F 155. MIDDEL BUKGSCHE Donderdag 1874. COURANT. 2 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Faasch- eu Pinksterdag en een der Kerstdagen. ID© prijs per 3/na., franco is f 3.50. Middelburg 1 Juli. Bij de gisteren in het kiesdistrict Hulst gehouden verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeelandtengevolge van het door den heer A. L J. van Waesberghegenomen ontslag, zijn 535 biljetten ingeleverd. Blijkens de heden gedane opening is de uitslag, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. A. A. baron Collot d'Escury, rentmeester van het kroondomein en burgemeester van Hohtenisse, die 205, en Louis van Waesberghe, wethouder te Hulst, die 197 stommen bekwam. De begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1875, welke in de aanstaande vergadering der provinciale staten van Zeeland moet behandeld worden, is in ontvang en uitgaaf geraamd op 340,979.54L Voor 1874 werd 403,175.31i toege staan. Het aantal opcenten op 's rijks directe belastingeu wordt voorgedragen tot hetzelfde bedrag als voor het vorige jaar is toegestaan, zijnde 30 op de gebouwde eigendommen, 30 op de ongebouwde eigendommen en 22 op het personeel. De kosten van het aanleggen en onderhouden van provinciale wegen en werken, waarvoor in het vorige jaar f 35.710 is toegestaan, worden in deze begrooting voorgedragen op 38,995. Voor de instandhouding van den stoombootdienst op de Wester-Schelde in 1875 is /28,000 op de begrooting uitgetrokken, met welke som het tekort zou kunnen gedekt worden als de ontvangsten het opgegeven bedrag van ƒ41,000 zullen opleveren. Aangezien de uit de middelen van 1875 te verstrek ken rentelooze voorschotten voor wegsverbetering eerst in de najaarsvergadering worden vastgesteld is de post daarvoor op de begrooting voor memorie uitgetrokken. Voor 1874 werd daartoe 74,050 toegestaan. Als bijdrage in de kosten der vervaardiging en uit gifte van twee kaarten der provincie, een voor schooi en een voor meer algemeen gebruik, is 500 uitge trokken. De heeren mr. C. J. Pické en mr. T. A. Lambrechtsen hebben op zich genomen om bedoelde kaarten te vervaardigen. De kosten der uitgave enz. nemen zij voor hunne rekening, doch zij hebben daar voor eene tegemoetkoming ad 500 uit de provinciale fondsen verzocht. Vermits aan zoodanige kaarten voor Zeeland groote behoefte bestaatheeft men het in 't be lang der provincie wenschelijk geacht om genoemde som in uitgaaf te brengen. Het hooftlstuk onvoorziene uitgaven is op 28,220.64^ geraamd. Aan eene welwillende hand danken wij de volgende mededeeling In de gisteren gehouden bijeenkomst der kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft dezena kennis neming van het haar om advies door burgemeester en wethouders toegezonden adres van de heeren van Zcijlen en Decker, betrekkelijk de oprichting van een droog dok in deze gemeente, besloten bij den gemeenteraad hij adres er op aan te dringen, dat verzoek in te wil ligen en het tot stand komen daarvan te bevorderen. Zij houdt zich overtuigddat dit een grooten invloed zal uitoefenen op de ontwikkeling van den handel in deze gemeente en strekken tot bevordering van de welvaart en den vooruitgang harer ingezetenen. Voorts is zij van meening, dat de van de gemeente gevorderde geldelijke bijdrage, hoe aanzienlijk ook, geen bezwaar kan opleverendaar aan de exploitatie van zoodanig dokvooral wanneer dit gepaard gaat met de vestiging eener zöo belangrijke reedeijals die der adressanten, ook voor de gemeentekas onderscheidene directe voor deel en verbonden zijn. Wij vestigen de aandacht van alle belangstellenden in de quaestie van het droog dok alhier op de adressen, die blijkens de achterstaande advertentiënin het con certgebouw op de Groenmarkt en bij deu boekhande laar J. A. de Heer ter teekening zijn gelegd, teneinde bij den gemeenteraad op de aanneming van het voor stel der heeren van Zcijlen en Decker aan te dringen. Naar wij vernemen is de door het bestuur der Nijver heids vereeJging alhier genomen proef omtrent de ge schiktheid van den grond voor eene steenbakkerij naar het oordeel van deskundigen,) aanvankelijk met gun- stigen uitslag