uiünlaittl. Ten slotte wekte hij op tot medewerking ter bevor dering der zendingszaakwaarbij hij als zijne meening te kennen gaf, dat hij die zich aan de zaak der zen ding onttrekt geen Christen is, waarna hij zijne rede eindigde met een gebed om zegen op dezen dag. Nadat nogmaals een lied gezongen was traden te 11 uren als sprekers op: op de plaats n° 2 de heer M. S. Bromet, zendeling-leeraar te Amsterdam, die sprak over de zending onder Israëlen op cle plaats n° 3 de heer J. Esser, oud resident van Timor te 's Gravenhage, die eene rede hield over het nut der straatprediking en te dien aanzien verschillende voorbeelden uit zijne eigene ervaring, ook in Zeeland, mededeelde. Onder anderen had hij te Middelburg tegenover den heer Mooij die meende dat straatprediking hier niet gaan zouhet bewijs van het tegendeel geleverd bij eenige oude vrouwen in een straatje in den Langedelft. Zoo ook had hij te Vlissingen tegen eenige menschen op de stoep een er herberg gezegd, dat zij slecht waren en op hunne vraag: waarom? geantwoord dat zij mede hielpen om dien herbergier, wegens zijn verkoop van sterken drank, „naar de verdoemenis te brengen." Den herbergier zei ven vermaande hij desgelijks. Ook spoorde hij aan tot gelooven en bidden. Een heer zeide hem eens dat hij alleen geloofde wat hij zag, waarop de heer Esser hem antwoordde„dan gelooft gij ook niet dat gij geboren zijt, want dat hebt gij ook niet gezien." Wat het gebed betreft gaf hij den raad, om als men niet bidden kan, op de knieën in een hoek te gaan liggen zoolang tot men bidden kau. Dat de straatprediking veld wint en nuttig isvooral te 's Gra venhage, trachtte de spreker te bewijzen uit een ge zegde van den burgemeester aldaar, dat éen straatpre diker hem twee politiedienaren waard is. De spreker eindigde met eene opwekking aan jongelieden om zich aan het werk der zending te wijden en aan de moeders om hare kinderen daartoe aan te sporen. Te half 12 sprak dr. Ph. J. Hoedemakerpredikant te Rotterdam, op spreekplaats n° 1, over de wonden van het protestantisme en bepleitte mede het nut der zendingszaak. Vervolgens werd eene pauze gehoudengedurende welke de genoemde zangvereeniging en ook het ge noemde muziekkorps op de estrade verschillende stuk ken uitvoerden. Vele bezoekers waren in groepen in het gras onder het lommer der boomen gezeten, ten einde eenige ververscliing te gebruikenterwijl anderen weder de voorkeur gaven aan eene wandeling over het uitgestrekte terrein, of het aanhooren van sommige uit eigen beweging gehouden toespraken. Tussehen half 2 en half 5 uur traden op de ver schillende spreekplaatsen als sprekers op de heer J. van 't Lindenhoutdie het door hem gedirigeerde wees huis te Neêrbosch als onderwerp zijner rede koos; de heer Jaspers sprak over den zendingarbeid en de nood zakelijkheid daarvan, welke hij met statistieke opga ven trachtte te bewijzen; de heer A. van Schelven, reizend predikant voor Noord- en Zuid-Beveland, mede over het nut en de beteekenis der zending; de heer J. H. Wiersmapredikant te 's Hertogenboschover de evangelisatie onder de Roomsch-katholiekenen voorts de lieeren J. C. K. Nonhebei, J. G. Verhoeff, J. G. Knottnerus en H. J. Baart de la Faillerespectievelijk predikanten te VlrtardingenMaassluisDordrecht en Ridderkerkdie mede verschillende onderwerpen in verband met het gevierde feest bespraken. Te 4f uur hield de heer J. Drost, predikant te Leiden, eene zeer uitvoerige sluitrede, waarin hij het gewicht en het genot van het gevierde feest, een Chris telijk volksfeest, zooals spreker