MIDDELRURGSCHE COURANT. F 166. Woensdag 1874. 15 Juli. l>it blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2*= Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/m.franco is f 3 5Ö. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 14 Juli. De uitslag der verkiezingen voor de periodieke aftre ding van leden der eerste kamer in de verschillende provinciën is als volgtherkozen zijn in Limburg L. T. H. Beerenbroek met eenparige; Zuid-Holland: Joost van Vollenhoven met 64mT. J. A Duijmaer vau Twist met 59 en L. Pincoffs met 54 stemmen Overijsel: mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk met 32 van de 44Drenthemr. W. J. Ton ekens met 20 tegen 12; Noord-Holland: mr. H. J. Smit met 54 en A. Prins met 55; Noord-Brabant: jonkheer L. J. B. Sasae van IJsselt met 48 en mT. J. B. Hengst met 52; Gelderlandm'. J. Tliooft met 32 tegen 24 stemmen, die op mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele waren uitgebracht; Friesland: mT. G. Schot; en gekozen in Utrecht: mT. E. du Marchic van Voorthuijsen met 29 van de 38 stemmen. Als door een tooverslag werden gisteren middag om streeks half drie van een aantal huizen in Middelburg de vlaggen ontrold. Het bericht had zich verspreid dat de gemeenteraad de aanvraag der heeren van Zeijlen en Decker tot oprichting van een droog dok met 13 tegen 4 stemmen had toegestaan. Eene juichende en zingende volksmenigte bewoog zicli tegen den avond door de straten en liet havens en pleinen vau lm ar hoera-geroep weergalmen. De blijdschap werd nog verhoogd ten gevolge der verrassing onze gemeente bereid door de meededeeling welke de burgemeester in de raadsvergadering deed, dat de regeering goedgevonden heeft, de jaarlij ksche bijdrage, tot welke de gemeente zich bij contract jegens het rijk verbonden heeft ter zake van de kanaal- en spoonvegwerkengedurende de eerstvolgende twintig jaren van 20,000 tot f 10,000 en de daarna volgende twintig jaren tot f 15,000 te verminderen. Ofschoon het totaal van hetgeen bijgedragen moet worden dus even groot blijft, is de verlenging der ter mijn van betaling echter voor onze gemeente geen klein voordeel. Volgens de vroegere verbintenis moest de gemeente, aanvangende met het volgende jaarop hare begrooting jaarlijks f 20,000 voor de bijdrage uittrek ken. Juist in de eerste, do moeilijkste jaren karei- herlevende ontwikkeling werd dus aan de stad een zware last opgelegd, welke nu tot op de helft wordt verminderd. Eerst over twintig jaren wordt de bijdrage met f 5000 verhoogd. Wijdie goeden moed op de toekomst van Middelburg hebbenzijn overtuigd dat eene bijdrage van f 15,000 dan niet zwaarder druk ken zal dan thans eene van 10,000. Feitelijk onder gaat dus de last zoowel voor ons als voor het geslacht dat na ons komt eene bepaalde vermindering. Boven dien is in uitgaven als deze iedere verlenging van betaling een stap nader tot de rechtvaardigheid. De werken, die wij hebben zien aanleggen, zullen voor namelijk voor onze opvolgers eerst vruchten dragen. Hoewel wij dus niet weigerachtig zijn ons deel daarin te betalen is toch elke verschuiving van den te dragen last voor hen di§ er het meest voordcel van zullen hebbente begroeten als eene daad van billijker ver- decling der kosten. Het gisteren te half 12 uur van hier via Cardiff (tot liet innemen van kolen) naar Oost-Indië vertrokken Rotter dam- sche driemastschip Samarang is des avonds te 6 uren voor ncyst en te 8 uren jn zee gekomen. Heden namiddag te half 5 uur is alhier met 72 deci meter diepgang over Vlissingen uit zee aan de loskade gekomen het 's Gravenhaagsche driemastschip Baron van Pallandt van Bosc-ndaelgezagvoerder J. A. Vrij man, groot 1422 tonnen. Zr. M8. monitor de Krokodil is heden, namiddag om streeks half 3 uur mede alhier gearriveerd. Heden is door de commissie tot het examineeren iyan varenslieden alhier geëxamineerd de heer P. Tjebbes en hem toegekend eene akte als eerste stuurman voor de groote vaart. Aanstaanden Vrijdag des avonds te zeven uren zal op het Molenwater weder eene uitvoering van het muziek korps der stedelijke schutterij alhier plaats hebben. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen en in de Staats-courant van heden medegedeelde tele grafisch bericht van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië gisteren reeds in het kort door ons gemeld is den 28en Juni jl., na anderhalf uur scherp gevecht, de kampong Garouw met de zich daarin be vindend ra g^fntmgs en krijgsmacht, des nachts door de marine beschoten en vervolgens verlaten geworden, waarop ook Kotta Radja Bedil genomen is en beide positiën bezet zijn. De positie ten oosten der Atchin- rivier en de vaart op die rivier zijn aldus meer ver zekerd. Vier der onzen (allen minderen) waren gesneuveld, en 28 (waaronder kapitein de Jongh en de luitenants von Massow, Stapperslioef en Zwager) gewond. Vier vijanden waren krijgsgevangen gemaakt, 9 dooden gevonden en, volgens bericht, nog 10 gesneuveld en velen gekwetst. Men berichtte dat veel volk van Pedir, Merdoe en Groot-Atchin zich verzameld had om eene benting op te werpen tegenover onze postenketen, die Maraksa be schermt. Door ons vuur werd die arbeid gestoord. Een oorlogschip met een controleur aan boord was naar Pedir en Telok Semawe vertrokken. palingen van het burgerlijk wetboek over de beperkte handlichting en die van den 8™ dezer tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het pandrecht. