bij de overleggingen en besprekingen tegenwoordig ge weest, en kan dus niet voor dit bericht instaan, maar het kwam tot mij langs een in mijn oog zeer vertrouw baren weg. Daarenboven is dit bericht zeer waarschijn lijk. Een denkend politiekerliberaal of conservatief, kan zichdunkt mijop geen ander standpunt stellen dan dit: geen verbond, geen transactie met de ultra- montaansche partij. Met zeer veel instemming hebben wij hier dezer dagen kennis genomen van eeno beschou wing in het Handelsbladdat wegens zijne gematigd heid, scherpzinnigheid en politiek doorzicht het hoofd orgaan der liberale richting in den lande (niet der liberale partij in de kamer, helaas!) verdient genoemd te wordendaarin werd betoogd dat een ultramontaansch of tot het ultramontanisme overhellend ministerie nooit op sympathie of vertrouwen bij de liberale richting reke nen kon. Ik ga verder, en beweer dat het die evenmin, zelfs geen neutraliteitbij de overgroote meerderheid der natie zou vinden. Liberaalconservatief of katholiekwij zijn in Nederland allen doordrongen van den adem van vrijheid en onafhankelijkheiddie langs de stranden van de Noordzee waait; we zouden niet willen geregeerd worden door mannen die 't op dwangoefenen hebben toegelegd eu die, al belijden ze uit politiek uiterlijk de beginselen onzer grondwet inderdaad de leer volgen van den syllabus dio deze beginselen uitdrukkelijk veroor deelt en bij hun bestuur uitsluitend reactionair zouden te werk gaan. Do eischen van die partij zijn duidelijk geformuleerd: wie met haar medegaat of haar onder steunt moet die eischen toegevenmaar verspeelt het vertrouwen van het Nederlandsche volk. „De heer Heemskerk staat dus voor een moeilijk dilemma. Houdt hij ter wille van de ultramontaansche stemmen in de kamer aan de ultramontaansche partij vast, dan ontvallen hem alle liberalen en gematigden in de kamer en als arabtgenootenen conciliatie, die trouwens niet in zijn karakter ligt, is onmogelijk. Laat hij de ultramontanen geheel losen breekt hij dus met zijne tweede manier, gelijk hij het vroeger met zijne eerste gedaan heeft, dan begint hij met de ultra montaansche phalanx binnen en buiten de kamer tot vijand te maken, te onverzoenlijker wegens de vroegere innige verstandhouding. Dit is zeker dat de heer van der Heimeen warm school wetmannimmer aan de ultramontaansche eischen op onderwijsgebied zal toe geven, welke raadselachtige woorden daaromtrent ook in de door hem onderteekende manifesten der Algemeeno Kiesvereeniging van 1869 voorkomen. Zijn optreden als minister is dus reeds eene soort van waarborg tegen toegeven in dit opzicht. „Onder de genoemde namen komt ook de heer van den Bossche als minister van koloniën voor. Het zou eene uitkomst zijn zoo de heer Heemskerk een zoo bekwaam en on der vindingrijk man voor dat departement zou kun nen krijgen. Daarenboven is de heer van den Bossche een warm katholiekmaar wanneer men in hem den man wil zien eener verklaarde anti-liberale kolo niale politiek, dan zou men zich deerlijk vergissen." Bmioumiiigeu en besluiten. ridderorden. Verlof verleend aan mT. C. P. K. Winckel tot het aannemen der Medjidieh-orde 5e klasse, hem door Z. M. den sultan van Turkije geschonken. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij do Nederduitsche hervorm de gemeente te Wijk aan Zee en Duin de heer W. N. Wolterink, te Sir Jansland. De heer J. A. de Vlieger, beroepen als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Katwijk aan zee, heeft jl. Zondag afscheid genomen van zijne gemeente te Oosterlandmet eene rede naar aanleiding van Romeinen 16 vers 2527. