Dit voorstel is thans door den vóorsteller zoodanig ge wijzigd dat bedoeld adres zal uitgaan van gedeputeerde staten. Aldus gewijzigd is het met 31 steramen tegen 1 aangenomen. Hiermede zijn de werkzaamheden der provinciale staten in deze zomervergadering geëindigd. De gemeenteraad alhier zal op Maandag a.des na middags te 1^ uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: ingekomen en aange houden stukkenadres van de firma van Zcijlen en Decker tot oprichting van een droogdokmet subsidie van wege de gemeenterekening burgerlijk armbestuur 1873voorstellen burgemeester en wethouders opa een adres van G. Alberts Lz., om grond in erfpacht aan het kanaalb de adressen van M. Groenenberg en de wed*. Zwigtman van Vlaanderenverkoop van gemeen tegrond aan den Koudekerlcschen straatweg c een adres van C. L. van Sorge, ontheffing van cijns voor perceel F n® 156d een verzoek van de commissie over de spaarbank, huur voormalig telegraaf bureaue voor stel tot verandering der inwendige inrichting van dat bureau. Naar men ons mededeelt zijn een aantal ingezetenen dezer gemeente voornemens, indien de gemeenteraad besluit het verzoek der heeren van Zeijlen en Decker betreffende den aanleg van een droog dok toe te staan, door het uitsteken van vlaggen hunne ingenomenheid met dat besluit te doen blijken. In de gisteren gehouden vergadering van gedepu teerde staten van Zeeland zijn tot tweede klerken ter provinciale griffie benoemd de heeren Isaak Karei van Heuven en Casten Heinrich de Kan. De minister van financien heeft bekend gemaakt dat de eer ste verzending van brieven naar de vereenigde staten van Noord-Amerika met de stoombooten der Nederlandsch- Atnerikaansclie stoomvaart-maatschappij plaats zou heb ben Zaterdag den llea Juli en verder om de veertien dagen des Zaterdags. Het port van gefrankeerde brieven bedraagt 15 cent per 15 grammen-, bi} verzending ongefrankeerd wordt het port voor eiken brief met 15 cent verhoogd. Het port van gedrukte stukken of van monsters waarvan de frankeering gedwongen is bedraagt 1 cent per 40 grammen. Aangeteekende brieven betalen een vast recht van 25 cent Het Vaderland deelt mede dat professor A. Pier sou op zijn verzoek eervol ontslagen is uit zijne betrekking aan de hoogeschool te Heedelberg. Tot commissaris der Nederlandschehandelmaatschappij is door de Amsterdamsche stemgerechtigde deelhebbers benoemd de heer mT. H. L. M. Luden, in plaats van den heer N. Trakranen; die tot president werd geko zen. Tot commissaris-plaatsvervanger werd herbenoemd de heer Chs. M. Fraisinet. Onderwijs. Het Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwsch-Vlaan deren deelt mede dat de gemeenteschool te Sas van Gent sedert den len dezer gesloten ismet de volgende kennisgevingdoor den hoofdonderwijzer op de school deur geplakt „Als ik weer school houw, zal ik zulks op een papier schrijven en op de schooldeur plakken." Aan de armenschool te Purmerend is eene land bouwschool toegevoegdvoorzien van eene verzameling scheikundige benoodigdhedenboeken en een proeftuin. Een onderwijzer die akte voor het landbouw-onderricht verkreeg is aan het hoofd der school geplaatst. Marine en leger. Uit den Helder wordt bericht dat Zr. M'. ram toren- schip Prins Hendrik in dienst gesteld en voor den tor pedo-dienst bestemd zal worden. De 2' luitenant E. L. Mullervan het 8e regement infanterie, en de 28 luitenant-kwartiermeester C. W. van de Venvan den staf der infanteriewerkzaam bij het departement van oorlogzijn in rang en ancien- neteit overgeplaatst respectivelyk bij het wapen der infanterie en bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch Indië. Koloniën. De tijdingen uit Indië aangebracht met de mail van 4 Juni bepalen zich tot een bericht van de aanvallen der Atchineezen op het kampement te Kotta-Radja op den 18en en 19en Meiwaarbij de vijand met een verlies van ruim 60 man aan dooden werd afgeslagen. Een verwachte aanval op den 22eB, werd niet uitgevoerd. De gezondheidstoestand bleef hoogst ongunstig; het weder was daarentegen goed. Te Batavia heerschte weder de cholera epidemisch, doch niet hevig. Met deze mail vertrokken naar Ne derland de generaal Verspij ck en de kolonel van Daa- lenbeide gepensioneerd. De generaal de Neve was tot herstel zijner gezondheid naar Buitenzorg vertrok ken. Het vertrek van generaal van Swieten was nog niet bepaald. De heer N. P. van den Berg, president der Javasche bankhield den len Juni eene voorlezing over de