en vlaggen getooid en geïllumineerdeen groot concert van alle muziekkorpsen. De aanblik van het ruime terrein met de dichte menigte die daarop had plaats genomen; leverde onder de illuminatie en den schoonsten sterrenhemel een waarlijk bewonderenswaardig schouw spel op. Stfiten-Kenonial. EERSTE KAMER. Zitt:ng van Donderdag 25 Juni. {Per telegraaf1) De kamer heeft slechts een korte zitting gehouden, waarin mededeeling geschiedde van de benoeming van rapporteurs voor de verschillende wetsontwerpen, die naar de afdeelingen zijn gezonden. Tegen Zaterdag is', behalve ecnige kleine wetsont werpen de definitieve begrooting voor marine aan de orde gesteld. TWEEDE KAMER. Zitting; van Dinsdag £3 Juai. Nader terslag.) Door de hoeren Kappeijne en de Lange wordt rap port uitgebracht, over de regeeringsinlichtingen respec tievelijk omtrent het adres van de heeren Straalman en Reuwenhorst, aannemers van liet fort te Panncrden, en aangaande het adres der vcreeniging Schuttevaêr, houdende klachten over de nadeelendoor de scheep vaart ondervonden aan de Oranje-sluizen te Schelling- woude. De eerste commissie stelt voor den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen, onder bijvoeging van de betuiging van haar leedwezendat door die inlichtingen niet is aangetoond, dat in het eigen stelsel der regeering door het ministerieele aanbod aan den eisch der billijkheid is voldaan. De tweede commissie stelt voor den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging van de spoorwegbegrooting over 1874. De heer de Jong, dit ontwerp in verband brengende met dat tot. verevening van door de. algcincenc reken kamer afgewezen vorderingenmaakte bezwaar tegen de goedkeuring van uitgavenwelke op de spoorweg begrooting z. i. niet behoorden en waartegen hij ook daarom bezwaar had nadat men hier scheen te doen te hebben met vermomde vriendschapsdiensten aan Vlis- singen of andere gemeententen laste van de. staatskas. De minister van binnenlandsche zaken bestreed die op vatting. Het betrof hier geen uitgaven, welke niet tot de begrooting behooren en zeker niet de zoodanig, welke onder vriendschapsdiensten worden bedoeld. Van beweerde onregelmatigheden in dat opzicht had de minister nooit iets hij de. ondergeschikte ambtenaren bespeurd. Meer speciaal betrof het hier een algemecnen en ruimen post, op de spoorwegbegrooting gesteld ten behoeve der exploitatie van de Vlissingsche havenwer ken. Daaruit waren eenige uitgaven voor roerende goederen gedaan. Voor sommigen had de rekenkamer de verevening niet geweigerd voor andere wel. Het was echter een eenvoudige quaestie van vormvan te miniem belang voor eene opzettelijke wijziging der bcgrooting van binnenlandsche zaken te vorderen. De heer de Jong verklaarde zich ten slotte met. de in lichtingen des ministers tevreden. De commissie van rapporteurs daarentegen ver klaarde, bij monde van den heer Begram, dat voor hare overtuiging de verevening der bewuste posten op de spoorwegbegrooting behoort te geschieden. De com missie zag echter geen kans een amendement voor te stellen, zoodat er niets anders overbleef als liet ver- evenings-ontwerp af te stemmen en het noodige geld uit het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven te vinden. Naar aanleiding eener vraag van den lieer ïïeyden- rijck deelde de minister nog mede, dat de beslissing over het emplacement van het station-Nijmcgen in verband werd gebracht met de voorgenomen plaatsing van een fort bij de voormalige vesting. Zich te ver binden, zooals de heer Heydenrijck verlangde, dat die zaak open zou worden gehouden, totdat de kamer over de aanhangige suppletoire begrooting van oorlog zou hebben beslist, vermocht de minister in de gegeven politieke omstandigheden niet. Hét wetsontwerp tot wijziging der spoorwegbegroo ting werd eenparig in dat tot verevening der door de rekenkamer afgewezen vorderingen met 46 tegen 11 stemmen aangenomen. Eenparig werd voorts goedgekeurd het wetsontwerp tot bekraebting eener met de watering Cadzand geslo ten dading over den eigendom der voormalige ver dedigingswerken van Retranchement. