MIDDEL BLRGSCHE C O V R A N T. F 151. 1874. 27 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.5Ö. Middelburg 26 Juni. Onder de bezwaren, die dezer dagen worden geopperd tegen het ontworpen contract tusschen deze gemeente en de firma van Zeylen en Deckerbetreffende den aanleg van een droog dok, is een der voornaamstedat aan die firma een monopolie voor hare werf zou worden gegeven ten nadeele van de in deze gemeente bestaande werven. Met de meeste zekerheid kunnen wij echter mede- deelendat het geprojecteerde droog dok toegankelijk zal zijn voor allo schepen, en dat de reederijen hunne schepen in het dok zullen kunnen doen timmeren door welken baas en welk volk zij mochten verkiezen. Wel verre van een monopolie te zijn voor de heeren van Zeylen en Decker, mag het droog dok ook voor de andere werven een mogelijke bron van welvaart genoemd worden. "Naar wij vernemen is eergisteren te Brussel door de internationale commissie, het ontwerp-tractaatbetref fende de verbetering van het kanaal van Neuzen naar Gent onderteekend. Volgens de verantwoording van gedeputeerde staten aan de provinciale staten van Zeelandhebben de in komsten en middelen over het dienstjaar 1872, geraamd op f401,172.73, opgebracht ^406,009.98£terwijl de uitgaven en behoeften slechts 358,139.92^ vereischt hebben, zoodat genoemd dienstjaar een voordeelig slot heeft opgeleverd van f 47,870.06. Hiervan is op de begrooting van bet dienstjaar 1873 overgebracht f 29,078, zoodat voor de begrooting van het dienstjaar 1875 be schikbaar blijft een bedrag van 18,792.06. Het in de aanstaande vergadering der provinciale staten van Zeeland te behandelen voorstel van gedepu teerde staten betreffende de wederinvoering der tolhef fing op den grooten weg der tweede klasse tusschen Zierikzee en Zijpestrekt om aan den koning voor te dragen de heffing van tol op dier, weg aan drie tol- boomen of tolpalenter plaatse door gedeputeerde staten tc bepalen, tot een gezamenlijk bedrag van twee en een half maal het tarief, vastgesteld bij koninklijk be sluit van 29 October 1833Staatsblad n° 59onder de daaraan verbonden en daarbij vastgestelde bepalingen en vrijdommenen Z. M. te verzoeken deze heffing de bekrachtiging der wet te doen erlangen, ter invoe ring met 1 Januari 1875. Zooals men weet werd in de vergadering der staten van 6 Juli 1872 een gelijksoortig voorstel van gede puteerde staten verworpen. Het nieuwe voorstel is gegrond op de overwegingdat de toestand van den weg steeds meer onderhoud vordertwaarbij nog komt do sterk gestegen prijs van alle materialenenmet het oog op de behoeften van den werkman en de duurte der eerste levensmiddelende verhooging van het arbeidsloon, daaronder begrepen dat der kantonniers. Eene raming van kosten voor het aanstaande driejarig onderhoud van dien weg, met veerdam en steiger, bedraagt f 5900, of f 1500 meer dan de aannemingssom over het driejarig tijdvak 187274, ad 4400 per jaar. Voor het onderhoud van den weg alleen wordt f 4985 geraamd, terwijl dit voor het tijdvak 187274 op 4100 per jaar was begroot. Gisteren had te Zierikzee de bekroning van het vee plaats, en wel als volgt: dekhengst, geboren vóór of in Juni 1871, 1° prijs 50, aan de Maatschappij tot verbetering van het paardenras in Zuid-Holland-, idem een zilveren medaille, aan A. den Oude O. te Zeven bergen merriepaard, geboren tusschen 1 Juni 1867 en 1 Juni 1871, lc prijs 30, aan B. Giljam tc 'Ouwer- kerkidem een zilveren medaille aan G. van der Cin- gel te Kcrkwerve; merriepaard, geboren in 1872, le prijs /"20 aan G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp idem een zilveren medaille aan J. M. Kakcbeeke te Goes; span werkpaarden, geboren tusschen 1 Juni 1867 en 1 Juni 1870, lc prijs f 30 aan A. van der Have te Oosterlandspringstier van inlandsch rasgeboren vóór of in