en zij achtten het daarom wcnschelijkcr dat hij slechts kleine bijeenkomsten van beproefde vrienden zou bij wonen, waarin hij zich dan zou kunnen verantwoorden en zijne eer herstellenen die tevens zouden strekken om de beginselen van het communisme van liet Engelsche en het Fransche standpuntte bespreken. Koehefort heeft reeds den zoodanige bijeenkomst bijgewoond. De erkenning van de Spaanschc republiek door de regeering van Engeland heeft in het lagerhuis aldaar het onderwerp van eene interpellatie door den heer Sandford uitgemaakt. Door den lieer Bourke werd daarop namens de regeermg geantwoord, dat zij den wensch had uitgesproken, óm het Spaansche gouver nement te kunnen erkennen, omdat Engeland steeds gaarne zijn steun verleent voor de handhaving der orde aan allen die voor het behoud daarvan strijden tegen de reactie en de revolutie, onverschillig welke dan ook de regeeriugsvorni zijindien hij slechts constitu tioneel is. Met het oog op den stand van zaken had de regeering van Engeland het echter wenschelijk ge acht, dat de reorganisatie van het gezag en van' de orde in Spanje meerdere vastheid mocht verkrijgen alvorens liet gouvernement van dat land te erkennen. Hieruit blijkt dusdat de berichten uit Spanje om trent de kansen op erkenning van de zijde van Engeland minst genomen voorbarig zijn geweest. De zaken gaan in Spanje allertreurigst; alles gaat den slakkengang. Het is onmogelijk om tot een be teren toestand tc gerakenom iets te reorganiseereu en op vasten voet te brengen zoolang niet rust en vrede iu het land zelve hecrschen en de binnenlandsche vijand geheel is verslagen. Dag op dag verwacht men, dat toch éindelijk de groote legermacht die tegen de Car- listen in het Noorden in liet veld is gebracht eens krachtig zal optredenmaar telkens worden de operation om de een of andere reden uitgesteld; thans heet het weer „omdat de wegen rondom Estella onbruikbaar zijn voor de artillerie". Intusschen worden voortdurend verster kingen in manschappen en levensmiddelen over San tander naar het leger van het Noorden gevoerddoch de plannen omtrent een aanval zijn nog niet eens vastgesteld. Generaal Concha rukte in de richting van Lerin op, dat nog eenige uren meer landwaarts ligt. dan Estella. Omtrent krijgsverrichtingen in liet Oosten van het land, in Tarragona, alwaar in de vorige week don Alphonsusde broeder van don Carlosbij Gan- desa een nederlaag heeft geleden verneemt men niets meer. Een officieel bulletin uit het hoofdkwartier van don Alphonsus meldt, dat hij met 3500 man tegenover 7000 man republikeinsche troepen heeft gestaan. Wie de overwinning heeft behaald vertelt hij niet, maar wel dat de regeeringstroepen verplicht waren 0111 in Gandesa te blijven en belangrijke verliezen leden. Na tuurlijk wordt de strijd voor de republikeinen moeilij ker naarmate zij dien op meer punten te gelijk moeten voeren. Onbegrijpelijk is het vanwaar de Carlisten nog zooveel hulpbronnen in geld, wapenen en manschappen krijgen. Men verzekert, dat thans een. afgevaardigde van don Carlo? naar het Yaticaan is gezonden in het belang van de Carlistische zaak. Dat de regeering begrijpt niets degelijks te kunnen doen of tot stand brengen zoolang dc binncnlandsche vrede niet is hersteld, is Zondag nog gebleken bij de opening van een nationale tentoonstelling te Madrid, bij welke gelegenheid maarschalk Serrano eene rede heeft gehouden, waarin hij 0. a. verklaarde, dat de eenige. politiek der regeering isom de vrede in het land te herstellenen als de vrede zou zijn hersteld zou het land zich in volkomen vrijheid kunnen consti- tueeren. Het feest der 28jarigc regeering van den paus geeft, dezen gelegenheid om zijn hart tc luchten tegen de regee- ringen die „de kerk vervolgen" en om de geloovigen uit alle landen aan te sporen den strijd tegen de wereld lijke machten vol te houden. Zondag heeft weder een groote receptie plaats gehad, waarbij de paus een langdurigs en luide toegejuichte rede heeft gehouden. Ook daarin heeft hij aangespoord tot volharding in den strijd, en de hoop uitgedrukt, dat de vervolgingen waaraan het pausschap tegenwoordig bloot staat nog ten goede zullen uitloöpen. Bij het dien avond in de St. Pieterskerk gezongen Te Deum had eene manifes tatie plaats, toen eenige lieden den paus voor een dei- vensters van het Yaticaan bemerkten; zij begonnen