XXVII!' SEDERLANBSCfl LAÜBHÜISIIOÜB- KUNDIG CONGRES. Duitciiland. als lid van deu raad van beheer op te treden, zonder evenwel eenige bezoldiging te genieten. De tijdelijke regeeringscommissaris van Soest bracht namens den minister van koloniën lof aan de directie voor haar bestuur. Een der commissarissen, hulde brengende aan den regeeringscommissaris, generaal van Swieten, meende op goede gronden te mogen vertrouwendat zijne reis naar Indië door hem zoo mogelijk ook zou dienstbaar gemaakt worden tot inspectie der spoorwegen aldaar. Marino en leger. De uitslag vau het overgangs-examen voor de cadet ten van het le studiejaar aan de koninklijke militaire academie te Breda is niet zeer gunstig geweest. Slechts 4 cadetten zijn zonder vakken overgegaanterwijl eenigen zijn blijven zitten. De officier van gezondheid 2e klasse B. Léon, dienende aan boord van Zr. M8- monitor Tijger, wordt met den 15e* Juli aanstaande op nonactiviteit gesteld en met den 16'" daaraanvolgende vervangen door den officier van gezondheid 2C klasse S. F. Kruyt. l\ echtzaken. Te Breda heeft zich het tegenwoordig zeldzame geval voorgedaan, dat iemand wegens overtreding van de Zondagswet een dag subsidiaire gevangenisstraf heeft ondergaan. Zieri/czee, 23 Juni. De gewone kenteekenen dat in eene stad eene fees telijke bijeenkomst gehouden zal worden vertoonen zich zoodra men Zicrikzee nadert. Van dengrooten, slechts voor een derde gedeelte voltooiden kerktoreneen reuzen-brokstuk, dat als een sprekend bewijs daar staat dat ook onze voorvaderen in den „goedenouden" tijd, een honderd jaar of viervijf geledenwel eens iets ondernamen dat zij niet wisten te voleindigen, wap pert de Nederlandsche vlag. Diezelfde versiering vertoont zich in een aantal straten, en aan de onge wone druktedie in de anders zoo stille stad lieerscht, is het te bespeuren dat er iets bijzonders op til is. Nog nauwelijks aangekomen hadden wij gelegenheid de algemeeue vergadering der Zeeuwsche maatschappij van landbouw bij te wonen, doch het bleek dat het hoofdbestuur, met het oog op de vele belangrijke punten van landbouwkundigen aarddie op het congres behan deld zouden worden, de bespreking daarvan voor dit maal ondoelmatig achtte. Eene vraag van een lid of de maatschappij voornemens wasop het voorbeeld van hetgeen in andere provinciën geschied wasook wan delleeraars aan te stellenlokte het antwoord uit dat deze zaak in de meeste afdeelingen een punt van overweging heeft uitgemaakt en dat deze bereid waren daartoe gelden te bestemmen, in het vertrouwen dat, indien de krachten van sommige afdeelingen te kort mochten schietende maatschappij daarvoor sub sidie zou willen verleenen. De vergadering werd daarna gesloten. Tot keurmeesters bij de tentoonstelling zijn benoemd Voor de paardende heerenJ. C. Kegelaar uit Hulst C. A. Blindenbach uit Cortgene; B. G. Friderichs uit Oud-Vossemeer. Voor het rundveede heerenP. J. Vermast uit Scherpenisse; J. G. van der Linde uit ColijnsplaatJ. van Damme uit Wolfaartsdijk. Voor de schapen en varkens de heerenA. Harthoorn uit. Waarde: C. L. Kloet uit Zicrikzee; J. Leijs uit Waarde. Voor do werktuigende heerenP. de Keijzeruit Cortgene; W. Wolfert uit Neuzen; P. Fransen uit Grijpskerke. Nu een blik geworpen op het feestterrein en op de versieringen in de straten. Van het eerste mogen wij nog niets vertellen, daar alles nog in staat van worden verkeert. De bewoners van de Sint Jan-straat hebben op alle mogelijke wijzen van hunne ingenomenheid met het congres doen blijken. Guirlandes vaD groen, krui selings over de straat gespannen, geven deze het aan zien eener laan. Allerlei opschriften, op borden geplaatstdrukken op naïeve wijze de gevoelens der bewoners uit. Om der curiositeit willemogen wij enkele niet verzwijgen. Aan den ingang der straat vindt men, als eene on schuldige vleierij aan het adres der vele bezoekers van het. plattelanddie men in de stad wachtde spreuk "Wie houdt de maatschappij in stand De uijvre hoeren van ous land. Hetzelfde denkbeeldeenigszins gewijzigdvindt men in de regelen Wij allen zijn verrukt vau geest En hogen op dit landbomvfeest, dat in zijn vorm wel een nagalm schijnt van MultatulTs bekend De vriendschap is een goede zaak En geeft liet mensclidom veel vermaak. Meer leerstellig schijnt de spreuk: De landbouw en de nijverheid Bloeien saum door wijs beleid, terwijl dc ingenomenheid een meer persoonlijken vorm aanneemt in deze ontboezeming: Wij vlechten bloem cu krans Het hoofdbestuur ter