MIDDELBURGSCHE COURANT. r is6. Vrijdag 1874. 3 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2*= JDe prijs per 3/m.franco ie f 3.GO. en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Middelburg 2 Juli. EEN KLEIN VOOEDEEL. In den tijd van crisissen en van onvruchtbaarheid op wetgevend gebiedwelken wij belevenkunnen wij niet nalaten de aanneming door de eerste kamer van het wetsvoorstel van den heer yan Houten tot regeling van den arbeid der kinderen in fabrieken, als een heugelijk feit te begroeten. Het is nu toch gebleken dat ook bij het hoogste staatslichaam in Nederland samengesteld uit de klasse der groote grondeigenaars en der vermogenden bij uitnemendheid, geen tegen werking ondervonden wordt, wanneer het er op aan komt de billijke grieven der minder bevoorrechten in de maatschappij te helpen verlichten. Men moge nu de wet, zooals zij uit den smeltkroes der amendemen ten in de tweede kamer te voorschijn is gekomen, een eersten schroomvalligen stap op den grooten weg der verbetering noemen, men moge het betreuren dat er niet meer gedaan is om het kinduit alle klassen van den arbeidenden stand, voor te vroege exploitatie van de zijde der ouders te behoeden, of om het, nu het de deuren der fabriek voor zich gesloten ziet, meer bepaald te noodzaken tot het ontvangen van onderwijsde zaak is nu eenmaal een onderwerp onzer staatswetten geworden en daardoor als het ware hij voortduring aanhangig gemaakt. Had de eerste kamer het ontwerp verworpen, gelijk sommigen verlangden, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen eene heter uit gewerkte en meer volledige wet in te dienenwie weet hoe lang wij bij het korte en wisselvallige leven onzer ministeriënweder hadden moeten wachten alvorens er iets gedaan was. Wat er aan de wet ontbreekt is later altijd gemak kelijk aan te vullen. Op het oogenblik zijn wij althans zoo ver dat een kind beneden de twaalf jaren niet in eene fabriek of aan fabriekmatigen arbeid in huis mag te werk gesteld worden. Men kan nu afwachten of de ouders verstandig genoeg zijn en genoeg besef van hun plicht hebben om hunne thans ledigloopende kinderen ook naar de school te zenden. Blijkt dit niet het ge val te zijndan zal later over de noodzakelijkheid ge dacht kunnen worden om de ouders daartoe bij de wet te dwingen. Evenzoo is het met den arbeid in het veld. Het ontwerpdat thans behoudens de bekrach tiging des konings tot wet verheven islaat het aan landbouwers nog vrij hunne kinderen op iederen leef tijd in het veld te doen werken. Het is nu maar de vraag of onze landbouwers zeiven tot het besef zullen komen dat jonge kinderen beter te huis behooren op de schoolbanken dan op den akker, dat het luttele voordeelbehaald indien men de teedere jongste lichaams krachten aan den zwaren veldarbeid besteedt, ruim opgewogen wordt door de ontwikkeling der krachten van den geest, die op de school te verkrijgen is en later zooveel rijkere vruchten afwerpt. Ook hiermede dient eene proef genomen to worden. Is het noodig ook in dit opzicht de wet als dwangmiddel te gebrui ken, de weg staat daartoe later open. Als een eerste stap, als eene noodzakelijke proefne ming zullen wij ons derhalve verblijden indien het door de vertegenwoordiging aangenomen ontwerp-van Houten spoedig zijne plaats in de rij onzer staatswetten inneemt. Tot het doen van dien stap den eersten stoot ge geven te hebben, is voor den heer van Houten eene schoone zelfvoldoening. Naar men ons mededeelt is de heer A. H. G. Fokker alhier niet benoemd tot lid van het Historisch genoot schap te Utrecht, zooals wij gisteren gemeld hebbe^, maar tot lid van liet Provinciaal Utrechtsch genoot schap van kunsten en wetenschappen. Naar wij vernemen is de in 1866 alhier opgerichte Middelburgsche Koraalvereeniging ontbonden. Morgen (Vrijdag) avond te half acht uur zal op het Molenwater -alhier weder -eene muzikale uitvoering door het muziekkorps der Middelburgsche schutterij gegeven worden. Men schrijft ons uit Vlissingen „Aangaande de reis van het stoomschip W. A. Schol ten van hier naar Rotterdam worden mij van zeer ver trouwbaren kant eenige inlichtingen medegedeeld welke ik u niet wil onthouden. Het schip vertrok van hier met een diepgang van 45 decimeterniet 46 zooals in de Nieuwe Rotterdamsche courant is opgegeven en kwam ongeveer te elf uren voor den mond van den nieuwen waterweg, waar de stoomboot P. Galand, mede van de Rottcrdamsch-Amerikaansche maatschappijvan Glasgow gekomen, reeds met een diepgang van 43 a 44 decimeter ten anker lag. De Scholten bleef toen eenigen tijd heen en weder stoomen om het opkomen van den vloed af te wachten. Toen het ongeveer hoog water was, kwam er een stoomboot naar buiten met iemand van de maatschappij aan boorddie den gezag voerder van het stoomschip toeriep dat hij 15 voet water gepeild had en het schip dus binnen kon komen. De Scholten stoomde toen op, doch raakte den grondzoo dat het schip sterk overhelde en door het bijzetten van de kluivers en andere manoeuvres met moeite eenige vaart kon behouden. Geholpen door de bijzonder gunstige weersgesteldheid slaagde het schip er in langzaam over de ondiepte heen te kruipen en zijne reis te vervolgen. Ware er slechts een weinig deining ge weest, dan zou het prachtige vaartuig in groot gevaar verkeerd hebben." Den 9en Juli zal in eene weide even buiten de voor stad te Goes een schoolfeest gehouden wordengegeven door het comité tot wering van schoolverzuim aldaar, aan hetwelk ongeveer 940 kinderen zullen deelnemen. Het comité doet een beroep op de hulp van het publiek, teneinde de kinderen wedstrijdspelen om kleine prijzen tc doen houden. Voorzitter van het comité is de heer van der Bilt la Motthe. De gemeenteraad van Amersfoort heeft zich niet ver- ecnigd met het voorstel van burgemeester en wethou ders om in beginsel te besluiten tot opheffing der bank van leening, welke sedert twee jaren een tekort van ruim f 800 oplevert. Thans is aan burgemeester en wethouders opgedragen, nadere voorstellen tot hervor ming te doen. In de geldleening der gemeente Arnhemgroot f 60,000, is voor f 370,300 ingeschreven. De minister van koloniën heeft zich tot herstel zijner gezondheid naar Maricnbad in Bohemen begeven. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Amers foort heeft den heer W. baron van Goltstein, bij de herstemming voor een lid van de 2e kamer, tot haar candidaat gesteld. De Nieuwe- Rotterdamsche courant leverde gisteren het betoog dat de heer van Goltsteinals ontwijfelbaar voorstander der neutrale openbare school, voor de libe rale partij nog te verkiezen was hoven den candidaat der anti-revolutionairen. Bestuurders van het taal- en letterkundig congres te Antwerpen hebben besloten eene poging te doen om, nu de samenkomst te Leiden niet doorgaat, deze te Maastricht te doen plaats hebben. In laatstgenoemde stad vindt dit plan veel toejuiching. Maandag had te Utrecht de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Rijnspoorwegmaatschappij- plaats, onder voorzitterschap van graaf Schimmelpen- ninck van Nijenhuis. Het verschil in diepgang, waarop onze correspondent doelt, kan misschien door het verschil in dichtheid van het water in de twee vaarwaters verklaard worden. Uit het verslag bleek dat de inkomsten van het afge- loopen boekjaar, de ongunstige omstandigheden onder welke schier alle spoorwegondernemingen in den laat- sten tijd verkeerden in aanmerking genomen, bevre digend waren. Steeds werd voortgegaan door verschil lende maatregelen het gerief voor de reizigers te ver meerderen. Bezwaar leverde de bepaling op dat bij eiken trein in al de drie klassen een afzonderlijk com- partement voor vrouwen moest aangewezen worden en het werd wensehelijk geacht deze verplichting te beper ken tot de rijtuigen der 2e en 3e klasse. Het aantal doorloopen treinkilometers is 1,817,117, terwijl de ontvangsten f 3.09 per treinkilometer bedra gen. Het dividend werd vastgesteld op f 8.50 per volgefourneerd aandeelf 3.40 per aandeol waarop f 96 en 1.27£ per aandeel waarop 36 is gestort. De aftredende commissarissen werden herkozen. Tot directeur werd benoemd de heer I. C. 'sJacob, die tevens belast werd met de betrekking van penning meester terwijl in zijne plaats tot secretaris verkozen werd de heer mr. I. I. Uytwerf Sterling. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hees c. J. Abeleven, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen te Groenlo c. a. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan M. H. Beeckmanuit zijne betrekking van direc teur van het postkantoor te Heerenveen, en aan A. J. Schregardus, uit zijne betrekking van commies der posterijen van de eerste klassemet vrijlating om hunne aanspraak op pensioen te doen gelden. "leger. Benoemd bij het personeel van den veteri- nairen dienst van liet legerbij het le regiment huzaren, tot paardenarts 2e klasse (naar ouderdom van rang), de paardenarts 3e klasse D. C. Valewink, van het korps. Onderwijs. In het polyteclraicmn van Delft is dezer dagen de volgende bekendmaking aangeplakt: „Aan de candidaten, die deelnemen aan het examen B (art. 60) en C (art. 6164) wordt medegedeeld dat zij, ter voldoening aan art. 66 der wet op het middelbaar onderwijs tusschen 1 en 4 Juli, in handen van den secretaris der commissie van examinatietegen ontvang bewijs moeten storten de som van veertig gulden. „De uitslag van het examen zal niet worden mede gedeeld aan hendie aan bovenstaande bepaling niet hebben voldoen. „Na afloop van de beoordeeling zal bovengenoemde som aan henvoor wie de uitslag van het examen niet met een gunstigen afloop mocht worden bekroond, tegen inlevering van het ontvangbewijs, door den secretaris worden teruggegeven. „Namens de commissie: MlCHAELls, president. STEUERWALD, secretaris.'1'' Het Vaderland zegt daarover o. a. het volgende: „Het komt ons voor, dat de examen-commissie bij het concipieeren van dit stuk de wet op het middelbaar onderwijs heeft vergeten. Waarschijnlijk heeft zij den maatregel genomen tot liet tegengaan van een misbruik, daariu bestaande dat sommige examinandi hun diploma, dat volgens de wet 40 gulden moet kostenniet komen afhalen. Maar de vraag isof het middel wel wettig is. En die vraag zal niemand met art. 66 van de wet op het middelbaar onderwijs in de hand bevestigend kun nen beantwoorden. „Nergens is aan de examinatoren de bevoegdheid ge geven om van bendié zich aan het examen wenschen te onderwerpenveertig gulden te vorderen. De wet zegt. uitdrukkelijk: „De getuigschriften worden koste loos afgegeven; voor het diploma wordt betaald een som van f 40. Deze gelden worden in 's rijks schatkist gestort." Waar de wet dus uitdrukkelijk betaling na het examen bij de oyerreiking van het diploma vordert, daar mag zeer zeker geen examen-commissie die volg-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1