SOI 111 III lil FII IJ. Aanbesteding. ökrrcsijïondïntie. iattMakrichta. iUrfrlÉtttifiit. 40jarige Echtvereeniging kemisgevimT Opening der jagt op waterwild. 0 PE NBA A R EINDE X A MEN voorschriften van het regeeringsreglement voor Neder- landsch Indië gevolg behoort te worden gegeven, niet alleen door de bestaande bezwaren zooveel doenlijk op te heffen, maar ook door maatregelen te beramen, die met het oog op 's lands finantiënde tusschenkomst des bestuurs allengs ontbeerlijk zullen maken. Achter het rapport is gevólgd een nota van het lid Mirandolle. Het doel daarvan is om door cijfers, ont leend aan de stukken, aan te toonen, dat de productie in de verschillende gewesten van Java grootelijks ver schilt, waaruit de bestaande onevenredigheid van arbeid en belooning duidelijk blijkt. luitfiihinl. AJerftmeen overzicht. De aanslag op prins Bismarck gepleegd kan wel een muisje worden met een staart. Als men de berichten, die daaromtrent zijn ontvangen, mag gelooven en natuurlijk kan dit slechts onder reserve geschieden dan heeft h:t den schijn, alsof de katholieke geeste lijkheid daarin geen eervolle rol heeft gespeeld. Vol gens de telegrammen uit Kissingen had de aanslag te half drie uur plaats en was met den trein van 2 uren een geestelijke Kottelcr naar Schweinfurt vertrokken, die bij aankomst aldaar onmiddellijk werd gearresteerd. Men onderstelt dat er tusscben deze arrestatie en den aanslag verband bestaat. Een ander telegram meldt de arrestatie van den geestelijke Hanthaler uit Walchsen bij Kaufsteinv eveneens te Schweinfurt, en noemt hem als de persoon die den dader zou hebben aangespoord om zijn misdaad te bedrijven. Zooals men ziet is het niet recht duidelijk of er een dan wel twee geestelijken in het spel zijn en zal dat nader moeten worden opge helderd. Bij het voorloopig verhoor van Kullmann heeft deze zijn voornemen om den prins te doodeu be kend terwijl men uit zijne antwoorden heeft kunnen opmaken dat hij medeplichtigen heeft. Wie weet welk een afschuwelijke samenzwering men nog op het spoor zal komen! Dat het bericht van den aanslag in geheel Duitsch- land een diepenja een overweldigenden indruk heeft gemaakt is zeer verklaarbaar. Wat men ook tegen den Duitschen rijkskanselier moge hebben men moet toch erkennen, dat hij een van die zeldzame mannen is zooals iedere eeuw er slechts enkele, somtijds maar éen enkele kan aanwijzen, en wat Duitschland thanfc is heeft het voornamelijk te danken aan den ijzereh wil van den man, die wellicht het slachtoffer zal woe den van zijn consequent streven naar de voltooiing van zijn ideaal: de suprematie van den Pruisischen staat in het vereenigde Duitsclie rijk. In hun zoo eigenaardig fchwarmerifche taal geven de Duitsclie bladen dien in druk weder en beschrijven op aandoenlijke wijze den climax: schrik over het onverwachte zoo dreigende verliesdroefheid, dat weder een Duitscher zulk een niet-Duitsche misdaad heeft bedreven; en dankbare vreugde over de gelukkige afwending van het gevaar. Die dankbare vreugde heeft zich vooral te Kissingen zelve luide geopenbaard. Toen de prins eergisteren avond in de Kurgarten verscheen werd hem een monster-serenade gebracht, waaraan inwoners, vreem delingen, de liedertafel en orchest deel namen, terwijl gisteren in de protestantsche kerk dankzeggingen zou den plaats hebben voor den gelukkigen afloop. Alle andere gebeurtenissen in Duitschland treden voor het oogenblik meer op den achtergrond voor het eene groote feit dat aller aandacht tot zich heeft getrokken, en toch is de atmosfeer ook elders nog niet zuiver, want in de badplaats Crantzdistrict Königsbergheb ben Maandag weder ongeregeldheden plaats gehaddie een ernstig karakter verkregen, zoodat eene afdeeling militairen werd gezonden, die de orde herstelde. Vier belhamels werden gearresteerd. In Oostenrijk hebben intussclie.n