vooral met betrekking tot de toonleer. Het verschil en ontstaan van hooge en lage tooncnde intenisiteit en de verschillende klank der toonen werden ver klaard en met verscheidene gronden opgehelderd. De uitgebrachte verslagen omtrent de verschillende vertakkingen der vereeniging en de onderwijzers-gezel schappen gaven alleszins reden tot tevredenheid. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren Abr. Cense bij continuatie tot secretaris, en de heer J. de Nood tot penningmeester. Verschillende belangrijke onderwerpen werden weder behandeld. Daarvan verdienen vooral vermelding: het schoolverzuim en de invoering van den leerplicht. Een lezing van den heer P. Kwekkeboom van Ar- nemuiden over enkele artikelen der wet van 1857, alsmede over de invoering van den leerplicht, waar mede de werkzaamheden werden afgewisseldver hoogde het genot van het samenzijndat volgens gewoonte met een vriendschappelijken maaltijd, waar aan de meeste leden aanzaten, gesloten werd. Door gedeputeerde staten van Zeeland is ook thans weder aan de provinciale staten overgelegd eene mede- deeling van den inspecteur van het lager onderwijs in dit gewest omtrent het gebruik der provinciale toelage van f 2000 voor 1872 ter bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek. Daaruit blijkt dat met de overschotten van het vorige jaar en na aftrek van eenige onkosten zuiver be schikbaar was eene som van, 2026.28. Van deze som is, naar den vroeger aangenomen maatstaf, volgens welken het aantal der over 1872 voor al de betrokken scholen in deze provincie te verleenen premiën 566 be droeg ten behoeve van de verschillende districten de premie berekend tegen 3.57 door den inspecteur toegekend aan den schoolopziener in het leschooldistrict f 482.70 n r V 28 286.30 n 3* 148.87 r 4® 444.39 5® 289.17 6* 374 85 Te zamen f 2026.28 Blijkens de verslagen der schoolopzieners zijn de aan hen toegestane gelden wederbijna overal op den vroe ger bepaalden voettot het bovenvermelde doel aan gewend en hebben daaruitalthans in het le, 2e, 3", 4° en 5C schooldistrictal de openbare scholenbehalve enkele scholen voor kinderen van minvermogenden, een aandeel ontvangen en voorts nog 8 niet gesubsi dieerde bijzondere scholennl. die te Biggekerke, Veere, BruinisseZierikzeeNieuwedorp (gemeente 's Heer Arendskerke)GoesGroede en IJzendijke. In het 6e schooldistrict echter isten gevolge van de geringe ingenomenheid metof van onverschilligheid omtrent deze zaakdoor de meeste gemeentebesturen, schooleommis- siën en onderwijzers aan den dag gelegdslechts ten be hoeve van 11 van de 24 openbare scholen in dat district, het voor haar bestemde bedrag in de toelage uitgekeerd, en wel voor de openbare scholen te AxelClinge (in de 'sGravenstraat), Graauw, Hoek, Hulst, Hontenisse (in de Noordstraat), Sas van Gent, St. Jansteen, Stop peldijk (aan de Veerstraat)Zaamslag en Westdorpe. De schoolopziener meldt daaromtrentdat ofschoon eerst door hem zelf eene uitnoodiging is gericht aan de plaat selijke schoolcommissiën te Neuzen en te Hontenisse, en in overleg met en ook namens hemdoor de afdee- ling Hulst van het Nederlandsch schoolverbond aan de schoolcommissiën in al de gemeenten van zijn district beneden de 3000 zielen, tot het verleenen van hare medewerking, zoo tot het nuttig besteden van de uit de provinciale toelage beschikbare gelden, als ook zoo mogelijk ter verkrijging van eene bijdrage uit de ge meentekassen voor hetzelfde doel, die uitnoodiging alleen te Hulst en te Stopeldijk hot gewenschte gevolg heeft gehaden dat ook op eene later nog door hem gerichte aanschrijving mm de verschillende hoofdonder wijzers in