Juni 1872, le prijs f 30 aan C. Groeneveld de Kater te Noord gouwe; idem van volbloed Durham ras, geboren vóór of in Juni 1873een prijs van f 50uit geloofd door de sociëteit Landbouw en handel te Zie rikzee; aan G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; idem geboren vóór of in Juni 1872, le prijs f 30 aan denzelfdenidem als boveneen zilveren medaille aan P. Hocko Jz. te Zonnemaire; baatgevencle' koeien, on verschillig van welk ras of van welken leeftijd, een prijs van f 50, uitgeloofd door de sociëteit Landbouw en handel te Zierikzee, aan G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; melkkoeien van inlandsch ras, gebo ren tusschen 1 Juni 1866 en 1 Juni 1871, le prijs 25 aan A. van der Have tc Oosterland, 2" prijs een zil veren medaille aan B. Giljam' te Onwerkerkmelkkoeien van gekruist Durham ras, geboren tusschen 1 Juni 1866 en 1 Juni 18711° prijs 25uitgeloofd door den heer mr. W. Ph. Vis, aan A. van der Have te Ooster land 2e prijs een zilveren medaille aan J. J. Hocke te Nieuwerkerkvaarzen van inlandsch rasgeboren tus schen 1 Juni 1871 en 1 Juni 1872, le prijs 25 aan W. van Westen te Zierikzee, 2e prijs een zilveren medaille aan C. L. Gast te Noordwelle; vaarzen van gekruist Durham ras, geboren tusschen 1 Juni 1871 en 1 Juni 1872, le prijs f 15 aan N. de Bruijno te Noordwelle2° prijs een zilveren medaille aan M. Bolle te Haamstedevaar zen van inlandsch ras, geboren na 1 Juni 1872, lu prijs f 10 aan C. L. Gast te Noordwelle, 2e prijs een zilveren medaille aan O. G. de Kater te Noordgouwe; vaarzen van gekruist Durham ras, geboren na 1 Juni 1872, P prijs 10, uitgeloofd door den heer J. H. Snijders, aan I. Gil jam te Ouwerkerk, 2e prijs een zilveren medaille, de zelfdespringrammen (geschoren) van volbloed Lincoln ras le prijs f 20, en 2° prijs een bronzen medaille aan G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; ooien van gekruist ras 73 stuks (waarvan 2 geschoren en 1 onge schoren), geboren na 1 Juni 1872, 1° prijs f 15, 2° prijs f 10 en 3e prijs een bronzen medaille, alle aan A. van der Have te Oosterland; bccren van vreemd ras2eprijs een bronzen medaille aan F. C. Kohier te Zonnemaire; zeugen van vreemd ras le prijs f 10 en 2e prijs een bronzen medaille, beide aan denzelfde; voor een veulen merrie (met veulen) le prijs f 20 aan C. M. Bolle te Haamstede; voor een veulenmerrie (met veulen) een zil veren medaille aan C. Berrevoets te Ellemeetvoor het beste ingezonden rundvee (5 stuks) le prijs 20 aan B. Giljam te Ouwerkerk; voor het beste ingezonden rundvee van gekruist Durhum ras (5 stuks) een prijs van f 10 aan A. Moolenburgh te Eikerzee. In het Amsterdamsch Handelsblad lezen wij bet volgende „Er wordt hier ter stede tluins over niets zooveel ge sproken als over de duizendendie de een heeft ge wonnen en dus de ander heeft verloren in „dividenden Handelmaatschappij"waarin een ergerlijke windhandel wordt gedreven. De transactiën zijn niet anders dan spel en berusten op geenerlei reëelen grondslag. Het kapitaal der Handelmaatschappij is in ongeveer 30,000 aaudeelcn verdeeld en toch worden er dividenden op honderdduizenden aandeelen ter beurze verkocht. Het zijn niet de aandeelhoudersdie aldus het te verwach ten dividend zoeken te realiseerenmaar speculantendie reeds talrijke maanden vóórdat het dividend bekend kan zijnin den wind koopen en verlcoopenom op be paalde tijden bet verschil met elkander af te rekenen. De kolossale omvang, welken deze windhandel in den laatsten tijd heeft gekregen, en die aan den tijd der Bubbles en van den tulpenhandel herinnertstrekken der Amsterdamsclie beurs tot oneer. Wij gelooven dat het dringend noodig is dat ieder, die iets kan doen tot be teugeling dezer onzinnige speculatiënwelke allicht tot verkeerde praktijken leiden, daartoe medewerke. Wij van onze zijde