bekroond. Ondanks het niet zeer aanlokkelijke weder werd de eerste muziek-uitvoering in de huiten-sociëteit alhier gisteren avond door een talrijk publiek bijgewoond. Ongetwijfeld zullen deze concertenbij de aangename ligging van den tuingedurende den zomer aan menigeen gelegenheid tot eene genoegelijke uitspanning geven. Tot. lid van het Historisch genootschap te Utrecht is in de afdeeling letterkunde, geschiedenis en wijsbe geerte onder anderen benoemd de heer A. H. G. Fokker, conservator van het muntkabinet van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen alhier. Op daartoe tot ons gericht verzoek herstellen wij gaarne eene omissie, bij onze verslagen der Zierikzee- sche landbouwfeesten onwillekeurig begaan. Niet alleen Belgische muziekkorpsen waren het welke in den mor gen van Zaterdag jl. aubades brachten aan den burge meester van Zierikzee en aan andere autoriteiten aldaar, maar ook door Nederlandsche gezelschappen werd die zelfde beleefdheid bewezen, o. a. aan de heeren Ocht- man en Mesvoorzitter en secretaris van het genootschap „Tot Nut en Genoegen", door welker bemoeiing de feestenwaardoor het congres opgeluisterd werd voor een groot gedeelte zijn tot stand gebracht. Onder datum van gisteren ('s avonds laat) wordt ons uit den Haag geschreven dat er noch bij de ministers, noch bij de gewoonlijk welingelichte kamerleden iets van de oplossing der ministerieele crisis bekend is. Men meent hieruit te moeten afleiden dat die oplossing eene andere zal zijn dan eene weigering van den ko ning om het ontslag der ministers aan te nemen. Dezelfde beteekenis wordt gehecht aan het in de resi dentie loopende geruchtdat de directeur van 's konings kabinet, de heer van Heeck«ren, naar Zwitserland ont boden is. „Zeker is het schrijft onze correspondent dat de heer van Heeckeren den Haag heeft verla ten. De heer van Zuylen, onze gezant te Parijs, is toevallig in de hofstad, hetgeen tijdens ministerieele crisissen meer gebeurt; de badkuur van den heer van Lijnden is ook juist afgeloopenzoodat deze conserva tieve staatsman dagelijks is waar te nemen in het afleg gen van bezoeken aan politieke personen van zijn richting." Het gisteren door ons in hoofdzaaak medegedeelde telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiëden 29cn Juni van Buitenzorg verzonden en gis teren nacht te 's Gravenhage ontvangen, luidt volgens de Staats-courant van heden als volgt: „Den 20cn dezer (de datum is door een fout in de cijfers niet geheel zeker) zijn bijna al onze etablisse menten in Atchin door talrijke Pedirezen beschoten, doch zonder resultaat. „De vijanddie zich versterkt had op den rechter oever der Atchin-rivier tusschen Penajong en de marine- benting, beschoot opvarende sloepen en wondde vier der onzen. Van eene patrouille, op den linkeroever in hinderlaag gelegd, werden acht gewond. Des mid dags werd eene kleine afdeeling uitgezondendie den volgenden dag werd versterkt. De vijand werd uit zijne sterkte met gevoelig verlies verdreven, terwijl onzerzijds 17 man gewond werden. Elf officieren en 450 man zijn naar Padang en Batavia geëvacueerd. Den 22cn dezer zou Kotta Radja Bedil (oostelijk van den mond der Atchin-rivier) door de marine beschoten worden. De weersgesteldheid was beterde communi catie met de reede langs de rivier nog(hier is weder eene fout in het cijfer)." Beöo^mingeii en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschcn leeuw de heer D. van der Keilen, te Utrecht. rijks munt. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan D. van der Keilen uit zijne betrekking van len stempelsnijder bij 's rijks muntbehoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijne langdu rige den lande bewezen diensten. Benoemd bij 's rijks munt: tot lcn stempelsnijder, J. P. Menger, thans stempelsnijder bij 's rijks munt tot 2rn stempelsnijder, J. P. van der Kelien, thans ■s rijks stempelsnijder bij 'srijks munt; tot hulpstem pelsnijder, J. P. M. Menger. ministerieele departementen. Benoemd tot i adjunct-commies bij het departement van financiën, j G. Monkhorst Frzn.candidaat-notaristhans beëedigd i klerk ten kantore van den bewaarder van de