het district, tot het inzenden van een voor stel omtrent het gebruik van het voor hunne school beschikbare aandeel in de voorschreven toelageslechts door weinige onderwijzers is voldaan. De schoolopzie ner laat zich intusschen zeer gunstig uit over de on dersteuning, hem in dezen door de gemelde afdeeling van het schoolverbond verleend. Wat aangaat de bestemming in de onderscheidene districten aan de provinciale toelage gegeven, wordt me degedeeld dat in het 4" schooldistrict evenals vroeger alleen kleine premiën of toelagen in geld, meestal ten bedrage van f 3 werden verleend aan enkele leerlingen, die zich in 1872 het meest door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden en daarenboven nog een sierlijk getuigschrift aan deze en eenige andere trouwe Bchool- bezoekers. Verder werd door don schoolopziener weder een som van f 60 uitgekeerd aan het comité tot wering van het schoolverzuim te Goeswelke som is aangewend tot het verstrekken van spaarbank boekjes met eene inschrijving van f 3, én voorts van boekgeschenken en getuiggeschriften aan een aantal leerlingen van 4 openbare en 1 bijzondere school in die gemeente. In het le, 2e, 3" en 5e district echter zijn de toege stane gelden, weder bijna overal alleen aangewend tot den aankoop en uitreiking aan de leerlingen van kleine boekgeschenken, atlassen, of passerdoozen en voorts ook van sierlijke getuigschriften. In het le district werden evenwel in 2 gemeentennamelijk te Aagte- kerke en te Middelburgin de laatstgenoemde gemeente echter alleen aan de leerlingen der school voor onver- mogenden, geldprijzen, en in het 5® district in 1 gemeente, te Aardenburg, spaarbankboekjes, met eene inschrij ving van 5, aan de leerlingen geschonken. Voorts werden in het 2e district aan eenige leerlingen van de avond- en herhalingsschoolverbonden aan de openbare school voor onvermogenden te Zierikzee, weder instru menten of andere voorwerpen verstrektdie hun bij de uitoefening van hun beroep dienstig konden zijnen werd aan don hoofdonderwijzer der bijzondere school voor Christelijk nationaal onderwijs aldaar, op zijn verzoek, eene som voor die school afgestaan voor hare schoolbibliotheek. In het 6e district eindelijk werden aan de leerlingen der openbare scholen te Axel, Clinge ('sGravenstraat)) Hulst, Sas van Gent, Stoppeldijk (aan de Veerstraat) en Westdorpe, boekgeschenken gegeven - terwijl de be schikbare somvoor zooveel de scholen te HoekHon tenisse (in de Noordstraat), St. Jansteen en Zaamslag aangaat, met bewilliging van den schoolopziener, voor schoolbibliotheken besteed en te Graauw deels voor de aanschaffing van eenige premieplaten voor de leerlingen, en ten deele ook tot dekking der kosten van een schoolfeest aangewend is. In vele gemeenten is de uitwerking van de toegekende belooningen weder op meer of minder plechtige wijze geschied en ging op andere plaatsen met een school- of kinderfeest gepaard. Te Middelburg, waar die feesten weder op ruime schaal werden gegeven, deden 83 leerlingen van de school voor onvermogenden een rijtoer naar Domburg en 80 leerlingen van de school voor minvermogenden een reisje met den spoortrein naar Ylissingen op welke beide plaatsen zij tevens rijkelijk werden onthaald. Ook te Veere bestond het gehouden schoolfeest in een rijtoer naar Domburg, waaraan mede door een groot aantal leerlingen werd deelgenomen. Volgens de opmerking van den schoolopziener in het le district, wordt door zulke feestenmits zij tot de trouwe bezoekers worden beperkt, het schoolgaan zeer bevorderd. Voor het overige werden, ofschoon enkele der school opzieners het betreuren, dat zij in dit opzicht