het noemde, uiteen zette. Ook herinnerde hij aan zijne vroegere betrekking als predikant tot de Goessche gemeeente en de van haar ondervonden liefde. Ten slotte spoorde hij aan tot een krachtig godsdienstig leventeneinde voor den dood bereid te zijn, niet te laat te komen en niets te vergeten. Na het uitspreken van eene dankzegging werd andermaal gezongen en gecollecteerd en het feest ge sloten verklaard nadat de heer Cohen Stuart den apos- tolischen zegen had uitgesproken. De zangvereeniging liet zich nogmaals hoorenwaarna de aanwezigen zich verwijderden, tot en door de stad begeleid door het meergenoemde muziekkorps. De orde is nergens gestoord geworden en het weder was allergunstigst, terwijl de zon getemperd werd door het hooge geboomte, dat een liefelijke schaduw bood. Gemengde berichten. Heden middag is op de reede van V llssingen drij vende gevonden en aldaar aangebracht het lijk van den jongeling, die Zondag morgen bij het baden ver dronken is. Men meldt ons uit Vlissingen, dat het sedert eenige dagen aldaar per spoortrein aangevoerd wordende water, ofschoon zeer goed te gebruiken om mede te wasschen, voor drinkwater echter ongeschikt wordt geacht. In het heerschende gebrek aan water wordt dus op die wijze slechts zeer onvoldoende voorzien- Uit Grauw, nabij Hulst, wordt bericht dat de bliksem den 10en Juli des morgens vroeg te ongeveer 3£ uur aldaar geslagen is in de schuur der hofstede, bewoond door den landbouwer P. A. van de Voorde, in den Ouden Grauwpolder. Vier kalvereneen wagen en de verdere in de schuur geborgen stalbenoodigdhe- den gingen bij den brand verloren. Bij den herbergier Staal drong de bliksem door den schoorsteen naar binnen, zonder echter veel schade in het liuis aan te richten. Gisteren werd te Goes gevankelijk binnengebracht de notaris A. A. V., gevestigd te Sas van Gent en aldaar gearresteerd. Omtrent de oorzaak dezer arres tatie loopen verschillende geruchtendoch bestaat onder het publiek geen zekerheid. De vijfde of laatste haringjager is binnengekomen. De gezamenlijke vangst bedraagt 1518 ton, welke hoe veelheid buitengewoon groot genoemd wordt. De aannemer en de rijksopzichter van eenige werken, die onlangs verricht moesten worden aan het huis van den commissaris des konings te Groningen, zijn voorde arrondissements-rechtbank aldaar gedaagd wegens het gebruiken en doen gebruiken van een onvoldoenden steiger bij die werkzaamheden. De zwakheid van dien steiger was oorzaak dat een der planken gebroken is en twee werklieden naar beneden zijn gestorttengevolge waarvan éen dezer personen dadelijk is dood gebleven en de ander belangrijk verwond. In een dennenbosch van Eleveld bij Kostverloren (nabij Assen) ontstond Maandag brand, waarschijnlijk tengevolge van vuur, afkomstig uit de lokomotief van den spoortrein. De in den omtrek wonende landlieden slaagden er in het vuurdat reeds een aantal boomen vernield hadweder te blusschen. Nabij Noorden worden op een geheel onbebouwd stuk heidegrond onder leiding van dr. van Hengel proeven van bemesting genomen met onderscheidene soorten van faecaliën. Onder de verschillende stelsels, waarover de proef looptmeldt men het Amsterdamsche en het Delfsche tonnenstelsel, de Delfsche compost en gier, het Amsterdamsche en het Lcidsche liernurstelsel enz. Onbegrijpelijk is de moeite, welke de Fransche autoriteiten zich geven om iedere uiting van het volks gevoel onverschillig bij welke gelegenheidte onder drukken. Het is alsof men de Franschen in den waan wil brengen dat zij kinderen zijn, die niet mogen