woelingen van ande ren aard plaats gehad die echter ook voor Duitschland gevaarlijk konden worden. De stadhouder van Stier marken heeft zich n. 1, genoodzaakt gezien om vier werklieden-vereenigingeu te ontbinden wegens deelne ming aan sociaal-democratische agitatie, wat met het oog op de plannen der leiders van de Duitsclie sociaal democraten ligt aanleidiug zou kunnen geven tot gelijke agitatie ook in dit land. En de keizers van beide landen amuseer en zich, terwijl zulke zaken voor vallen, te Ischl, alwaar zij gisteren zijn aangekomen! Wat zal professor Vreede daarvan wel zeggen? Twee gebeurtenissen, die gisteren te Versailles hebben plaats gehad voorspellen aan het ministerie wei nig goeds en geven het geen hoop op den steun dei- nationale vergadering. Zooals men zich herinnert had de heer Joubert een amendement op liet wetsontwerp, betreffende belasting-verliooging voorgesteld, strekkende om de belasting op liet zout met een décime te ver- hoogen. De minister van financiën die, even als de commissie voor het budget zich met dat amendement had verecnigd, vroeg gisteren aan het slot van een lange rede, dat de beslissing der vergadering over het amendement zoo geschieden bij geheime stem ming met appel nominal. Waarschijnlijk wilde hij hier door hen, die tegenover hunne kiezei'8 niet voor het amendement zouden durven stemmen in de gelegenheid stellen ons het ministerie te steunen. Doch de lust daartoe scheen niet groot te zijn, en de kamer dankte met 362 tegen 256 stemmen voor het aangeboden mid del om te transigeeren. Dc stemming zal dus op de gewone wijze plaats hebben. Ecu ander belangrijk leit is de verkiezing van de presidenten voor de verschillende bureaux, waarbij negen leden van de fractiën der linkerzijde en slechts zes van die der rechterzijde tot presidenten werden verkozen. Ook is de commissie benoemd voor liet wetsontwerp strekkende om de aanstaande zitting der departemen tale raden te verdagen. In die commissie zijn negen leden der linkerzijde gekozendie tegen liet ontwerp zijnzoodat het schijnt dat geen regceringsgezinde stemming in de nationale vergadering hcerscht. De constitutioneele commissie heeft een subcommissie benoemd voor de herziening van de wet op de alge- mecne verkiezingen en de subcommissie heeft weder den heer Batbie opgedragen om een geheel wets ontwerp samen te stellen dat spoedig aan de natio nale vergadering kan worden aangeboden. Het afschui- vingsstelsel wordt door de constitutioneele commissie, naar 't schijnt op groote schaal toegepast. Maarschalk Zaballa is weder bezig met een nieuw derde legerkorps samen te stellenwaarvoor reeds 15 bataljons in liet noorden zijn aangekomen. De geest onder de troepen is zoo wordt verzekerd uitmun tend, en de operatiën zullen weldra in Navarre en Biscaie een aanvang nemen. De cavalerie lieeft Zondag en Maandag verscheidene Carlistisehe voorposten ver dreven Naar aanleiding van het marktbericht (Graanmarkt) in ons nommer van 10 Juli worden wij verzocht, mede te deelen dat de als onverkocht daarin vermelde nieuwe wintergerst verkocht is a ƒ7 per hectoliter. De factuur wordt ons ten bewijze van de deugdelijkheid der mede- deeling tevens toegezonden. Graanmarkten enz. Amsterdam, 15 Juli. Raapolie op zes weken /35$. Lijnolie op zes weken f 83$. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 15 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 60 jV dito dito dito 3 73 dito dito dito .4 94 Aand. Handelmaatschappij 4$ 137-g- dito exploitatie Ned. Staatssp. 103 België. Certificaten bij Rotlischild 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 91 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102$ dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88$ dito f 1000 18645 101$ dito L. 100 1872 5 99$ Loten 18665 „289 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4$ 95 Certific. dito4 In3cript.Stieglitz &C°. 