zij ziek gedurende ten minste eenc maand van alle aanraking met zwaugeren of kraamvrouwen zou onthou den; terwijl ook de burgemeester van Rotterdam zijne medewerking beloofde om de vroedvrouw tot die ont houding te bewegen. Onderwijs. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting met algemeene stemmen tot hulponderwijzer op de openbare lagere school Bhoofd onderwijzer de heer Sitzen, benoemd den heer Frans Berkenhof?, hulponderwijzer met akte als hoofdonder wijzer, te Zonnemaire. Marino en ïe^er. De minister van marine brengt in de staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden, dat voor taan bij het examen van aspiranten voor de betrekking van adelborst op het koninklijk instituut voor de marine ook zal gevorderd worden de kennis der gronden van de Hoogduitsche taal. Zr. M". scliroefstoomsckip Pontianak, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse J. H. Commijs, is den 16e" dezer van do reede Texel vertrokken, ter op volging zijner bestemming naar Atchin. Gemengde berichten. Door de te Rotterdam, gevestigde Duitsehers wordt een adres van gelukwensching aan prins Bismarck op gesteld. De Amsterdamse!)? kooplieden oefenden gisteren' op de beurs weder een soort van eigen recht uit tegen een hunner, die naar men beweerde in zijne verplich tingen te kort schoot. Hij werd met eenparigheid van de beurs gedrongen. Uit Soestilijk wordt gemeld dat onder bescher ming van Z. K. H. prins Hendrik het plan tot stand is gekomen om aldaar een etablissement voor herstellende zieken op te richten in den vorm der Duitsche Heil- Anstalten. Dr. Mess uit Scheveningen heeft zijne mede werking toegezegd. De heer M. Pleyte te Baarn is door den prins belast met de uitwerking en voorloopige leiding der zaak. Het Handelsblad voorspelde bij gelegenheid der vorige afbranding van de stad Chicago dat de Ameri kanen met hun gewone geestkracht, de stad wel weder zouden opbouwen voordat nog onze hoofdstad slechts een rijksmuseum van schilderijen zou hebben opgericht. De profetie is uitgekomen en thans voorspelt het blad andermaal dat Chicago weder uit zijne asch zal zijn verrezen, vóórdat in Amsterdam een verstandig stelsel voor waterverversching en voor afvoer van faecale stof fen zal zijn ingevoerd en vóórdat eene oplossing gevon den zal zijn voor de AmSterdamsche kanaalquaestie. De gemeenteraad van Antwerpen heeft in zijne zitting van Dinsdag besloten bij de Belgische regecring aan te dringen op de spoedige voltooiing- der spoorweg- lijn AntwerpeuGladbach. De Indépendance maakt naar aanleiding van dit besluit de opmerking dat Ant werpen ten gevolge der in Nederland uitgevoerde werken ernstig bedreigd wordt het verkeer met Duitsch- land te verliezen, indien niet dadelijk de hand aan de verbinding met Gladbach geslagen wordt. De Fransche vlag, die nog altijd op den toren dei- hoofdkerk te Metz woei. daar niemand er bij durfde klimmen om die er af te halenis eindelijk Zaterdag door een Brandenburgsch soldaat uit het garnizoen naar beneden gehaald. Hij heeft daarmede de voor het waagstuk uitgeloofde premie van honderd thaler ver diend. Naar aanleiding van den aanslag op Bismarck ge pleegd heeft bij den president van de gezellen-vereeni- ging te Keulen, den heer Schaffer, door de pohtje eene huiszoeking plaats gehaddie echter niets moet hebben opgeleverd. De verliezen door den brand van Chicago ver oorzaakt worden op 4 millioen dollars geschatwaar van eene waarde van 2J millioen dollais verzekerd was. In het kwartier van Galata te Constantinopel is eergisteren een hevige brand uitgebarsten, waarvan het einde nog niet bekend is. Verkoopineon en aanbestedingen. Heden is op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed. 1° Het doen van eenige heistellingen aan de gebou wen op de algemeeene begraafplaatsminste inschrijver de heer C. A. Goethals voor 189.65. 23 Het verwen van eenige gemeentegebouwenmin ste inschrijver de heer F. Machinaud voor f 336. 