gekregen en tot nu toe nog leeft. De doeter verklaart, dat hij zijn verstand niet geheel meer heeftmaar veel moet lijden. Daar even kwam Sjech Ali Banan (onze spion) met gevolg, een boodschap brengen dat de brandals voor nemens waren morgen ochtend om vier uur te beginnenalle Blanda 's in zee te drijven met al hun barang-barangot anders zich maar koelbloedig en kalm dood te vechten. Verschrikkelijke dingen. Maar zij kunnen morgen waarschijnlijk meer dan anders kennis maken met de beaumonts-boonen. De gezondheidstoestand is lang niet gunstig te noemen. De cholera hoewel niet epidemisch, vordert bijna iederen dag nog slachtoffers. Wij hopen echter dat die berde ziekte, nadat wij een dag of wat flink regen gehad hebben, voor goed mag wijken. Een paar dagen geleden heb ik den armen kapitein Watrin helpen begraven. Hij stierf tengevolge van dysenterie, op het laatst gepaard met ijlende koortsen. 1-Iij is slechts tien dagen bedlegerig geweest geen vroolijk idéé voor ons, die gelijk met hem hier gekomen ziju. Verder ligt liet hospitaal vol met een 320tal lijderswaaronder veel dysenterie. Gemiddeld sterven er 3 Europeanen per dag, en sedert 6 April zijn er ver over de honderd dooden ter begraving opgenomen. Maar hier is alles onder begrepenkoe lies Chinezen en vrouwen in kluis. Ook is er in de voeding van den soldaat weinig ver andering. Nu dezer dagen het brood is opgeraakt krijgen zij 's morgens rijst's middags rijst met soep en vleeschen 's avonds weer rijstom 's morgens weer met rijst te ontbijten. Van groenten voor die arme drommels is geen sprake. Gij kunt dus nagaandat het hier lang geen couleur de rose is. Gemengde berichten. Gisteren morgen omstreeks elf uren barstte te Seroos- kerke een hevigen brand uit welken men niet voor drie- uren des namiddags meester was. Het huisje met eene schuur bewoond door A. Koole, eene schuur van de weduwe A. Huissoon en de koepel behoorende aan me vrouw de Bruijne werden in de asch gelegd. Tegen den persoon van Koole, van wien reeds vroe ger een huisje verbrand is, schijnen ten aanzien van dit nieuwe onheil verdenkingen te zijn gerezen, althans de rechter-commissaris en de officier van justitie hier ter stede hebben zich heden naar Serooskerke begeven, teneinde op de plaats zelve een onderzoek in te stellen. Gisteren middag is te Vlissingen het lijk aange bracht van een onbekend man, naar het uiterlijke te oordeelen behoord hebbende tot de bemanning van de verongelukte Grieksche brik ld ra. De heer J. State, werktuigkundige te Rotterdam maakt in een ingezonden stuk in de Nieuwe Rotter- damsche courant bekend dat door hem is uitgedacht, eene nieuwe inrichting voor een petroleum-magazijn, waardoor in geval er brand ontstaat de opgeslagene petroleum gemakkelijk verwijderd kan worden. Het gevaar wordtdaardoor natuurlijk aanmerkelijk vermin derd. De heer State heeft een uitgewerkt plan gereed en is bereid alle noodige inlichtingen daaromtrent te geven. De leden van het Groninger Studentencorps Vindicat atque Polit zullen den 17en 18tn en 19en September a. verschillende feesten geven ter herinnering aan het 260jarig bestaan der lioogeschool. De Nieuwe Rotterdamsehe Courant meldt dat Maandag namiddag ten 5i ure te Rotterdam uit het Haringvliet het lijk is opgevischt van een knecht der Mid- delburgsche stoomboot, die waarschijnlijk in den voor- gaanden nacht van de boot in het water was gevallen. Te Leiden worden toebereidselen gemaakt voor de viering, in October a. van het derde eeuwfeest van Leiden's ontzet. Het gemeentebestuur heeft daartoe ƒ4000 beschikbaar gesteld. Naar men verneemt zal de hoogleeraar A. Pierson zich, na bekomen eervol