n Thermometerstand. 2 Juli'sav.ltu.CSgr. B 's morg;.7n.66gr.'smidd.lu.71gr.'&av.6il.71gr. Huitfitlaird. Algemeen overzicht. Overeenkomstig den liaar opgedragen last heeft de sub-commissie der constitutionéele commissio in Frank rijk eergisteren aan deze een wetsontwerp aangeboden, dat uitsluitend ten doel lieefijfcde vestiging van het per soonlijk septenaat van Mac-Mahon en dus wel in den smaak zal vallen van de rabqrderheid der commissie, -die daarin een middel zal zieipjpjfi iedere beslissing te verschuiven, in de hoop dat de monarchale kansen ge durende de zevenjarige regeering van Mac-Mahon beter zullen worden. Ongetwijfeld zal hét voorstel minder in den geest der natie zijn, die naar éen definitieven regeeringsvorm verlangt en grootendeels in republikein- schen zin. In hoofdzaak bevat het niets meer dan de reorganisatie van het septenaat overeenkomstig de denk beelden van den heer de Brogliealleen is de sub-com missie nog verder gegaan ten aanzien van de dicta toriale macht van den president, daar zij dezen de bevoegdheid zon willen toekennen om de tweede kamer te ontbinden zonder advies van den senaat, zooals in het ontwerp-de Broglie was aangenomen. Daarenboven zal de president telkens wanneer hij goedvindt herzie ning der constitutioneele wetten van de kamers, in ver- eenigde zitting vergaderd, kunnen vragen; hij zal ook een gedeelte van de leden van den senaat kunnen be noemen, zoodat hij vrij willekeurig het geheele land naar eigen goedvinden zal kunnen regecren en de zaken geheel naar zijn genoegen zal kunnen regelendoor den invloed dien hij uitoefent op den senaat en door dezen op de kameren door de gelegenheid hem geschonken, om zoo dikwijls hij wil wijzigingen te vragen iir de constitutioneele wetten. Ieder oogenblik zal hij het land in staat van crisis kunnen brengen en het zal van hem afhangen wat zal volgen; hij zal de monarchie, het keizerrijk of de republiek kunnen voorbereidenof ook wel kunnen zorgendat men volkomen op dezelfde hóogte blijft en bij zijne aftreding, hetzij dan tusschen tijds of na zeven jaren, niets verder is». Omtrent de wijze waarop hij zal worden vervangen is niets bepaald bij het eindigen van zijn bestuur om welke reden en öp welk tijdstip dan ook, zullen de beide kamers in vereenigde zitting moeten worden bijeengeroepen, en deze zullen dan moeten beslissen „wat in het belang van het land behoort te geschieden". Handhaving van het status quoin de hoop dat de monarchie in krachten zal winnen, ziedaar het grondbeginsel van het wets ontwerp, dat thans in de constitutioneele commissie wordt behandeld. Zij heeft artikel 1, dat maarschalk Mac- Mahon, onder den titel van president der republiek, gedurende zeven jaren zijn tegenwoordig gezag zal uitoefenen, aangenomen met 15 tegen 9 stemmen. Blijft de nationale vergadering even trouw aan haar eenmaal genomen beslissingen als zij zich eergisteren toonde dan bestaat voor het wetsontwerp van de sub commissie, al wordt het door de constitutioneele com missie aangenomen, niet veel kans van slagen. In de zitting van eergisteren kwam nl. in derde lezing het wetsontwerp betreffende de gemeentelijke verkiezingen in behandeling. Men zal zich herinneren, dat bij de tweede lezing een amendement van den heer Oscar de Lafayette was aangenomen om den leeftijd waarop het kiesrecht werd verkregen te bepalen op 21 jaren, niet tegenstaande de decentralisatie-commissie had volhard in haar voorstel om dien leeftijd op 25 jaren te stellen. Door generaal Loysel werd- eene poging gedaan om de vergadering te doen terugkomen op haar eenmaal genomen beslissing, door de voorstelling van een amen dement om den leeftijd van 25 jaren weder aan te némen. Dit gelukte echter niet, want, na verdediging döor den heer Lafayette van den door hem voorgestelden leeftijd, werd bij geheime stemming het amendement - Loysel verworpen met 305 tegen 294 stemmen. Deze uitslag verwekte in de vergadering zelve een groote sensatie, daar zij verbaasd stond over haar eigen con sequentie waar het een zoo liberale zaak betrof. Waar lijk zij heeft zich in deze overtroffen. Zij heeft gisteren de discussiën aangevangen, maar niet teneinde gebracht, over een ander amendement van den heer Paseal-Duprat strekkende om den tijd waarin men in eene gemeente moet