3° Het witten van eenige plafonds in het raadhuis en van een zolder in de rijschool, minste inschrijver de heer J. H. Pundke, voor 134. Thermomete rstunri 16 Juli 'sav.llu.60gr. 17 's morg. 7 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 68 gr. |htitcnhiiid. Algemeen overzicht. Hoewel hieromtrent niets officieel is gebleken schijnt toch de heer Magne voornemens te zijn om als minister van financiën van Frankrijk af te treden; althans een bericht uit Versailles aan de Temps meldt, dat waar schijnlijk de heer Mathieu Bodet tot minister van finan ciën zou benoemd worden. In zooverre komt dit ons eenigszins verdacht voor, dat de heer Bodet te sterk geprononceerd republikein is om homogeen te kunnen zijn met het tegenwoordig ministeriehij stemde ook vóór de urgentie van liet voorstel-Casimir Périer. Mis schien echter wil men door hem in het ministerie op te nemen eene toenadering tot de linkerzijde bewerken, en haar eenige concession doen met het oog op de aan staande discussiën over het rapport van de constitntio- neele commissie. De linkerzijde koestert nl. nog goede hoop op de verwerping van het voorstel van die commissie en de aanneming van dat van den heer Casimier Périer. Het eerstgenoemde voorstel heeft de uiterste rechterzijde verbitterd, omdat het eeu gouvernement zou organi- seeren, dat zij slechts als tijdelijk wil beschouwen en dat zij wil doen verstrekken zoodra Frankrijk met den graaf van Chambord zou zijn verzoend. De linkerzijde is niet minder gebeten op het voorstelomdat het de deur voor de republiek zou sluiten, maar die voor de monarchie zou openhouden. De kansen voor dat voor stel zijn dus ongunstig, hoewel die voor dat van den heer Périer niet in gelijke mate gunstig zijn, want de uiterste rechterzijde zal nog minder geneigd zijn om een definitieven regeeringsvorm dan om een tijdelijk gouvernement te stichten. Maar wat danals beide voorstellen worden verwor pen'? Over het algemeen gelooft men, dat in dat geval de heer Casimier Périer onmiddelijk zal voorstellen om de vergadering te ontbinden, doch men vreest tevens dat zij hiertoe niet zal besluiten, vooral niet indien de beslissing bij geheime stemming plaats heeft. De heel de Castellane zou gelijktijdig liet voorstel doen om de zittingen der vergadering terstond te verdagen en de behandeling der constitutioneele quaestiën uit te stel- tot November a. Omtrent de inzichten en voornemens der regeering is weinig bekend. Volgens den een zou zij bereid wezen om zich te vereenigen met het voorstel tot verdaging, volgens den ander daarentegen zal zij er op aandringen, dat de vergadering niet uiteenga, alvorens uitspraak te hebben gedaan over de punten die door generaal Cissey en den lieer de Fourtou aan de constitutioneele com missie ter overweging zijn voorgesteld. Met gespannen verwachting wordt de discussie van Maandag a. te gemoet gezien en reeds worden door do verschillende partijen drukke bijeenkomsten gehouden over de houding bij den aanstaanden strijd aan te nemen. Het linker centrum heeft de leiding van het politiek debat voor zooveel die partij betreft opgedragen aan den heer Dufaure. In de gisteren gehouden zitting der nationale verga dering heeft de minister-president de urgentie gevraagd en verkregen voor een wetsontwerp betreffende de recruteering in Algerië, en vervolgens had eene inter pellatie van den heer Duprat plaats over den toestand der Franschen in Egypte, tengevolge van de overdreven belastingen die aldaar aan de Europeanen zijn opgelegd. De interpellant deelde mede, dat de consuls waren uitgenoodigd om de belastingen te ontvangen, doch dat de Fransche consul zich daartegen had verzet en de rechten onbillijk en in strijd met de gemaakte overeen komsten had verklaard. Door den minister van buitenlandsclie zaken werd hierop geantwoord, dat inderdaad de onderkoning, ge dwongen door financieele moeilijkheden, nieuwe belas tingen liad uitgevaardigd die zoowel inboorlingen als vreemdelingen troffen. Daar de Fransche regeeriug sommige van deze belastingen overdreven vond had zij daaromtrent vriendschappelijke voorstellen tot den khé- dive gericht. Men moet zich afvragen zeide de mi nister of de onderkoning het recht heeft om nieuwe belastingen uit te schrijven; men moet ook het oordeel van Delanghebbende natiën inwinnen. In dien zin is een onderzoek ingesteld en zijn onderhandelingen aange knoopt, die nog niet waren afgeloopen. Ten slotte kwam in behandeling het voorstel van den heer Gouin, tot vermindering van de jaarlijksche subsidiën aan de spoorwegmaatschappijen dat door den voorsteller werd verdedigd. Ten aanzien van de attributen van den senaat heeft de subcommissie van drie leden beslotendat zij wor den geregeld door de wet van 29 December 1851ter wijl de leden zullen worden verkozen voor éen derde door den president der republiek en voor twee derde door het kiezerskorps zooals dat door de commissie zal worden vastgesteld. De quaestie over het buitengewone oorlogsbudget in Beieren is thans geheel beslist. De kamer van afge vaardigden heeft zich vereenigd met de ten dien op zichte door het heerenhuis genomen beslissingen Het einde is- nudat de kamer met 80 tegen 46 stemmen 10,129,710 heeft toegestaan, terwijl zij aanvankelijk niet meer dan f 9,457,660 wilde geven. De regecring