MIDDELBURGSE! IE F 170. laandag 1874. COURANT. 20 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. E>e prijs per 3/m.franco is f' 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 18 Juli Te Goes vereenigde zich Donderdag avond, op eene door dc vereeniging „Gemeentebelang" gedane oproe ping, een twintigtal contribuabelen om over het in de gemeente bestaande stelsel van hoofdelijke» omslag te spreken. Algemeen was men het eens dat de tegen woordige grondslagen van heffing te wenschen overlaten en dat daarbij onbillijkheden bestaan. Over de mid delen tot verbetering liepen de gevoelens echter uiteen. Tegen eigen aangifte werd bet gewone bezwaar aan gevoerd dat daarbij de kans op oneerlijkheid groot is, terwijl daarentegen anderen, die eene opgave overeen komstig de waarheid doen, dikwijls ten onrechte, op grond van den uiterlijken schijn van oneerlijkheid zul len verdacht worden. Bovendien is het voor velen moeilijk eene juiste opgave te doen: vele winkeliers maken niet eens een balans opandere personenonder de vermogenden vooral, willen hun inkomen niet pu bliek hebben, terwijl eene derde cathegorio zich daaren tegen schamen zal omdat haar inkomen zoo gering is on daardoor eene te hooge opgave doen zal. Het ontbrak het stelsel der eigen aangifte echter ook niet aan verdedigers. Het werd aangeprezen o. a. als het eenige ware en zuivere systeemwaar men eenmaal toe zal moeten komenom de gemeenschappelijke lasten naar evenredigheid van ieders middelen te doen dragen. Is de maatschappij daar nu nog niet rijp voor, zij zal er zeker nooit rijp voor worden indien met het stelsel nooit begonnen wordt. Te hooge aangifte zal in den regel wel door het eigenbelang worden voorkomenterwijl de publieke opinie op den duur het te laag stellen der inkomsten grootendeels belemmeren zal. Menig win kelier die nu ongeregeld boekhoudt zal door de ver plichte eigen aangifte er toe gebracht worden het goed te gaan doen. Men moest beginnen de eigen aangifte facultatief te stellen en haar te gebruiken als leiddraad om de commissie bij den aanslag ambtshalve voor te lichten. De uitslag der besprekingen was dat elf der aanwe zigen zich voor het voorstel van eigen aangifte ver klaarden, terwijl de negen overigen het bestaande systeem wenschten te behoudendoch daarin de alge meen noodzakelijk geachte verbeteringen wilden trach ten te brengen. Op het zendingsfeest te Goes werden aan den heer van 'tLindenhout eenige giften overhandigd voor de weezen in zijn gesticht en aan den heer Bromet hijdra- gen voor de zending onder Israëleen en ander tot een gezamenlijk beloop van ongeveer f 200. De alge- meene collecte voor de zending bracht daarenboven bijna f 650 op. H. M. de koningin is Donderdag avond te tien uren per extra-trein te Delden aangekomenwaar de vorstin feestelijk ontvangen en door eene eerewacht naar het kasteel Twickel, van den baron van Heeckeren van Wassenaer, geleid werd. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 4en dezer tot wijziging van de wettelijke bepalin gen omtrent het zegelrecht wegens de akten van be leening en tot wijziging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1874. Op verzoek der commissie van oppertoezicht en be heer over de kweekschool voor de zeevaart te Leiden deelen wij mede dat op Maandag den 27" dezer in de genoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke eene verbintenis bij 'srijke zee macht wenschen aan te gaan. De leden van het provinciaal gerechtshof in Drenthe hebben hij adres aan Z. M. den koning verhooging tner bezoldiging verzocht. De commissie van adviseurs voor monumenten van geschiedenis en kunst heeft