MIDDELBURGSCHE corn A N T. 1° 160. Woensdag 1874. 8 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m..franco is f 3.50. Middelburg 7 Juli. Het gemeentebestuur van Stavenisse heeft een adres aan de provinciale staten van Zeeland gericht, waarin het, op aanzoek van ingezetenen dier gemeente, ver zoekt dat aldaar eene aanlegplaats of steiger worde gemaakt, of wel door de staten zoodanige besluiten mochten genomen worden als het best zouden kunnen beantwoorden aan de behoeften van den landbouwten einde te geraken uit den afgezonderden staat, waarin zij verkeeren. Dit adres is ondersteund door den ge meenteraad van Sint Maartensdijk en door een adres van ingezetenen van Sint Annaland, aan welk laatste door het gemeentebestuur aldaar adhaesie is verleend. In de vorige zomorzitting der staten kwam een der gelijk verzoek ter tafel. Alstoen waren gedeputeerde staten van oordeel dat in het midden gelaten of onder alle omstandighedenzelfs in den regelvan een ter bedoelde plaats te maken steiger gebruik zou kun nen gemaakt wordenen of bij derhalve aan de ver wachting zou beantwoorden het verzoek niet kon ingewilligd worden uithoofde van de aanzienlijke kos ten van aanleg en van die welke wellicht later nog zouden vereischt worden tot instandhouding van den steiger, uithoofde van de gesteldheid van den oever. Zij stelden daarom vooraan de adressanten te kennen te geven dat aan hun verzoek niet kon voldaan wor den, en bij besluit van 3 Juli 1873 vereenigden de provinciale staten zich met algemeene stemmenop éen na, met dat voorstel. Dezelfde redenen van toen leiden ook nu gedepu teerde staten tot het voorstel om aan den adressant te kennen te geven, dat aan zijn verzoek geen gevolg kan worden gegeven. W. A. Visser Jz., te Wolfaartsdijk, aannemer van onderhoudswerken aan den provincialen grintweg op Zuid-Beveland, met veerdam en steiger te Wolfaarts dijk, heeft zich ook met een adres tot de provinciale staten gewend, waarin hij ontheffing verzoekt van de toegepaste korting ad 610 wegens, buiten zijn toe doen, 122 dagen te late oplevering van die werken. In overeenstemming met het advies van den hoofd ingenieur van den waterstaat, die omtrent het adres is gehoord, stellen gedeputeerde staten voor, op het ver zoek van den adressant afwijzend te beschikken. De Amsterdam8che courant deelt, volgens eene geachte firma te Amsterdam, de kenmerken medewaardoor de in omloop zijnde nagemaakte coupons der 6 pet. Central Pacific spoorweg-obligatiën van de echte te onderschei den zijn. Die kenmerken zijn de volgende a. het papier, waarop de valsche coupons zijn gedrukt is veel witter dan dat van de echte stukken; b. de letter o in het woord dollars staat veel lager dan de overige, terwijl de letters van dit woord op de echte in gelijke lijn staan; c. bij het in den linker benedenhoek gestelde Payable in the City New-York staat, in afwijking met de echte, de letter t van het woord the niet gelijk, maar veel hooger en hebben de valsche onder Yo van het woord Neto- York een fiiguurtje staan, als dit hetwelk op de echte geheel niet voorkomt; d. de omtrek van deroode cijfers is veel minder scherp dan op de echte. Tot dusverre zijn ongeveer 700 valsche coupons 1 Januari 1874 ontdekt; de stukken, waartoe deze coupons be hoorden bevinden zich hoogstwaarschijnlijk in Duitsch- land. De valsche coupons 1 Juli 1874 hebben, naar het schijnt, dezelfde gebreken, speciaal wat betreft de letter o in „dollars." Te Utrecht is Zondag jl. op 71jarigen leeftijd over leden dr. J. C. A. Roverssedert een jaar emeritus- hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren. De overledene, die sedert 1855 het professoraat bekleedde, had zich door zijne talenten en zijn karakter de alge meene achting van zijne leerlingen en amhtgenooten waardig gemaakt. Te Rotterdam had gisteren de opening plaats van het nieuwe gebouw der vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland. Bij deze gelegenheid