N° 152. MIDDELBURGSCHE laandag 'i874 C O IIR A A T. 29 Juni, Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2*-* Paasch- en Pinksterdag en pen der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.5Ö. Middelburg 27 Juni. Het stoomschip W. A. Scholtenvan de Rotterdamsch- Amerikaansehe stoomvaartmaatschappijjl. Woensdag met een diepgang- van ruim 60 decimeter te Vlissingen aangekomenis heden ochtend te 7 uren van daar naar Rotterdam vertrokken, met een diepgang van 45 deci meter. Eenigen tijd geleden hebben wij gemelddat het bestuur der Nijverheids vereeniging alhier besloten had op een terrein bij het begin van de vroegere oude haven eene proef te nemen in hoever de grond geschikt is voor eene steenbakkerij. Eergisteren is, naar wij ver nemen, de eerste veldoven afgestookt, die a. Maandag- geopend zal worden. Van harte hopen wijdat de proef slagen moge. y De weinige liefhebbers van goede muziek die gisteren avond in den tuin van het Schuttershof De edele hand boog vereenigd waren, zullen zich de zoo matig gestelde entree waarlijk niet hebben beklaagd. Zij die te huis bleven hebben veel gemist, en wij betreurden het, dat zoo weinigen waren opgekomente meer daar zoo dik wijls wordt geklaagddat men hier zelden gelegenheid heeft vreemde muziekkorpsen te hooren. Het muziekkorps van het 3" regiment huzaren, in garnizoen te Haarlem, onder directie van den heer A. Bernhardtdat ook de landbouwfeesten te Zierikzee heeft opgeluisterd, voerde een groot en keurig programma uitwaarbij het doorslaande bewijzen gaf, dat hot verscheidene uitstekende elementen bezitdie door de gelijke oefening, onder goede leiding, een flink geheel vormen. De herhaalde en luide toejuichingen van het aanwe zige publiek toonden dan ook hoezeer het ingenomen was met de uitvoering, en de executanten gaven blijk dit te apprecieeren door de Echo aus dem Wald van Claerens geheel en de Quadrille La fillo de Madame Angot van A. Bernhardt gedeeltelijk te herhalen. lii de laatste vergadering der provinciale staten van Zee land werden adressen ontvangen van den gemeenteraad van Wolfaartsdijk en van den heer J. Fransen van de Putte, om wegneming der bezwarenontstaan door de verliooging der vracht voor reizigers van en naar den steiger te Wolfaartsdijk, op de stoombooten der Micl- delburgsche maatschappij van stoomvaart. In de zitting van den 7fln November jl. vereenigden de provinciale staten zich met het voorstel van gedepu teerde staten, om die adressen aan hen te verzenden, met verzoek, om al het mogelijke in het werk te stellen, opdat aan de bezwaren der adressanten werd te gemoet gekomen. Zij hebben daarop aan de voornoemde maatschappij verzochtmaatregelen te willen nemenwaardoor de bezwaren van adressanten zouden worden weggenomen. In eene uitvoerige nota van den 6,n dezer geven be stuurder en commissarissen de redenen op, waarom zij tot de bedoelde verhooging zijn overgegaanniet enkel in het belang van hunne maatschappijmaar ook in dat van de groote meerderheid der reizigers tusschon Middelburg en Rotterdam, voor wie het oponthoud, door het aanleggen aan den steiger te Wolfaartsdijk veroorzaaktdikwerf nadeelig en altijd onaangenaam is. Zij toonen voorts aan, dat de door hen genomen maat regel door de noodzakelijkheid gebodenen door liet weinig- gebruik't welk van liet, Wolfaartsdijksche veer wordt gemaaktgewettigd isen dat zijnaar luid dei- hun verleende concessie, tot de bedoelde verhooging gerechtigd zijn. Naar het oordeel van gedeputeerde staten is de maat schappij in haar recht, en het zou hen onredelijk voor komen, middelen van dwang uit te lokken, teneinde aan de bezwaren der adressanten tegemoet te komen. Door den heer G. Knol, directeur der Commercie- eompagnie te Middelburg, is een adres gericht tot de provinciale staten van Zeelandwaarin hij vraagt 1° ver mindering van de