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met Pruissen over den aanleg van den spoorweg NicuweschansIkrhove. Op eene vraag van den heer Schimmelpenninck gaf dc minister van binnenlandsche zaken de bepaalde ver klaring, dat de bouw der brug over de Ecms bij deze overeenkomst was verzekerd. Dc heer ITingst bracht de regeering en niet minder onzen wakkeren gezant te Berlijn dank voor de wijze waarop deze moeilijke en zoo lang hangende zaak tot een goed einde is gebracht. Het wetsontwerp werd met eenparige stemmen aan genomen en daarop ook eene suppletoire begrooting voor binnenlandsche zaken, deze laatste na eene korte gcdachtenwisseling tussehen den heer Jonckbloet en den minister over den op de begrooting uitgetrokkendoch reeds ingetrokken post voor den aankoop van kunst voorwerpen. De op deze begrooting uitgetrokken sub sidie voor de tentoonstelling te Philadelphia werd dooi den heer de Biebcrstein bestreden en slechts met 38 tegen 18 stemmen aangenomen. De heer Idzerda gaf vervolgens de wenschelijkheid te kennendat alsnog mocht worden overgegaan tot i behandeling van het wetsontwerp op den zeepaeeïjns, eene zaak waarop zoo langen tijd was aangedrongen en waarin de minister thans aan de wenschen der verga dering had voldaan. Tegelijkertijd constateerde hij dat ook dc minister van binnenlandsche zaken aan zijne toezegging was getrouw gebleven door dc aanbie ding van het wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen. Van de behandeling dezer laatste voordracht evenwel sprak hij niet. Daarentegen zag hijals de minister van financiën daartegen thans geen bezwaar had, gaarne nog de zeepwet afgedaan. De minister van financiëndankbaar voor de inten tie zou echter tegen een eventueel voorstel tot behan deling der zeepwet moeten advisecren, 1° omdat het zich laat aanzien, dat het ontwerp velerlei bezwaren zou ontmoeten; 2' omdat het in verband was gebracht met dc suikerbelasting: 3° omdat het wetsontwerp wel eenigszins kon praejudicieereu op eventueele omvang rijker plannen van een opvolger. Na die verklaring zag de lieer Idzerda er van af een voorstel te doen. De kamer heeft daarna, in eene zitting met gesloten deuren, hare begrooting voor 1875 vastgesteld en is vervolgens tot nadere bijeenroeping gescheiden. De regccring heeft bij de staten-generaal ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst, aange gaan tussehen de commissie van beheer der nalatenschap van wijlen Z. M. koning Willem IInamens de erfge namen van dien vorst en den staatwaarbij de laatste zich verbindt tot het volbrengen der verplichtingen, die kunnen voortvloeien uit den waarborg, door Z. M. koning Willem I verleend voor de renten der 4|- pets. gcld- leening van 3 millioenten behoeve van het Amster- damsche entrepotdok, aangegaan krachtens koninklijk besluit van den 14cn September 1837. Daarentegen doen de hooge erfgenamen aan en ten boevc van den staat afstand van alle rechten en aanspraken van wel ken aard ookdie koning Willem I of zijnen rechtver krijgende, wegens dien waarborg, op en ten aanzien van het Entrepotdok ook te Amsterdam mochten be zeten hebben of mochten bezitten. Bij het wetsontwerp wordt voorts bepaalddat het Ams'terdamsch entrepotdok voortaan, volgens regelen door den koning te stellenzal worden beheerd en worden overigens de rechten gehandhaafd welke bij het aangaan der leening aan de houders der daartoe behoorende schuldbrieven zijn toegezegd. Met betrekking tot het toekomstig beheer van het entrepotdok behoudt de regeering zich nadere over weging voor. Vooreerst zal liet beheer op den tegen- woord igen voet worden gelaten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van "Woensdag 24 Juni. