krijgen." De schrijver heeft, voorts opgemerkt dat de kinderen in Amerika zich even vroegtijdig ontwikkelen in eetlust als in verstand, en hij schrijft dit daaraan toe dat de ouders hen dadelijk aan de tafel der „groote menschen" toelatenzoodra hun handen groot, genoeg zijn 0111 eene vork vast te houden. Onverschillig of or gasten aan den discli zijnof dat de tafel tot den gewonen familie kring beperkt isaltijd zit het jonge volkje mede aan, het luistert alle gesprekken af en is spoedig niet meer verlegen om er zelf deel aan te nemen. Het gevolg hiervan is dat de kleine jongens en meisjes dikwijls eene tong bezitten die scherp genoeg is om een deftig volwassen mensch in verlegenheid te brengen. „Een doctor in de godgeleerdheid", zoo verhaalt de schrijver, bevond zich in het salon eener dame, die nog aan haar toilet bezig was. Teneinde hem eenigen tijd gezelschap te honden, zond de mama haar doch tertje naar beneden. „Onze godgeleerde, het gesprek binnen de bevatte lijkheid zijner kleine gezelseliapsjnffronw willende hou den, begon met haar over de school te praten. Zij bracht het echter spoedig op de letterkunde in het algemeen, en vertelde hem onder anderen dat zij eene parodie op Kingsley's bekende ballade „De drie vis- schers" geschreven had, maar dat het handschrift onge lukkig in het vuur gevallen was. „Welriep de theologant, uitdie zich eens bijzonder galant wilde toonen het spijt, mij dat ik zelf het vuur niet geweest benik zou zeker zulk een kostbaar docu ment niet vernield hebben." „Op deze ontzettende flauwheid rees de kleine mü»

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3