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vacature ontstaan door het aaD dr. A. Kuijper verleend emeritaatde heer G-. Doedeste Velsen. Marine eu leger. De drie te Leeuwarden in garnizoen liggende batal jons van het le regiment infanterie zullen tegen half Augustus gecombineerde oefeningen houden, met 200 huzaren van het 4e regiment te Deventer, en 80 man van het regiment veldartillerie uit Arnhem met 6 a 7 stukken geschut. Landbouw. In de Purmerendsche courant lazen wijdat in de provincie Utrecht de varkensziekte, die reeds zoo menig offer eischte, in hevigheid toeneemt. Bij Vernieuwing vestigen wij de aandacht op het eenvoudig geschrevennuttig boekje van den heer districts-veearts C. A. W. van Hoorn, te Arnhem: Varkensziekte. Dit werkje slechts 5 cent kostende (bij 10 exemplaren a 3 cent, bij 100 en meer a 2.J cent) verscheen bij den uitgever der Landbouw courant. Het is een afdruk van een artikel in n°. 35 van dat week blad, 1871. Rechtzaken. Bij bevelschrift der rechtbank te Goes van 20 Juli jl. zijn naar den procureur-generaal in Zeeland verwe zen Samuel Bobbekoopman te Neuzen, en Sara Bobbe, vrouw van H. Kunstenaar te Neuzen, thans gedetineerd, ter zake, dat de tweede in de maand September 1873 van hare zuster Jaantje Bobbe, wonende te Brussel, heeft ontvangen een pak waarin zich bevonden 24 valsclic biljettenieder van 1000 franken, van de nati onale bank; dat zij, wetende dat die biljetten valsch waren, daarvan vijf stuks op verschillende tijden op het laatst van 1873 en in het begin van 1874 heeft gegeven aan den eerstgenoemdenom die door hem te doen uitgeven; dat de eerste die vijf biljetten, weteude dat zij valsch waren, tegen inwisseling en betaling heeft uitgegeven als volgt: twee biljetten op verschillende dagen iu den loop van den winter bij notaris Fercken te Neuzen; een biljet op het laatst van December of het begin van Januari jl. bij J. de Jonge te Neuzen; een biljet op 10 of 11 Januari jl. bij D. Scheclc te Neuzen; een biljet op 21 Februari bij J. Dieleman te Neuzen. Twee Rotterdamschc sjouwerliedenreeds meer dan eens met de justitie kennis gemaakt hebbende, wa ren weder wegens diefstal tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Beide kwamen in appèl voor het provinciaal hof van Zuid-Hollanddaar zij liever het dubbele van hun straftijd in gemeenschappe lijke opsluiting wenschteu door te brengen. De advo caat-generaal Terpstra meende echter dat er geen termen bestonden om hun die „gunst" toe te staan en het hof besliste in zijnen geest. De twee dieven zullen zich dus de eenzaamheid moeten getroosten. 4 Gemengde berichten. Wederom is te Vlissingen het lijk komen aandrijven van een man, vermoedelijk behoord hebbende tot de bemanning van de gezonken Grieksche brik „Idra". Het lijk was zoover tot ontbinding overgegaan dat het op last der politie naar het strand is gebracht om aldaar volgens de bestaande voorschriften begraven te worden. De Goessche courant bevat de volgende correspon dentie uit Schore van den 23tn dezer. Heden namiddag is alhier tegen een der dukdalven in het kanaal van Zuid-Beveland, bij de staatsspoor- brug, gevaren de aak „Stad Tiel," schipper Prenger, geladen met steenkolen, van Ruhrort naar België be stemd; met dat gevolg dat het vaartuig een lekkage bekwam eu zou gezonken zijnindien men niet ter hulp was gesneld. Heden avond is men met lossen begonnen, tengevolge waarvan het vaartuig met zijn bekomen lekkage spoe dig boven water was. Met een der sluisdeuren te Hansweert moet