munt- quaestiewaarin hij het vasthouden aan het denkbeeld der munteenheid tusschen moederland en koloniën als eene drogreden bestreed en de cijfers, betrekking heb bende op den uitvoer van zilver uit Engeland naar Britsch-Indië, aan eene nauwkeurige analyse onderwierp. Door eene commissie van officieren uit het gar nizoen te Soerabaija is eene circulaire gericht tot alle officieren van het Indisch leger om aan den heer von Bultzingslöwenvertegenwoordiger van Het Roode Kruis in den oorlog met Atchineen bewijs van hoog achting en dankbaarheidtot herinnering aan den hem reeds geschonken eeretitel: „Eerste flankeur van het leger" aan te bieden. Ook de mindere militairen zul len in de gelegenheid gesteld worden aan dat bewijs van sympathie deel te nemen. Het blokkade-eskader bestaat thans uit 1 scbroef- stoomschip le klasse, 3 schroefstoomschepen 2e en 6e der- 4e klasse, 2 raderstoomschepen- 3* klasse1 stoom- transportschip12 gewapende stoombarkassen2 stoom- sleepbootjes en 2 stoomschepen behoorende tot de gou- vernements-marine. Van de 15 grooten stoom vaartuigen rekent men dat in den regel een of twee afwezig zullen zijn tot het doen der noodige reparatiën. De toestand der schepen en machines, hoewel, gelijk trouwens bij een stoom-eskader dat geruimen tijd werkzaam is altijd het geval is, te wenschen overlatende is toch niet zóo erg en hulpbehoevend als somtijds voorgesteld wordt. Gemengde berichten. Het iu gips gemodeleerde geschenk der Nedcrland- sche kinderen aan Z. M. den koningzijnde eene groote pendule, zal in het einde dezer maand, aan de zilver- fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten in zilver worden overgebracht. Het maandwerk Het Leeskabinet, van 1834 tot nu toe uitgegeven door de firma Frijlink, te Amsterdam, is bij publieke veiling voor f 3250 verkocht aan den heer D. Noothoven van Goor, te Leiden. De kersen-oogst is in den omtrek van Wijk bij Duur stede zoo overvloedig dat er handen te kort komen voor het plukken en men waarschijnlijk een gedeelte der vruchten zal moeten laten hangen of verrotten. De Engelsche dagbladen bevatten het bericht van den dood van den heer de Groofbekend als de „vliegende man." Met een paar vleugels in den vorm van die eener vleermuis aan de schouders, begaf hij zich Don derdag met een touw aan het schuitje eener luchtballon bevestigd, uit Cremorne-gardens te Londen in tegen woordigheid eener talrijke volksmenigte de lucht in, waar hij gedurende een half uur bleef rondzweven. Op eene hoogte van 100 voet gekomen, schijnt het touw gebroken te zijn; het vliegtoestel bood niet den minsten wederstand en de arme man kwam met de hersenen op den grond neder. In het nabijzijnde hos pitaal gebracht, bleek het dat hij den geest reeds gegeven had. De Groof was 35 jaren oud. Zijn dood heeft in Engeland, waar men zijn volhardenden ijver, zijn moed en zijne goede trouw bewonderdealgemeene deelneming opgewekt. Tusschen de kleine republiek San Marino en het koninkrijk Italië waren sinds lang diplomatieke moei lijkheden hangende. De republiek heeft deze thans uit den weg geruimd door alle op haar gebied verscholene Italiaansche misdadigers op te vatten en aan de konink lijke regeering uit te leveren, terwijl de vernieuwing van dergelijke quaestiën in de toekomst voorkomen zal worden door de aanstelling van een consul der Itali aansche regeering te San Marino. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Arnemuiden een hofsteedje ter grootte van 1 hectare 47 aren 60 centiaren, liggende in de gemeente Arnemuiden, verkocht voor 3926.50. Therinometerstand. 10 Juli'sav. llu. 69 gr. 11 's morg. 7 u. 72gr. 'smidd. 1 u. 80gr. 's av. 6 u. 75gr. Staten-gcneraal. TWEEDE KAMEB. Tot verduidelijking van het slot van ons gisteren langs telegraphischen weg medegedeeld overzicht van het voorloopig verslag der tweede kamer betreffende de wet op het hooger onderwijs diene dat de commissie van rapporteurs eene nota had opgemaaktdie tot grond slag voor het mondeling overleg tusschen den minister Van binnenlandsche zaken en do commissie moest die* nen. De minister toonde zich tot zoodanig overleg gaarne bereid en reeds werd over den daartoe te bepalen dag onderhandeld, toen de ministericele crisis alle ver? dere plannen daartoe verijdelde. Suifdtlaird. Algemeen oyorzielit. De Daily Telegraph maakt er opmerkzaam op dat het vertrek van prins Bismarck naar de badplaats Kis singen op den 8en Juli juist op den verjaardag van den slag bij Sadowa plaats