wonen om het kiesrecht te kunnen uitoefenen te brengen op een jaarvoor hen die niet in die gemeente géboren zijn, en over een sub amendement van den heer Marc-Dufraisse om dien tijd van een jaar voor alle kiezers aan te nemen. De bisschop Martin van Paderborn heeft aanzegging gekregen, dat hij binnen drie dagen moet aanmelden om de gevangenisstraf te ondergaan waartoe hij is ver oordeeld wegens overtreding der kerkelijk-politicke wetten. Zijne collega's van Maintz en Ermeland hebben hem een bezoek gebracht. Het schijnt dusdat althans tegenover hem de Pruisische regeering nog geen plan heeft genade té doen gelden voor recht eii over het geheel mag mén het er voor houden, dat zij niet zoo bijzonder gemakkelijk zal zijn ten aanzien v'.an verzoe ningsvoorstellen der bisschoppen. Een artikc?! in de officieuse Provincial Correspondenz betoogt dat pogingen tot herstel van den vrede slechts dan eenige beteekonis hebbenwanneer zij rusten op die grondslagenwaarop alleen van vrede sprake kan zijn, n.l. de bepalingen der grondwet en' de daarop gebaseerde wettenwelke de betrekkingen, zooals die thans tusschen staat en kerk bestaan kunnenregelen. Iedere poging tot vrede, die niet van deze beginselen uitgaat kon reeds vooruit als nutteloos worden aangemerkt. De bisschoppen zoo wordt verder beweerd hebben voornamelijk ten doel de in Mei jl. aangenomen wetten buiten toepassing te stellendie eerst beginnen te werken als de kerke lijk-politieke wetten van verleden ja ar zijn overtreden. Zoodra echter de geestelijkheid zich, evenals in andere landen, schikt naar de eischen van den staat, dan zul len alle dwangbepalingen van zelve krachteloos wor den, én de regeering zal met genoegen den tijd zien aan breken, waarin zij van de scherpe wapens die de Mei- wetten haar geven geen gebruik méér zal behoeven te maken. Zij heeft getoond dóór vaststelling der grenzen van beider gebied te verlangen, dat staat en kerk op vredelievende wijze naast elkander zullen voortwerken, en hoopt dat de bisschoppen hoe eer hoe liever den grondwettigen bodem zullen betredenwaarop liet alleen mogelijk is om tot een einde der verschillende moeilijk heden te geraken. Hieruit blijkt dus voldoende, dat dé regeering, hoe gaarne zij ook den vrede wil, geen duimbreed zal toe geven, en daarom verwachten wij nog niet veel van de verzoeningsgezinde plannendaar de geestelijken con- cessiën van de regeering zullen verlangen. Uit Santander wordt gemeld, dat generaal Zabala het kommandement over het noorder leger heeft aanvaard, hetwelk voorloopig te Tafalla blijft, en dat generaal Moriones, die met Zabala is ten strijde getogenhet bevel over de divisie Itossel 1 op zich heeft genomen. Echaguë had versterkingen gevraagd en de Carlisten hadden hun vorige positiën rondom Estella bezet. Laatste berichten. Brussel3 Juni. Morgen zal alhier het eerste nommer van de Lanterne van Rochefort verschijnenwelke in het vervolg iederen Zaterdag alhier het licht zal zien. Rochefort zendt de proeven uit Londen. stutte. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken onderstaand adres in zake het droog dokhetwelk bij my ter teekening is nedergelegd, en reeds met circa 409 handteekeningen voorzien isin uw geëerd blad onder de aandacht van het publiek te brengen. Hiermede zult ge ten zeerste verplichten. UEd. dw. dienaar J. A. de Heer. Aan den Gemeenteraad van Middelburg. De ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente Middelburg, met levendige belangstelling kennis geno men hebbende van het verzoek van de heeren van Zeijlen en Decker, scheepsreeders te Rotterdam,betref fende den aanleg van'een droogdok in onze'gemeente, nemen de vrijheid zich tot uwe vergadering te wenden, teneinde hunne ingenomenheid te betuigen met het plan van genoemde heeren. Hoewel de ondergeteekenden volkomen overtuigd zijn, dat uwe vergadering doordrongen is van het liooge belang voor onze stad van het tot stand komen eener inrichting als door de heeren van Zeijlen en Decker wordt bedoeld, achten zij het toch niet overbodig ter uwer kennis te brengen hoe ook anderen in deze ge meente over de bedoelde zaak denken, en te herinne ren aan de voordeelen die zij zich daarvan voorstellen. Wanneer Middelburg en geheel Zeeland eenig voor deel zullen trekken van de met zooveel