korting op de aannemingsomwegens te late oplevering van een stoomketel, geschikt voor de stoombooten Wester-Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen, dienstdoende op de Wester-Schelde, met een bedrag- van f 350-, en 2° kwijtschelding van tie overblijvende korting, ten bedrage van f 1400. Volgens de bepalingen van het contract, moest de oplevering van den ketel plaats hebben den lc" Octo- I ber 1873. Zij geschiedde echter den 25pn Maart 1874, ten gevolge waarvan, wegens 175 dagen te late ople vering, een bedrag van f 1750 is gekort. Gedeputeerde staten erkennen gaarne de redenen door den adressant, met betrekking tot liet eerste ge deelte van zijn verzoek, ontvouwd, en zij achten het billijk dat de korting met het aangegeven bedrag ver minderd worde. Wat het tweede gedeelte van het verzoek aangaat, schromen zij niet eene gunstige verklaring af te leggen omtrent de zorg, welke aan de vervaardiging van den nieuwen ketel is besteed-, en zij zijn overtuigd, dat aan de eigenaardige mocielijklieden eener nieuwe onder neming, gepaard aan de bezwaren der verhooging van de kosten van grondstof en arbeidvoor een groot deel is toe te schrijvendat de termijn van oplevering zoo zeer is overschreden. Daarbij komt, dat nog verschillende andere werk zaamheden aan den aannemer moesten worden opgedra gen en zij nog daarbij in aanmerking nemendat liet den aannemer bekend was, dat de te vervangen ketel zich beter hield dan vermoed waszoodat de eerst ge- wenschte spoed later minder noodig bleek, en dat aan de zijde der provincie geen nadeel, ten gevolge der late oplevering, is geleden, terwijl het voor den stoom- bootdienst der Wester-Schelde van belang mag worden beschouwddat eene fabriekals de voormeldein hare onmiddellijke nabijheid gevestigd blijve. Zij meenen daarom aan de provinciale staten in overweging te moeten gevenhen te machtigen, om van het ingehou den bedrag van f 1750, eene som van f 1450 aan den adressant uit te betalen. Bij besluit der provinciale staten van Zeeland van den 7n November 1873 werden gedeputeerde staten op hun voorstel gemachtigdde door do heeren Chris tie Nolet en de Knijper beloopen boetead f 4440, wegens te late oplevering der stoomboot „Zeelandia", als het gevolg van niet te voorziene en van hunnen wil geheel onafhankelijke, zelfs aan hunne belangen zeer schadelijke omstandighedengeheel terug te doen beta len, zoodra de aannemers, ten genoege van gedepu teerde statende vereischte maatregelen zouden hebben genomen, om aan het bezwaar van het kolenverbruik te gemoet te komenen dicnsvolgens de laatste termijn kon worden betaalbaar gesteld. Gedeputeerde staten deelen thans mede, dat de be doelde terugbetaling heeft plaats gehad, nadat door de gemelde aannemers de voorwaarden waren vervuld, waaronder door provinciale staten tot die terugbetaling- was besloten. Heden ontvingen wij van den secretaris der Neder- landsche Dierkundige vereenigingprofessor van Ankum, het volgende verslag der op 20 dezer alhier gehouden jaarlijksche wetenschappelijke vergaderingonder pre sidium van den heer van Bemmelen van Rotterdam. De vergadering werd voorafgegaan door een buiten gewone huishoudelijke, die onder anderen belegd was tot het voorzien in de vacatures van een bestuurslid en een lid van de commissie ter redactie van het Tijdschrift ontstaan door het vertrek van den hoogleeraar Selenka naar Duitschland. In de eerste vacature werd voorzien door de benoeming van dr. J. G. de Mandie thans in het bestuur de betrekking van bibliothecaris op zicli heeft genomen, en in de tweede door de benoeming- van dr. C. K. Hoffmann, beiden te Leiden woonachtig. Tot eereleden der vereeniging werden daarna met al- gemeene stemmen op voorstel van het bestuur benoemd de heeren prof. E. Selenka tc Erlangen en dr. G. F. Westerman, directeur van het Koninklijk Zoölogisch