lachen, praten of zingen als hun vader of de school meester het niet goed vindt. Zoo verbood de maire van Nimes tegen deq 14'n en 15en Julizijnde de her- inneringsdagen van het hemen der Bastille in 1789, het zingen van alle liederenzoowel bij dag als des nachts„door welke de openbare rust gestoord kon worden"zoomede het doen van schoten of het af schieten van vuurwerk. De ouders werden daarbij speciaal verantwoordelijk gesteld voor hunne minder jarige kinderende houders van koffiehuizen voor hunne bezoekers en de eigenaars van huizen voor hunne huur ders, indien uit de vensters geschoten werd. Houdt men nu in het oog hoeveel revolutie-feestdagen sedert bijna eene eeuw in de Fransche geschiedenis voorkomen, dan moet men de politie wel beklagen, die zeker bijna iederen dag van het jaar de zangers van liedjes en andere „verstoorders der openbare rust" heeft na te loopen. De berichten omtrent de weersgesteldheid uit ver schillende plaatsen luiden bijna te wonderlijk om er geloot aan te slaan. Zoo leest men in het Fransche blad le National van den llen dezer dat de thermometer te Parijs der vorigen dag 42 graden Celsius (108,6 Fahren heit) wees, zoodat de paarden op de boulevards van de hitte nedervielen. Te 5 uren des middags volgde hierop een harde hagelbuiwelke de vensterruiten verbrijzelde, vergezeld van zulk een stormwind dat de voorbijgan gers zich aan de leuningen der bruggen moesten vast houden, ora niet naar beneden gesleurd te worden. Hier en daar sloeg de bliksem in. De regen veranderde de baan van den Centuur-spoorweg rondom Parijs in eene groote beek, terwijl de benedenverdiepingen van een aantal huizen door pompen van het uitgestroomde regenwater bevrijd moesten worden. Omtrent de kuiperijen der Bonapartisten in Frank rijk komen nog altijd belangrijke zaken aan het licht. Vooral de bij duizenden onder den boerenstand ver spreide photographische portretten van den keizerlijken prins, van zijn handteekening voorzien, moeten veel uit werking gehad hebben. Het hoofd-comitéonder den heer Rouher, had juist nog eenige milioenen dier por tretten besteld toen de politie tusschenbeide kwam. Overal had het comité zijne agenten. Een gepensioneerd generaal was belast met de propaganda in het leger, een gewezen prefect van policie was bezig eene ge heime politic ten behoeve der partij te organiseeren. Het schijnt de partij echter nog te zeer aan geld ont broken te hebben om iets wezenlijk grootsch op touw te kunnen zetten. Zoover men heeft kunnen nagaan bedroegen de uitgaven niet meer dan f 75,000 iu het jaar. i.-et zulk eene som brengt men in een a 9 Frankrijk geen omwenteling teweeg. Als een bewijs hoe gunstig hetgeen in Nederlam. voor de zalmteelt gedaan is, voor onze naburen werkt, wordt medegedeeld dat de zalmvisscherij op den Rijn van Emmerik tot Wezeldie vroeger voor 300 Thaler verpacht was, thans 4000 Thaler heeft opgebracht. Men berekent dat het dagelijksch verbruik van ijs te Parijs niet minder bedraagt dau 400,000 kilo's per dag. Een bekend Duitsch letterkundige, Frans Kreijs- sig, de schrijver van zeer verdienstelijke studiën over den roman, over Shakespeare enz., trekt in Julius Ro- denberg's „Salon" te velde tegen die zijner landgenooten, dien „Moltke en Bismarck's heldendaden in 't hoofd geslagen zijn, en die nu, onder den indruk van den kerkdijken strijd dezer dagen, den vaderlandschenoor logskreet tegen alle Latijnsche en Fransche beschaving laten hooren. Allen eerbied (schrijft hij) voor oud- Germaansclien weerzin tegen Romaanschen geestesdwang, Romaanschc