zoolang deze niet zei ven een werkdadig deel nemen aan den oorlog. Het is echter zeer moeilijk om aan dezen regel vast te houden, waar de oorlog niet meer een duel tusschen twee mogendheden maar een strijd is, waarin de eene natie tegenover de andere staat waarin de plicht tot verdediging van liet land op alle leden der bevolking rust, waarin het besluit tot het voeren van oorlog afhangt van de toestemming dei- volksvertegenwoordigingen waarin het algemeen als verraad wordt aangemerkt als niet iedereen, zonder uitzondering, den vijand in ieder opzicht tracht te benadeelcn. Onder zulke omstandigheden lossen, nietr tegenstaande alle eischen der humaniteit, de banden der wettelijke regeling zich open overwinnaars zoowe 1 als overwonnenen gevoelen die „absolute noodzakelijk heid" die zelfs volgens de Russische voorstellen van de naleving daarvan vrijstelling verleent. Zeker is het billijk en prijzenswaardig, dat de ge bruiken en wetten van den oorlog niet alleen nuttclooze wreedheid en daden van barbaarschheid jegens den vijand verbiedenmaar ook zooals Rusland voorstelt, onmiddelijke bestraffing voorschrijven van lien die zon der „absolute noodzakelijkheid" zich aan zulke hande lingen hebben schuldig gemaakt. Wie echter is in staat om te bepalen of deze „absolute noodzakelijkheid" heeft plaats gevonden? De Russische voorstellen bevatten zelve de bepaling, dat, wanneer de vijand de vastge stelde regelen niet naleeftde andere partij répresaille mag nemen, dat wil zeggen, zich evenmin aan die regelen behocit te storen. Op zich zelf moge ook deze bepaling theoretisch juist zijnin de praktijk zal het moeilijk wezen om met zekerheid te eonstatecren, wanneer de eerste overtreding van de vastgestelde re gelen heeft plaats gehaden de wederzijdsc-he beschul diging zal dan van zelve de toepassing daarvan op heffen. De ervaringen in onze eeuw opgedaan hebben liet herhaaldelijk bewezen, dat men zelfs het onderscheid-, tusschen een aanvallenden cn verdedigings-oorlog niet kan vaststellen. Toen men in de Duitsche constitutie het onderscheid daarvan wilde definiecren, verklaarde de rijkskanselier, dat zoo iets in de praktijk geen de minste waarde zou hebben en dat dit onderscheid een geheel onbestemd begrip was. Zonder oorlogsverklaring tochja zelfs terwijl hij ieder voornemen tot een oorlog loochende, kon een vijand zóo handelen, dat men tot zijn eigen verdediging genoodzaakt was om zijn aanval te voorkomen. Nog veel moeilijker echter is het mid den in den oorlog te constateeren wie het eerst de bepalingen heeft geschonden en wie slechts représaille neemt. De opgewondenheid overprikkeling en span ning in tijd van oorlog doen allerminst een onpartijdig oordeel van de zijde der oorlogvoerenden verwachten en de toetreding van alle andere mogendheden tot de gedane voorstellen zal geen praktische gevolgen opleverenzoo lang de mogelijkheid niet bestaat om een tribunaal te vormen dat kan rechtspreken en straffen. En ook dit is eene utopie, want, hoe zouden de vonnissen van het tribunaal anders kunnen worden ten uitvoer gelegd dan door de beschikking over een groot staand leger, ge reed om ieder weerspannig overtreder tot zijn plicht te brengen? Maar daardoor zou de oorlog opnieuw herleven en met nog meer verbittering worden gevoerd. Aan ccnigo bepalingen der Russische voorstellen is het duidelijk merkbaar dat zij haar ontstaan te danken hebben aan de gebeurtenissen in den Fransch-Duitschen oorlog. Zoo zullen bijv. personen, die depêches van het eene deel van het leger naar het andere overbren gen, als zij gevangen genomen worden, niet als spion nen worden behandeldterwijl ook luchtreizigers die in ballons depêches overbrengen als k r ij g s g e v a n g e n en ook niet als spionnen zullen worden beschouwd. Verschillende bepalingen omtrent militairen en niet- militairen dragen het kenmerk van den indruk, dien het optreden van de franclireurs in den laatsten oorlog heeft gemaakt. In den oorlog zeiven zullen echter de bepalingen en regelen zich veeleer richten naar de af wisselende omstandigheden dan naar theoretisch vast gestelde bepalingen. Deze zullen altijd slechts tot het gebied der humane moraal blijven bchoorendie men in gewone omstandigheden ook zonder overeenkomst recht laat wedervarendoch in tijd van nood niet ecr- biedig-t. Ten slotte betoogt de Volks-Zeitung nog, dat aan deze humane voorstellen wel een diepe waarheid ten grondslag ligt, maar dat deze slechts verwezenlijkt kan worden indien ter beslissing van de strijdvragen der volken uit alle beschaafde natiën een rechtbank wordt gevormd, die uitspraak doet, en slechts oorlog