de toe stand niet gunstig zijn. Enkele stoombootendie geen gebruik kunnen maken van de kleine schutsluiskun nen alleen geschut worden, wanneer het water hooger staat in het kanaal dan in do buitenhaven, zoodat de booten somtijds uren moeten wachten. In de voorhaven is men bezig te baggeren met een hoogaarts in plaats van een stoombagger-maehine en toch zou een stoombagger-maehine hoog noodig zijn. Volgens zeggen van schippers blijven zij soms ruim twee a drie uren met laagwater aan den grond zitten. Onlangs vertelde een schipper, dat hij bij laagwater niet door de kleine sluis kon geschut worden, daar alsdan diep geladen schepen niet over den drempel kunnenmen moet dan wachten tot het water opge komen is. Uit Goes wordt ons medegedeeld dat aldaar gis teren middag een kind van twee jaren in den vijver van eenen tuin verdronken is gevonden. De moeder, die tot het uitventen van groenten was uitgegaan, had de zorg voor hare kinderen aan eene dienstbode opge dragen, die hiertoe onder het verrichten harer werk zaamheden weder iemand anders in den arm genomen zou hebben. Toen de moeder te huis kwam was het kind weg en bleek het na lang zoeken verdronken te zijn. Uit Stavenisse wordt gemeld dat Dinsdag avond aldaar in de schuur van een landbouwer een twist tus- sclien eenige arbeiders is ontstaan, waarbij een bejaard man door twee jongelieden zoodanig mishandeld werd dat hij op eene kar naar zijne woning vervoerd en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Te Oud-Vossemeer hadden eergisteren drie werk lieden het ongeluk tengevolge van het breken eener tegen de katholieke kerk opgerichte stelling, van boven neer te vallen. Twee hunner zijn ernstig verwond. Zondag jl. is het paard van een te Aardenburg gestationeerd m&réchausséedoor het breken van den paljashaak, onder het rijden zoodanig geschrikt dat het op den hol sloeg en met zulk een geweld tegen een telegraafpaal aanreed, dat de berijder op den grond en met het hoofd tegen de steenen viel. De man heeft zich daarbij zoodanig verwond dat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. De bekende fabriek van stoom- en andere werktui gen der gebroeders H. L. en K. Enthövea te 's Gra- venhagc vierde gisteren haar öOjarig bestaan. In 1824 door den vader der tegenwoordige firmanten opgericht, op een tijdstip alzoo dat de toepassing van den stoom op de industrie in ons land nog eene zeldzaamheid was, heeft deze fabriek zich niet alleen met roem staande gehouden, maar zich steeds uitgebreid. Thans werkt zij met acht stoomwerktuigen en 765 werklieden. Wij ontleonen het volgende aan liet „1 cents Volksbladaan de algemeene maatschappelijke belangen toegewijd": Met belangstelling namen wij kennis van het verslag der hulpbank te Deventer over liet jaar 1873, hot 19" van haar bestaan, in welk jaar zij 243 voorschoten van f 20 tot /500 tot een gezameiijk bedrag van 28,750 verleende. Hulpbanken behooren tot de meest weldadige inrich tingen voor de kleine nijverlieidsklassedie vaak bloot staat aan den schandelijksten woeker. Laatstleden Maandag vervoegde zich eene vrouw in onzen winkel om inlichtingen aangaande de Arasterdamsche hulpbank, de Bischoffskeims-vereeniging, die tegen 4 pet. 