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heer de Meulemeester. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd zijnde, wordt mededeeling gedaan der navol gende ingekomen stukkenverslag van Haarlem, bericht van de dagen en uren der overgangs-examens aan de hoogere burgerschoolen verzoek van mr. M. J. de Witt Hamer om ontslag tegen 1 September als leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, welk verzoek wordt gezonden aan den inspecteur om bericht. Aan den heer J. D. van den Berge wordt, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als leeraar in 'de Nederlandsche taal aan de burger avondschool, behou dens het advies van den inspecteur. Dit. is noodig, dewijl het ontslag gevraagd is tegen 1 Juli, en de inspecteur, ofschoon het verzoek hem reeds voor ecnige dagen is toegezonden, nog niet geantwoord heeft. Vervolgens wordt behandeld, het voorstel van den heer de Marees van Swindereu, om in beginsel te be sluiten tot oprichting eener school voor middelbaar onderwijs voor meisjes, geamendeerd door burgemees ter en wethouders, zoodat het thans luidt: een mid delbare school voor meisjes op te richten behoudens voldoend subsidie van het rijk, en b burgemeester en wethouders te machtigen een subsidie van f 5000 van het rijk aan te vragen." Na langdurige beraadslagin gen wordt dit voorstel met 8 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Callenfels, Quist, den Boer en van Renterghcm. Daarna worden de voorgedragen remissiononinbare posten en restanten op dc kohieren van den hoofdelij ken omslag en der belasting op de honden goedge keurd, waarbij de voorzitter opmerkt, dat op het kohier van den hoofdelijken omslag slechts f 74.831 wegens onvermogen als oninbaar wordt voorgedragen, hetgeen gering is te noemen op een bedrag van ruim 27,000. Vervolgens worden eenige. wijzigingen gebracht in de verordening op de straten enz., hoofdzakelijk daarin bestaande, dat de bepalingen voor rijtuigen met paar den ook toepasselijk worden verklaard op ezel- en hon denwagens. Een amendement van den heer de Marees van Swinderen, om te verklaren, dat de 's Heer-IIcn- d rikskin derenstraat slechts van éene zijde mag bereden worden, werd verworpen met 10 stemmen. Voorstem den dc heeren de Marees van Swinderen en de Witt Hamer. Aan J. Koens Hz. wordt in erfpacht voor 90 jaren afgestaan eene. oppervlakte grond aan de Ganzcnbar- rière tegen 2£ cent per centiareonder voorwaarde van behoorlij ke afrastering. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd, om ter vervulling der onlangs nieuw gecreëerde plaats van hulponderwijzers, eene oproeping te doen van hulpon derwijzers, of hulponderwijzeressen. Op* interpellatie van den heer Del Baere zegt de voorzitter eene spoedige behandeling van de nieuwe verordeningen voor den hoofdelijken omslag toe waarna dc vergadering wordt gesloten. IjhtiifiïliUïi Algemeen oyerzleht. Dat de laatste verwikkelingen tussehen de leden der nationale vergadering van Frankrijk, de verschillende intriges en machmatiën niet anders dan een nadecligen invloed zouden uitoefenen op de kansen voor de aan neming van het voorstel-Casimir Périer was duidelijk. Dc verwerping daarvan wordt dan ook thans te Parijs reeds waarschijnlijk geacht, doch evenzeer ook die van de voorstellen van den heer Lambert de Saintc-Croix tot organisatie van het septennaat en van den heer Wallon tot organisatie van het gezag van den president der republiek en de wijze van herziening der consti- tutioneele wetten. Aan een te verwachten nieuw voorstel van de monarchalen wordt geen beter lot voor speld. In de constitutioneelc commissie kan men nog geen meerderheid voor de drie aan de orde zijnde voor stellen verkrijgen, zoodat de rapporteurs waarschijnlijk niet anders te doen zal hebben dan de verschillende discussion te releveeren. De monarchalen