kan worden gevoerd tegen een staat die zich aan die uitspraak niet wil onderwerpen. Eerst in zulk een executie-oorlog meent de Volks-Zeitung zouden de regelen kunnen worden toegepast, die de ware humaniteit gebiedt en die nageleefd zouden worden, omdat het volkenrecht den overtreder straffen kan. Wij hebben boven reeds met een enkel woord doen opmer ken, dat, naar onze meening, zulk een rechtbank en althans de goede resultaten voor de praktijk daarvan, evenzeer tot het rijk der idealen zouden behooren, als alle andere bepalingen, die hoe sclnon ook in beginsel, niet kunnen worden toegepast of gehandhaafd, omdat zij niet bestand zijn tegen de macht der omstandigheden en tegen de afwijkingen der menschelijkc natuur. Ee moordaanslag op prins Bismarck. Hoewel de wond, die den prins is toegebracht, niet gevaarlijk is schijnt zij toch niet zoo onschuldig te wezen als uit de eerste berichten was opgemaakt. Dins dag was de benedenarm opgezwollen, doch dit was den volgenden dag veel beter. De wond wordt met ijs be handeld, cn de vrees, die aanvankelijk schijnt te zijn gekoesterd, dat dit op het gestel van den patient een ongunstigen invloed zou uitoefenen is niet bewaarheid, zoodat men op dezelfde wijze is voortgegaan. Dinsdag en Woensdag is de prins meestal in huis gebleveu en hij gaat althans niet meer zonder geleide uit, zooals hij aanvankelijk wel gewoon was. Eergis teren hebben ook in de katholieke kerk en in de syna goge plechtige godsdienstoefeningen plaats gehad om voor de redding van den prins te danken. Ook werd hem Dinsdag avond weder eene serenade gebracht door eene deputatie van badgasten die hem geluk kwam wenschen. De hofzanger Lederer die door den aanran der in de hand was gebeten, voerde daarbij het woord. In zijn antwoord zeide Bismarck: „Mijne heeren! Ik dank u voor uwe geluk wenschendie gij zoo geheel eigenaardig door den heer Lederer laat overbrengen, welke, ongelukkigerwijs, nog slechter is weggekomen dan ikwant naar mij heeft de moordenaar althans als een man geschoten, maar den heer Lederer heelt hij als een dier gebeten. Zulke toevallen behooren nu echter eenmaal tot het beroep van een minister-president. Tot mijn leedwezen is de aanrander een landsman van mijuit den omtrek van Maagdenburg en is bij lid van de katholieke gezellen-vcreeniging. Toen ik hem in de gevangenis heb gesproken verklaarde hijdat hij mij vroeger volstrekt niet. had gekend en alleen om de kerkelijke wetten mij had willen dooden. Ik hoopdat mijn lichte wond in weinige dagen genezen zal zijn." Toen de leden der deputatie aan hem werden voor gesteld drukte hij ieder afzonderlijk de hand, en tot Bellachinide „protessor" in de goochelkunst, zeide hij „Hadt gij, daar gij in de nabijheid stond t den kogel dan niet kunnen opvangen?" De geheele gebeurtenis geeft weder aanleiding het aantal gevleugelde woorden, dat reeds van Bismarck in omloop is te vermeerderen en niet altijd is het ge makkelijk hetgeen hij gezegd heeft in goed Nederlandscli weder te geven. Zoo moet hij na den aanslag tot zijne vrouw hebben gezegd: „So ein Attentat ist zicar rttcht curgemciss, doch ein Mannder ein solches Meiier betreibet, muss tick auch dar an gewbhnen ich roerde anstatl vier Worhen meir.e Cur auf seehs Wochen avdehnenTot een ander had hij gezegd: „Dat is toch al te erg dat mijn eigen landgenooten mij willen vermoordenwat moeten mijn buitenlandsche vijanden dan wel doen." De aanrander heeft zich als ultramontaan doen kennen. Hij had wel een loflied op den paus bij zich maar geen cent geld. Terwijl hij werd getransporteerd moet hij tot de politie-agenten hebben gezegd, dat er nog velen waren die hem steunden, en dat hij medeplichtigen heeft, moet zoo goed als bewezen zijn, want verscheidene getuigen verklaren, dat verschillende individuen den moordenaar wilden bevrijden uit de handen van hen die hem het eerst grepen. Bij het onderzoek loochende hij bepaald dat hij omgekocht was. Hij is 21 jaren oud, had gedurende 8 dagen geen werk gehad en den nacht vóór den aanslag in het bosch doorgebracht. Hij verzekert dat zijn pistool met drie kogels geladen was; nog drie andere kogels werden bij hem gevonden. Voorts wordt nader omtrent hem medegedeeld dat hij Eduard Kullmaun heet, en te Neustadt bij Maagdenburg uit katholieke ouders geboren is. Zijn vader is vischhandelaar en is een onbesproken man. De zoon heeft altijd bekend gestaan als onhandelbaar sujet; hij hield er als jongen reeds pistolen op na en ver wondde in 1873 zijn patroon Philips Welsch, in wiens kuiperij hij werkzaam was met een mes, voor welk feit hij tot gevangenisstraf veroordeeld werd. Onder