ontslag van de hoogescbool te Heidelberg, te Utrecht vestigen. De betrekking van vice-president bij het provinciaal gerechthof in Groningendie 22 jaren lang onvervuld is gebleven, is thans weder bezet. Maandag werd de nieuw benoemde vice-presidentmr. G. W. A. baron van Imhoff, geïnstalleerd. Ook in België worden door de protestanten zen dingsfeesten georganiseerd. In het Geuzenbosch tusschen Etichoven en Rousse zou den 29ea Juli een zoodanig feest gehouden worden, dat echter tot den 23cn Sep tember is uitgesteld. De doodgraver Gcorg Ott te Zeil bij Hof (Beieren) zich zeiven beschouwende als meer dan iemand anders bevoegd om als onpartijdig deskundige in de quaestie der lijken-verbranding op te treden, heeft de volgende afdoende verklaring in de dagbladen doen opnemen: Ik ondergeteekende verklaar hierbij, dat het volstrekt niet noodig is de lijkenverbranding in te voeren. Ik neem reeds sedert 15 jaar te Zeil het ambt van dood graver waar, zonder dat ooit een geval van cholera, typhusenz. in mijne familie is voorgekomen. Ook ben ik in 't bezit van eene geit, die zich met het op 't kerkhof groeiende gras uitstekend voedtja, mijne geit versmaadt zelfs elk ander voedsel, wat, voorzeker ook een bewijs is van de onschadelijkheid van het kerkhof. De Duitsche admiraliteit heeft besloten, teneinde de verdere verzanding der nieuwe oorlogshaven aan de Sahdegolf, Willielmshafente voorkomen, een nieuwen toegang naar de dokken, meer oostwaarts gelegen dan de tegenwoordige, te doen graven. Behalve dit zeer kostbare werk is men nog voornemens de dokken te vergrooten. De Fransclie Bien Publiceen blad dat onder den invloed staat van den lieer Thiers brandmerkt de Figaro met dennaam van fenille de joie. Deze venijnige woordspe ling met de uitdrukking fitte de jofe, waarvan wij de meer dan dubbelzinnige beteekenis wel niet behoeven te herin neren zounaar beweerd wordtvan den heer Thiers zelf afkomstig zijn. Te gelijk met de buitengewone droogte in onze streken hebben te Milaan, te, Kyllburg in Duitschland en in den omtrek van New-York vernielende onweders en wolkbreuken plaats. Zaterdag jl. had te Londen de onthulling van het, standbeeld van wijlen lord Derby plaats. De heer Disraeli, die den overledene als aanvoerder der conser vatieve partij is opgevolgdhield eene redevoering, welke luide toegejuigd werd. In de militaire strafgevangenis te Vilyorde is onder de 1400 gedetineerden een opstand uitgebarsten, welke gelukkig door de inspanning van het bewakend mili taire personeel in de geboorte is gesmoord. Ook de burgerij van Vilvorde schijnt met de oproerlingen in betrekking te staan. De adellijke dame tegen welke, rechtsingang ver leend is wegens verzet tegen de Haagsche politie, daarin bestaande dat zij op den avond van den verjaardag van H. M. de koningin niet verkoos met haar rijtuig uit den weg te gaanis mevrouw Boreelgeboren Dedel. Haar koetsier T. Coehoorn, is met haar gedagvaard. Het stoomschip Maddalonidat onder bevel van den gewezen generaal Bixio aan de expeditie tegen Atchin heeft deelgenomen, wordt den 10en Augustus a. te Amsterdam verkocht. De inzet is bepaald op ƒ600,000 en de opslag geschiedt bij niet minder dan f 1200 tegelijk. Te Rome is in 72jarigen leeftijd overleden de kar dinaal de Merade, tot in 1865 pauselijk minister van oorlog, en na dien tijd ondanks zijne aarzeling om zich aan het leerstuk der onfeilbaarheid te onderwerpen, bij het opperhoofd der katholieke kerk in hooge gunst. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen te koop aangeboden 1° Een huis met schuurbakkeet en 15 aren 50 cent. erf en moestuinwijk M n° 58. Verkocht voor 2000 2' 2 Heet. 96 aren 60 cent. zeedijk, bewesten het voormalig fort Kenau Hasselaar. Verkocht voor /1500. 