XXVIII8 NEDERLAXDSCB LANDHIMÜIID- KIMIII'. CONGRES. is opengesteldis zeer druk voornamelijk op het ge deelte AmsterdamBaarn. Zondag jl. zijn alleen uit Amsterdam ongeveer 4000 personen vervoerd naar Bus- semHilversum en Baarn. Het gedeelte Hilversum Utrecht is niet zoo druk bezocht, maar trekt toch ook nog al passagiers en dit zal naar men vermoedt nog beter worden, als het gemak van de aansluiting met den staatspoorweg meer algemeen bekend is. Met het leggen van een dubbelen spoor is reeds op het gedeelte WeespAmsterdam een begin gemaakt en dit zal voor den winterdienst tot Utrecht worden afgewerk. In Hygieia spreekt dr. L. Egelinginspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland, een zeer ongunstig oordeel uit over de exploitatie van het Lier- nurstelsel te Arasterdam. In het taplokaalzegt hij, is het een moi'sboel. Te Leiden daarentegen is het geheel anders; daar ga at alles geregeld en is ieder er mede ingenomen. De privaten en de vulling der vaten zijn er reukeloos; al de uiauipulatiën zouden zonder hinder in een salon kunnen worden verricht. Ouderwijs. De van 21 Mei tot en met 18 Juni jl. te Delft ge houden akten-axamens voor middelbaar onderwijs hebben den volgenden einduitslag opgeleverd: Kl (lagerewis kunde) gevraagd 16 akten, toegelaten 8 candidaten- Ka (beginselen der theor. en toegep. mechanica, de kennis van werktuigen en de technologie) gevr. 4, toegel. 4; K3 (beginselen der natuurkunde, scheikunde en cosmo- grapkie) gevr. 2, toegel. 1K" (beginselen der delfstof-, aard-, planten- en dierkunde) gevr. 2, toegel. geen; K.® (hoogere wiskunde) gevr. 11, toegel. 8; K°(hoogere mechanica) gevr. 2, toegel. 1L (zeevaartkunde) gevr. 4, toegel. 3; M1 (liandteekenen) gevr. 18, toegel. 3; M* (rechtlijnig teekenen en perspectief) gevr. 9, toegel. 5; O (boetseeren) gevr. 4, toegel. 1P (gymnastiek) gevr. 10, toegcl. 6R (landbouwkunde) gevr. 1, toegel. geen. Gemengde berichten. De Berlijnsche bladen melden, dat de prinsen Wil helm en Heinrich van Pruisen, oudste zonen van den kroonprins van Duitschland, dezen zomer de baden te Scheveningcn zullen gebruiken. Een notaris te Molenaarsgraaf heeft dezer dagen een bankbiljet van f 60 ontvangenwaarop aan de keerzijde in do Franscho taal geschreven stond: „Ge vonden in den zak van een Hollandsch geneesheer op het slagveld van G-ravelotte den 18en Augustus 1S70." Eergisteren is de hoofdconducteur Dorache op den Grand Central Beige nabij het station BaerleNassau bij het manoeuvreeren van den trein gestruikeld en onder de locomotief geraakt, waardoor zijn rechter arm verbrijzeld werd. De arm is geamputeerd moeten worden en de lijder is naar het gasthuis te Tilburg overgebracht. Uit Mewe, in Pruisen, wordt gemeld, dat de vrou wen aldaar het voorbeeld der Amerikaansclic schijnen te willen volgen in haar strijd tegen het drankverbruik. Eenige dagen geleden althans verscheen des avonds eensklaps een troep gehuwde vrouwen in een herberg, die tot groote verbazing van de biljart- en kaartspe lende mannen aan een tafel plaats namen en niet vertrokken vóórdat hare eehtgenooten mede naar huis gingen. Het eerste nommer van de Lanternc van Roche- fort is te Genève verschenen. De schrijver is voorne mens zich in Zwitserland te gaan vestigen. „Renter's Telegram-Company (Limited)" heeft haren naam veranderd in „Agence télégraphique Reuter- Havas". Thermometerstaiuï. 24 Juni 's av. 11 u. 56 gr. 23 's morg. 7 u. 59 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Zierikzee24 Juni. Ondanks het betrekkelijk vrij vroege morgenuur verzamelden zich toch heden ochtend een aanzienlijk aantal leden van het congres in de groote zaal van het stadhuis. Het was de eerste afdeeling, aan welke wij ons, met het oog op het overwegend belang der on derwerpen welke hier behandeld werden, hadden aan gesloten. De eerste vraag van het programma luidde als volgt Wat kan in het belang der meekrapteelt worden gedaan, teneinde het hoofd te bieden aan de dreigende concurrentie der knnstalizarine Indien de meekrapteelt moet worden ingekrompen of opgegeven, welke handelsgewassen zou men dan het voordeelig8fc in de plaats der meekrap kunnen verbouwen Zou daarvoor in de eerste plaats niet in aanmerking kunnen komen de suikerbiet? en zouden de meestoven dan niet kunnen worden ingericht tot fabrieken ter bereiding van stroop? Uit dit punt, een levensbelang voor onze provincie voorstellende, ontspon zich eenc levendige en zeer in teressante gedachtenwisseling. De heer van den Bosch zette uiteen dat hoe groot ook het gevaar was dat de meekrap-cultuur door de kuust-alizariue dreigde, hoe gewettigd ook de ongerustheid zij welke zich op het vernemen