werd aan den directeur geneesheer dr. I. H. de Haas uit naam zijner medebe stuurders een fraai geschenk als bewijs van hoogachting en sympathie aangeboden. Het gebouw bestaat uit een ruim en flink lokaal met een open terrein aan den voorkant en een tuin aan de achterzijde. Beneden bevinden zich behalve eenige bergplaatsen, woonvertrekken voor het personeel enz. eene badkamer, keuken, wachtkamers en receptiezaal voor den directeur. Boven zijn ruime ziekenzalen voor lijders van beiderlei kunne, eene operatiekamer en af zonderlijke vertrekken voor lijders aan besmettelijke oogziekten. De zonen van den kroonprins van Pruisende prinsen Frederik Wilhelm, oud 15, en Hendrik, oud 12 jaren, zijn Zondag avond uit Berlijn vertrokken en gisteren te half twaalf uren te 's Gravenhage aangekomen. De prinsen reizen incognito onder den naam van graven van Berg en worden vergezeld van den generaal de Göttberg, den lijfarts dr. Ilinxpeter en verder gevolg. Zij hebben zich onmiddellijk naar Seheveningen begeven, waar zij in het gemeente-hadhuis apartementen hebben betrokken. Op de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenden lltp Augustus a. te Amster dam te houdenzullen o. a. behandeld worden Een voorstel van het hoofdbestuur om een onderzoek in te stellen naar de werking der schoolwetten van 1857 en 1863. Voorstelleu van verschiliende departementenbetrek kelijk de wenschelijkheid van postspaarbanken, de op richting van crèches (bewaarplaatsen voor kinderen uit den behoeftigen stand)de wettelijke regeling der coöpe ratieve vereenigiugen en andere punten van algemeen maatsehappelijk belang. Bij de opgave der punten van beschrijving zijn ver schillende belangrijke bijlagen betrekkelijk de sociale quaestie gevoegd, o. a. een verslag over het door 83 departementen uitgebracht antwoord op de gestelde vraag aangaande de raden van bemiddeling hij geschil len tusschen patroons en werklieden; een statistieke opgave van de werkuren en arbeidsloonen iri ver schillende departementeneen overzicht van de loonen en de prijzen der levensmiddelen te Deventer in 1851 en 1871eene opgaaf van de behoeften van een arbei dersgezin in verschillende deelen des lands, zoomede een overzicht van den toestand der arbeiderswoningen met den huurprijs in onderscheidene gemeenten. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende. „Bij gebrek aan politiek nieuws, zult ge mij wel vergunnen dat ik de aandacht uwer lezers vestig op het zeer lezenswaardige artikel, dat door een onge noemde (X.) in het Julinummer van de Gids aan de houding der Nederlandsche katholieken in 1874 wordt gewijd. Boven al het geschrijf over het ultramontanisme en cleriealisme onzer dagen heeft het artikel dit voor, dat het buiten kerkelijke geschilpunten blijft en zich alleen tot de politieke overheersehing bepaalt, die de geestelijkheid tracht uit te oefenen en in sommige streken van ons land werkelijk uitoefent; de schrijver staat blijkbaar niet buiten het katholieke kerkgenootschap, al deelt hij het drijven der clericale partij niet. Men moet echter, dunkt mij, geen al te groote waarde hechten aan de bemoedigende voorspellingen die de schrijver omtrent het barsten van de kruik, het door overspanning springen van den hoog der drijvers daarin doet; veel behoort op rekening te worden gesteld van dat onbeperkt vertrouwen op de zegepraal der goede zaak, dat den onvermoeiden strijder voor waarheid en vrijheid en gelukkigaltijd bezielen blijftin den grootsten nood zelfs nog. Dat er vele ontwik kelde en kundige mannen in het katholieke kerk genootschap aangetroffen wordenweet iedereenmaar niemand is er onbekend mede dat deze mannenvoor zoover zij zich verklaren tegen de overheerscliings- plannen der Curie-partij en hunnen geest niet door een raadselachtig dualisme gevangen geven, slechts eene kleine minderheid vormensterker door eigen krachte en rechtsbewustzijn dan door invloed. Ik laat dus dit goed vertrouwen voor