genootschap „Natuva Arfis Magistra" te Amsterdam. Nog werd een belangrijk besluit genomen, waarvan voor de kennis van onze Fauna vele vruchten te ver wachten zijn, nl. het gebied van studie aangaande de lagere dieren van onze Fauna zooveel mogelijk onder elkander to verdeden, zoodat zich speciaal het eene lid met één gedeelteliet andere met een ander onder deel van het onderzoek omtrent Ncêrlandsch Fauna heeft belast. In de wetenschappelijke vergadering werd door dr. Dupont allereerst de aandacht er op gevestigd, dat het in September 1875 juist 200 jaren zal geleden zijn, dat door onzen landgenoot Leeuwenhoek de eerste microseopische-organismen waren ontdekt en dat men voornemens was zooals hij uit eene correspondentie van professor Colm en den lieer Snelleman van Rotter dam had gezien in Duitschland dit 2* eeuwfeest feestelijk te vieren. Het bestuur zeitle zich gaarne te zullen belasten op de huishoudelijke vergaderingdie midden-November te Amsterdam zal gehouden worden, een voorstel bij de leden in te dienen om op de eene of andere wijze dien heuglijken dag ter herinnering aan den beroemden natuuronderzoeker te herdenken, Daarna werden vele belangrijke wetenschappelijke mededeelingen gedaan door de heeren P. P. C. Hoek en df. J. G. de Man tc Leiden, J. Ritzema Bos te Wapeningen, M. M. Scliepman te Rhoon, dr. IJ. Kev- zer te Middelburg enz.welke gedeeltelijk of geheel in de verslagen of in liet tijdschrift der vereeniging- zul len opgenomen worden. Door de goede zorgen van eenige Middelburgsche leden der vereeniging, de heeren dr. J. C. de Man, dr. IJ. Kcyzer, P. de Bruijne ori J. K. F rederiks, was op de wetenschappelijke vergadering zulk eene groote hoe veelheid levende zeedieren aanwezig van de meest uiteen- loopende groepen in zeer verschillende genera en species, Cydippe'swormenkrabbenPagurus Beraliardus kwallenActinienPolypenstokkenzeesterrenslang sterren, Patella, Aeolis, Sepia en wat al niet meer, eene zóo rijke verzameling van levende zeedieren, als mis schien nimmer aan onze kusten is gezien. Den daarop volgenden dag had de gewone jaarlijksche excursie plaats naar Wcstkapelle met zijne aan zee dieren zoo rijk strand ca welvoorziene hoofden, en daarna naar Domburg. Onder de ledendie deelnamen aan de excursie, was ook de hoogleeraar Harting, wiens bijzijn en vele blijken van belangstelling in de vereeni ging van hem ondervonden op zeer hoogen prijs werden gesteld. Tengevolge eener ongesteldheid had hij slechts kort den vorigen dag op de vergadering kunnen vertoeven. Gedurende het verblijf der leden van de vereeniging, ten dienste der verschillende bcstuurs- en ledenvergaderingen, was het gebouw en voornamelijk de vergaderzaal van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen met de meeste welwillendheid door de heeren directeuren afge staan en ook gelegenheid gegeven tot bezichtiging cler collectiën, waarvan dan ook ruimschoots gebruik is gemaakt. Foor de verzameling dieren en voor de boekerij werden verschillende geschenken ontvangen en een groot aantal der voorhanden voorwerpen medegenomen door den conservator. Met ingang van den 29cn dezer zal het rijkstolegaaf- kantoor te öostbuvg op werkdagen open zijn van 9 I uren voor- tot 2 uren namiddags en van 4 tot 7 uren I namiddags. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. j Door het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst wordt medegedeeldilat zich als ont- j werper van liet antwoord op de derde prijsvraag (een I badkamer) heeft bekend gemaakt de heer N. Visser, I te Sluis. Hel Vaderland.- j De Londen Gazette meldtdat de heer Alex. Turing, J Engelscli vice-consul te Rotterdam, benoemd is tot consul j voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland, met aan- wijzing van Rotte; dam als woonplaats.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1