M. C. J. Pilaar, z. 2 d. J. H. C. Coppicters, z. 1 m. Zierikzee. Gehuwd: C. W. van de Ven,-jm.30j.,met A. M. van Schelven, jd. 27 j. W. Moeliker, jra. 34 j., met L. Moeliker, jd. 26 j. Bevallen: A. Klaasse, geb. van Schijndel, z. N. J. Janse, geb. Overbeke, d. A. C. Simmers, geb. Stoutjes- dijk, d. J. ïlolm, geb. Saphoudt, z. OverledenA. W. Wettermans, d. 2 j. A. Verschuur, d. 17 m. M. Uijl, d. bijna 6 j. J. P. Blankert, d. 6 w. J. C. Verschuur, z. 8 w. Th. de Paepe, z. 0 no. Thermometerstaml. 18 Jnli 'sav. 11 u. 67 gr. 19 'sraorg. 7u.67gr. 'smidd.lu.85gr. 'sav. 11 u. 71 gr. 20 'smorg. 7u.66gr.'smidd.lu.90gr.'sav.tiu.85gr. Iluitcirlani Algemeen overzicht. De aanslag van den kuiper Kullmann op prins Bis marck heeft in Duitscliland aan de verbittering tegen de ultramontanen nieuw voedsel gegeven. De officieuse organen hebben reeds gedurende eenigc dagen laten doorschemeren, dat men voortaan de ultramontaanschc pers en vooral ook het katholieke verenigingswezen aan een scherpe controle wilde onderwerpen. Van ver schillende zijden is er ook op aangedrongen, dat men de kerkelijke wetten nog gestrenger zou maken, en een telegram uit Berlijn meldt, dat, volgens de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung, het staatsministerie heeft besloten om de politie-reglementen op de katholieke ver- eenigingen met de meeste gestrengheid toe te passen. De minister van justitie heeft den procureurs van den staat reeds aangeschrevendat zij gestreng op alle ultramontaansche agitatiën moesten toezien, vooral op die van de persomdat dezevolgens hemonwettige handelingen en misdaden bevorderen. Zooals in de geheele kerkelijke quaestie het geval is geweestmunt ook in deze zaak de Volks-Zeitung weder uit door haar bezadigde en flinke taalwaarin zij weder den spijker zoo juist op den kop slaat. Hetzij men den aanslag aan politieke of godsdienstige beweeg redenen moet toeschrijven, zegt dat blad mag men dien toch niet rechtstreeks aan eene partij ten laste leggenmaar moet hij slechts aan de verbittering van op zich zelf staande individuen worden toegere kend. De Volks-Zeitung deelt niet het gevoelen van hen die meenen, dat door verzwaring van de kerkelijke wetten een einde zou kunnen worden gemaakt aan het fanatisme van vele katholieken. „De geestdriftvolle aan hangers. van de BirinarckFalksche kerkelijke politiek, waartoe wij volstrekt niet behooren zegt het blad hopen dat de te Kissingen gepleegde aanslag de laatste tegenstand van de ultramontanen tegen het gezag van den staat is; dat nu de oogen van het grootste ge deelte onzer katholieke burgers voor het heillooze drijven van die partij geopend zullen zijn, en dat nu nog slechts een krachtdadige handhaving van de wetgeving noodig is om de aanhangers van de katholieke Juli- kerk tot onderwerping aan de wetten van den staat te dwingen. „Wie echter de uitingen der centrale organen binnen en buiten Duitscliland onpartijdig beoordeelt, zal daarin geen spoor van moedeloosheid ontdekken. Niet door de kerkelijke wetten strenger te maken, waardoor nog gemakkelijker martelaars zullen ontstaan en waardoor het fanatisme zal worden bevorderdmaar slechts door hen op rationeele wijze toe te passen en tevens door consequente uitvoering van de grondregelen, die in de wet over de invoering van het verplichte bur gerlijke huwelijk en van den burgerlijken stand zijn aangenomenen vooral ook door wering van icderen clericalen invloed op het openbare schoolonderwijs, zal het mogelijk wezenom tot een gelukkige oplos sing