3° 1 Heet. 45 aren 90 cent., moeras, beoosten liet fort de Nolle. Verkocht voor f 325. 4° 3 Heet.. 71 aren'moeras, benoorden het fort de Nolle. Verkocht voor 1690. 5° 3 Heet. 75 aren weiland en moeras gelegen als het vorige. Verkocht voor 2030. 6° 1 Heet. 65 aren 90 cent. weiland en moeras, aan den Zwanenburgschen- en Vrijdomweg. Verkocht voor 1285. Thermouieterstaud. Het karakter der athenaea achtte men niet duidelijk genoeg omschreven. Zeer vele leden verklaarden zich niet overtuigd, dat drie hoogescholen moesten blijven bestaan en tot haar leedwezen moest de meerderheid blijven adviseeren Groningen als zoodanig uit de wet te lichten. Bij het zeer uiteenloopen der meeningen omtrent het al dan niet behouden, in een of anderen vorm, der theologische faculteit, heeft de commissie van rappor teurs zich bepaald tot de vraag of het niet beter ware de vakken, die volgens het ontwerp de faculteit der godsdienst-wetenschap zouden vormen, bij de faculteit van wijsbegeerte en letteren in te declen; waarbij (lan echter in aanmerking komtof in clat geval een docto raat in die vakken verkrijgbaar zon zijn. Zoude niet vraagt de commissie ook met het oog op de gewichtige bezwaren, bij zeer vele leden bestaande tegen de voorgestelde bepalingen betrekkelijk de wetenschappelijke titels, bij behoud van het stelsel der wet, de volgende bepaling in aanmerking kunnen komen opnoeming van de doctoraten, die in elke faculteit verkrijgbaar moeten zijn het doctoraat verkrijgbaar gesteld door het achter eenvolgend afleggen voor de hoogleeraren der faculteit van een of meer candidaats- of overgangs-examens e.i van een doctoraal examen; den omvang en de inrichting der examina en al wat daartoe behoort te regelen door de senaten der hooge scholen verplichting om aan elke hoogeschool ouderwijs te geven in de vakken, waarover de examens ter verkrij ging van de verschillende door de wet genoemde doc toraten loopen; vermelding in art. 20 der vakkenwelke geacht wor den tot de verschillend faculteiten te behoorenin zeer algemeenen zin; bevoegdheid van den koning om leerstoelen in te stel len aan een of meer der hoogescholen voor andere vak ken of onderdeelcn daarvan, zoo dikwijls het belang der wetenschap dit vordert? Of wel is het stelsel verkieslijk, dat in de wet de verschillende vakken van wetenschap, waarin onderwijs gegeven moet worden, bepaald worden aangeduid en tevens die vakken opgenoemd, waarin het onderwijs aan elke hoogeschool verplichtend zal zijn; terwijl dan tevens afzonderlijk de zoodanige worden vermeld, die slechts aan eene of meer der hoogescholen behoeven te worden gedoceerd? Ook in dit stelsel zon de koning- de bevoegdheid moeten behoudenom wanneer het be lang der wetenschap dit medebrengt, éen of meer nieuwe leerstoelen op te richten. Met opzicht tot de nieuwe regeling van de bezol digingen der hoogleeraren vestigt de commissie de aandacht van de minister op het denkbeeld, in de afdeelingen geuit om, indien de tegenwoordige wet onverhoopt niet tot stand kwamin die nieuwe regeling, als dringend noodzakelijk, bij speciale wet te voorzien. Met zeer vele leden is de commissie van meening, dat art. 71 van 'tontwerp, door uitdrukkelijk te bepalen, clat de wetenschappelijke titels geenerlei bevoegdheid geven tot het uitoefenen van een beroep of bedrijf, noch tot het bekleedcn van een openbaar ambt of bediening, verder gaat dan, ook blijkens de memorie van toelich ting, in de bedoeling des ministers ligt. Is het niet genoeg hier te bepalen, dat door de wetten, die de uitoefening van een beroep of bedrijf