guitenhnd. gewichtig besluit hebben geleid, niet zijn medegedeeld, zoo moet de raad zich bepalen tot het zeer beleefd en dringend verzoek, uw besluit in nadere overweging te willen nemen en daarvan terug te komen." Te Rotterdam werd gisteren de 77° jaarvergadering van het Nederiandsch zendelinggenootschap gehouden. Uit het verslag bleek dat de inkomsten over het vorige jaar ruim ƒ96,000 bedragen hadden en dat het tekort niet grooter was dan /T100. Eenc circulaire van het hoofdbestuur tot opwekking der belangstelling in het werk van het genootschap had weinig resultaat op geleverd. Het hoofdbestuur deed mededeeling van het verrichte om de zendelingen toegang te doen verkrijgen in het aan de Minaliassa (Noordoostelijk deel van Celebes) grenzende rijkje van Boloang-Mongondon. Met ver nieuwd leedwezen werd vernomenhoe de regeering die zending ontraadt, op grond van de ongunstige ge zindheid van den radja van dat rijkjedie gedurig meer onder den invloed geraakt van Mahomedaausclie priesters, en die zich blijkbaar niet weinig gesteund achtte in deze gezindheid door den oorlog met Atchin. Men vreesdedat de invloed cn de macht van den Islam zouden toenemen, naarmate de regeering de Mahome- danen meer ontzag. De vergadering meende, dat men niet moest ophouden alle geoorloofde middelen aan te wenden, om voor de zendelingen toegang tot Boloang- Mongondon te verwerven. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. C. II. D. Buys Ballot, hoofddirecteur van het Nederiandsch meteorologisch instituut te Utrecht, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der Frauz- Joseplnorde en van kommandeur der orde van St. Jacob van het Zwaard, hem respectievelijk geschonken door Z. M. den keizer van Oostenrijk en Z. M. den koning van Portugal. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftaan B. Plantenga, te Harlingen, als blijk van Zr. M\ goedkeuring cn tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 2 Juli jl. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank to Amersfoort mr. W. R. Alingh, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Winschotenen tot substituut-griffier bij het provin ciaal gerechtshof in Friesland jonkheer A. A. F. van Panhuysthans plaatsvervangend kantonrechter en advocaat te Leeuwarden. Iferkiiioinv.s. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Nisse door den heer G. C. Boomerte Ritthem. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNecler- duitsche hervormde gemeente to Amsterdam door den heer J. G. Knottneruste Dordrecht. - Ji. Zondag heeft professor J. J. van Oosterzeo de nieuwe protestantsche kapel te Scheveningen ingewijd met eene rede naar aanleiding van Psalm 84. H. M. de koningin met drie hofdames en een kamerheerprinses Marianne en de vorstin Zu Salm Horstmar woonden de plechtigheid bij. Marine en iejrer. De luitenant ter zee 2e klasse H. Yelthuyzen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 13ea dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken, Het bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Goeswaarbij de notaris V., gevestigd te Sas van Gent, thans gedetineerd te Goesnaar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof van Zeeland is verwezen, bevat de volgende aanklacht tegen den bedoelden ge detineerde dat hij op 2 Juli 1874, des namiddags te half acht uur, ten huize van P. J. B. Kieboom te Westdorpein zijne betrekking als notarisheeft verleden eene akte, zijnde een wisselprotest,* dat hij in die akte met opzet in strijd met dc waarheid heeft vermeld: 1° „van welken wisselbrief de aanneming tot betaling werd afgevraagdwaarop door haar de wisselbrief is betaalddoch de kosten geweigerd te betalenverzocht haar antwoord te teekenenheeft na gedane voorlezing alhier geweigerd te teekenen," zijnde het onwaar dat de vrouw van Kieboommet wie hij sprak, door hem is gevraagd om betaling van den wissel of de kostenof ook verzocht haar antwoord te teekenen, en dat zij den wissel betaald heeft, geweigerd de kosten te betalen cn geweigerd te teekenen. 