zullen voortaan in ons beursbericht geen noteering van dividend-Handelmaatschappij opgeven. Maar wij gelooven dat de Handelmaatschappij zelve, die aan de speculatiën natuurlijk doodonschuldig is, er veel toe zou kunnen bijdragen om het kwaad te ver minderen, indien zij bij de aanstaande wijziging der „Artikelen van overeenkomst" de maandelijksche open baarmaking barer balans invoerdegelijk dit bij andere groote instellingen van dien aard het geval is." Te Amsterdam is een adres aan den koning ter tee- kening gelegdwaarinnaar aanleiding van het ongunstig verslag der Amsterdamsehe kanaalmaatschappij omtrent den nieuwen waterweg voor Amsterdam, de koning gesmeekt wordt dat het hem behagen moge onmiddellijk de vereischte maatregelen te beramenom Amsterdam's handel en scheepvaart voor ondergang te behoeden. De vergadering der inspecteurs voor het geneeskun dig staatstoezicht wordt te 's-Gravenhage geopend op 6 Juli a. De vijfde algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-vereeniging zal dit jaar te Groningen gehou den worden, en wel op Donderdag, Vrijdag en Zater dag 2728 en 29 Augustus a. De vergadering zal worden gepresideerd door den hoogleeraar mr. B. D. H. Tellegen, lid van het bestuur. De onderwerpen zullen behandeld worden in deze volg orde: 27 Augustus, lijfsdwang; 28 Augustus, de ver dediging bij het voorloopig onderzoek in strafzaken; 29 Augustus, de aansprakelijkheid der spoorwegonder nemingen. Onderwijs. De heer Saaijmans Vaderafgevaardigde, voor Goes, heeft bij de behandeling van liet wetsontwerp tot rege ling van den arbeid van kinderen gezegddat slechts bij uitzondering kinderen voor veldarbeid worden ge bruikt. Naar aanleiding daarvan heeft de schoolopzie ner in het le district van Zeeland het resultaat van een expresselijk ingesteld onderzoek gepubliceerd, en daaruit blijkt, dat over het geheele platteland van Zeeland van 20,738 schoolkinderen niet minder dan 6967 of 334 pet. gedurende drie maanden of langer de school hebben verzuimd, tengevolge van veldarbeid. Naar Het Vaderland verneemt, heeft het geheele college van curatoren over het stedelijk gymnasium te 'sGravenhage zijn ontslag aan den gemeenteraad inge zonden. De Staats-couvant van heden bevat het programma der lessen welke gedurende het jaar 187475 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. TIerknieuws. Door de vergadering van de classis van Middelburg, bestaande uit 19 predikanten en 25 ouderlingen, is op 24 dezer tot lid van het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland herkozen de heer J. P. Nonhebei en tot zijn plaatsvervanger gekozen dr. G. J. Vos, beiden predi kanten bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier. Voorts werd tot praeses van het klassikaal bestuur van Middelburg herkozen de heer B. H. Carppredikant bij de Engelsche hervormde gemeente te Middelburg, en werden tot assessor en tot gecommitteerden ouderling bij dat bestuur gekozen de heer G. C. Boomer, predi kant te Ritthemen dr. J. van der Beke Callenfels van Vlissingen. Tot plaatsvervangende leden van dat bestuur werden herkozen de heeren J. II. Klomp en J. J. Richard, pre dikanten te Vlissingen, en gekozen de heer J. F. W. Troostenburg de Bruijn, predikant te Serooskerkede heer J. Wisse van St. Laurens en de heer Jac. Dom misse Cz. van Vlissingen. De door de Synode voorloopig gearresteerde bepalin gen omtrent kerkorganisatie werden algemeen onaanne melijk en die omtrent eene reorganisatie van het kerk- bestuur onvoldoende geoordeeld, terwijl bijna de helft van de leden dier vergadering het verlangen openbaarde, om over het beginsel eenei facultatieve kerspel-vorming en bet. indienen van een adres daaromtrent aan de synode zich in eene daartoe te houden bijeenkomet na der te beraden.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1