van dat gevaar onder onze landbouwers en fabrikanten verspreid heeft, er echter geen reden bestaat om er aan te denken de meekrap-teelt geheel te laten varen. De tegenwoordige daling der meekrap toch is niet, alleen het gevolg van de mededinging der kunst-alizarine, zij staat tot vele andere oorzaken, vooral ook de geheerscht hebbende geld-crisis en de daardoor veroorzaakte financieele rampen, in verband. Tot den lagen prijswelke de kunst-alizarine op dit oogenblik behaalt, kunnen de fabrikanten daarvan het ook niet langer volhouden. Maakten zij vroeger een prijs van 2 a 3 Thaler, thans is die gedaald tot. If Tha ler per pond; met dezen laatsten prijs wordt de winst gcrcduceert tot nul. Het gevolg is geweest, dat een aantal fabrieken geliquideerd hebbendat andere voor 50 pet. van de waarde gedaald zijn en dat op het oogenblik een groote fabriek haar fabrikaat niet meer beneden den prijs van 2 Thater laat. gaan. Neemt men daarbij in aanmerking hoeveel verbetering nog in de meekrapbereiding gebracht kon worden door toepassing- der scheikundige wetenschap en door het beproeven van anderebuitenlandsche soorten der plantdan meende spreker dat de meekrap zich geenszins de me dedinging met haar tegenpartij behoefde te ontzeggen. Als een voorbeeld biervan baalde spreker nog aan dat door de verf-fabrikanten in den Elzas aan het zooge naamde Extroit de garcince (meekrap-extract) de voorkeur gegeven wordt boven de kunst-alizarine. De heer Schorer was het met den eersten spreker in de meeste opzichten eens. De meekrap-cultuur heeft nog lang- de hoogte niet bereiktwaarop zij door toe passing van de wetenschap te brengen is. Zoo heeft men nog nooit, kunstmest gebezigd, terwijl de proeven daarmede te Avignon genomen een aanvankelijk goeden uitslag gehad hebben. De heer van der Have had met bijzonder genoegen de optimistische beschouwingen van den heer van den Bosch gehoord, daar de meekrap-cultuur door de ge steldheid van den Zeeuwschen bodem zoo uitstekend voor onze provincie geschikt en om verschillende rede nen door geen suikerbiet of andere gewassen vervangen zou kunnen worden. De heer Schorer drong er op aan dat men door het nemen van proeven met verschillende soorten van mest niet het verfstof-gehalte in de plant kon verhoogen, wijl het. toch den bodem vooral aan phosphorzuur en koolzuurkaik ontbrak. De heer Hartog maakte hierop de opmerking dat dit laatste hem bevreemdde, daar tocb in dezen zelfden grond de meest uitstekende oogsten van tanve en andere granen behaald werden. Ecne opheldering van den heer Schorer dat de andere akkergronden dan ook vrij algemeen door guano-mest werden vruchtbaar gemaaktwat met meekrap-gronden niet het geval was, lokte weder tegenspraak uit van een ander spreker, die aanvoerde dat het gebruik van guano in Zeeland veeleer uitzondering dan regel was. De heer Slicrendrecht deed opmerken dat evengoed als in de meekrap-cultuur verbetering verwacht werd, zulks in de bereiding van kunst-alizarine het geval kon zijn. De vraag- was: kon de landbouwer bij de stijgende kosten en de dalende prijzen met zijne teelt voortgaan Nadat nog door verscheidene sprekers het woord ge voerd was, stelde de president voor als conclusie het. gevoelen der vergadering uit te drukken dat de mee krap-cultuur vooralsnog niet behoorde; opgegeven te worden. Deze conclusie, door den heer van den Bosch nader schriftelijk geformuleerdwerd aangenomen en zal iu de algemcene vergadering bekend gemaakt worden. Aan de behandeling van de derde vraag: „Hoe kan de Lucern-klaver het best van gras- en onkruit bevrijd worden?" knoopte zich de 4® vraag vast: „Welke waarde moet men hechten aan gaskalk als meststof?" Wat het eerste punt aangaat, kwam men meest, tot de conclusie dat goed wieden en schoonhouden van den akker nog het beste middel was. De heer van der Have had cene proef genomen met gaskalk als mest te gebruikendoch over de waarde dier stof voor dit doel scheen men geen uitspraak te kunnen doen. De heer Ilartog had van zijne proeven, onder allerlei omstan digheden genomen, de meest tegenstrijdige gevolgen gezienhij was dan ook van gevoelen dat als men 12 landbouwers proeven deed nemen met gaskalkde ecne helft tot eene gevolgtrekking zou komenwaarschijn lijk juist tegenovergesteld aan die der andere. Een nieuw gewicht verkreeg de discussie toen dooi den heer Cau het 15e en 16c punt werd ingeleid, lui dende als volgt: Welken invloed oefent de stand van liet. polderwater uit op het voortbrengend vermogen van bouw- en weilanden Aangenomendat een hoogen polderwaterstand daar voor schadelijk is, hoe hoog moet bouwland, hoe hoog weiland, boven den hoogsten polderwaterstand