aan den gemeenteraad van Rotterdam een voorstel gedaan om de afgebroken wor dende vleeschhal aldaar geheel weder op te bouwen in den vroegeren stijl, daarbij gebruik makende van het eenvoudige, doch smaakvolle allegorische beeldhouwwerk van het tegenwoordige gebouw. De commissie had eerst verzocht de bestaande gevels te behouden, doch erkende, na den gemeenteraad gehoord te hebben, dat hiertegen bij de oprichting van de nieuwe hal te groote bezwaren bestonden, terwijl daarentegen op de door haar voor gestelde wijze, met weinig verschil in kosten, een fraaie gevel in den stijl der 17e eeuw behouden zou kunnen worden. Wij juichen vooral deze wijze van opvatting harer taak door de commissie van adviseurs van harte toe. Wij zien in het angstvallig behouden van oude gebou wen gevelspoorten enz. veel minder heil dan in het besteden van bijzondere zorg bij het oprichten van nie o. Tegen het eerste bestaan dikwijls allerlei be zwaren en dringt men op het behoud dier antiquiteiten aandan loopt men altijd gevaar de beschuldiging te hooren dat men ter wille eener liefhebberij voor oude prullen het practische en doelmatige wil opofferen. Daarentegen kunnen bij het opriebten van een nieuw gebouw, door de voorlichting van bekwame en kunst lievende mannen als de commissie van adviseurs, dik wijls de behoeften van den, tegenwoordige» tijd met weinig- kosten in verband gebracht worden met de ook door ons zoozeer gewenschte waardeering van de eer biedwaardige en smaakvolle bouwwerken uit den bloei tijd onzer kunstgeschiedenis. Kerknieuws. De Kerkelijke courant van heden bevat de „Naam lijst van de candidaten tot den heiligen dienst bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Juli 1874." Hun getal bedroeg 31. Uit Zeeland komt daarop voor de heer W. M. de Haay. Gedurende het eerste halfjaar van 1874 zijn bevestigd 18 candidaten, waarvan 2 in Zeeland, te weten de heeren W. van Lingen te Schore en Vlakeen A. J. Westhoff, te Bieselinge en Eversdijk. Beroepen zijn 4 candidatenwaarvan geen in Zeeland. De Kerkelijke courant van heden maakt melding van het overlijden te Wageningenin ruim 86jarigen ouderdom, van den emeritus-predikant bij de Evange- lisch-Luthersche gemeente H. Hering, die van 1809 tot 1852 achtereenvolgens zijne betrekking vervulde te de Rijp, Amersfoort en Middelburg. Marine en leger. Z\ M\ opnemings-stoomschip Hydrograaf is den 15" dezer uit Nicuwediep naar zee vertrokken. Zr. Ms. stoomschepen Pontianak en Bandjermassingbestemd naar Atcliin, hebben in twee gedane proeftochten aan de vereischten voldaanterwijl den 1™ Augustus Zr. M*. schroefstoomschip Curasao in dienst gesteld wordt met bestemming naar Oost-Indië. Rechtzaken. Het Haagsche Dagblad bericht dat de rechtbank te Deventer geen termen gevonden heeft om den pastoor te Wijhe verder te vervolgendieterwijl hij naar een doel schoot, het ongeluk gehad heeft den eenigen zoon van een zijner beste vrienden met een schot doodelijk te treffen. Gemengde berichten. In de Rotterdamsche diergaarde is een nieuw en sierlijk plantenhuis opgericht geheel van ijzer en glas vervaardigd. Op den koepeltop prijkt een groot Flora beeld een geschenk van den heer en mevrouw van der Hooppresident van het bestuur der diergaarde, terwijl een ander kostbaar geschenk voor het nieuwe gebouw in aantocht isnamelijk eene verzameling van eenige honderden Agave-plantenin cajati-houten hakken, aangeboden door jonkheer mr. de Jonge van Ellemeet op den huize Overduin onder Oostkapclle. Op de kermis te Utrecht was Woensdag, ondanks het verood om langs den weg gevaarlijke dieren te vertoonenook een jonge Zwitser met een bruinen Alpenbeer