niet meer algemeene medewerking van de zijde der plaatselijke schoolcommissiën en gemeentebesturen hebben ondervon den, toch weder in een aantal gemeenten bijdragen uit de gemeentekassen, door de ingezetenen of ook door bijzondere instellingen verstrekt, hetzij ter verhooging der uit de provinciale toelage voor de uitreiking van belooningen beschikbaar gestelde som, hetzij voor de kosten van de hiervóór vermelde school of kinderfeesten. Wat de uitkomsten der provinciale toelage betreft, wyst de inspecteur op de voortdurende groote vermeer dering van het aantal ingeschreven leerlingen aan de lagere scholen in deze provincie, dat in Januari 1873 op de dagscholen tot 26,886 (d. i. ongeveer 15 pet. der bevolking) was gestegen, en dus weder 865 meer bedroeg dan in 't vorige jaar en 2217 meer dan in 1870toen de toelage voor 't eerst is verleend. Deze vooral in verband met den betrekkelijk zeer ge ringen aanwas der bevolking sedert laatstgemeld jaar zeer aanzienlijke toename van het aantal schoolgaande kinderen, moet toch, naar zijne overtuiging, hoofdza kelijk aan de goede werking van den bedoelden maat regel worden toegeschreven; en in dit opzicht schijnt de provinciale toelage dus allezins aan het doel te be antwoorden. Wijders luiden de berichten der schoolopzieners om trent den invloed van dien maatregel op het meer getrouw en geregeld schoolbezoek, ofschoon niet alle even gunstig, toch over 't geheel weder vrij bevredigend. Vooral te Middelburg en te Goes waren de resultaten weder zeer belangrijk. In de eerstgenoemde gemeente moest, uithoofde het aantal trouwe bezoekers er zoo zeer was toegenomenhet locaal der school voor onver mogenden worden vergroot. En te Goes was, blijkens het hierbovenvermelde verslag van het comité tot we ring van 't schoolverzuim aldaar, dit verzuim in 1872 dermate afgenomendat over dat jaar tegen 244 in 't vorige 339 leerlingen, d. i. bijna de helft van hen die de 5 mede reeds liierbovengenoemde scholen be zochten, omdat zij geen éen of slechts enkele school tijden hadden verzuimd, met spaarbankboekjes of boek geschenken en getuigschriften zijn begiftigd. Maar ook in vele andere gemeentenal zij het dan ook niet in alle heeft de bedoelde maatregel goede vruchten gedragen en is ook het trouwer schoolbezoek daardoor in meer dere of mindere mate toegenomen. Overeenkomstig het advies van den inspecteur heb ben gedeputeerde staten vrijheid gevonden tot beschik baarstelling der bij de provinciale begrooting voor 1873 voor hetzelfde doel toegestane som van 2000. Kerknieuws. Uit het vroeger door het kiescollege te Nieuw- en St. Joosland opgemaakte drietal, ter voorziening in de predikantsvacature aldaar, is beroepen de heer W. J. Geselschap, predikant te Reitsum. De heer G. C. Boomerpredikant te Ritthem, heeft een beroep ontvangen naar Nisse. Kunstnieuws. Van Woensdag- tot Zondag avond wordt in het Park te Amsterdam het bekende lust- en uitspanningsoord van de bewoners der hoofdstad, het vijf en twintigjarig bestaan dier inrichting op feestelijke wijze gevierd. Van het orkestuit 65 leden bestaandezijn nog slechts vier onafgebroken in het park werkzaam geweest. De heer W. Stumpff voerde als opvolger van zijn oom J. Eduard Stumpff, gedurende dertien jaren den dirigeerstok. Bijna alle muzikale Europesche celebriteitendie Neder land bezochten, hebben zich achtereenvolgens in het park doen hooren. Gemengde berichten. Het plan tot het sluiten eener geldleening voor de Rotterdamsche diergaarde is mislukt. In plaats der benoo- digde f 400,000 werd slechts voor éen ton ingeschreven. De schutterij te Enschedé trok Maandag avond te 7 urenals naar gewoonte