van de tegenwoordige kerkelijke moeilijkheden, tot een gewenscht einde van den lieerschenden strijd te geraken, hetwelk in dat geval zoowel voor het ge zag van den staat als voor de algemeene godsdienst vrijheid gunstig zal zijn." Ongetwijfeld geeft de Volks- Zeitung hier het ceriigc goede middel aan voor de genezing van de kwaalen ware de Duitsche regeering begonnen met den invloed van het kerkelijke element uit zuivere staatsinstellingen, zooals liet onderwijs, het huwelijk en de burgerlijke stand te weren dan zou de kerkelijke strijd hoogstwaarschijnlijk nooit die hoogte hebben bereikt, waarop hij thans is gekomen. Het blijkt, dat pastoor Hauthaler onschuldig ver dacht is van medeplichtigheid aan den aanval. Hij was werkelijk alleen voor zijn genoegen op reis en slechts ter loops te Kissingen, terwijl alle information omtrent hem zeer gunstig luiden. Hij is dan ook als volstrekt niet medeplichtig reeds Zaterdag weder in vrijheid gesteld. Nu de eerste indruk van het gebeurde te Kissingen een weinig is verminderd beginnen de Duitsche bladen de aandacht te vestigen op een feit dat gelijktijdig plaats hadde ontmoeting van den keizer van Duitsch- land met koning Lodewijk van Beieren. In den laat- 8t.cn tijd was veelgesprokenen geschreven ook, over de reichsfcii.dl'che gezindheid van den koning, die vooral bij de eigenlijke hovelingen, om zijn stille en afgezonderde levenswijze, niet bijzonder bemind is. Daar de koning echter zelf het initiatief heeft genomen voor de aanbieding van de keizerskroon aan! koning Wilhelm van Pruisen kou men ternauwernood twijfel koesteren aan zijne gezindheid, maar toch die twijfel bestond. Toen nu de keizer op zijn ïeis naar Gastein te Miinchen kwam verliet de koning zijn eenzaam berg- slot, om den keizer te ontmoeten en hem als gast har telijk welkom te heeten, en ziedaar nu het feit waaruit men thans het bewijs put voor de goede gezindheid van den koning jegens de eenheid van het Duitsche rijk. Deze gebeurtenis heeft in de oogen van de echte natio- nalcn zóo hooge waarde, dat zij haar voldoende achten om alle argumenten aan de Beiersehe „patriotten" te ontnemen en om hen de oogen te doen openen voor de retch.*fremdikhe beginselen van hun koning. Alweder een bewijs aan welke nietigheden men in de politieke wereld dikwijls zijn argumenten ontleent en welk een groote waarde men aan handelingen hecht, die mis schien geen de minste politieke bedoeling of beteekenis hebben. De zitting der Fransche nationale vergadering zal hoogst waarschijnlijk lieden belangrijk wezen. Alge meen werd verwacht, dat in ieder geval heden door een lid der rechterzijde het voorstel zou worden gedaan tot verdaging van de vergadering, en de beslissing daarover zal eenigszins een maatstaf kunnen wezen voor wat men van de vergadering ten aanzien van de constitutioneele quaestie te wachten heeft. Deze zal nl. heden vermoedelijk nog niet aan de orde komen, want in een Zaterdag gehouden ministerraad is beslo ten om aan de vergadering te verzoekendat zij de discussie over het rapport van den heer Ventavon zou uitstellen tot Woensdag of tot de volgende zit ting. De ministerieele crisis maakt een dergelijk verzoek noodzakelijk. Maarschalk Mac-Mahon schijnt de samen stelling van een nieuw kabinet eerst te hebben opge dragen aan den hertog de Broglie, doch nadat deze bepaald had bedankt heeft hij den minister van bni- tenlandsche zaken, de heer Decazes, met de recon structie van het ministerie belast. Of do maarschalk slingert van de eene partij naar