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben tot provinciaal hoofdingenieur van den waterstaat gekozen den heer J. van der Vegt, ingenieur van den waterstaat le klasse te Brielle. In de vergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Hollandgisteren te 's Gravenhage gehouden, deelde de inspecteur mede dat hij het niet wenschelijk achtte een vervolging in te stellen tegen geneeskundi gen die verzuimden van gevallen van Cholerina aan gifte te doen. Men herinnert zich dat de inspecteur in Gelderland in deze quaestie eene andere meening toege daan was. De inspecteur iii Zuid-Holland wenschte juist op grond daarvan den verderen loop van zaken voor eerst af te wachten. Het Handelsblad bevat zeer belangrijke brieven uit Kotta-Radja, welke wij alleen door gebrek aan ruimte belet worden over te nemen. In zijn laatsten brief van 24 Mei komt de schrijver tot eene gevolgtrekking, welkemeenen wijde juistheid der meermalen door ons gemaakte opmerking bevestigtdat het ondoenlijk is van hier critiek op de handelingen der aanvoerders van onze troepen in Atchin uit te oefenenwijl er zoo licht belangrijke omstandigheden op hunne besluiten invloed oelenendie ons ten eenemale onbekend zijn. Zoo zegt nu de schrijver der Indische brieven, nadat hij zijne instemming met de tot dusverre gevolgde tactiek be tuigd heeft Het eenige wat ik mij wel eens afvraag en waarin ik hoop te zulleu dwalen is: is de oorlog van onze zijde, wat de geldquaestie betreft, wel met energie genoeg gevoerd geworden? Aangenaam zal het. mij zijn later te lioorendat de handelingen der regeering niet verlamd zijn door de critiek over dezen krijg in de kamer en men alzoo den opperbevelhebber geen te groote spaarzaamheid heeft voorgeschreven. Ik stel mij anders voor, dat hadden wij na het nemen van den kraton door geld en nog eens geld getracht koelies te krijgen en het leger voor liet veld beschik baar gehouden, wij thans verder kon zijn. Nu echter heeft de expeditionaire macht moeten werkenwat an ders die koelies hadden kunnen doen en heeft zij trots alle inspanningen het werk toch niet kunnen voleindi gen zoodat enkele troepenwaaronder ook wijnog niet behoorlijk onder dak zijn gebracht. Van dit gebrek aan koelies, dat oorzaak zou zijn van het betrekkelijk vroegtijdig staken der expeditie, was hier te lande nog niets bekend. De schrijver dwaalt naar ons inzien wanneer hij meent dat hierin door „geld en nog eens geld" te voorzien ware geweest. De Javaande inlander in het algemeendoet zoo lieel veel niet voor gelden tot den yennoeiendengevaar lijken en weinig eervollen dienst van koelie bij eene. expeditie haalt men hem zeker niet licht door middel van geld over. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de wetten van den 4en dezer*, tot wijziging der wette lijke bepalingen omtrent liet voorrecht der commissio nairs: die tot wijziging van de wettelijke bepalingen omtrent de rechterlijke tucht; die tot wijziging der be Blijkens kennisgeving van den minister van binneu- landsche zaken in de Staats-courant van heden is in de week van 5 tot 11 Juli jl. te Gouda 1 persoon aan cholera overleden. Benoemingen en besluiten. eereteek eken. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen me daille aan A. F. Tienpontte Amsterdamals blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling uit het water aldaar op 9 Mei jl. procureurs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. L. Troostals procureur bij de arrondissements rechtbank te 's Gravenhagemet ingang van 1 November a. leger. Overgeplaatst in rang en ancieneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Neêrlandsch- lodië de 2e luitenant W. F. H. S. Petter, van het 3e regiment infanterie. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse ,S. F. Kruyt wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van 77. M5. monitor Tijger, met den HP» dezer geplaatst aan boord Z M8. wachtschip te Willemsoord, terwijl de officier van gezondheid lc klasse B. H. Thomson met gemelden datum geplaatst wordt aan boord van eerst- genoemden bodem. Gemengde berichten. Men meldt ons uit Biggekerke, dat aldaar aan het j strand is aangespoeld het lijk van. een mannelijk per- soonnaar gissing 35 jaar oudnaar men onderstelt j afkomstig van het voor eenige maanden in de nabijheid van Vlissingen gestrand Grieksche koopvaardijschip. De Goesche courant bevat een nader bericht omtrent den te Koewacht gepleegden moord, in hoofd zaak liet reeds door ons gegevene bevestigend. De moordenaar heet. Jacobus Varcwijck, stond ook in België als een slecht sujet beleend en is tot dusverre niet gevat. Hij loste zijn schot op Adriaan Geers op een afstand van 15 passen en trof hem met de geheele lading ongeveer 80 hagelkorrels van de grootste soort in borst en buik. De verslagene stond algemeen als een oppasend en hulpvaardig man te boek, aan wien, vooral door zijne bejaarde ouders veel verloren wordt. -Te Zierikzee heeft gisteren een 13jarig meisje een kóperen oorbelletje ingeslikttengevolge waarvan het kind binnen korten tijd een lijk was. - Onder de gemeente. Ouwcrkcrk wordt in eene gevel op den vooroever de Vley genaamd de oester- teelt. steeds uitgebreid. De tegenwoordige pachters, de heeren Wouter van den Berg Dz. en C°. te Brui- nisse hebben tot dat einde een paar scheepsladingen pannenmet kalk bestrekenin de Vley doen leggen, teneinde de jonge oestertjes zich daaraan te doen vast hechten. Van dezen maatregel verwacht men weder de beste uitkomsten. Bij Oosterland waren in een graslandnaar men

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1