kosten verkre gen uitstekende haven- en kanaalwerkendan zal dit alleen kunnen geschieden door uitbreiding van handel en scheepvaart, die onafscheidelijk aan elkander verbonden zijn. Voor den bloei van de scheepvaart is het echter niet voldoende dat men goede havens, los- en ladingplaat sen heeftmaar is het noodzakelijk, dat ook alles aan wezig zij wat tot het vervaardigen en liet repareeren van schepen wordt vereischt. Zoolang dit niet het geval is zullen ook van de reeds bestaando werken niet de vruchten worde Ver kregen die men met recht daarvan mag verwachten, want en de voorbeelden daarvan zijn reeds aanwe zig zoo al de schepen te Vlissingen binnenvallen, zullen zij niet hier lossen, of althans slechts gdeeeltelijk, maar zich begeven naar plaatsen waar tevens gelegen-1 heid bestaat om te repareeren, en evenmin.hierworden geladen. Wil men dus de scheepvaart hierheen lokken, dan zijn dokken en werven noodzakelij k; zonder deze zullen de kostbare werken braak blijven liggen en Middelburg geen gelegenheid verkrijgen om weder eene eereplaats in te nemen onder de Nederlandsche handels steden. Thans echter bestaat de mogelijkheid, om datgene te verkrijgen, waaraan de meeste behoefte bestaat: een droog dok, en de ondergeteekenden zijn zoozeer overtuigd van het groote belang, dat onze gemeente bij het tot stand komen daarvan heeft, dat zij uwe vergadering dringend verzoekenalles te willenbe proeven, wat mogelijk en met het oog op de gemeen telijke belangen geoorloofd is, om die zóo gewenschte inrichting tot stand te doen komen. Aan het meer verlicht oordeel van uwe vergadering laten zij met vertrouwen over of de voorwaarden die gesteld zijn voor aanneming vatbaar zijn, maar zij kunnen niet nalaten u te herinneren aan de talrijke directe en indirecte voordeelen die voor onze gemeente uit de bedoelde inrichting zullen voortvloeiendaar tal van goed bezoldigde personen en gezinnen zich hier zullen vestigen en alle takken van handel en nijverheid noodzakelijk krachtig vooruit zullen moeten gaan, wan neer de scheepvaart maar herleeft. Ten slotte, mijne heeren! wijzen de ondergeteekenden er u opdat zoo thans niet de gelegenheid wordt aan gegrepen, deze wellicht, ja bijna zeker nimmer zal wederkeerenen daardoor onze stad voor altijd tot stilstand, dat is tot achteruitgang zal wor den gedoemd. Middelburg en Vlissingen hebben machtige concurren ten, die vreezen voor de exploitatie der Walchersche werken en daarvoor wel vreezen moeten, want heeft de groote vaart eenmaal de waarde daarvan leeren kennen, dan zullen die concurrenten veel van hunne kracht ver liezen. Maar wij moeten het die vaart eerst mogelijk maken haar koers hierheen te nemen; wij moeten haar hier heen trekkenen reeds zij* zóóveel plannen en voor uitzichten verijdeld dat wij by nieuwe teleurstelling vreezen nimmer onze hoop verwezenlijkt te zullen zien, nl. dat die uitstekende waterwerken rijke bronnen van bloei en welvaart worde,' niet alleen voor Middelburg, maar ook voor Vlissingen, ja voor geheel Walcheren en Zeeland. Overtuigd van uwe zorg voor den bloei en de wel vaart van onze stadbevelen de ondergeteekenden deze aangelegenheid dringend in'uwe belangstelling aan. lanMalrmclttra. 21 pet. 59H Graanmarkten enz. Gent, 3 Juli. Roode en witte tarwe op staal fr. 31.rogge op staal fr. 21.gerst fr.haver met weinig aanvoer fr. 21.00; boekweit fr. 20.;paar- denboonen fr. 22.y koolzaad fr. 38.lijnzaad fr. 38.lijnkoeken fr. 28.koolzaadkoeken' fr. 21. boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.per26stuks. Vlissingen, 30 Juni. Boter 1.— a f 0.95, per kilogram. Amstebdam 29 Juni. Raapolie op zes weken /35j. Lijnolie op zes weken f 34|. Prijzen van Effecten. Amsterdam3 Jiili. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 dito Hope C°. 1855 6C serie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg Obl. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation bank. Hongarije. Schatkistbiljetten Italië. Certific. Amsterdam -Spanje. Obligatiën Buitenl ditoBinnenlandsche Portugal. Obligatiën 3 71# 4 9b# 4f 137# 107 SH n 6 5 5 102$ 5 m 5 101* 5 99$ 5 41 95 4 79$ 4 79$ 4 82A 6 521 5 247 4 197 3 130 5 5 991 5 97$ 4 5 66$ 5 65} 5 61$ b 61-A 3 1027 6 5 3 181 3 U-A 3 V 46$

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3