2° „dat daarbij als getuige is tegenwoordig geweest Adrianus Geul, terwijl deze daarbij niet tegenwoordig was." De zaak van mevrouw Borcclgeboren Dedelen haar koetsier, Coehoom genaamd, beschuldigd van verzet tegen de Haagschc politie werd gisteren voor de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhagebehandeld. Mevrouw Boreelofschoon gedagvaardwas niet ter te rechtzitting verschenen; Tegen haar werd verstek ver leend. De koetsier was tegenwoordig. De substituut-officier van justitie, mr. Roest, achtte het bewezen dat dc verschenen beklaagde zich had schuldig gemaakt aan bcleediging van de openbare macht, met dreigementen, en bovendien met de afwe zige beklaagde aan wederspannigheid. Niet zoozeer om den bijzonderen ernst als wel om het misdrijf zelf was tegen de dame en haar koetsier eenc vervolging inge steld. Ter volbrenging barer moeielijke taak maakt de politie aanspraak en heeft ze recht op den steun der ingezetenen, en wel voornamelijk op dien van de lioo- gere standen. Met liet oog op de gevestigde jurispru dentie van den hoogen raad, volgens welke dergelijke feiten alleen met geldboete mogen gestraft worden, en daar hij bovendien geloofde, dat verzachtende om standigheden aanwezig warenrequireerde hij de schul digverklaring van mevrouw B. aan het ten laste ge legde, en veroordceling tot geldboete van ƒ100, en van den koetsier tot twee geldboeten, ieder van ƒ25, te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf, de eerste van 14 dagen en de beide laatste door 3 dagen voor iedere boete. De uitspraak is op aanstaanden Dinsdag bepaald. (xomensrde berichten. Uit Goes wordt berichtdat aldaar pogingen worden aangewend tot de oprichting eener bijzondere Roomsch- katholieke school. Een vat stroop van ongeveer 300 kilogram lag gisteren middag voor een kruidenierswinkel in de Rose- marijnsteeg te Amsterdam gereed om langs den gebrui- kelijken weg in den kelder neergelaten te worden. Eensklaps komt een omnibus de steeg inrollen en stoot tegen het vat aandit draaitrolt voort en komt voor den daar naast gelegen melkkelder terecht. Door den schok was inmiddels dc bodem uit het vat geslagen,, en nu liep het vocht met een breede golf in den melk kelder, zoodat deze in weinige oogenblikken onder stroop stond. Onnoodig te zeggen dat de straatjeugd dit „een zoeten inval" vond. Een meisje dat zich aan de over de straat gevloeide stroop wilde te goed doen, bleef bij het bukken met de kleederen aan den grond zitten, op eene wijze, die de lachspieren der omstanders niet weinig in werking bracht. Te Görlitz in Silezië heerschcn de pokken weder epidemisch. Volgens officicelc opgave zijn binnen 24 uren ongeveer honderd personen door de ziekte aangetast. Op den dag van den aanslag op prins Bismarck werd het praatje verkocht dat op hetzelfde oogenblik dat de rijkskanselier door een moordenaar bedreigd werd, zijn zoon, student te Bonn, in een tweegevecht een officier te Dusseldorf doodelijk verwondde. Later werd het bericht omtrent den zoon veranderd in een neefgraaf Bismarck Böhlen, en thans bericht men uit Bonn dat de duellist niet Bismarck, maar Gerlach heet. Bijna een derde gedeelte der kostbare vogels die zich in de zoölogische tuinen te Parijs bevinden is voor weinige dagen bij gelegenheid van een geweldig on- weder dat over de stad trokplotseling gestorven. Eene volledige verklaring van dit zonderlinge feit is nog niet gevonden. Het groote Duitsche gepantserde oorlogschip, de König Wilhelm heeft den 15ea dezer Wilhelmshafen verlaten en een proeftocht in de Noordzee gedaandie uitmuntend geslaagd moet zijn. Door dezen tocht wor den de geloopen hebbende geruchten zoowel omtrent de onzeewaardigheid van het schip als omtrent de ver zanding der oorlogshaven gelogenstraft. De heer James Lick in Amerika heeft aan den staat Californië een kapitaal van 1,750,000 geschonken tot oprichting van een sterrekundig observatorium, waarin een telescoop geplaatst moet worden, krachtiger en beter dan eenige die tot dusverre vervaardigd is. Volgens de oflicieele staten van het personeel zijn bij de SaarbriickerNiederschlcsisch-MarkischeWest- falische, Main Weser, Bergisch-Markische en Oostelijke spoorwegen in Duitschland 44 vrouwen in dienstwaar van 21 bij de telegraphic der spoorwegen, Te Boston is een kreef'ten-kweekerij opgericht, die verleden winter 15,000 exemplaren leverde en waarin men den volgenden winter veel meer hoopt te vangen. Bismarck is van zijne wond weder zoo goed als geheel hersteld. Hij wandelt wederbezoekt dc bronnen en schijnt over het geheel een vrij goede gezondheid te genieten. Van den 4en Juli wordt uit New-York gemeld dat in die week aldaar een zoo groote hitte had ge- hcerscht als bijna niemand heugde. Den 29CB Juni be reikte de thermometer in de schaduw een hoogte van 102 graden Fahrenheit. Des namiddags te 4 uren was de lucht