voorbereidende maatregelen der regelings-commissie ge noodzaakt in de lengterichting der akkers te maaien, waardoor niet alleen de richting van het boren, maar ook de wind tegenwerkte om goede schoven te kunnen maken, ja, veel schoven waaiden onder het afleggen geheel over den kop. „Dit gaf dadelijk een verkeerden indruk. Later, toen in de behoorlijke richting, dwars over de akkers gemaaid werdverkreeg men betere bossen of schovendoch op deze wijze is het maaien voor de machines en paard n niet uit te houden, omdat men telkens dwars door de vrij diepe greppels moet rijden, waardoor men die maaimachines alleen zou kunnen gebru ken als het koren overhangt in de richting van de lengte der akkers. „Een tweede proef, op tarwe genomen, die niet zoo overhing als de rogge, cn waar de akkers in gunstige windrichting liepengat eenigzins betere resultaten, doch op de plekken, waar de tarwe plat tegen den grond gelegerd was, liet zelfs het afsnijden veel te wcnschen over. „Cok bij dichten stand van het. koren, worden bij he gebruik van twee ronddraaiende harken de schoven veel te groot, terwijl bij het gebruiken van 4 harken geen afzonderlijke schoven, maar een doorgaand zwad wordt neergelegd. „Ongetwijfeld zullen bij staand koren en van geen zeer dichten stand, de uitkomsten der maai werktuigen gunstiger zijn, maar dit is geen gewenschte toestand voor den boer; er bestaat juist bij een ruimen oogst de grootste behoefte aan maaiwerktuigen. „Wij vreezen dat het uitzoeken van een ongunstig terrein en de verkeerde organisatie ten opzichte der richting enz. de maaiwerktuigen van de ongunstigste zijde heeft doen kennen en hunne invoering meer be nadeeld dan aangemoedigd heeft. „Toch zijn de uitgeloofde prijzen toegekend, ofschoon hieromtrent verscnil bij de keurings-commissie bestond. De minderheid begreepdat werktuigendie tijdens de beproeving zeer onvoldoend werk opleverden, niet bekroond behoorden te worden, althans niet met een eersten prijsde meerderheid was van oordeel, dat vol gens het programma de doelmatigste in de gegeven omstandigheden moesten bekroond worden, immers er was toch verschil te zienwant er waren werktuigen die nog veel slechter werkten dan bedoelde. Volgens dit beginsel ontving het graanmamwerktuig van Wood ingezonden door Peignat en Co. te Amsterdam, den eersten prijs van 100 en het werktuig van Samuelson (genaamd Royal) dat in Bemmel reeds in gebruik is en vertegenwoordigd werd door Boeke en Huidekoper, den tweeden prijs van /25. „Het werktuig van Wood kost /"460dat van Samuel son /354. „Ofschoon ook het terrein voor den grasmaaiwedstrijd gekozen niet doelmatig was, daar geen lieelgras, maar door koeien en toeschouwers vertrapt blootgras beschik baar was, natuurlijk een gevolg van het verkeerde, om tegelijkertijd een graan- en een grasmaaiwedstrijd uit te 8chrij venkon men toch genoegzaam waarnemen, welke grasmaaiers goed werk leveren. „Even goed werk werd geleverd door de verbeterde Buckeye machineingezonden door Landré Glinder- man te Amsterdamals door de werktuigen van Wood, ingezonden door de heeren Peignat C'. en door den heer Tap. „Ook in constructie verdiende Wood door sterkte cn eenvoudigheid, daarentegen Buckeye door gemakkelijke verplaatsbaarheid, bedekking der werkende deelen cn geheele buitenwerkingstelling van al het raderwerk gedurende het vervoerde voorkeur. Het was waarlijk moeilijk aan de eene constructie boven de andere de voorkeur te geven, daar beide even goed werkten. Ten slotte kreeg Buckeye den eersten en Woed den tweeden prijs. „Daar de Geldersche maatschappij van Landbouw geen registreerenden