Jirgezanto stuMmr. keeren, te verminderen gisteren nog in behandeling was geblevenzoodat men nog niet weet of de portefeuille van den heer Magne rechtstreeks~gevaar loopt. Als echter alle voorstellen, èn die van denjpninister èn die van de leden der commissie zelve,worden verworpen dan wordt het raadselachtig op welke wijze de minis ter de uitgaven zal moeten dekken. Een ander conflict is tusschen'den minister van bin- nenlandsche zaken, den heer de Fourtou, en het rech- ter-centrum ontstaan. In een particuliere conferentie van den heer Baudotvoorzitter van de decentralisatie- commissie, en den ministerwaarin eerstgenoemde den minister naar de opinie der regeering vroeg ten aanzien van de derde lezing der gemeentewet, verklaarde laatst genoemde dat hijnadat de vergadering- de voornaamste bepalingen, door de commissie voorgesteld, had verwor pen niet veel waarde meer aan de onmiddellijke invoe ring der wet hecht, en dat de regeering plan had om tegen den 2" Augustus de verkiezingen voor de algc- mcene raden overeenkomstig de bepalingen der vigec- rende wet uit te schrijven. Hiermede was echter het rechter-centrum volstrekt niet tevreden en heeft aan twee van bare leden, de hoe ren Jouvencel?en de Broglie, opgedragen den minister dringend te verzoekenom de departementale verkie zingen niet vóór het midden van September vast, te stellen, opdat zij nog zullen kunnen plaat? hebben overeenkomstig het stelsel van de nieuwe wet. Duidelijk is uit dit allesdat de positie van het kabinet ook zeer wankel bcgmt te worden en dat zijne aftreding de ver warring wel eens spoedig zou kunnen verhoogen. In de commissie voor het parlementair initiatief heeft de monarchale partij reeds eene nederlaag geleden, bij de behandeling van het voorstel-Laroehefoucauld Bisae- cia, betreffende de stichting van het legitieme koning schap. Een incidenteel voorstel nl. van den heer de Robert, om het voorstel van den heer Larocbefoucauld naar de constitutioneele commissie te renvoicerenwerd verworpenhetwelk waarschijnlijk niet veel goeds voor spelt voor de beslissing over dat voorstel. De. discussiën over het voorstel van den heer Casimir Périer zijn in de constitutioneele commissie ten einde gebracht, en zij heeft bepaald Maandag tot de stemming over dat voorstel te zullen overgaan. Daarna komt dat van den heer Lambert de Sainte-Gïoixbetreffende het onpersoonlijk septennaat in behandeling. Als rap porteur over het voorstel Casimir Périer wordt genoemd de heer Batbie of de heer Yentavon. De nationale vergadering, waarin gisteren niets bijzonders is voor gevallen heeft eenige wetsontwerpen van onderge schikt belang behandeld. De regeering s c h ij n t met kracht het onderzoek naar de Bonapartistische propoganda voor te zetten. Eergisteren moeten eenige arrestatiën hebben plaats gehad en gisteren is huiszoeking geschied in de bureaux van de Ordre en van de Correspondance Man- zard en bij verschillende als Bonapartisten bekende personen, waarvan echter het resultaat nog niet is medegedeeld. Met groote belangstelling wordt in Dnitschland uit gezien naar de besluiten op de conferentie van de Pruisi sche bisschoppen te Fulda gehouden, die tot nogtoe strikt geheim zijn gebleven, en de bonding, tegenover de laatst ingevoerde kerkelijke wetten aan te nemen, zouden betreffen. Gisteren middag te 5 uren is de conferentie gescheiden en zijn de bisschoppen uiteen gegaan. Men beweertdat zij besloten hebben gemeen schappelijk een herderlijken brief tot de katholieken te richten. Een nieuw bewijs van het drijven der ultramontanen en van hun streven naar de oppermacht is in Engeland geleverd, alwaar eene meeting onder voorzitterschap van den hertog van Norfolk eene resolutie heeft aangenomen, om een groote katholieke kiezersvereeuiging te vormen, teneinde in het parlement een krachtige katholieke partij te verkrijgen. Bij de sterk ontwikkelde begrippen van vrijheid in Engeland ook ten aanzien van de kerkgenootschappen, maakt het toch een eigenaardigen indruk te vernemen, dat het heerenhuis een wetregelende de godsdienstige ceremoniën in de protestantsche kerkenin derde lezing heeft aangenomendergelijke tegenstrijdigheden zijn echter in Engeland geen zeldzaamheid. Te Rome hebben Woensdag ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid van een concert op het plein Colonna. De menigte juichte de uitvoering van het het nationale volkslied toe en begaf zich vervolgens naar het Vaticaan onder den kreet van: „Leve de koning van Italië!" De troepen hebben terstond de passage afgezet en verschillende personen werden gevangen ge nomen. De Carlisten schijnen zich bij Estella zooveel mogelijk te versterken. Om de stad te kunnen verdedigen heb ben zijdrie linien van loopgraven aangelegdterwijl de republikeinen te Tudela en te Tafalla