de verhalen, die omtrent hem loopende zijn, behoort dat hij reeds omstreeks Pinksteren voornemens zou geweest zijn te Berlijn den rijkskanselier te vermoorden, dat men een papiertje bij hem gevonden heeftwaarop met een nette hand geschreven stond„in het huis met den naam dr. Diruff Jr." (in welk huis Bismarck te Kissin gen woont en voor welks deur hij verwond is). Hij heeft een ruw uiterlijk en maakt den indruk van een doortrapten booswicht en een listig mensch. Van een dweper heeft hij weinig. De geestelijke Hauthaler, die gearresteerd isverdacht van medeplichtigheid, bevindt zich nog in arrest, doch met zekerheid is nog niets omtrent zijne schuld bekend. Bismarck telegrafeerde zelf aan den keizer die juist n München was, en het heeft letterlijk telegrammen van gelukwensching geregend. töcctijdhrfteiï. Heden omstreeks 31 uur is aan de Ioskade geko men de monitor Krokodilkomende van de Willemstad. Den 3en dezer is Elseneur gepasseerd het barkschip Regina Maris, gezagvoerder D. Ouwehand. Schip en equipage in goeden staat. Den 16 Juli is te Vlissingen binnengekomen en verder opgezeild naar Antwerpen, het schoonerschip Vol harding, gezagvoerder J. Pander, van Wiborg met hout voor Brussel bestemd. Alles wel aan boord. Heden is te. Vlissingen binnengekomen de Neder - landsche schooner Francoisgezagvoerder de Rijke, van Rigageladen met bontbestemd voor Middelburg alsmede de Engelsche brik Pearl, geladen met kelen, bestemd naar Vlissingen. latridsteiriuciï. Door de Nederlandsche hand el-maatschappij zijn be vracht de navolgende 6 schepen, als: Voor Amsterdam: Louis August Constantin, ge zagvoerder K. Visser, 260 in te nemen last 80.43 vracht President van Rijckevorselgezagvoerder J. Rotgans, 260 in te nemen last 80.43 vrachtKitty, gezagvoer der Z. Mulder, 260 in te nemen last f 82.32 vracht. Voor Rotterdam: India, gezagvoerder E. Tofield, 260 in te nemen last. 80 vracht. Voor Schiedam: Minister Fransen van de Putte, gezagvoerder A. Osterrath260 in te nemen last 80 vracht; Maria, gezagvoerder L. de Jong, 260 in te nemen last f 80 vracht. r a:inin ar k t on enz. Gent, 17 Juli. Roode en witte tarwe op staal fr. 30.rogge op staal fr. 21.gerst fr.haver fr. 22.boekweit fr. 20.paardenboonen fr. 23. koolzaad fr. 36.lijnzaad fr. 36.lijnkoeken fr. 29.koolzaadkoeken fr. 20.boter 'fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.05 per 26 stuks. Vlissingen, 17 Juli. Boter 1.10 a 1.30, per kilogram. Amsterdam, 17 Juli. Raapolie op zes weken ƒ35]. Lijnolie op zes weken 33] Prijzen van Effecten. Amsterdam, 17 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2] pet. 60] dito dito dito 3 72] dito dito dito 4 944 Aand. Handelmaatschappij 4] 137] dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2] Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligation 1798/1S16 5 102] dito Hope C°. 1855 6C serie 5 88] dito f 1000 18645 101] dito L. 100 1872 5 99] Loten 18665 288 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4] 95] Certific. dito4 79] In3cript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 79] Obligatiën 1867—69 4 83 Certificaten6 52] Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2421 Oblig. dito4 198" Aand. Baltische spoorweg 3 126 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 99] dito dito Jelez Orel 5 99] dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 81] Oostenrijk. _Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 66}] dito dito April/O ct. 5 66] dito in papier Mei/Nov. 5 62] dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation bank. 3 1037 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 89 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17] dito Binnenlandsche 3 12] Portugal. Obligatiën3 46] Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 44 Egypte. Obl. 1868 7 76] dito 1873 7 67] Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 102] Win. Gert. Amsterdam 86] Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific. 6 '77 Öbl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 31] dito dito dito 2fsec. 7 16] Brazilië. Obl. 1863 4] dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 Juli. Metall. 22.15; dito zilver f 23.22]; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Portugal per£/" 11.82]: Amerikaausche dollars (in goud) f 2.40. Amsterdam, 16 Juli. Metall. 22.10dito zilver 23.22]; Div. Eng. per Eng. Russen per f 11.70; Eng. Portugal per f 11.82]Frans 56]Belg. f 56]Pruis 34]Hamb. Russen f 31] Russen in Z. R. 32]; Poolsche per fl. Ameri kaausche dollars f 2.40; papier f 2.13.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3