MIDBELRURGSCHE COURANT. F 163. Zaterdag 1874. 11 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m.franco is f 3.£»0. Middelburg 10 Juli. De directeur van 's konings kabinet meldt Het Vaderlandis naar Zwitserland opreis gegaan, en het Haagsche blad ziet daarin het bewijs dat het ministerie niet langer de verantwoordelijkheid voor het slepend houden der crisis dragen wil. Moeilijk, zegt Het Vaderland verder, is de beslis sing voor den koning. Geen twee organen der open bare meening zijn cr, die dezelfde oplossing voorstaan. Ook wij staan met onze opvatting der crisis tamelijk alleen. Die opvatting (het is in deze tijden van woor denstrijd niet overbodig haar te herhalen) is: 1° De liberale partij mag het bewind niet nederleg- genomdat geen andere partij in staat is het met hoop op goeden uitslag over te nemen; 2° De tweede kamer moet niet ontbonden worden, omdat van die ontbinding geen..verbetering Yan den toestand te wachten is. Niets van hetgeen wij tot dusverre van anderen lazen geeft ons aanleiding op dat tweeledig gevoelen terug te komen. Men bewijst en meet in het breede uit, dat de liberale partij zwak is en gedesorganiseerdiets dat wij erkennen en betreuren. Maar men toont niet aan dat er eene andere partij bestaat welke de kracht heeft om iets uit te richten. Integendeel. Tusschen den rechtervleugel en het centrum der oppositie werd dezer dagen te Amersfoort een strijd gevoerd, zoo verwoed en zoo heftigdat het eene hopelooze verwachting schijnt, op samenwerking tusschen deze twee krachten te rekenen. Is er iets beters te hopen van ondersteu ning aan den linkerkantof van samenwerking tus schen de partij Yan d". Knijper en het. ultramontanisme? De staatslieden, die zich de conservatieve partij noe men, zullen niet méér tot stand kunnen brengen dan hunne liberale voorgangers, en met het oog op het verleden d;r partij, duchten wij van hen opnieuw ont bindingen tot iederen prijs, nieuwe pogingen om te bre ken waar geen geneigdheid bestaat tot buigen. Dat willen wij boven alles voorkomen. Ook hetgeen ten gunste eener ontbinding van de kamer gezegd is heeft ons niet kunnen overtuigen. Wij zien geen enkelen redelijken grond om te veronderstellen dat eene anders samengestelde tweede kamer de ontbondene zal komen vervangen. In het ergste geval (naar onze partij beschouwing altijd) zal de liberale partij nog enkele zetels verliezen. De sterkste zal zij echter blijven en de onmacht van het nieuwe, uit eene der andere partijen voorgekomen ministerie zal er niet door verminderen. Wij zien dus geen enkel voordeel om met een conservatief ministerie of met eene kamer-ontbinding het „maar ééns te probeeren." Liever „probceren" wij het met de tegen-, woordige kamer en met eene zelfde regeering, hetzij het tegenwoordig ministerie, zoo noodig gereconstrueerd, hetzij uit andere leden der liberale partij samengesteld. Aangenaam of opwekkend is dit vooruitzicht zeker niet. Het is echter niet de vraag wat aangenaam- is', maar wat mogelijk en voor het belang van het vaderland nog het minst schadelijk te achten is. De heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland werd door alle leden bijgewoond. Blijkens de ingekomen brieven van de voorzitters der afdeeliugen zijn tot voorzitters en ondervoorzitters be noemd: van de eerste afdeeling de heereiv Mathon en Mcolönburgh; van de tweede afdeeling de hceren Bybau en de Smidtvan de derde afdeeling de lieeren Mazure en Vader. De mededeeling hiervan is voor kennisge ving aangenomen. Vervolgens zijn de algemeene verslagen der aideelin- gen uitgebracht omtrent verschillende voorstellen van gedeputeerde staten, van welke de volgende in deze, zitting behandeld zijn: 1° betreffende het verzoek van de gemeente Krab- bendijke tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijsvoor wat betreft de gewone kosten van genoemd onderwijs; aangenomen met 29 tegen: 10 stemmenf. 