depots van materieel hebbpu gevestigd. Omtrent krijgsverrichtingen ia nog niets bekend. Parijsshe brieven. Parijs 26 Juni, In gespannen verwachting en vol verontwaardiging verwacht Frankrijk het laatste woord, van het treurspel dat dezer dagen te Versailles wordt gespeeld. Zijn stem wordt niet meer gehoord. Tevergeefs heeft het in bijna zeventig partieele verkiezingen zijn wen- schenzijne begeertenzijn verlangen uitgesprokenhet langdurige parlement van 1871, de onvergelijkelijke kamer raadpleegt slechts haar eigen denkbeelden, haar eigen belangende belangen van een kaste en van den godsdienst. Terwijl de commissie van dertigen het schaduwbeeld van do nationale vergadering met haar hartstochtenkleingeestigheid en onbezonnenheidhaar luiddruehtigheid en haar onmacht eindeloos debat teert over een conclusie en door zijn weifelende hou ding ten opzichte van de constitutioneele ontwerpen van de heeren Casimir PérierLambert de Sainte Croix en Wallon, herinnert zij aan den ezel van Buridan tus- schen de knuppels van twee gekken. Maarschalk Mac- Mahon houdt intusschen dagelijks conferentiën met den heer Buffet, president van de nationale vergadering, en den heer Batbie, den republikeinscben renegaat. De besprekingen in deze bijeenkomsten blijven geheim. De een is halsstarrig, de ander veranderlijk; de een is geheimzinnig, de ander is in den omgang meer mede deelzaam, maar op het punt van beginselen zijn beiden bijna eenstemmig, en stellig verkiezen zij boven den koning en de republikeinsche ligue het septennaat, zoo wat in overeenstemming gebracht met de omstandig heden. Deze drie presidentenMac-Mahonvan de republiekBuffetvan de nationale vergaderingen Batbie van de constitutioneele commissie, overiegg-en en beraadslagen op welk oogenblik Mae-Mahon tusschen- beide zal moeten komen. Aan den raad van den heer de Batbie heeft men te danken, dat de presidentieele boodschap, die reeds gereed was, verdaagd is tot na de indiening van het rapport der commissie van dertigen. Wat doet bij dat alles het ministerie? zult gij vra gen. Het speelt een zeer treurige rol. De heer de Fourtoudie een last op zich heeft genomenwelke zijne krachten te boven gaat, kan dan ook ternauwer nood weerstand biedenniet aan zijn werkzaamheden, maar aan alle onaangenaamheden. De legitimistische briefschrijvers gaan thans zóóver van te beweren, dat de revue die maarschalk Mac- Mahon Zondag a. over het leger van Parijs en Versail les zal houden, bestemd is om pressie uit te oefenen op de nationale vergadering. Zekere dagbladen hebben zelfs de zooveel onheil voorspellende revues in herin nering gebrachtdie vóór den 2en December door prins Louis Napoleon Bonaparte in liet kamp van Surtory werden gehouden. Maar zóóver zijn wij nog niet. Maar schalk Mac-Mahon is niet van het hout waaruit men mannen voor een coup d'etat maakt. De zwakheid van karakterdie in vele gevallen een ongeluk isbewaart thans misschien het land voor een herhaalden terugkeer tot het cerarisme. Hoewel maarschalk Mac-Mahon geen woord over de republiek wil hoorenniettegenstaande hij officieel den titel van president clcr republiek draagt, is hij echter een schild voor de republiek zooals zij thans bestaat. Hoe groot zijne zwakheid moge wezen, is hij echter vast besloten om zijn zeven jaren te blijvenen iederen aanrander af te slaan! Zoo verzet hij zich tegenwoordig ook tegen de Bonapartisten. „Zij hebben zich bedro gen heeft hij gezegd ik ben evenmin een ontrouwe als een verrader. Ik ben Mac-Mahon, het onherroepelijk hoofd van het septennaat." Apt es moi le dêlugehad hij er bij kunnen voegen, maar de maarschalk is niet zeer welbespraakt. De hertog de Broglie is wel gevallenmaar leeft nog en heeft de hoop nog niet opgegeven, om den heer de Fourtou weder te verdrijven naar de ondergeschikte positie die hij onder hem bekleedde. „Hij houdt mijne plaats warm" moet hij hebben gezegd. De heer de Broglie vergist zich. Zijn rol is afgespeeld. Hij is het geweest die de Bonapartistische zaak steunde; dit feit is uitgemaakt. Het zou dan ook slechts het derde kei zerrijk kunnen wezen, dat hem weder een ministerieelen zetel kon verschaffen. Gelukkig echter is Frankrijk nog zóo ver niet. Er zal niet alleen nog veel water onder de bruggen der Seine moeten wegvloeien, maar ook nog veel bloed moeten worden gestort eer de Bo napartisten den troon van Frankrijk bestijgen. Mijnheer dé rédacteur! Het is volkomen waar wat de schrijver van het in gezonden st.uk over het droog dok in uwe courant van 25 dezer n°. 149 zeide: „Laat ons toch practisch zijn." De vraag is echteris lïet door den heer Q. aangevoerde wel practisch? De heer Q. wil de gemeente Middelburg in staat gesteld zienbij gunstige exploitatie vamhet droog dok,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3