door een aantal menschen en kinderen vergezeld, de stad uit. Op den overweg van den spoortreindien men passeeren moestgekomen, zagen de voorste manschappen plotseling den trein van Glanerbeek in onmiddellijke nabijheid aankomen. Slechts aan de tegenwoordigheid van geest van eenige koel bloedige mannen, waaronder vooral de kommandanten de sergeant-majoor de Roock, was het te danken dat de achteraankomende schutters, die, niet wetende wat er gebeurdesteeds opdrongenniet onder den trein ge raakten. Achteloosheid van den baanwachterdie vergeten had den weg te sluitenmoet hiervan de oorzaak zijn. Van den 12en tot den 21en Juli hebben te Gent verschillende gemeente-feestelijkheden plaats. Gedu rende al deze dagen zal een algemeene schietwed strijd waarop scherpschutters uit alle deelen van België en het buitenland genoodigd zijn, gehouden worden. Daarenboven zal de vroeger aangekondigde prijskamp van de muzikale vereeniging Het Willemsgenootschap en zal een wedren op de vlakte van St. Denis plaats hebben. Menschen, paarden en vernielingswerktuigen zullen dus op alle manieren om den voorrang strijden. Als candidaat voor hét lidmaatschap der Fransche academie, in plaats van wijlen Jules Janin, wordt de heer John Lemoinne, redacteur van het Journal des Débatsgenoemd. De candidaat wordt ondersteund door niemand minder dan de heeren Thiers Guizot, en den hertog de Broglie, de bloem zooals men ziet van het Orleanisme en de litteratuur. Volgens de opgave van het bureau Veritas zijn gedurende de maand Mei 144 zeil- en 11 stoomschepen vergaan. Onder Engelsche vlag waren daarvan meer dan de helft, 65 zeil- en 10 stoomschepen. Drie zeil schepen voeren onder Nederlandsche vlag. De Vendome-zuil te Parijs, door de commune om vergeworpen, zal in het begin van September weder geheel opgericht en van haar omkleedsel ontdaan wezen. Voor het oogenblik wordt het standbeeld van Napoleon I nog niet op het monument geplaatst. Men onder stelt, dat de regeering dit vooreerst met staatkundige bedoelingen wil nalaten, doch het zal haar moeilijk vallen dit vol te houden, daar de nationale vergadering in haar zitting van 31 Mei 1873 haar besluit genomen heeft in de volgende stellige bewoordingen: „De Ven dome-zuil zal weder worden opgericht in den staat zooals zij zich bevond op het oogenblik harer vernietiging." Ook aan andere gebouwen en monumenten te Pa rijs is men onvermoeid bezig de schade te herstellen, welke zij gedurende den oorlog of onder do commune geleden hebben. Op het oogenblik is de geheele voorge vel van het gebouw voor het vroegere wetgevend lichaam door eene houten stelling omgeven, teneinde het beeldhou wwerk, dat door de granaten gedurende het tweede beleg vrij ernstig beschadigd is, weder in orde te brengen. Het Engelsche Satirieke blad Punch doet opmerken dat de wet bij welke in 1872in het belang der zede lijkheid de uren van opening en sluiting der koffiehuizen geregeld zijn, eigenlijk eene wet „ter voorkoming dat de menschen des Zondags avonds naar de kerk zullen gaan," genoemd zou kunnen worden. De wet toch be paalt, dat de restaurans op Zondag niet vroeger geopend mogen worden dan des namiddags zes urenen nu beweert Punch dat het voor een fatsoenlijk Engelschman niet doenlijk is zóo laat naar behooren zijn diner te gebruiken en dan nog 's avonds naar de kerk te gaan. Punch hoopt daarom dat men de bestaande tegenstrijdigheid tusschen de sabbats-wetgevingde godsdienst-plichten en de noodzakelijkheid eener goede spijsvertering zal oplossen en het openingsuur weder brengen op het vroeger tijdstip, namelijk 5 uren.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2