2° tot verkoop van boomen, staande op den weg van Hulst naar Walzoorden: aangenomen met 38' tegen 3 stemmen; 3° omtrent het adres van den heer m'. J. G. de Witt Hamer te Goescurator in het faillissement van J. Hoekmanaannemer van het maken eener aan legplaats te Hoedekenskerketot het niet toepassen der korting wegens het te laat opleveren van het werk aangenomen met 39 stemmen tegen 1; 4° omtrent een adres van P. den Boer, aannemer van het maken eener aanlegplaats te- Katscheveeren van zijn borg-H. Hage, ter bekoming van kwijtschel ding der toegepaste korting wegens te late oplevering van het werk; aangenomen met 39 stemmen tegen 1; 5° betrekkelijk het verzoek van W. A. Visser Jz., te Wolfaartsdijk, aannemer der onderhoudswerken aan den provincialen grintweg met veerdam en steiger al daar, ter bekoming van teruggaaf van de toegepaste korting wegens het te laat opleveren van dat werk; aangenomen zonder hoofdelijke stemming 6° omtrent het adres van G. Knol, directeur der Coiumercie-compagnie te Middelburg, ter bekoming van teruggaaf van de toegepaste korting wegens het te laat opleveren van een stoomketel, geschikt voor de stoombooten Wester-Sclielde en Zeeuwsch-Vlaanderen aangenomen met 39-tegen 2 stemmen; 7° omtrent de veerdammen aan het Sloe en de daarop aanwezige bouwstoffen; zonder hoofdelijke stemming aangenomen; 8° tot wederinvoering der tolheffing op den grooten weg 2' klasse, tusschen Zierikzee en Bruinisse, welke door de provincie, wordt onderhouden; verworpen met 26 tegen 14 stemmen; 9° omtrent het adres van Jiet Nederlandsch Israelie- tisch armbestuur te Amsterdam, om verhooging van het aan de betrokken besturen verleend jaarlij ksch subsidie voor de verpleging van behoeftige krankzin nigen; zonder hoofdelijke stemming aangenomen; 10° tot het vaststellen der grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteu- zen polder Nieuwe Neuzen; mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarenbovon zijn de algemeene verslagen der afdee- lingen uitgebracht omtrent de voorstellen van gedepu teerde staten tot de vaststelling van bijzondere regle menten voor verschillende waterschappenalsmede omtrent het adres van het gemeentebestuur van Stave- nisse tot den aanleg van een steiger aldaar. Deze vérslagen zijn voor de leden op de griffie ter inzage gelégd, cm nader aan de orde te worden gesteld. De volgende openbare zitting is bepaald op morgen (Zaterdag)des voormiddags te elf uren. Gisteren had te Goes het aangekondigde schoolfeest, gegeven door het comité tot wering van het schoolver zuim plaats. Te 2 uren begaven zich de kinderen van elke schooldoor hunne onderwijzers vergezeldin op tocht naar eene onder Klóetingen gelegene lommerrijke weide, begeleid door de muziek van het gezelschap de Volharding. Hier 'werden zij op melk, beschuit en kersen onthaald en door allerlei spelen bezig gehouden totdat zij des avond tegen 7' uren de weide weder ver lieten en op de groöte markt uit elkander gingen. Groot was de ingenomenheid der ouders met dit feest, en hunne dankbaarheid aan het comité openbaarde zich duidelijk. Z. K. H. prins Alexander is op zijne reis naar het Noorden door de koninklijke Deensche familie te Kopen hagen zeer hartelijk ontvangen. Na van den 28 Juni tot den 5 Juli in de hoofdstad van Denemarken ver toefd te hebben, heeft de prins over Malmö zijne reis naar Stockholm voortgezet. De keizer van Duitschland heeft aan prins Frederik der Nederlandenbij gelegenheid der doopplechtigheid van