eer, Van 't Congres hier gevierd Voor de allereerste keer. Met het metrum moet. men het in deze volkspoëzie niet al te nauw nemen. Nog een eervolle vermelding van een verzenmaker aan het begin der straat, die, dc herinnering aan de kroningsfeesten nog niet uit zijn gemoed kunnende verbannenonder do, buste des konings schrijft Al is k geeu kroningsfeest, gehoopt uit volle horst Dat koniug Willem drie nog lang zij onzo vorst. Maar vergeten wij niet dat het de landhuishoudkunde isdie ons hier roept. Te zeven uren verzamelde zicli eene talrijke menigte, vrienden en beoefenaars der wetenschap, in de groote zaal van het raadhuis, die bijna te klein bleek om de schare der belangstellenden te bevatten. Hier vatte de burgemeester van Zierikzee, jonkheer W. van Citters, het woord en heette in korte en krachtige bewoordin gen de leden van het congres welkom binnen de muren der oude stadterwijl hij de beste wenschen voor den goeden uitslag van de werkzaamheden der vergaderin gen uitbracht en den leden den eereiyijn aanbood. Op deze toespraak werd door den voorzitter van het con gres mr. J. Moolenburgh met eene dankbetuiging ge antwoord. De leden splitsten zich vervolgens in de twee afdee lingen: landbouw en staathuishoudkundeen gingen over tot het verkiezen van de besturen daarvan. Tot voorzitter der tweede afdeeling werd door m'\ G. A. Fokker voorgesteld en onder daverende toejuiching der aanwezigen verkozen de eerwaardige eere-voorzitter van het congres, de Nestor der Nederlandsche landbouw wetenschap mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis. Nadat de lieer Fokker zelf eene benoeming tot. onder voorzitter had afgewezen op grond van zijn spoedig op handen zijnd vertrekwerd dc lieer mr. C. J. Fokker van Zicrikzee voor die functie verkozen. Als secretaris der afdeeling werd nog verkozen de heer mr. P. A. J. Bouvin en tot 2cn secretaris de heer mr. J. P. A. Ermerins, eerste secretaris van het Congresbeide te Zierikzee. Een welwillend collega deelt ons mede dat in de le afdeeling voorkozen warenftlp heerenJ. M. Kakebecke tot voorzitter, van Nagel uit Arnhem tot eersten en Cremer uit Driel tot tweeden secretaristerwijl de keuze van een ondervoorzitter morgen zou plaats hebben. De vergadering ging hierna uiteen. Des avonds wijdde de sociëteit „Tot nut en genoegen" de. reeks barer feestelijkheden in door een concert in het lokaal „Parklust" door liet. Zierikzeeschc muziek gezelschap „Kunst en eer" gegevenwelke uitvoering, door illuminatie a giorno opgeluisterd en door het heer lijkste weder begunstigd, eene menigte bezoekers lokte. {Per telegraaf.) In de heden gehouden algemeene vergadering, die door 210 leden werd bijgewoond, is besloten dat liet volgende congres zal vergaderen te Heerenveenen niet te Leeuwardenwelke gemeente mede om den voorrang dong. Gemengde berichten. Gistereu geraakte te Goes een jongentje van zeven jaren, dat op een houtvlot in de Vest speelde, in het water, en werd met een van zijn armen zóo tusschen de balken geklemd dat die op 3 plaatsen is gebroken. Te 's Hertogenbosch wandelde gisteren middag een kindermeisje van ongeveer 13 jaren met een sla pend kind van eenige maanden op den arm. Bij ouge- luk liep haar een vrouw tegen het lijf, waardoor zij 't kind uit deu arm liet glippendat met het hoofdje op de steenen neerkwam en op de plaats dood bleef. Op een stuk land te Staffordshire is gevonden een postduif, op eene van wier vleugels gedrukt stond „Onze maatschappij Recht voor de Vuist.. 6 ent Dam poort," terwijl op den anderen vleugel stond „Vetobt." De Engelschman, die de duif gevonden had, terwijl zij niet. meer in staat was verder te vliegenheeft zich vervoegd tot de heeren J. Willing C°. te Manchester. De commissie voor de laatst gehoudene kinder feesten te Rotterdam heeft 500 in kas gehouden, welke som onder vijf liefdadige instellingen van ver schillende richting in de stad gelijkelijk verdeeld zal worden.. YorkoopiBgea cd Aanbestedingen. Maandag jl. is tot nadere toewijzing aanbesteed het maken van een oesterput te Yerseke, waarvoor dc volgende inschrijvingsbiljetten zijn ingekomenvan J. Elenbaas, te Bruinisse, 51,000; I. de Rijke, te Stavenisse, 29,600; L. van der Ploeg, te Zierikzee, 28,900; G. Bolier, te Scherpenisse, ƒ28,400; A. Rin- ders, tcBreskens f 26,900I. Kraaijevelt, teHansweert, ƒ26,000; C. de Wilde, te Kattendijke25,900; 1. L. Dingens te Goes25,800W. A. Visserte Wolfaarts dijk, ƒ25,690; F. H. Volker, te Wemeldinge, 25,650; B. Exter van den Brink, te Krabbendijke, 25,500; A. van Popering, te Bruinisse, ƒ25,400; A. Ringhout, te Hontenisse, 25,400C. Lindenbergte Wemeldinge, ƒ25,300; D. Bolier, tc Kruiningen24,100M. Paauwe, tc lloedckenskerke24,000D. Bolier, te Scherpenisse, f 22,696. Th ormoinote rstaiul. 