gekomendie voor alle waarschuwingen der politie doof bleef en het lorapo dier zijne kunsten voor het publiek deed vertoonen. Des avonds begaf het tweetal zich door een aantal straatjongens vergezeld naar een nachtkwartier in dc Watersteeg, waar een broeder van den geleider hen opwachtte, den beer bij den ketting nam en het dier naar een kelder achter het Jan-Mijerpoortjedie voor zijn slaapvertrek was inge richt, wilde brengen. Voor dit poortje hadden zich twee politie-agenten geposteerd, doch deze werden dooi den bruinen gast zonder veel omslag op zijde geworpen. Een der agenten begaf zich hierop naar bet bureau van polij tic om assistentie te halen en liet zijn kamaraad bij het Jan-Mijerpoortje achter. Toen een inspecteur van politie op de plaats kwam vond hij den eenig overgebleven dienaar der justitie bij den beer in den kelder, waar bet verzamelde volk hem binnengedrongen had. Nu was echter de grap uitde inspecteur gelastte de beide geleiders hem dadelijk naar het politiebureau te volgen; hier werd hun de vergunning om te blijven ontzegd en het drietal werd, door de straatjeugd uitgeleide gedaanonder luid gejuich buiten de gemeente gebracht. De heer Luijten,lid van den gemeenteraad te Gouda, heeft in de zitting van dien raad verklaard dat hij als geneesheer betwijfelde of het vóór eenige dagen als cholera aangegeven sterfgeval in die gemeente, wel werkelijk die ziekte was. Hij hield het er voor dat de aangifte te spoedig gedaan en daardoor noodelooze ongerustheid veroorzaakt is. Andere gevallen der ziekte hebben zich dan ook te Gouda niet voorgedaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Amsterdam een gezelschap van vijf personen op den Buiten-Amstel in eene lekke schuit gestapt om over te varen en verdronken. Dc Nederlandsche regeering is door tusschenkomst van den consul-generaal te Alexandrie uitgenoodigd eene aanbeveling aan den minister van justitie in Egypte te doen voor drie Nederlanderswelke in aanmerking kunnen komen om voor vijf jaren en onder zeer aan nemelijke voorwaarden te worden benoemd tot leden der in Egypte in te stellen nieuwe internationale recht banken. Te Amsterdam werd Donderdag de eerste steen gelegd voor eene stoom-diamantslijperijdie uit drie werkzalen elk voor 20 molens ingericht zal bestaan, en omstreeks half November voltooid zal wezen. Onder Hoogeland had dezer dagen het volgend ongeval plaats. Een veertienjarig meisje liet eene koe weidenen hield het dier aan een touw vastdat om haar middel vastgehouden was. Een boerenknecht, die de koe moest melkenwilde het dier over den kop strcelen doch het heest schrikte hiervan, nam het meisje met een stoot op de horens en ging met haar op den loop, door het nazetten steeds schuwer wordende. Ein delijk na bijna een uur gelukte het de koe tot staan te brengen en bet meisje te bevrijden, dat hoewel noch in leven echter bewusteloos was. Men hoopt het kind in het leven te zullen behouden. De prins van Wales is bij eene wapenschouwing te Aldershott door een ruiter omvergeredendoch heeft daarbij geen letsel bekomen. Men weet dat de bisschop van Paderborn aan houdend door de hulpvaardigheid zijner geloofsgenooten, die telkens de hem opgelegde hoeten betalenvan" de gevangenis bevrijd wordt. Een ander geestelijke in diezelfde streekde pastoor Evers te Rheda die minder op de martelaarskroon gesteld schijnt te zijn dan zijn bisschopheeft aan de rechtbank te Paderboni verzocht of niet op dezelfde wijze iemand anders die zich daar toe aangeboden heeft, de hemzelven opgelegde acht dagen vestingstraf zou kunnen ondergaan. De pastoor

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1