of het bekleedcn van een openbaar ambt regelenworde beslist of het bezit van den doctorsgraad daartoe de bevoegd heid geeft of nevens andere te stellen voorwaarden daarvoor wordt vereischt? Een voorschriftwellicht in de overgangsbepalingen op te nemenzou dan kunnen inhoudendat in de gevallen, waarin bij het in werking treden dezer wet het bezit van een academischen graad volgens het koninklijk besluit van 2 Augustus 1815 wordt gevorderd, zoolang daaromtrent niet anders is bepaald, cle doctorsgraad volgens deze. wet daarmede wordt gelijk gesteld. Verduidelijking werd vooral noodig geacht van de bepalingen omtrent het toezicht op de bijzondere inrich tingen van hooger onderwijs, opdat, dc bedoeling der wet voor geen tweeledige uitlegging vatbaar zij. 14 Juli 'Bav.llu.67gr. 15 'smorg. 7u.71gr.'smidd.l u.76gr.'sav.6u.70gr. Staten-generaal. Ter aanvulling van het reeds medegedeelde omtrent den inhoud van het afdeelings-verslag der tweede kamer over het wetsontwerp betrekkelijk het hooger onderwijs, melden wij nog het volgende. Zeer vele leden waren van gevoelen dat hetgeen onder de letterkundige propaedeusis gewoonlijk verstaan wordt, in het vervolg tot het gymnasiaal onderwijs moet wor den gebracht. De commissie van rapporteurs meent dat dit in de wet moet worden uitgedrukt. Tenzij de regeering van oordeel mocht zijndat oprichting van rijks-gymnasiawaar daaraan behoefte bestaat, noodig is wilde men aan de besturen van ge meenten van gelegd zien een bepaald aantal zielen de ver plichting op tot oprichting van een gymnasium, hetzij met of zonder bijdrage van het rijk. In verband hiermede scheen veel te pleiten voor het invoeren van een algemeen leerplan voor de gymnasia, doch dat. den rector of de leeraren niet te veel moest binden. Men opperde het denkbeeld om het toelatings-examen voor de hoogescholen niet door een afzonderlijke staats commissie maar op de gymnasiën zeiven te doen afne men onder toezicht van een of meer door de regeering aangewezen personen. Is het niet noodig, werd gevraagd, ecnige eisehen voor de benoembaarheid der leeraren van het gymna sium te stellen? Zaterdag avond is in druk verschenen het door de commissie uit de tweede kamer (laatstelijk bestaande uit de heeren 's JacobMeesBlomLenting en Miran- dolle) vastgestelde rapport over het algemeen verslag der uitkomsten van het onderzoek betreffende de koffie cultuur op Java. De minderheid achtte eene gemotiveerde conclusie van het standpunt, der commissie niet oirbaar en niet tijdig, in zoover de stukken, tot 1868 loopende, hunne actueele waarde reeds eenigszins verloren hebben en de zaak der koffie-cultuur telken jare ruimschoots kan wor den besproken. Zij stelde derhalve voor de stukken in dankbetui ging voor kennisgeving aan te nemen. De meerderheid der commissie heeft daarentegen een gemotiveerd oordeel uitgesproken, en stelt aan het slot daarom de volgende conclusie voor: „De kamer, haren dank betuigende aan den heer; minister van koloniën voor de mededeeling der stukken betreffende het onderzoek naar dc koffie-cultuur op Ja va is van oordeel: 1° dat de bezwarendie bevonden zijn te bestaan ten aanzien der op hoog gezag ingevoerde koffie-cultuur op Java, niet vatbaar zijn om te worden opgeheven, althans niet zonder afstand te doen van de geldelijke voordee- leu, welke die cultuur in verband met jie verplichte levering voor de schatkist afwerpt; 2dat geen vermeerdering van productie te wachten staat, zoolang dc tusschenkomst des bestuurs bij de cul tuur en bij den handel in koffie blijft bestaan; 3° dat aan de tot dusverre te veel verwaarloosde

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2