23 Juni 'sav. 11 u. 60 gr. 24 's morg. 7 u. 60 gr. 'smidd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 64 gr. Algemeen overzicht. Frankrijk vervalt van Scylla in Charybdis. Ter nauwernood zijn de Bonapartistische woelingen eenigs zins tot. kalmte gekomen of met vernieuwde kracht herleven de intriges van het legitimismc. Sedert eenige dagen zijn pogingen aangewend, om eene verzoening tusschen de uiterste rechterzijde en het. rechter-eentrum tot stand te brengen op den grondslag van handhaving van het septennaat. Men wilde trachten te bewerken, dat beide fraction voor het voorstel van den heer Lam bert. de Sainte Croix zouden stemmen, en het septen naat zou worden beschouwd als eene voorbereiding tot de monarchie. De aangewende pogingen zijn echter niet geslaagd, waarschijnlijk ook grootendeels tenge volge van een artikel van de Orleanistisclie Union, waarin deze herinnerde dat het programma van den graaf van Chambord ge'ene verandering had ondergaan. Dc kans om te slagen is stellig nog minder geworden, tengevolge van een brief uit Parijs in de Times, waarin een verhaal wordt geleverd van de monarchale intriges in October van het vorige jaar, toen door de monar chaal gezinde fraction der nationale vergadering eene commissie van negen leden was benoemd, die de onder handelingen met den graaf van Chambord zouden voe ren. De legitimisten verlangdendat de rechterzijde onvoorwaardelijk de witte vlag zou aannemendeze dreigde daarop alle onderhandelingen te zullen afbre ken, en de hertog d' Audiffret Pnsqnierde voorzitter van het reehter-centrumstond aan de heftigste aan vallen van de zijde der legitimisten bloot. Deze begaf zich tot Mac-Mahon, om diens gevoelen te vernemen, die de stellige verklaring aflegde, dat ingeval men (le witte en de driekleurige vlag tegenover elkander stelde hij een vrceselijken burgeroorlog tegemoet zag, daar zelfs het leger onderling verdeeld zou zijn, zoodat hij noch zou kunnen instaan voor de orde in de straten noch voor de handhaving van de krijgstucht in het leger. Toen Chambord dat vernam, verklaarde hij, dat de driekleur zou behouden blijven, doch dat hij zich het recht reserveerde, om de natie te raadplegen als hij in Frankrijk zou zijn teruggekeerd. lu eene bijeen komst van 120 afgevaardigden, den 12en of 13:" Octo ber jl. gehouden, werd dit antwoord van den Roy dooi den heer de Chesnelong medegedeeld. Het procesver baal van deze zitting, waarin verschillende besluiten werden genomen, allen gebaseerd op die verklaring, werd aan den graaf van Chambord toegezonden, clie gedurende 14 dagen niets van zich liet. hooren. Niemand protesteerde tegen de door hem aangenomen gedragslijn, doch toen men 14 dagen lang in de aan gewezen richting had geijverd, kwam eensklaps van Frohsdorff het bericht, dat Henri V de witte vlag zou handhaven! Niemand anders dan de legitieme koning zelf heeft dus de zaak van het legitimismc in de war gebracht. Deze brief heeft in het. kamp der legitimisteng roote verslagenheid en agitatie teweeg gebracht. Men schrijft de openbaarmaking er van aan niemand anders dan aan den lieer d' Audiffret Pasquier zclven toe. Namens de voormalige commissie, van negenen heeft generaal Changamier in de Francais op dien brief geantwoord. Hij rectificeert verschillende détails daarin voorko mende, maar betwist de juistheid der woorden van maarschalk Mac-Mahon niet, zoodat. in hoofdzaak de brief aan de Times volkomen juist schijnt te zijn. Nu de legitimistische propaganda weer in vollen gang was is de mededceling van hetgeen in October gebeurd is voor de legitimisten al zeer ongelegen gekomen. Een van de intieme vrienden van den graaf van Chanibord, graaf de Damas, is dezer dagen te Parijs aangekomen en heeft aan eenige legitimistische afgevaardigden medegedeeld, welke constitutioneele waarborgen hij zou willen verleenen. Hierop heeft in de constitu tioneele commissie de heer Tateron eene rede gehouden waarin hij, naar aanleiding van de meer constitutioneele denkwijze van den graaf van Chambord, het denkbeeld heeft ontwikkeld, dat tusschen dezen en de volksverte genwoordiging onderhandelingen over eene constitutie

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2