had, en knoopt aan de bui tengewoon hartelijke ontvangst welke den Duitschen rijkskanselier op Beierschen bodem ten deel vieleenige beschouwingen vast. Merkwaardig is liet zeker dat hij, die in 1866 met de wapenen in de vuist tegenover Beieren stondthans als weldoener van het vaderland daar begroet wordt en, moet iu deze blijken van sym pathie veel geschreven worden op rekening van de gemeenschappelijke wapenfeiten in 1870 en 71, te ont kennen valt het niet dat de rijkskanselier de kunst wel verstaan heeft hen, die hij ten onder gebracht heeft, voor zich in te nemen. Intusschen mag niet het oog worden verloren, dat de sympathie tusschen de Bciersche natie en de door den rijkskanselier in het leven geroepen instellingen nog alles behalve algemeen is. De laatste zitting van den Beierschen landdag leverde daarvoor overvloedige bewijzenen niet dan door inspanning van alle krach ten kon de overwinniug op de Beiersche „patriotten" de clerieale partij behaald worden. Toen het buitengewone militaire crediet tot reorganisatie van het leger aan de orde was, nam men de voorzorg alle leden per telegraaf op te roepen. Allen hadden daaraan gehoor gegeven sommigen waren zelfs van het sterf- of ziekbed hunner naaste betrekkingen opgekomen ten einde den minister van oorlog voor een nederlaag te behoeden en de re geering in staat te stellen het leger gelijk te doen zijn aan dat der andere bondstaten. Terwijl de clerieale partij in Duitschland zich zoo wakker weert doet zich onder de clericalen in Italië het in die partij zeldzame verschijnsel van een verschil in inzichten, dat bijna op een scheuring gelijkt, voor. De paus heeft tot wachtwoord bij de aanstaande ver kiezingen gesteld: volstrekte 'onthouding der partij. Wie zich elericaal noemt moet volgens het oordeel van het opperhoofd der kerk noch onder de kiezers noch onder de gekozenen gevonden worden. Hiermede is een gedeelte der partij het volstrekt niet eens. Zij zwijgen op de krachtige houding der clericalen in Frankrijk, België en Duitschland, en op de noodzakelijkheid om in Italië in denzelfden geest op te treden, teneinde het immer voortwoekerend libe- ralismus den voet dwars te zetten en zoo mogelijk eene andere richting aan de regeering te geven. Om nu niet in bepaalde oppositie tegen den paus op te treden, doen deze strijdlustige clericalen het voorkomen alsof het gevoelen van Pius IX slechts als een goede raad doch geenszins als een bevel tot de geloovigen gericht isdoch de bladen der tegenpartijde Osservatore Romane en de Yoce della Verita beweren juist het tegendeel. Zij verkondigen, en wel in de heftigste bewoordingendoorspekt met de scherpste personali teiten, dat een elericaal daarom niet aan de verkie zingen deel kan nemen, dewijl een verkozene dier partij onmogelijk in Rome, de hoofdstad van den ker- kelijken staat, den eed van trouw aan den koning van Italië zou kunnen afleggen. Intusschen wint de werk zame fractie der clericalen vooral in de groote steden zooals Turijn, Florence en Napels, aanhoudend veld. In Frankrijk is op den laatsten storm een soort van windstilte gevolgd die men met volkomen recht als de voorbode van nieuwe windvlagen in den politieken dampkring kan beschouwen. De stem van den ouden krijgsman, die aan het hoofd staat, heeft de woede der elementen voor het oogenblik tot zwijgen gebracht. Een lid van het linker-centrum, de heer Bertault, heeft echter de onbescheidenheid gehad over de woorden van den president eenige nadere opheldering te verzoeken. Hij wenschte te weten of de maarschalk zich zeiven alleen het recht toekent om de wet van 20 November, waarbij hem het gezag voor zeven jaren is opgedragen, uit te leggen, dan of hij zich nog altijd beschouwt als den eenvoudigen lasthebber der nationale vergadering. De kamer heeft evenwel besloten het behandelen dezer lastige vraag uit te stellen tot de beraadslagingen over de eerlang aan de orde te stellen organieke wetten. Met betrekking tot deze wetten heeft het kabinet in de constitutioneele commissie zijn gevoelen uitgesproken. Het verlangt eene kieswet, waarbij de verkiezingen arrondissements- en niet departementsgewijs plaats hebben; eene wet tot instelling eener tweede kamer, waarvan de president der republiek een gedeelte der leden zou benoemen en de commissie de wijze van be noeming der overige leden zou regelen, en eindelijk de toekenning aan den president van het recht tot ont-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2