zijn tweeden kleinzoon te Neuwiedden titel ge schonken van „General-0berst von der Infanterie" met den rang van generaal-veldmaarschalk en het recht tot het dragen der uniform van het 2B garde-regiment, waarvan hij la suite gevoerd wordt. Deze onderschei ding, zegt de Külnische Zeitung, werd nog nimmer aan een niet-Duitsch vorst bewezen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat de luitenant- géneraal van Swieten in den loop der maand Augustus in Nederland wordt terug verwacht. De aftredende leden van gedeputeerde staten in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland, Gelderland en Groningen zijn herkozen. In Drenthe werdmet de aftredende leden, gekozen m"*. Hellinga Fockens met het lot tegen mr, van der Veen. In Liraburg werd met 22 stemmen nieuw gekozen de heer Magnéeter wijl de heer Haffmans 20 stemmen op zich vereenigde. Dinsdag a. zal door de provinciale staten van Zuid- Holland o. a. voorzien worden in de benoeming van een hoofd-ingenïeur bij den provincialen waterstaat. De opkomst der kiezers bij de jongste verkiezing in het district Amersfoort is buitengewoon talrijk geweest. Te Amersfoort zelf stemden van 398 kiezers 331te Barneveld 209 van 242, te Harderwijk 2Ö1 van de 243, te Hoevelaken en Stoutenburg 31 van de 34, te Laren 39 van de 42, te Nederhorst den berg 30 van de 34, te Nijkerk 211 van de 239 en te Veenendaal 84 van de 87. Neemt de heer van Goltstein de opdracht aandan moet door de provinciale staten van Utrecht in de ontstaande vacature voor de eerste kamer voorzien worden. Naar wij vernemen zal bij gelegenheid van den feest- trein naar Utrecht op den 23en dezer des namiddags te 2 uren op het Sint Lucas-bolwerkzijnde het fraaiste gedeelte van liet plantsoen eene muziekuitvoering plaats hebben door het gunstig bekende muziekkorps der Utrechtsche schutterij. Ook heeft de heer Mijsberg, kommandant dier schut terij, met de meeste bereidwilligheid de fraaie muziek tempel van het corps ter beschikking gesteld van alle van elders komende muziek- of zangvereenigingen, welke zich tot dat einde tijdig tot hem zullen wenden. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn benoodigd eenige onderwijzers. De voorwaarden der uitzending en de over te leggen stukken worden vermeld in de Staats-courant van heden, die ook de koninklijke be sluiten van 22 Februari 1865n° 128 en 30 November 1870 n"5 19 bevatwelke op de klassen en de bezoldi ging der onderwijzers in Indië betrekking hebben. In het bijvoegsels der Staats-courant van heden is opge nomen het verslag van den raad van beheer der Ne- derlandsch-Indische spoorwegmaatschappij over het jaar 1873. Een oud-lid der tweede kamer komt in eene bij Couvéev te 's Gravenhage uitgegevene brochure tot het besluit dat onder de tegenwoordige omstandigheden ontbinding der kamer ongeoorloofd is. De schrijver acht de optreding van een oppositie-cabinet of Yan een zoogenaamd cabinet d'affaires wenschelijk. In 1875 zal dan uit de verkiezingen kunnen blijken of een ander ministerie, en zoo ja welk, door de natie gewenscht wordt. De Nederlandsche consul-generaal in Portugal heeft den heer F. Fricke aangesteld tot zijn vice-consul te Oporto. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Middelburg, gedu rende de eerste helft maand Juni 1874. J. Lolly wihteAmsterdam; J. A. Rijnhout, Amster dam; van Maare, Dordrecht; A. Luik Mz., Vrouwe polder; A. Kamans Zutphen. Door het hulpkantoor Westkapelle J. van BostenNieuwedorpbriefkaart J. C. van Emstede, Amsterdam. Benoemingen en besluiten. Bij ministerieele beschikking is aan de Moerdijksche stoombootreederij te Moerdijk, tot wederopzegging

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1