r 16?. OURANT. Dondeidag 1874. 16 Juli. 1 O Dit blad verschijnt dagelijks BIJ DEZE COURANT BEROOKT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 15 Juli. Bij' de ra het kiesdistrict Hulst gehoudene herkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland zijn ingeleverd 646 biljetten, waaronder 15 van onwaarde. Gekozen is de heer H. A. A. baron Collot d' Escury, die 322 stemmen verkreeg, terwijl op den heer Louis van Waesberghe zich 309 stemmen vereenigden. Bij de verkiezing op den 30e"1 Juni waren op den eerstgenoemden candidaat 205 en op den tweeden 197 stemmen uitgebracht. Naar wij vernemen hebben de in den laatsten tijd uitgevoerde werkenter voorziening tegen onder- loopsheid van de kanaalsluizen te Veere, zulk een gunstig resultaat dat het aan deze sluizen bestaan hebbend gebrek, vermoedelijk weldra als geweken zal kunnen beschouwd worden. Zr. M". monitor de Krokodil is heden middag om streeks een ure weder van hier vertrokken. Te Alkmaar werd Maandag- de 97e jaarvergadering der maatschappij van nijverheid gehouden. Onder de voorstellen van departementen welke aldaar besproken werden merken wij de volgendeonze provincie betref fende, op. Het verslag daarvan is ontleend aan de Nieuwe Rotterdamsche courant. Groningen. Subsidie voor de oester-cultuur te Zout kamp; praeadvies gunstig. Goes is er tegen, en vindt het bedrag gering. Directeuren antwoordendat juist dat geringe bedrag deed besluiten tot gunstig pread vies en dat er bier geen sprake is van eene maatschappij maar van ijverige pogingen van een individu. Gronin gen is tevreden met den 2en termijn, en zal voor den 3enook ad 100bedanken. Het voorstel wordt aan genomen. Goes. Bekroning van de verdienstelijke onderneming van kunstmatige oesterteelt. Directeuren adviseeren tot het benoemen eener commissie. Goes wil in 't prae advies Zeeland zien veranderen in Nederland. Aldus wordt besloten. Zierikee. Meekrapcultuur, aanvrage om een subsidie van f 200 voor onderzoek. Praeadvies ongunstig. Zierikzee zet uitvoerig zijae argumenten uiteen. Arn hem vraagt wat 't departement Zierikzee zich voorstelt, dat zou onderzocht moeten worden. Haarlem is tegen 't verzoek van Zierikzee; Amsterdam is er ook tegen; het departement is van meening, dat de bakens bij tijds moeten verzet worden. Tilburg acht 't van belang dat, zoo mogelijk, een nationale bouw blijve bestaan; het departement stelt voor het voorstel te splitsen; de benoeming eener commissie, en de subsidie-quaestic. Zierikzee antwoordt. Directeuren verdedigen hun praeadvies, hetwelk met 217 tegen 53 stemmen aan genomen wordt. Het departement Breda heeft verzocht aldaar in 1875 de algemeene vergadering te houden. Alsdan zal daar ter plaatse ook een provinciale tentoonstelling plaats hebben. De S taats-courant van heden bevat de wetten van den 4tn Juli 1874 tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1874; tot vaststelling van uitgaven wegens door het departement van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1874; die houdende goedkeuring van eene bepaling van het tractaat betreffende den aanleg van een spoorweg van Nieuweschans naar Ihrhove; en die tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der staatsbe- grootiug voor het dienstjaar 1874. Het Vaderland bericht dat de generaal Verspijck den 8en dezer te Napels aangekomen en voornemens is eenige nitzonderiug van den Zondag, den Paasch- en l De prijs per 3/zn.franco is f 3.50. weken in Italië door te brengen alvorens naar Neder land door te reizen. De Engelsche bank waarschuwt het publiek tegen valsche banknoten van vijf pond sterlinggemerkt D 48 en gedateerd 4 Maart 1874. Gisteren hield de Nederlandsche vereeniging tot be vordering der koepokinenting te Amsterdam haar alge meene vergadering. Uit het verslag van den secretaris dr. J. Vroesom de Haan bleek dat de vereeniging 19 af- deelingen telt. Onder de mededeelingen betrekkelijk de afdeclingen kwam o. a. voor dat de heer Gunning, predikant te 's Gravenhageop eene vergadering aldaar de godsdienstige bezwaren tegen vaccinatie wederlegd liad. De vergadering besloot aan alle gemeentebesturen bij circulaire het verzoek te richten door de burgerlijke armbesturen te doen letten op vaccinatie en revaccinatie. De heer G. Mees RAzn., voorzitter der vereeniging, wees op den belangrijken werkkring welken de vereeni ging in ons land te vervullen heeft, daar in Nederland alle wettelijke bepalingen betredende revaccinatie ont breken daar hier te lande niet zooals in Duitschland alle, maar alleen de schoolgaande kinderen tot vaccinatie verplicht worden, en de vaccinatie-bepalingen, vooral artikel 18 der wet van 4 December 1872, in kleine gemeenten zoo gebrekkig worden nageleefd. De algemeene vergadering zal in 1875 te Groningen plaats hebben. Maandag werd in de algemeene vergadering van het Nederlandsche Weerbaarheidsbond te Utrecht,na een beraadslaging in Comité-generaal over het voorgevallene bij den schietwedstrijd te Amsterdam in Mei dezes jaars, de volgende motie aangenomen. „De vergadering, gehoord de inlichtingen van het centraal comité, verklaart overtuigd te zijn, dat het feit der verkeerde aanwijzing voor (le Schiedamsche vereeniging is gepleegd buiten medeweten van den kommandant en van de vaandelschutters dier Vereeni ging." De dader, een lid dier Vereeniging, is als lid daarvan ontslagen. Tevens werd de vraag of dit jaar de vijlde nationale schietwedstrijd gehouden zou worden in stemming ge bracht en ontkennend beantwoord. Benoemingen en beslatten. ministerieele departementen. Benoemd tot raad adviseur bij het departement van koloniën jonkheer F. E. M. van Alphen, thans referendaris, en tot refe rendaris jonkheer mr. W. M. de Brauw en jonkheer mT. H. van der Wijck, thans hoofdcommiesen bij dat departement. huizen van arrest. Benoemd tot lid van de com missie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg mr. E. P. Schorer, substituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend mr. M. P. Meelboom, advo caat te Broek in Waterland. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. de Brauw uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Ginneken c. a. behoudens aanspraak op pensioen; het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Princenhage opgeheven; de gemeente Princenhage toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijn sen te Ginneken c. a.\ en S. P. W. Jellico van Gogh, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Princenhage, benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ginneken c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven c. s. G. R. A. J. van Hasselt, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Steen wijk c. a. 'inksterdag en een der Kerstdagen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnsen te Hoogwoud c. ade gemeente Hoogwoud toegevoegd aan het ontvangkantoor dei- directe belastingen en accijnsen te Spanbroek c. a. en dat kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer W. Klaas- sen; de gemeente Abbekerk toegevoegd aan het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Midwoud c. a. leger. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, op verzoek, aan F. M. J. Wagner, 2' luitenant bij het 2e regiment vesting-artillerie. Knnstnieaws. De prijskamp van maunen-zangvereenigingen te Gent heeft tot uitslag gehad dat de liedertafel Cecilia van 's Gravenhage den eersten eene zangvereeniging uit Lo keren den tweeden en de vereeniging Kunst en Vriend schap uit Amsterdam den derden prijs behaald heeft. Verder is nog in de 34 afdeeling een eerste prijs be haald door de liedertafel Ido's mannenkoor van Hen- drik-Icloambacht en in de 2C afdeeling een 2e prijs door de vereeniging Nijmegen 's mannenkoor. Koloniën. Het Algemeen dagblad van Nederlandsch-Indië bevat den volgenden brief uit Atchin: Kotta Radja, 20 Mei 1874. Den 18cn bemerkten wijdat de Atcliineezen ons weer eens flink wilden aanvallen. Zij begonnen reeds vroeg een hevig geweervuur op de zuider face van de Kotta Radja, en vooral vlogen er veel kogels in de kalie, daar waar onze mandieplaats was voorname lijk, zoodat een ieder zich haastte om zich af te drogen en naar zijn werk te gaan. Er werd een troep van een paar honderd man uitgezonden om de Atclii neezen het zwijgen op te leggen, wat eindelijk tegen den middag tengevolge had dat zij ophielden met vuren. Zij waren weer volgens ouder gewoonte opgesteld achter struiken en boomen, zoodat meestal slechts de rook van hun schot zichtbaar was, doch hun persoon maar zelden. Zij waren ditmaal zoo dicht om ons heen, dat er een vrij groot aantal kogels in de Kotta Radja te recht zijn gekomeno. a. terwijl de jongen van den luitenant L. zijn sabel oppoetste, kwam er een kogel in zijn woning en verbrijzelde de sabel. Majoor Roms- winckel zal op zijn gemak in een Amerikaansche rot- tangstoel, terwijl hij zijn kop thee in het daarvoor bestemde hokje in den stoel had staaneen kogel neemt pardoes het kopje weg en natuurlijk de thee er bij. Ik zat op het bureau mijne dagelijksche bezigheden te doen, en verscheiden kogels vlogen over mijn hoofd heen en kwamen terecht op de tinnen daken van het hospitaal. O. was in zijn magazijn met kapitein F., den overste D. J. en majoor L., daar komt een kogel tusschen hen door en ricocheteert eenige keeren tussclien de aldaar staande kisten door. Enfin, nog verscheidene ridicule kogelbeschrijvingen meer. Nu van den volgenden dag, den 19en. Men vertelt dat er vier duizend Atcliineezen van de bergen zijn ge- k men om de anderen te helpen. Hun hoofddoel is, de bevriende kampong Maraksa uit te moorden, zich daar te nestelen en zoodoende de communicatie met de zee te belemmeren. Hun vlieger is echter niet opgegaan. Zij begonnen weer met een hevig vuur op die kampong, die door ons geholpen werd. Bovendien werd den on zen aldaar versterking toegezonden. Ik moet u ook zeggen (lat er 200 Afrikanen bij waren. Weer werd er dapper van beide kanten gestreden, de Atcliineezen moesten echter 60 lijken achterlaten en de Afrikanen hebben een goed handje meê geholpentoen zij onder gewoonte niet meer wilden schieten, maar tot op zes passen hunnen vijand naderden: ik denk dus wel dat de heeren weer handgemeen geweest zijn. Wij hadden een paar dooden en een veertigtal bijna allen licht ge kwetsten; men zegt dat het meestal Afrikanen zijn. Onder de zwaar gekwetsten behoort de Europesche fuselier Schneider, die een kogel in de hersens heeft

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1