krachtmeter bezit en het gras voor waar neming der trekkracht ongeschikt was, kon deze ei genschap hier geen gewicht in de schaal leggen. „Dezelfde moeilijke keus bestond ook bij de paarden- hooiharken, daar deze werktuigen allen thans volmaakt werk opleveren. Op grond van eenvoudige, sterke constructie en gemakkelijke oplichting, verdiende de star-hooiliark van Ransomc Sons en Head te Ipswich de voorkeur. Er waren drie inzendingen van deze soort, waarvan die met 28 tandeningezonden door Boeke en Huidekoper, den prijs van /25 ontving. „De belangstelling in het landbouwfeest was algemeen. Gerust kon men zeggen dat geheel Nederland het oog op den wedstrijd gevestigd had en zelfs uit verwijderde provinciën waren belangstellende toeschouwerswaaron der bekende landbouw-autoriteiten aanwezig. Met leedwezen miste men geheel de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Geldersche maatschappij van Landbouwmaar 't was ook in het drukste van den oogsttijd. „Eere aan den heer Tap, die zijn koren beschikbaar stelde en toonde veel voor den vooruitgang van den landbouw over te hebben." Do commissie van beoordeeling bestond uit de heeren r Hartog, van Barneveld, Koch, van Duiven cn Noor- duynvan Wïnssen. Gemengde fcerïchten. Gisteren avond te ongeveer 8 uren is een 13jarigc knaap, L. J. Mouthaan genaamd, alhier woonachtig, z'ch willende baden in het nog n:et gedempte gedeelte der vest achter de Comraerciewcrf verdronken. Niette genstaande alle pogingen dadelijk tot reddjng werden aangewend en zelfs ecnige personen zich te water bega ven om te beproeven den drenkeling op te duikenbleef alles langen tijd vruchteloos, een gevolg waarschijnlijk der grootc ongelijkheid van den met boomstammen en struikgewas begroeiden bodem der vest. Eindelijk te ruim elf uren werd het lichaam opgcvischt en dade lijk aan de zorgen van den geneesheer dr. S. Meeme- ling toevertrouwd, wien het echter niet moeht gelukken de uitgebluselite levensgeesten op te wekken. Po Nederlandsche commissie van geleerden voor (1e waarneming van den overgang van Venus over de zonneschijf heeft hare reis aanvaard. Het punt van vereeniging is Adenwaar de uit Batavia en uit Leiden vertrokken geleerden samenkomen om gezamenlijk de reis naar het eiland Reunion voort te zetten. Hier zal men moeten beginnen met eene geschikte plaats voor de cbservatiën uit te zoeken. Eene commissie van professoren en ingezetenen der stad Groningen heeft zich geconstituteerd met het doel om ter voorkoming van de besprokene opheffing der hoogeschoolde sympathie en de belangstelling voor die inrichting bij de bewooners der drie noordelijke provinciën op te wekken en te bevorderen. Het gerechtelijk onderzoek dat volgens Engelsch gebruik naar. de oorzaken van den dood van den „vlie genden man"den heer de Groofheeft plaats gehad, is afgeloopen. De ambtenaardie daarmede belast is geweest, de Oo«sr, heeft als slotsom van het onder zoek verklaard dat geen der contracteerende partijen zich «aan eenig* verzuim in de nakoming harer verbin tenissen schuldig heeft gemaaktwaardoor de dood van de Groof veroorzaakt zou kunnen zijn. Het eenige ongeluk was dat de vliegende man te zeer doordrongen' was van de voortreffelijkheid van zijn toestel en dat, ofschoon het vlieg-machine reeds herhaaldelijk beproefd was, het nochtans geheel onvoldoende bleek te zijn. Men had dan ook niet moeten toelaten dat hij zijn le ven daarin waagde, alvorens men zich van de eigen schappen van het toestel beter op de hoogte had gesteld. De jury heeft vervolgens beslist dat de (lood van de Groof het gevolg is geweest van een ongelukkigen val, dat de eigenaar van Cremorne-gardens ten opzichte van deze zaak niet den minsten blaam verdientdoch dat liet steeds toenemend aantal zoogenaamde publieke vermakelijkheden, waarbij mensohenlevens in gevaar gebracht worden, de tusschenkomst der wetgevende macht dringend noodzakelijk maken. Reeds worden in Du tschland verschillende plan nen geopperd tot het oprichten van een monument voor Fritz Reuter. Te Hamburg zullen tot het bijeenbrengen der benoodigde gelden toeneelvoorstellingen gegeven worden. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag 2'7 Juli. Voorzitter de heer Blauwbeen. Aanwezig alle leden (1 vacature). Na het leen der notulen deelt de voorzitter mede, dat zijn ingekomen: de rekening van het gasthuis over 1873 en een verzoek van mejuffrouw Hcijblom, om verhooging harer jaarwedde als hoofdonderwijzeres- der bewaarschoolwelke beide stukken zijn verzonden naar de finantiede commissie; bericht van den minister van binnenlandsche zaken, dat geen subsidie kon ver leend worden voor de restauratie der schilderingen in de raadzaal, dat gerenvoieerd wordt aan burgemeester en wethouders tot het doen van een nader voorstel berichten van gedeputeerde staten van den ontvang der wijziging in de verordening op de straten en van de goedkeuring tot afdoening der zaak van het hulp- ziekenlokaalde jaarverslagen van de gemeenten Leeuw arden Zierikzee en Zwollealsmede het verslag der aanwinsten van de koninklijke biüliotheek. Alles voor notificatie aangenomen. De rekening van den gemeenteontvanger over 1873 met de verantwoording van burgemeester en wethou ders en een ontwerp-besluit lot goedkeuring worden overgelegdwaaruit blijktdat de rekening bedraagt in ontvang f 94,163.72^ in uitgaaf 90,689.13 j alzoo goed slot 3474.59, van het ontwerp besluit en de verantwoording wordt, aan ieder der leden een exem plaar uitgereikt. Het eerste suppletoir-kohier van (len hoofdelijken omslag wordt vastgesteld op 115.44. Een voorstel der commissie van toezicht op de inrich tingen voor middelbaar onderwijs, om ter vervulling der vacature aan de burgeravondschool, ontstaan door het eervol ontslag aan J. D. van den Berge, diens lessen op te dr gen aan den leeraar F. II. de Beer tegen genot van het salaris, door van den Berge geno ten, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming aaugenomen. Vervolgens had eene belangrijke discussie plaats over het voorstel der financicele commissieom voortaan den hoofdelijken omslag te heffen naar eigen aangifte van de belastingschuldigen. De heeren Fransen van do Putte en d. Renterghem, wilden tevens beëediging der anngifte, wanneer dit gevorderd wordt; dr. Callenfels cn de heer den Boer wilden behoud van am! t -halven aanslag. Ten slotte is het stelsel van eigen aangifte met 9 stem men aangenomen en zal de flnancieele commissie de noodige verordeningen ontwerpen en indienen. De beide laatstgenoemd heeren stemden tegm en de voorzitter hield zich buiten stemming. De twee eerstgenoemde leden verk'aarden bij de bi handeling van de verorde ningen op hun voorstel omtrent de beëediging terug te zullen komen. De vergadering is daarna gesloten. Thermo meterstand. 