2ca4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 82$ Certificaten6 52$ Aand. Spoorw. Gr. Maatscb. 5 242 Oblig. dito4 200 Aand. Baltische spoorweg 3 126 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 99$ dito dito Jelez Orel 5 99$ dito dito Charkow Azow 5 98 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. 5 66-^ dito dito April/Oct. 5 66$ dito in papier Mei/Nov. 5 62 dit dito Febr./Au g. 5 61$ Aand. Nation bank. 3 1036 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 89$ Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17$ dito Binnenlandsclie 3 12 Portugal. Obligatiën3 46$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 43$ Egvp'te. Obl. 1868 7 76$ dito 1873 7 67 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 98$ dito dito dito 1882 6 97$ dito dito dito 1885 6 102 Illin. Cert. Amsterdam „86 Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific. 6 77$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.Psec. 7 32$ dito dito dito 2'sec. 7 16 Brazilië. Obl. 1863 4$ dito 1865 5 98$ Prijzen van coupons. Amsterdam', 15 Juli. Metall. f 22.07$dito zilver f 23.22$; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Portugal per£ f 11.82$Amerikaansche dollars (in goud) f 2.40. Amsterdam, 14 Juli. Metall. f 22.05; dito zilver 23.22$; Div. Eng. per f Eng. Russen per f 11.70; Eng. Portugal per f 11.82$; Frans f 56$Belg. f 56$Pruis 34$Hamb. Russen f 31$ Russen in Z. R. f 32,^; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars f 2.40; papier f 2.13. Betaling van coupons. De coupons van certificaten van Fransche bankactiën administratie Kerkhoven c0., vervallend 1 Juni 1874, worden betaald met f 73.76. van G. NIJSSE Gz. en MARIA MOL. Driewegen, 10 Juli 1874. hunne dankbare kinderen. Getrouwd A. VAN DER MEULEN en JOHANNA MARIA NIJSSE. Driewegen, 10 Juli 1874. DE BURGEMEESTER van Vrouwepoldcr c. a. zal, op Saterdag den 18en Juli 1874, op de hofstede „de Oranje Zos", des voormiddags te tien uren, en in de nabijheid van de hofstede „het Hou ten Kbaantje", des namiddags te éen uur, in het openbaar cm comptant geld VERKOOPJEJS: Eene partij eiken- en grenen Platen en Dekdelen; grenen Balken; een grenen Mast, lang 9 meter; een Rondhout, lang 5 meter; drie Scheepsluiken; twee Vaten; een Tob een Petroleumvat; Boei- tonneljes houten Bakken Mandentwee Roeiriemeneen FauteuilDijkpalen Staken IJzer en Wrakhout, DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, van den llen dezern° 26 Gelet op art. 11 der wet van den 13cn Junij 1857 (Staatsblad n° 87); maakt bekend, dat de opening der jagt op water wild, bedoeld in art. 17, laatste lid, der voornoemde wetin deze provincie door Gedeputeerde Staten is be paald op Zatardag den 25en «luiij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en afdrukken daarvan, in plano, zullen aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 13cn Julij 1874. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. van leerlingen der Hoogere burgerscholen in Zeeland, den l!Tcn23C'B «Fuif e. k. in de lokalen der R. H. B. S. te Middelburg. DE VOORZITTER. Vanwege het BESTUUR DER GODSHUIZEN te Middelburg zal, op Dinsdag den 28fn «luli 1874, 'snamidags te 2 nren, in het gesticht n° 3 (Burger Weeshuis) in het openbaar worden aanbesteed: liet doen van eenige Ververswerken. De voorwaarden liggen ter inzage bij den Achitect der Godshuizen de heer C. KRIJGER, door wien de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaan Zaterdag den 25en Juli 1874, des voormiddags te 10% uur, te beginnen met het gesticht n° 2. De verkoop van den WI1VDK0R151V1!10IjEN te Ellewout8dijk, welke op den 28en dexer te Goes zou geschieden, zal geen voortgang hebben, als zijnde uit de hand verkocht. Notaris PRUMERS.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3