de andere, öf de her tog de Broglie heeft hem geadviseerd liever steun te zoeken bij de richting die de heer Decazes vertegen woordigd; in ieder geval pleit deze houding niet vóór Mac-Mahon. Nu de Bonapartistische neigingen van de Broglie algemeen bekend zijn, en hij daaraan grooten- deels zijn val te danken heeft, is het onbegrij pelijk, dat de maarschalk tot hem zijn toevlucht neemt, terwijl de weigering van de Broglie de bewustheid van de zwakheid zijner partij verraadt en van de toe nemende kracht der republikeinsche. De heer Decazes moet bepaald voor de aanneming van het voorstel-Ca- simir Périer gestemd zijn en de onmiddellijke behande- deling, wat hem persoonlijk betreft, verkiezen boven uit stel hoewel hem het voornemen wordt toegeschreven om een kabinet te vormendat verdaging van eene beslissing der constitutioneele quaestie tot programma zou hebben. Wat van dit alles waar is zal de tijd moeten leeren. Met 338 tegen 325 stemmen heeft de nationale ver gadering het voorstel van den heer Wolowski aange nomen om de jaarlijksche aflossingen aan de bank van Frankrijk met 50 millioen te verminderen, niettegen staande het voorstel door den minister van openbare werken werd bestreden. Ook deze stemming is geen gunstig voorteeken voor de constitutioneele voorstellen der regeering daar de meerderheid nog niet schijnt te zijn verplaatst. Door do Spaansche regeering wordt het voornemen ge koesterd om het geheele land in staat van beleg te ver klaren. Het doel hiervan kan niet anders zijn dan om met meer arbitraire middelen de Carlistische propaganda te bestrijden, maar wat beteekent zulk een maatregel wan neer men de kracht mist om hem te handhaven? Zijkan dan slechts strekken om de machteloosheid der regee ring des te meer te doen uitkomen en haar prestige te verminderen. Zoolang de strijd zelf niet met meer ernst en kracht wordt gevoerd is zulk een maatregel slechts lachwekkend. Volgens een telegram uit Madrid hebben de Carlisten bij Cuen<ja 40 dooden en 1000 ge kwetsten verloren, waaruit men moet opmaken dat aldaar een gevecht heeft plaats gehad tot ontzet van de stad. In het Noorden bepalen de operatiën zich tot het bezetten van eenige plaatsenterwijl overigens in den toestand aldaar gcenc verandering komt. Hetzij om eene afleiding te verschaffen of als middel om uit den benarden toestand te geraken, brengt lTm- parcial eensklaps de quaestie van de Iberische eenheid op het tapijt en betoogt, dat de verecniging van Spanje en Portugal zou strekken om hunue autonomie te ver zekeren evenals die van Zweden en Noorwegen. Por tugal zal zeker op 't oogenblik al zeer weinig lust hebben in eene vereeniging met Spanje! Belgische brieven. Brussel19 Juli. De eentonigheid en doodelijke stilte, die op politiek gebied in België heerschen, zullen eenigszins worden verlevendigd door het internationale militaire congres dat, naar men verzekert, den 27en Juli a. te Brussel zal worden geopend. Alles is gereed om de 42 gedelegeerden te ontvan gen op het ministerie van buitenlandsche zaken wor den zelfs bureaux in orde gebracht, en toch waarborgt niets dat op het laatste oogenblik nog geen hinderpalen zullen ontstaan. Engeland en Frankrijk stellen geen vertrouwen in het congres. Engeland ziet er een aanslag in op zijn vrijheid van handel in wapenen in geval van oorlog; Frankrijk gevoelt er de hand van Pruisen in. Ditmaal zou het wantrouwen van Frankrijk wel gegrond kun nen zijn. Inlichtingen uit authentieke bron stellen mij in staat u te zeggendat het voorgenomen