27 Juli 's av.llu. 61 gr. 28 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 u. 69 gr. guiten hit tl. Algemeen ©verziehl. De groote slag over de ontbinding der Franscho nationale vergadering is gisteren nog niet geleverd. De leden der meerderheid vroegen wel naar de over legging der rapporten over (le ontbindingsvoorstellen, maar de heer Max-Richard deelde mededat dat over het voorstel-Rao ui-Du val nog niet gereed wastengevolge van eenige wijzigingen die de commissie daarin wensehte te hebben aangebracht. Het rapport zou heden worden overgelegd. Dat van den heer Humbert, coucludeerende tot do prise en, consideration van het voorstel tot ontbinding van den heer Léon de Mallevillewerd voorgelezen, en de discussie over beide rapporten bepaald op morgen. De vergadering behandelde gisteren voorts de budget ten van marine en openbaar onderwijs. In het departement Calvadosalwaar eene aanvul- lingsverkiezing moot plaats hebben, is de heer de Launay door de Bonapartisten candidaat gesteld. Hij heeft een manifest tot zijne kiezers gericht, waarin hij verklaart dat hij getrouw is gebleven aan het keizerrijk en de nationale souvereiniteit, dat wil zeggen: het plé- biscit. Voorts verzekert hijdat hij gedurende den wettehjken termijn het gezag van maarschalk Mac- Mahon, den onverwrikbaren beschermer der maatschappij, zal steunen. De van verschillende zijden geuitte klachten over ondersteuning der Gar listen van de zijde van Frankrijk (zie het artikel hierachter over den toestand in Spanje) heeft de Fransclie regeering aanleiding gegeven om in de Basses Pyreneën een onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan zijn volgens een bericht uit Parijs dat de Fransclie autoriteiten op de grenzen hun plicht getrouw hebben betracht. De transporten van wapenen voor de Carlisten hebben over de neu trale wateren van Bidassoa plaats gehad zonder de Fransche grenzen te overschrijden. In hoeverre deze enquête serieus is geweest en de medegedeelde resul taten met de waarheid overeenkomen kan men natuur lijk niet beoordeelen. Hoewel dit niet waarschijnlijk is, hoop*; men toch, dat het internationaal congres, dat gisteren te Brussel werd geopend, ook eenige gunstige gevolgen zal heb ben met betrekking tot toestanden als thans in Spanje voorkomen. In Rusland heeft het een onaangename indruk gemaakt, dat het voorstel tot deze conferentie niet alleen door Engeland en Frankrijk minder welwil lend ia ontvangen, maar dat zelfs Het roode kruis cr zicli met mede ingenomen heeft getoond. De eerste zitting der conferentie werd gisteren in de groote zaal van het ministerie van buitenlandsehe zaken te Brussel geopenden de eerste beslissing die werd genomen, bepaalde, dat de besluiten door de conferen tie te nemen geheim zouden worden gehouden. Nadat de leden door den Belgischen minister van buitenland sehe zaken d'Aspremont Lynden aan elkander waren voorgesteld, verwijdcidc deze zich, en gingen de leden over om hun bestuur te kiezen. Van de 42 wa ren er 31 tegenwoordig. Nadat België voor de eer van het voorzitterschap had bedankt, werd dit aangeboden aan cn aangenomen door den Russischen vertegenwoor diger den geheimraad baron Jomini, een intiem vriend en vertrouweling van prins Gortschakoff. Hij is de zoon van den beroemden Franschen generaal baron de Jominidie in 1812 de beruchte brug over de Bére- sina liet slaan, waarover het overschot van het leger van Napoleon 1 werd gereden die na het sluiten van den vrede in Russischen dienst overging. Tot secretaris van de conferentie werd verkozen de heer de Borehgrave, raad van legatie en chef van het kabinet van den minister van buitenlandsehe zaken te Brussel. Nadat de volmachten der afgevaardigden wa ren geverifieerdwerd besloten om heden geen zitting te houdenmaar morgen te 1 uur de werkzaamheden te hervatten. Donderdag zullen de leden aan den koning worden voorgesteld cn dien dag bij den koning en de koningin elineeren. Uit Pos.n wordt gemeld, dat de bisschop Janis

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2