woordenpraal en comediespcl, en ltomaan- sclie lieerschzuchtop staatkundiggodsdienstig en ze delijk gebied deelen wij daarin van harte, maar het groote geheim van den schoonen vormde juiste even- maat de heldere voorstellingdat ons van Romaansche zij geopenbaard is en waaraan wij in spijt van al 't bo vengenoemde een goed doel onder aesthetische opleiding ook in goede zin danken valt niet te versmaden. Men spreekt thans weer veel van allerlei Duitsche deugden van Duitsche eer, Duitsche trouw, Duitschc liefde, Duitschc zachtheid, Duitsche waarheid (waarom zelfs ook niet van Duitsche grootmoedigheid en Duitsche mildheid?) en vaart daarbij, zonder blozen, tegen Fransche grootspraak uit. Mijns inziens echter heeft geen enkel volk het monopolie der deugd, en is ook geen van nature tot ondeugd veroordeeld. Hoe zou het ons wel aanstaanwanneer anderen eens van Duitsche ruwheid, Duitsche bedienden natuur, Duitsche gierig heid en hebzuchtDuitsche nijdDuitsche achterklap en snapzucht spraken? Wanneer er eene bepaalde Duitsche deugd moet zijnzoo moge het Duitsche leer gierigheid wezenen de daarmee onafscheidelijk ver bonden zelf critick. Deze neemt voor iedere zaak den besten leermeester daar, waar zij hem vindt; en waar het bijv, op helderheid en evenmaat van denken en spreken aankomt, zal zij, in spijt aller Fransckenver- slindersbest doen zich naar de Fransche zij te wenden." Een telegram uit New-York van den 15rn dezer meldt: Gisteren avond te vijf uren is in Chicago een hevige brand uitgebarsten. Vier blokken huizen, beginnende bij den hoek van de Harrisonstraat en de 12e straat, zijn vernield. Daarna sloeg de vlam over naar den anderen hoek van de Harrison en Kake stra ten vernielde eene kerkhet postkantoor en vier hotels. Te vergeefs liet men tal van gebouwen in de lucht springen. Te tien uren werden de vlammen onbedwing baar en dreigden zich tot. aan den oever van het meer uit te strekken. Er waait een hevige Zuidwesten wind. Uit Chicago zelf wordt getelegrapheerd. Te midder nacht is men den brand aan de Vanburen-straat meester geworden. Meer dan 20 blokken huizen zijn vernield, en 4 pompiers werden gedood. Thermometerstand. 15 Juli 'sav.llu.63gr. 16 's morg. 7u.66gr. 'smidd. 1 u. 71gr.1sav. 6u. 69 gr. Algemeen overzicht. De Fransche minister van financiën, de heer Magne, heeft een dubbele nederlaag geleden. Het amendement van den heer Joubert tot verhooging van de belasting öp het zout met éen décime werd verworpen met eene meerderheid van 106 stemmen. Dit was voor den minister een slecht voorteeken, en in het begin der zitting van de nationale vergadering van gisteren deed hij nog een laatste poging om zijn financieele voorstel len te redden. Te vergeefs: met een meerderheid vau 157 stemmen (413 tegen 256) werd het wetsontwerp om de indirecte belastingen met een halve décime te verhoogen, verworpen. Er bestaat dus alle kans dat het voorstel van den lieer Wolowski betreffende de vermindering van de annuïteit aan de bank zal worden aangenomen. Wat de minister van financiën thans zal doen is nog niet bekend. Natuurlijk ligt de vraag voor de hand of hij zal aftreden, en, na op zulk een belangrijk voorstel met zóo groote meerderheid te zijn geslagen is het bijna onmogelijk om langer aan te blijven. Hij heeft zich echter nog niet verklaard, en misschien acht hij het in het belang van zekere partij wenschelijkzich deze nederlaag te getroosten en het bewind nog niet te verlaten. Spoedig zal een meer belangrijke beslissing aan de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2