in dc kamer worden meer en meer verdeeld. Het verhaal in de Times heeft als een Eris-appel eensklaps de althans oogenschijnlijk onder hen bestaande eensgezindheid verstoord, en het is zeer natuurlijk, dat de republi keinen'zich over dezen gang van zaken zec-r verheugen in troebel water is het goed visschen en zij verwachten dat hoe grooter de verdeeldheid wordt zooveel te eerder de ontbinding der vergadering zal moeten volgen. Ten aanzien van dien brief in de Times heeft de hecr d'Audiffret Pasquier gisteren aan de rechterzijde medegedeelddat hij niet persoonlijk den correspondent van dat blad had ingelichtmaar dat hij de juistheid van diens information had erkend. Hij deelde voorts nog andere belangrijke bijzonderheden mede. De legitimisten zijn niet tevreden met de openbaar making van het proces-verbaal van dc commissie van negenen 'door generaal Changarnier, maar verlangen dat de legitimisten den brief in de Times bepaald zul len weerleggen. De vraag is echter of dc legitimisten daartoe in staat zullen zijn. Met. het oog op het eventueele gevolg van delieerschcnde oneeniglieidde verwerping der aanhangige voorstellen, hebben de conservatieve leden der nationale vergadering reeds overlegd wat in dezen stand van zaken zal moeten worden gedaanvooral om de door de republikeinen gewenschte ontbinding te voorkomen of althans te ver dagen. Zij hebben daartoe twee plannen gevormd. Sommigen wenschen, dat de behandeling der constitu tioneelc wetsontwerpen zal worden verdaagd tot na het zomerreces. In dit geval zou de vergadering in het mid den of'tegen het einde van Juli uiteengaan, na de be handeling der financieele wetsontwerpen. Anderen daarentegen verlangen, dat, na de verwerping der ver schillende voorstellen, maarschalk Mac-Mahon met een presidentieele boodschap tusschcnbeide zal komen en de kamer verantwoordelijk zal stellen voor de gevolgen uit de niet orgauisatic van zijn gezag voortvloeiende, die reeds bij het votum van 20 November 1873 was toegezegd. Het blijkt dus dat ook de conservatieven verdeeld zijn. Wat maarschalk Mac-Mahon zeiven betreft.hij neemt de grootste terughouding in acht, zoodat niemand iets omtrent zijne denkwijze of voornemens weet, en men zeer benieuwd is naar dc beslissing die hij ten slotte zal nemen. Bij het geringe politieke overwicht, dat de maarschalk op de nationale vergadering uitoefent en kan uitoefenen is dit zeker de beste houding die hij kan aannemen; ware hij meer staatsman en meer parlemen tair man zooals zijn kleine groote voorganger, dan zou het wellicht nuttig kunnen zijn zich stellig uit te spre ken, doch het zou waarschijnlijk weinig indruk maken indien Mac-Mahon dit al deed. In afwachting van de groote dingen die komen zullen, als de commissie van dertigen met haar rapport gereed zal zijnzet de nationale vergadering met bewonde renswaardige kalmte de behandeling der aanhangige wetsontwerpen voor. Het is als de kalmte die den storm voorafgaat. Gisteren heeft, zij met 401 tegen 232 stemmen een wetsontweip aangenomenwaarbij een krediet van 12,000 franken wordt verleend tot organi satie van de censuur op dramatische lettervruchten en in derde lezing het wetsontwerp tot opheffing der kolo niale banken. De minister van binnenlandsche zaken krijgt zijn handen vol met het onderzoek naar en de maatregelen tegen de Bonapartistische intrigeswaarvan thans weder een eigenaardig staaltje is aan het licht gekomen. Te Argentat in het departement Corrèze is den 17cB Juni jl. een geschreven biljet aangeplaktonderteekend door den adjunct-maire Roudié, behelzende een be richt van don prefect aan de maires van Seilhac, ArgentatMeijmacMerissac en Beaulieuwaarin wordt vermeld, dat na verificatie van de stemming was geblekendat de urgentie van het voorstel-Casimir Périer verworpen was met 340 tegen 339 stemmen, en

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3