bijna verzengend. Vele menschen viel door een zonnesteek getroffen dood neder, terwijl ook verschei dene paarden van de paardenspoorwegen bezweken. Met betrekking tot den aanrander van prins Bis marck schrijft het clericale Vaterland het volgende: „Deze aanrander is een boerenjongen uit Maagdenburg, dus waarschijnlijk een krankzinnige." Een fijn com pliment voor de Maagdenburgers In den Jardin des Plantes te Brussel bevindt zich eene beer in met twee volwassen jongenwaarover zij echter haar gezag nog zeer goed weet te handhaven. Dezer dagen wierp een bezoeker een hond, waarvan hij zich waarschijnlijk wilde ontdoen," in de berenkooi. De jonge beren naderden terstond langzaam en voor zichtig het slachtoffer, dat zich tegen den muur had gedrongen en waren blijkbaar voornemens het te ver slinden, doch de boerin, die het gevaar bemerkte, waarin de hond verkeerde, begon eensklaps op veel beteekenen- den toon te brommen, waarop hare jongen terugdeins den. De oude becrin plaatste zich vóór den hond en beschermde dien met haar eigen lichaam, terwijl haar gehoorzame zonen op een 'eerbiedigen afstand bleven. Intusschen was een oppasser geroepen die onder het gejuich van het publiek den hond uit de kooi haalde. De eigenaar van den hond had in alle stilte den al'tocht geblazen. Verkoopingea eu aanbestedingen. Aan het departement van marine is gisteren aanbe steed het maken van een lichttoren en het stellen van dien op den zeedijk van den Perkpoldcr bij Walsoor den, gemeente Hontenisse, alles met den aankleve van dien. Tien biljetten van inschrijving waren ingekomen; de minste inschrijvers waren de heeren Geb™. Figee to Haarlemvoor 4395. Thermorneterstand. 21 Juli 's av. 11 u. 63 gr. 22 's morg. 7 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 72 gr. 's av. G u. 67 gr. Algemeen ovorzieht. De Carlistische oorlog heeft een gespannen verhou ding tusschcn dc Spaansche en Fransche regeeringen in het leven geroepen. Hoewel de regeering van laatst genoemd land dit ontkent is het echter boven allen twijfel verheven en ook algemeen erkenddat Frank rijk de Carlisten ondersteunt en begunstigt. De Ifcali- aansche Opinione heeft zich daarover in vrij scherpe taal uitgelaten en gaat zelf zóóver van de overtuiging uit te spreken, dat wanneer de grenzentusschen Spanje en Frankrijk beter bewaakt waren geworden, de Carlis tische oorlog reeds lang zou zijn geëindigden dat wan neer Frankrijk iedere reehtstreeksche en zijdclingsche ondersteuning wilde verhinderen het aan Spanje den vrede kon teruggeven en aan de beschaviug een groo- ten dienst zou bewijzen. Het schijnt wel, dat de Fransche regeering zich niet geheel vrij van schuld gevoelt althans zij heeft eenige maatregelen genomen om de ondersteuning van de Car listen te verhinderenmaar het legitimistisclio element, dat toch in Frankrijk nog zeer invloedrijk iszal do regeering licht aanleiding geven om een en- ander door de vingers te zien, vooral zoolang dat element nog in het ministerie vertegenwoordigd is. In hoeverre de beschuldigingen tegen Frankrijk al of niet waar zijn, laten wij in het midden, doch dit is zeker'dat de toestand in Spanje in den laatsten tijcl zeer ernstig is gewordenvooral na de inneming van Cuenga door de Carlisten. Een officieel rapport consta teert, dat ua een strijd van 56 uren de stad zich met een verlies van 150 dooden en 700 gewonden heeft over gegeven. Een blik op dc kaart van Spanje is voldoende om de overtuiging te verkrijgen van hoeveel gewicht deze overwinning voor de Carlisten is. Cuenga, een zeer belangrijke en versterkte stad, met ruim 7000 inwoners, ligt slechts 150 kilometers van Madrid, te midden van het gebergte, zoodat men het moeilijk kan naderen en gemakkelijk kan verdedigen, en verschaft aan de Car listen midden in het land een on waard eerbaren basis voor luinne operatiënzoodat de zetel der regeering hoe langer zoo meer wordt bedreigd. De staat van beleg moge al aan de autoriteiten gelegenheid geven om krachtiger te handelen cn zelfs het geringste bewijs van Carlistische neiging gestreng te straffen, men be denke echter, dat dat gedeelte van het land waarin de door de regeering genomen maatregelen voornamelijk zouden moeten worden toegepast in de macht der Car listen is, zoodat de overheden aldaar niets kunnen of durven doen. De regecring heeft nog bepaald, dat allo daden van samenzweering, oproer en verzet door

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2