rekening van den schrijver, al help ik hem van harte wenschen dat zijne voorspellin gen spoedig mogen uitkomenen dat wij zelve of onze kinderen het Magna est libertaset semper praecalebit (de vrijheid is groot en zal altijd de sterkste blijven) zullen kunnen schrijven op het monument ter herden king van de nederlaag der clericaal-politieke reactie. Veel kwaad noch goed, naar men 't neemt, zullen deze voorspellingen wel niet in den boezem der katholieke kerk kunnen doende Gids staat ongetwijfeld op den index van het Episcopaat, en waarschijnlijk zullen de trouwe volgers van het belangrijke artikel niets meer vernemen dan de mededeeling in Tijd, Huisgezin of Maasbode dat er in de Gids weder een artikel versche nen is van een welbekend afvallige, die zich onder de letter X verbergt, welk artikel overloopt van onver diende aanvallen en laaghartige beschuldigingen tegen de katholieke kerk en haar meer achtenswaardige gees telijken, of iets dergelijks. „De schrijver doet in het stuk, en hierop vooral wil ik de aandacht doen vallentwee eischen. Hij wil geen Duitsche Meiwetten voor Nederlandmaar maat regelen tot bescherming van de katholieken tegen verschillende handgrepen en misbruiken van de geeste lijkheid; in de tweede plaats eischt hij da'; in de katholieke provinciën de bestaande wetten stipt worden toegepast en geen privilegiën worden verleend aan ka tholieke personen en instellingen. Ook ik verlang geen Meiwettenmaar evenmin de beschermende wetten die X wensebt. Hij vraagt namelijk de wetsbepaling dat de goederen van kloosterlingen onder een bewindvoer der moeten worden gesteld, om bij uittreding uit de klooster-gemeenschap aan hem zei ven en hij overlijden aan zijne erfgenamen te worden afgegeven. Het komt mij voor dat de staat zich met zulk eene bepaling op een verkeerd terrein beweegt. Bewindvoerders worden benoemd om hen te vertegenwoordigen die rechtens of feitelijk niet zelf kunnen handelen, minderjarigen, krankzinnigen afwezigen. Mag de staat dedoor drang der omstandigheden getrokken grenslinie overschrijden en zeggen: „gij gaat in een klooster, goed, dan houdt uwe rechtspersoonlijkheid op"? Dit zou, dunkt mij, te vèr gaan, vooral omdat X dien eisch stelt alleen in 't belang der wettige erfgenamen van den kloosterling, en onze wetgeving terecht de volle vrijheid van beschik king hij doode huldigt, met de enkele rationeele uitzonde ring der legitieme portie. In den derden eiscli van Xde naleving der wetten, stem ik volmondig in. „Geene partij zegt hij mag hoven de wet staan, al valt de wet ook niet in haar smaak"en hij verlangt dat de regeering waakt dat „alle besluiten van lagere be sturen, in strijd met de wet genomen, worden vernie tigd." Is er onder uwe lezers misschien éen naïef genoeg om te vragenof er dan inderdaad verwringin gen en ontduikingen van de wet plaats hebben en som wijlen werkelijk de wet als niet geschreven wordt beschouwd in Noord-Brabant en Limburg? Hij leze dan het artikel van X, waarin een aantal dergelijke illegaliteiten worden opgesomd, illegaliteiten waarvan ons trouwens dag aan dag staaltjes worden opge discht, en waarvan men veilig mag aannemen dat dc zeer groote meerderheid nooit ruchtbaarheid verkrijgt. Wie heeft niet hij honderden oproepingen in de dag bladen gelezen, waarin, met miskenning van de grondwet, openbare onderwijzers of politieagenten werden gevraagd, die o. a. katholiek moesten zijn Hebben we niet dezer dagen gelezen, dat een gemeenteraad de algemeene begraafplaats eenvoudig tot eene begraafplaats voor katholieken verklaart, waarop de lijken van „ketters" niet langer mogen worden ter aarde besteld? Vergeet men dan het besluit van den gemeenteraad van Roer mond waarbijin strijd met de grondwet en de onder wijswet, aan de openbare onderwijzers verboden wordt in dagbladen te schrijven of huisonderwijs te geven „Nu zal men zeggende gemeentebesturen weten niet

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1