'sjaars voorschotten tot hoogstens f 200 verleent. Zij had voor de voortzetting van hare affaire thans bij een geld schieter geld geleend tegen 10 cent van iederen gulden 's weeks, dat is 520 percent 'sjaars. De twee jonge Duitsehe prinsen, zonen van den kroonprins, die te Scheveningen logeeren, gaan voort met door verschillende uitstapjes ons land te leeren kennen. Na hun bezoek aan de Rotterdamsche dier gaarde hebben zij gisteren reeds voor de tweede maal een tochtje naar Amsterdam gedaan. Gisteren werd te Amsterdam een kinderdief gear resteerd. Aan de Weesperzijdc wandelde des voormid dags een vreemdeling met twee allerliefste meisjes tus. schen de 8 of 10 jaren ouddie hij met zoetigheid aan de praat hield. Het schijnt dat de huismoeders die deu persoon met zijn jeugdig gezelschap zagen wandelen, hetzij door moederlijk gevoelhetzij door eenige ande re oorzaak, begrepen, dat de man met de kinderen niet veel goeds in den zin had. Hij kreeg ten minste een echt Amsterdamsch standje achter zich, dat hem zoo in het nauw bracht, dat hij het op een loopen zette. Op het Weesperplein viel hij gelukkig in han den der politiedie den mannadat het onwettigbezit der kinderen geconstateerd was, in het bureel op het Jonas Daniel Meierplein opsloot. Men veronderstelt, dat zeer onzedelijke drijfveeren den man hebben geleid tot het lokken der kinderen, en het is inderdaad ge lukkig, dat de publieke opinie zich zoo krachtig heeft doen geldenwaardoor een misdrijf is voorkomen. 51 sollicitanten dingen naar de betrekking van directeur der Haagsche gasfabriek, tegen een bezoldi ging van f 4000 en een aandecel in de winst. Fritz Reiiter heeft een geheel voltooid werk nage laten dat, volgens zijn verlangen na zijn dood moest uitgegeven worden. Het voert den zonderlingen titel: „De geschiedenis van Mecklenburg sedert de schep ping der wereld." Het Handelsblad zegt dat het verhaalonlangs in de meeste bladen en ook door ons medegedeelddat Bismarck op eene weide bij Kissingen zelf aan het hooien zou zijn geweest, niets dan een verzinsel is. De rijkskan selier moet in het veld maar even een zeis opgenomen en een praatje over de zwaarte van dat werktuig ge houden hebben. Vlak onder dit bericht bevat hetzelfde blad echter eene mededeeling dat de boeren in Oost- Pruisen onder wie onlangs een opstand is uitgebarsten in den waan verkeerd hebben, dat de proeven die hier en daar met het verbranden van lijken werden genomen, eigenlijk ten doel hadden ook het verbranden van levende menschen in te voeren. Een der beschuldigden zou gezegd hebben dat hij tegen de nieuwe districtswet in verzet was gekomen, omdat men bij haar uitvoering wel eens van hem zou kuaneu verlangen dat hij zijn vrouw en kinderen zou verbranden! Hoe gaarne wij aan den bijzonder, lagen trap van ontwikkeling der Oost-Pruisische boeren geloof willen slaan, vreezen wij toch dat het verhaal, zooals liet daar ligt, het lot zal deelen van dat omtrent den „hooienden" Bismarck, 't Zal ook we! weder een weinig waarheid wezen met een „korreltje zout", er bij. Te Tubingen had den 17en Juli op plechtige wijze de ter aardebes tel ling plaats van het stoffelijk over schot van mr. L. A. van IJsselsteinvroeger griffier bij het kantongerecht te Edam. Behalve professoren en ruim 200 studenten namen vele burgers, vrienden van den overledene, aan den lijkstoet deel. Een der studenten, een zijner intime vrienden, besprak op in drukwekkende wijze zijn vroeg verscheiden en de eer volle nagedachtenis die hij bij allen die hem gekend hebben nalaat. Een aantal bloemkransen werden op het graf nedergelegd. Bij gelegenheid dat voor de correctioneele recht bank tc Parijs dc zaak eener min behandeld werd, die tengevolge van slechte, behandeling een der aan hare zorg toevertrouwde kinderen had laten omkomenbleek dat van de honderd kinderen die door de publieke

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2