hypothe- I ken en het kadaster te Assen. Onderwijs. Heden had de heer A. Gouka het voorrecht zijn vecr- tigjarig jubilé als hoofdonderwijzer aaii de school voor minvermogenden alhier te vieren. Zijne leerlingen brachten hem bil deze gelegenheid door het zingen van toepasselijke liederen hunne hulde. Maandag den 13en Juli zal alhier het examen voor kweekelingen aan de kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch een aanvang nemen. Het examen zal waarschijnlijk drie of vier dagen duren. Aan de instelling voor Indische taal-, land- en vol kenkunde te Delft zullen voortaan niet alleen meesters, maar ook candidaten in de rechten de lessen in de Ja- vaansche taal en de Indische staatsinstellingen kunnen bijwonen, tegen betaling eener jaarlijksclie bijdrage van vijftig gulden. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNeder- duitsche hervormde gemeente te Vlissingen door den heer Ivromsigt, te Cortgenc. Marine en leger. Met den 6en Juli a. worden geplaatst: aan boord van Zr. M*. schroefstoomschip Cornelia Dirks, de luitenant ter zee 1< klasse J. C. Commijsals le officierde lui tenants ter zee 2= klasse A. E. Arkenbout Schokker, W. H. Tromp en M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, de adelborsten le klasse J. D. Heyning, W. P. A. M. Kluit en jonkheer J. A. G. van der Staalde officier van gezondheid 2C klasse dr. F. M. Cowanen de offi cier van administratie 2a klasse F. A. Frederiks; aan boord van Zr. M". wachtschip te Hellevoetsluisde luitenant ter zee 2e klasse J. M. Scheers. De adelborsten le klasse H. G. HerderscheeC. F. de Ruyter de Wildt en R. Betz, worden met den 6en Juli a. geplaatst, de eerste in de rol van Zr. M". wacht schip te Willemsoord en de beide laatstcn aan boord van Zr. Ms. raraschip Buffel. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 27ca Juni, wordt Zr. M". schroefstoomschip Cornclis Dirks, liggende te Hellevoetsluis, met den 6cn Juli a. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. B. A. de Josselin de Jong. Kiinstnieuws. Mevrouw Arabella Goddard, eene. Europeesche cele- briteit op de pianowier roem reeds van zekeren tijd vëor dezen dagteckent.is te Batavia aangekomen en zal daar eenige voorstellingen geven. Gemengde berichten. In '8 Gravenhage loopen weder geruchten van nieuwe aanwüzigingendie de politie zou opgespoord hebben betreffende den moord gepleegd op mevrouw van der Kouwen. Men verneemt dat de rechter-commissaris te 's Gra venhage bezig is eene strafvervolging tegen de barones B, te instrueeren wegens verzet tegen de politie. De barones verkoos bij gelegenheid van de ovatie, door een aantal zangveïeenigingen op den 17en Juni aan II. M. de koningin gebracht, met haar rijtuig niet uit den weg te gaan en plaatste zich eindelijk zelve voor de paardenteneinde het afspannenwaartoe de hoofd commissaris van politie last had gehevente verhinderen. De twee zonen van den kroonprins van Duitschland worden deze week te Scheveningen verwacht om de baden te gebruiken. Voor eenigen tijd werd door den Japanschen ge zant bij liet Russische hof, den heer Enomotto, een bezoek in Nederland gebracht, waar hij vele vrienden uit vroeger tijd bezat. Een gevolg van dit bezoek is do benoeming van jonkheer dr. J. L. C. Pompe van Meerdervoortuit 's Gravenhage, de schrijver van een bekend werk over Japan, tot eene aanzienlijke betrek king bij het Russische gezantschap te St. Petersburg. Met grooten lof' wordt door den Duitschen hoog leeraar Muther in de Jenaer Literaturzeitung over het werk van 'mr. W. Modderman „De Receptie van het hedeudaagsc.he Romeinsche Recht" geoordeeld. Do heer Muther zegt, dat de Nederlandsche schrijver de uitge breide letterkunde over liet onderwerp nog beter kent en belieersclit, dan o. a. Adolf Stölzel in zijn werk „Die Entwickclung des gelehrten Kichterfchums in deutsclien Territoriën Naar verzekerd wordt zijn reeds twee Duitsehe hoog leeraren aan de vertaling van liet werkje des heeren Modderman bezig. De heeren Cremerpapier-fabrikanten te Ootmaar- sum, zijn voornemens te. beproeven papier te vervaar digen van groen gras.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1