had f 10,826,900 gevraagd, zoodat het verschil betrek kelijk gering is en zij dan ook maar in de besluiten der kamer heeft berust. Een belangrijke discussie heeft in de internationale sanitaire conferentie te Weenen plaats gehad over het al of niet handhaven der quarantaine, die de speciale commissie voor dat ontwerp wilde afschaffen. De ver tegenwoordigers van Turkije, Egypte, Frankrijk, Por tugal en Zwitserland hebben met kracht liet behoud der quarantaine verdedigd, die door den vertegenwoor diger van Italië, de heer Semmola in een schitterende rede werd bestreden. Een conciliant voorstel van den Franschen vertegenwoordiger, om de quaestie weder te renvoieeren naar de speciale commissie en aan deze twee leden van de oppositie t)e te voegen werd ver worpen, doch daarentegen werd een voorstel van den heer Semmola om de quaestie weder naar de commissie ter beoordeeling terug te zenden, met aanbeveling om ook de argumenten der oppositie in behandeling te nemenaangenomen. Waarschijnlijk zullen in dc eerste drie weken door generaal Zabala de operatiën tegen de Carlisten niet worden hervatdaar hij te veel te doen heeft met het organiseeren van zijne strijdkrachten. De Carlisten versterken intusschen hunne position rondom Bilbao, ahvaar zij zich meer en meer concentreeren. Te Madrid is weer sprake van een ministerieel© crisis. Tengevolge van dc stemming in het Engelsche lager huis bij de tweede lezing over het wetsontwerp, be treffende de ceremoniën bij de openbare godsdienst oefeningen, heeft Gladstone zijne resolutiën tegen dat wetsontwerp ingetrokken. Het internationale congres te Brussel. Reeds meermalen zijn pogingen aangewend om be palingen vast te stellen ten aanzien van de wijze van oorlog voerende behandeling van krijgsgevangenen en spionnen, de eerbiediging van den eigendom en de rechten van particulieren, wie als oorlogvoerenden en wie niet als zoodanig moeten worden beschouwd, enz. In de toepassing echter zijn zij dikwijls gebleken mank te gaan, en ook in dit opziclit. ging de praktijk boven dc leer. De schoonste en oogenschijnlijk uieest juiste theoriën konden niet worden nageleefd. Op initiatief van Rusland zal, zooals men weet, den 27eE dezer te Brussel een internationaal congres wor den geopend, waarin men de rechten en plichten van de overwinnaars op het bezette overwonnen gebied volgens de beginselen der humaniteit wil regelen. De voorstellen door Rusland gedaan bevatten, na eenige algemeene grondstellingen, bijzondere bepalingen, die het militair gezag op het gebied van den vijandelijken staat regelende geoorloofde en ongeoorloofde middelen om den vijand afbreuk te doen aangeven, en voorts belegering en bombardement zoowel als de behandeling van spionnen, krijgsgevangenen en gewonden, de eer biediging van particuliere personen en hun eigendom en het recht tot requisition en contribution betreften. Over liet geheel ademen deze voorstellen een geest van humaniteit, die. hoogst prijzenswaardig is, zegt de Volks-zeitung, welke over dat onderwerp zeer belang rijke opmerkingen bevat. Het past aan onzen beschaaf den tijd zegt dat blad om ook den zoo met alle ontwikkeling in strijd zijnde oorlog de geboden der menschclijkheid en van eerbied jegens den vijand voor te schrijvenmaar de principieele erkenning hier van levert nog volstrekt geen waarborg, dat de een maal aangenomen voorstellen een praktisch resultaat zullen hebben. Dc oorlog, die het recht des gewelds proclameertzal zich bezwaarlijk aan het gezag vauhet recht onderwerpen, dat bepalingen als die welke boven zijn genoemd vaststelt. Rechtsbepalingendie door geen rechtsprekendeu en straffenden rechter worden gehand haafd en die men voornamelijk den overwinnaar voor schrijft, zijn weinig meer dan zedelessendie ook zonder vorm van wet of verdrag worden erkenden die niet in aanmerking worden genomen en buiten toepas sing blijven als men haar niet wil naleven. In de Russische voorstellen komen dan ook zooveel clausulen voor, die eene overtreding van de humane grondregelen ingeval van „absolute noodzakelijkheid' toestaan, dat men wel bemerkt hoezeer de ontwerper van deze voorstellen zich bewust was van de moeilijk heid om regelen vast te stellen voor een zoo onregel- matigen toestand als de oorlog is. Het is gemakkelijk als regel vast te stellen, dat de oorlog niet mag worden gevoerd dan tegen de ge wapende en georganiseerde strijdkrachten van de tegenpartijdat hij slechts gericht mag zijn tegen de strijdkrachten en de oorlogsmiddelen van den vijandelijken staat en niet tegen diens onderdanen,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2