MDDDELBURGSGHË C O R A N T. F 149, Donderdag i874. 25 Juni. Uit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. X3e prijs per 3lm.., franco is S.5Ö. Middelburg 21 Juni. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal ih het kiesdistrict Amersfoort in de plaats van m!'. E. L. baron van ïïardenbroek van Lookhorst zijn 1918 biljetten in geleverd. De uitslag der stemming is, blijkens de heden geopende biljettendat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren jonkheer mT. M. M. Asch van Wijckden candidaat der antirevolutionairen, die 908, en mr. W. baron van Goltstein, van conser vatieve zijde aanbevolen, die 822 stemmen verkregen. Op m<\ G. M. van der Linden den candidaat der libe ralen, waren 148 stemmen uitgebracht. Reeds voor eenige dagen mochten wijniet zonder ingenomenheid, vermelden dat eene der stooinbooten van de Rotterdamsch-Amcrikaanschc stoomvaartmaat schappij bij haar terugkeer uit New-Yorlc wegens haar grooten diepgang niet te Rotterdam, maar te Vlissin- gen zou aankomen. Dit bericht wekte ontegenzeggelijk veler belangstelling, omdat dit feit het bewijs levert dat liet kleine Ylissingenwat zijne havenwerken be treft het groote Rotterdam verre vooruit is. Daar het bekend was dat de verwachte „mailboot" heden in den vroegen morgen zou aankomenbevonden onder scheidene personenook uit Middelburgzich reeds vroegtijdig bij den mond der Ylissingsche buitenhaven, om van de aankomst getuigen te zijn. De bedoelde boot was het stoomschip W. A. Schol ten, gezagvoerder J. Hus, groot 3000 ton, met eene lading van 1800 ton en 33 passagiers den llcn dezer maand van New-York vertrokken. Omstreeks zeven uren kwam het fraaie vaartuigmet een diepgang van 20 Engelsche voeten (ruim 60 deci meter) statig op den mond der buitenhaven aanstoomen, om te 8 uren in de groote sluis geschut te worden. Het schutten duurde een twintigtal minuten, en reeds te 8.40 lag het stoomschip zonder eenige belemmering of moeite in de eerste binnenhaven aan de noordoost zijde aan den wal. Weldra werd een loopplank gelegd en den passagiers gelegenheid gebodenvoet op Neder- landschen bodem te zetten. Inmiddels heerschte aan boord groote drukte, niet het minst met het aan wal brengen der passagiersgoederen. Alles geschiedde ech ter in de beste orde, hetgeen ons te minder verwon derde toen wij later uit den mond van onderscheidene passagiers niets dan lof vernamen zoowel over het schip als over den gezagvoerder en verdere officierenterwijl zij daarbij de verzekering voegden dat zij een aller aangenaamste reis hadden gemaakt. Een zestal der aanwezige lichterschepen werd aan gewezen, om zoodra mogelijk met het lichten der lading een aanvang, te maken, terwijl de passagiers op ver schillende tijdstippen de reis per spoortrein naar Rot terdam hebben voortgezet. Sommigen hunner brachten vooraf nog een bezoek aan Ylissingen en enkelen had den het voornemen ook Middelburg nog eens in oogen- schouw te nemen. Het aantal der passagiers die aangebracht zijn be draagt éen minder dan de van New-York vertrokkenen, daar eene dame den 14en dezer aan boord overleden is, en alzoo 32, te weten: veertien der eerste klasse, zijnde de heeren Ludwig Kollmann, John Geiger en echtgenoot, J. de Witt; mevrouw Brouwer en kindde lieeren F. Eisnerde Jong en echtgenoot en drie kinderen G. van Steenwijk en J. Q. C. van den Bosch drie der tweede klasse, zijnde mejuffrouw Blanken- bachalsmede de heeren Henry Becker en C. Bendicg en vijftien der derde klasse, zijnde C. van Loghem, J. Kleerkooper en familie (3 personen), B. Hoek, Wil liams en familie (4 personen), mejuffrouw SmithLouis WehnerJohn King, George Schmidt en echtgenoot, en mejuffrouw Cochrane. Uit Atchin vernemen wijschrijft de Penang Gazette van den 16en Mei, dat Panglima Polim schijnbaar op gehouden heeft actief op te treden bij de verdediging van zijn land tegen de Nederlandersenhoewel hij tot dusverre nog geene stappen tot toenadering heeft gedaan, gelooft men toch dat hij niet zulke vijandelijke gevoelens meer jegens hen koestert als eenigen tijd geleden. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren ochtend te 7 u. 40 min. per Rijnspoor van 'sGravenhage naarDuitsch- land gereisdvergezeld van den hofraad Campinten dant der opvoeding van Z. K. II., zijn adjudant kapitein Beyerman en baron De Possonadjudant van Z. M. den koning. Onze Haagsche correspondent zendt ons het volgende ter aanvulling zijner gisteren opgenomen correspondentie „De practische reden om geen heil van eene kamer ontbinding te verwachten ligtdunkt mijvoor de hand. Thans bezitten de liberale partij 40 en de geeoaliseerde anti-liberale partijen in de tweede kamer ook 40 stem men: bij een trouwe en algemcene opkomst is er dus voor waarlijk liberale maatregelen geene meerderheid te verkrijgen. Eene theoretische verlamming van de wet gevende krachten der kamer dus, die in de praetijk verergerd wordt door den afval van eenige zich libe raal noemende ledenhetzij uit geest van tegenspraak, hetzij uit dat doctrinarismedat zij geavauceerdheid noemen, zoo vaak er belangrijke quaestiën, vatbaar voor eene liberale oplossing, in behandeling komen. Feitelijk bestaat er dus in onze kamer eene uit vier hybridische elementen samengestelde anti-liberale meer derheid, die wederom juist door haar hybridisch karakter tot werkeloosheid gedoemd wordt. En wat zal nu het waarschijnlijk gevolg eener kamer ontbinding zijn? „Vermoedelijk dit. In sommige dóór en door liberale districten zal de een of andere weinig meegaande liberaal ik heb hier vooral een paar afgevaardig den uit het Noorden op het oog waarschijnlijk vallen en door een meer bezadigd en onbevooroordeeld man van dezelide richting vervangen worden. In het alge meen is het te verwachten dat de liberalen in den lande hen zullen doen vallen op wier houding de her vorming van het rechtswezende afschaffing der plaats vervanging bij de nationale militiede verandering van het muntstelsel, de herziening van het belastingwezen, en nu laatstelijk de regularisatie van den census want door amendeeren had men dit doel door het cen- suswetje kunnen bereiken zijn afgestuit; men zou lmnne plaatsen dan zien innemen door leden die min der eigen opvatting dan de eischen van het algemeen belang raadplegen. Van een zuiver liberaal standpunt beschouwdis dit stellig een groote aanwinstde liberale partij in de kamer zou daardoor aan diepte en kracht winnenwat ze aan breedte verliezen zou. Mannen van zooveel eigenzinnigheid of naïeveteit, dat ze elk voorstel verwerpen dat niet aan hun, altijd subjectief, ideaal eener regeling beantwoordt, schaden door hun gebrek aan politiek doorzicht de partij waartoe ze zich rekenen; zij zijn negatieve elementen, minus-cijfers, die in de berekening der sterkte nog ónder de nullen staan. „Ik sprak van verlies in breedte. Ik verwacht namelijk van eene kamerontbinding stellig verlies in de getal sterkte der liberale partij. In Winschotenin Leeuwar den, in Haarlem misschien zullen desertielieveude of wilde liberalen door trouwe liberalen vervangen worden maar hoe zal 'tgaan te Almelo, te Arnhem, te Zutfen, elders in Noord-Holland? Ligt voor de weinig politiek ontwikkelde kiezersdie de meerderheid uitmakenniet deze redeneering voor de handwij hebben 't nu jaren lang met de liberalen beproefdhet gaat niet met hen laat ons thans de proeve nemen met eerlijkebekwame en werkzame mannen dieal zijn ze niet liberaalbeter dan de liberalen zullen zorgen dat er iets tot stand komt Maar al redeneert men hier en daar aldus en en al stemt men volgens die redeneering, toch zal de liberale partij in de tweede kamer ruimschoots terug winnen aan innerlijke kracht wat ze verliezen zal in getalsterkte. Het is ook billijk dat zij leergeld betaalt, ja dat wij allen penitentie doenwant geen enkel libe raal binnen en buiten de kamer die zich niet van tijd tot tijd verzet heeft tegen de krijgstucht, en geprutteld en „gemopperd" (.evenals de