liggenzal een en ander daardoor geen schade lijden? en bestaat er in dit opzicht verschil, naarmate het poldcrwater is zoet, brak of zout? Welke is uit. een landbouwkundig- oogpunt de meest wenschelijke waterstandgerekend onder het oppervlak der landerijen in bemalen polders? Het bleek echter dat men omtrent, dit, uiterst moei lijke vraagstuk, zoo zeer afhankelijk van de gesteld heid der gronden, den aard der verbouwd wordende producten enz. tot geen eenstemmigheid kou geraken. Ook werd het wensehelijk geacht vooraf het verslag van het vorige congres, te Delft gehouden, waar deze zelfde quaestie reeds behandeld wasnog eens na te lezen, waartoe de heer Cremer de leden gaarne in de gelegenheid wilde stellen. De verdere behandeling van het vraagstuk werd hierop tot eene volgende bijeen komst uitgesteld. Na de bespreking van nog verschillende andere pun ten, van welke wij kortheidshalve ditmaal geen melding maken, deelde de president, nog mede dat in overleg met de tweede afdeeling besloten was morgen ochtend te 9 uren eene gemeenschappelijke vergadering dei- beide sectiën te houden in de kleine kerk, waarna de zitting te 11 u. 50 m. gesloten werd verklaard. Tot ondervoorzitter was in den aanvang der verga dering gekozen de heer (lr. L. Mulder. Kort na éenen waren in de kleine kerk ruim 200 leden van het congres vereenigd. De heer mr. J. Moolenhurgh bekleedde, in het voorgangersbankje zittende, de voor zittersplaats. Rechts cn links waren de leden van het bestuur van het congres geplaatst. Aan de verslagge vers der dagbladen, ook hier zooals bij alle gelegenhe den op dit congres met de uiterste voorkomendheid en hulpvaardigheid behandeld, was eene plaats aangewe zen aan eene groote, met groen laken bekleedde tafel, vlak voor den zetel des voorzitters geplaatst. De heer Moolenburg'nin zijne openingsrede de leden van het congres op deze algemcene vergadering welkom heetende, spoorde allen die door hunne opkomst te dezer plaatse hunne belangstelling in de zaak toonden, aan om dat blijk van belangstelling nog te bekrachtigen door eene trouwe opkomst in de sectie- en volgende algemeene vergadering. Hij vestigde met dat doel de aandacht op het hooge belang aan verscheidene vraag punten van het programma verbondenwolke ten decle reeds in de ochtendvergadering der eerste afdeeling be handeld waren. Ook de gewichtige staathuishoudkun dige quaestie, in de eerste vraag der tweede afdeeling bedoeld, de coöperatie, onder de bevolking ten platten lande te bevorderen, de wenschelijkheid om aan den arbeider het vooruitzicht op het verkrijgen van grond eigendom te openen, werd door den voorzitter aange haald en uiteengezet, als een der moeilijkste punten, welke door bespreking op een congres misschien niet opgelost, maar toch hunne oplossing wellicht nabij konden gebrachtin ieder geval toegelicht cn beter bekend gemaakt konden worden. De voorzitter eindigde met eene dankbetuiging aan de dames welke de vergadering bijwoonden en den wensch dat 'de bijeenkomst bij alle leden de beste en aangenaamste herinneringen zou achterlaten. Na mededeelihg van een aantal ingekomen stukken, welke hetzij naar de afdeelmgen verzondenhetzij voor het archief bestemd werden, werd overgegaan tot het bepalen der plaats waar het volgend congres zou ge houden worden. Volgens de 'steeds in acht genomen volgorde lag de provincie Friesland thans aan de beurt. Tusschcn de gemeenten Leeuwarden en Heerenveen was echter een edele naijver ontstaan in de aanbieding- barer gastvrijheid, welke alleen de vergadering kon doen eindigen. Na toelichting der zaak door den heer Beijma, voorzitter der Frieschc landbouw-vereeniging, die aanvoerde dat Leeuwarden het congres reeds t.wee maal binuen zijne muren verecnigcl had gezienen de gewoonte medebracht de verschillende gemeenten eencr provincie, welke den wensc.h daartoe te kennen geven, met het congres te begunstigen werd met algemeene stemmen besloten Heerenveen voor de volgende verga dering te bestemmen, waarna de zitting door den pre sident gesloten verklaard werd. Des middags te half vier uur kwamen met de spoor boot de zeven muziekkorpsen aan, die tot opluistering van het feest uit België en verschillende plaatsen in ons land waren opgekomen. De versierde stoomboot, die men tot hunne afhaling bestemd had, kon, tenge volge eener reparatie aan de sluis van het kanaal door Zuid-Beveland, niet tijdig hier aankomen. In statigen optocht, door eerewachten te paard en verschillende corporation begeleid, trokken deze verecnigingen te 5 uren de stad binnen. Des avonds was op het feestterreinsierlijk met groen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2