humanitaire congres niets anders is dan een werk van prins Bismarck door den czaar uitgevoerd. In den laatsten tijd hebben onze dagbladen uitvoerig de vraag behandeld of België als neutrale mogendheid al dan niet aan dezen aréopagus moest deelnemen. Ik geloof dat dit zoo breed is als het lang is. België zou geen den minsten blaam op zich laden door zich, onder het voorwendsel van onzijdigheid, van deelneming te onthouden en het zou zich ook volstrekt niet com- promitteeren door een generaal te zenden om deel te nemen aan de beraadslagingen die rondom de groene tafel in het departement van buitenlandsche zaken zullen worden gevoerd. Indien de mogendhedendie het congres hebben bijeengeroepen, het ernstig meenen met de verminde ring van de ellende van den oorlog, waarom protesteeren zij dan nietwaarom verzetten zij zich dan niet, tegen die schandelijke oorlogen die in Europa worden ge voerd, tegen die Carlistische benden, die hunne pro vinciën leeg rooven zonder dat een kabinet tot nogtoe protesteerde tegen een barbarisme den inboorlingen van Borneo waard Odon Carlos, de vertegenwoordiger van het legitimisme, de hoop der ultramontanen, de lichtende ster van het pausschap; don Carlos is de waardige nakomeling van dien Ferdinand III van Spanje van wien Chateaubriand heeft gezegd, dat in hem de onverschrokkenheid van het dier met de traagheid van zijn eigen ziel was ver- eenigd. Zijn nakomeling heeft niet eens de treurige verdienste van dierlijke onverschrokkenheid. Hij is te traag voor iedere handeling evenzeer als voor eene overwinning die anderen voor hem hebben behaald. Omtrent het oproer iu de correctioneele gevangenis te Vilvoorde waaraan de wachthebbende militaire macht deelnam zal ik niets zegggen. Het is onder drukt en de oproermakers zijn heden naar Brussel ver voerd, om voor een krijgsraad te recht te staan. De troepen, die naar Vilvoorde waren gezonden, zijn ook teruggekeerd. Een mooie stelling voor hunne advocaten om te bepleiten zou zijn, dat de buitengewone warmte in de vorige week de militaire veroordeelden in staat van opgewondenheid heeft gebracht. Jnge.?oitdnt sstulsta. In n° 54 van de Nieuwe Goessche Courant, uitgege ven den 14'-" Juli 11., wordt de afstemming van de censuswet in de 2C kamer aan de liberalen toegeschre ven en hun dit verweten als: „een bewijs van kleingeestig eigenbelang; van het doordrijven van eigen wenschen; van het miskennen van algemeen belangvan vrees dat door de uitbreiding van het kiesrecht het Christelijk gezinde deel dernatio meer vertegenwoordigers zou bekomen en daardoor het monopolie der godsdieustlooze school in gevaar zou komendat de uitspraak van de meerderheid der kamer hun woelen zou veroordeclen en de voorstanders van v r ij h e i d van o n d e r w ij s de bovenhand zouden ge kregen hebben enz. enz." Daarlatende in hoever de verwerping van de be doelde wet al of niet te betreuren is, zij tot wederleg ging van al die verwijten en declamatiën aan het adres der liberalen, alleen herinnerd, dat acht of negen liberale leden der kamer tegen, en al de overigen vóór de bedoelde wet hebben gestemd en dat juist do oppositie, waaronder de heer Saaymans Vader, afge vaardigde uit Goes, heeft tegengestemd en dus voor namelijk door haar verzet de bedoelde wet is gevallen. Dit staaltje uit velen zal wel voldoende zijn om de gocdo trouw van de redactie der Nieuwe Goessche Courant in het ware licht te stellen. 4e district van Zeeland 18 Juli 1874. O.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3