officieren in Atchin) over het beleid van den ouden generaal, die ons langs be proefde wegen tot de overwinning trachtte te leiden. „Maar zou .deze uitslag in het belang des lands zijn? Ziedaar de vraag die de ministers, zich niet. mogende bepalen tot. de belangen hunner partijte beantwoorden hebben, en waarop ik geen ander dan een ontkennend antwoord weet te geven. Stel dat 6 a 7 liberalen niet worden herkozen, maar voor mannen eener andere partij, moeten plaats maken; wat dan? De liberale partij in de kamer zal dan maar 33 of 34 stemmen tellenj en als regeeringspartij moeten aftreden, zoo ze althans de zwakheid niet wil begaan van om de wille van bet gezag liare beginselen in eene coalitie prijs te geven. Maar wie wint die 6 of 7 stemmen? De sterktever houding der drie oppositiepartijen is zoo, dat geene barer daardoor de meerderheid verkrijgt. Alleen de anti-liberale oppositie is dus versterkt, maar oppositie is geen regeeringsbeginsel en de verbonden drie tegen partijen, verdeeld als ze zijn naar aard en bedoeling, kunnen nimmer eene werkdadige meerderheid vormen, al geeft men aan de eerlijksten of slimsten onder haar het gezag in handen. Er kunnen kleine dingen onge daan worden gemaaktgeheime reactie gedreven tegen alles wat liberaal heet, vervolgingen en plagerijen op touw gezet tegen elkeen die liberaal is; een coalitie- ministerie, op eene coalitie steunende, zal voor den gang van bestuur zelfs behoorlijk kunnen waken. Maar voor eene regeering uit de tegenwoordige oppositie, waarvan leden uit de conservatieve, antirevolutionaire en ultramontaansche kampen deel uitmaken, bestaat geene hoop dat zij iets tot stand zal kunnen brengen. En juist het verlangen dat er iets gedaan worde be gint meer en meer gehoord te worden; eene ontbinding der tweede kamer onder de tegenwoordige omstandig heden zou ons van de vervulling van dit verlangen verwijderen, in stede van daaraan te voldoen." De 25" algemeene vergadering der Ncderlandsche maatschappij ter bevordcrig der geneeskunst is gisteren morgen te half elf in de vergaderzaal van de provinciale staten van Gelderland geopend. Van het hoofdbestuur waren aanwezig de heeren dr. Ramaer, voorzitter, dr. Guye, secretaris, prof. Boogaard, penningmeester, en dr. Donkersloot. Van de afdeelingen zijn vertegenwoor digd: West-Friesland I door den heer KruithooftWest- Friesland III door den heer Dellewarre, Zaanland door dl Sasse, Zeeland door den lieer Schilman, Zutfen door den heer Caudri, Alkmaar door den lieer Schut, Amersfoort door dr. van Walcheren, Amster dam door dr. Langelaan, Arnhem door dr. Maats, Deven ter door dr. van Ketwich Verschuil', Dordrecht door dr. de graaf, Friesland door dr. Rij kens, 'sGraven hage door d\ Pous KoolhaasGroningen door dr, Sormani, 's Hertogenbosch door dr. van Wijngaarden, Leiden door prof. Zaaijer, Nieuw veen door den heer Kapteijn, Rotterdam door dr. Broman, Schiedam door dr. Vaillant, Tiel door dr. Hermanides, Twente door dr. Hesselink, Utrecht cloor dr. Peiniink, Vecht en Om streken door den heer Schut. Gisteren werd te Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de „Nederlandsch- Indische spoorwegmaatschappij". Nadat de voorzitter, mr. E. II. 's Jacobde vergadering luid geopend, bleek dat behalve het bestuur tegenwoordig waren 20 aan deelhouders, te zamen vertegenwoordigende 733 aan- deelen, uitbrengende 238 stemmen. De balans werd goedgekeurden bepaald dat van f 309,000 behaalde winst aan de aandeelhouders zal worden uitgekeerd f 280,000 of f 28 per aandeel, en het overige geld ge stort in het fonds voor vermeerdering van materieel. - Tot commissarissen werden met algemeene stemmen herkozen de heeren A. C. Wertheim en G. J. de Clercq. Op voorstel van het bestuur werd beslotende vaca ture in den raad van beheer, ontstaan door het overlij den van den heer Poolman, voorloopig niet te vervullen, maar een der commissarissen te machtigen, zoonoodig,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1