met. hunne zakdoeken te wuiven, doch andere'men onderstelt dat het voormalige pauselijke gendarmes waren riepen luide: „Leve de paus-koning!" zoodra de paus deze demonstratie bemerkte verwijderde hij zich. Eenige lieden werden gearresteerdde kerk werd in volkomen orde ontruimd cn het plein door Bersa- glicri bezet. Het ia intusschen niet te ontkennendat de woelin gen der ultramontanen in verschillende landen in kracht toenemen, en ongetwijfeld doet de [vervolging in Duitschland, die tot tegenstand prikkeltdaaraan geen goed, Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de uit Duitschland verdreven geestelijken voornemens waren om zich in Luxemburg te vestigen, teneinde vandaar tegen Duitschland te agiteeren, en dat daaromtrent tusschen de Duitsche en- Luxemburgsche regeeringen eene gedachtenwisseling had plaats gehad. De Berlijn- sehe National-Zeitung heeft thans medegedeeld., dat werkelijk de Duitsche regcering zich tot de Luxem burgsche heeft gewend met het. oog op de plannen der ultramontanen. Zeer terecht moet laatstgenoemde regee ring hebben te kennen gegeven, dat zij met alle ter barer beschikking staande middelen agitatiën van de zijde der uitgedreven priesters zou belettenmaar dat zij meende gcene vrijheid té hebben, om een verblijf te weigeren aan hen die door hun gedrag geene aan leiding geven tot klachten. Met belangstelling wordt, het aanstaande congres van Pruisische bisschoppen te Fulda te gernoet gezien. Volgens een Berlijnsch correspondent van de Kölnischc Zeitung' zouden zij hun verzet tegen den staat niet tot hetuiterste durven doorzettenmaar trachten tot een modus vivendi met de regeering te komen, teneinde van de toepassing- der uitgevaardigde kerkelijk-politieke wetten tc worden vrijgesteld. De bisschop van Passau gaat zelfs zóóver, dat hij de ultramontanen de schuld geeft van het 111 het leven roepen van die wetten dooi de regeering, en dat hij aandringt op gematigdheid. De gehecle ultramontaansche persmaar vooral die van Beieren, valt den bisschop hierover heftig aan. In dat. land verwacht men weldra eene crisis naar aanleiding van een wetsontwerp waarbij 50 millioen gnlden wordt aangevraagd tot verbetering van het leger, waartegen een groote oppositie is. Wordt de aanvraag verwor pen, dan is liet niet te voorzien welke de gevolgen zullen zijn. Frankrijk levert heden weinig nieuws. Dc tweede lezing van het wetsontwerp op de gemeentelijke ver kiezingen ori de inrichting der gemeentebesturen is af- gcloopen en de nationale vergadering heeft besloten tot. de derde lezing over te gaan. Met 366 tegen 341 stemmen werd een amendement verworpen, waarbij als overgangsmaatregel werd voorgesteld, dat de gemeente raden bij decreet van den president der republiek zou den worden ontbonden en dat uiterlijk binnen drie maanden na de ontbinding de nieuwe verkiezingen moesten plaats hebben. Jnijexoitte stulta. MIDDELBURG EN HET DROOG DOK. Wat of er toeh van het droog dok zal komen! Dit is tegenwoordig het algemeen gemompel. Maar het blijft veelal bij mompelenen niets doen althans 'van de zijde der burgerij, die er bet .meeste belang- bij heeft. Of dit zoo goed kan genoemd worden? Welk inwoner onzer goede stad kan zich buiten deze zaak stellen? hetzij met sympathie, hetzij met anti pathie. Ieder, althans die met het lijdelijke: het zal wel te recht komenniet tevreden isspreekt zijne beschou wingen uit. Maar hoe? Alle gesprekken blijven veelal binnens kamers, of in sociëteit of koffiehuisgezelsehappeniu vriendenkringen, op kaden en grachten, kortom overal waar de verschillende standen elkander ontmoeten. Zij blijven binnen het onderlinge verkeer besloten. Officieele stemmen vernam men van onze medebur gers voor zoover schrijver dezes bekend is, nergens. Slechts eene enkele vernam men, en wel eène yooi- de zaak zeer ongunstigewelke zoo hij meent, zelfs officieel tot ons geacht gemeentebestuur werd opgezonden. Geen enkele ten gunste dezer ondernemingdie onze medeburgers toch wel eene levensquaestie voor onze stad zullen noemen, eene levensquaestie voor hare toekomst, eene levensquaestie voor het opkomend ge- sla clit. Onze hooggeachte burgemeester althans, met het grootste gedeelte zoo niet alle leden van het Hem ter zijde staande stedelijk en dagelijksch bestuur, is der zaak niet ongenegen. Het tegendeel is waar. Getuigen de vele moeiten en opotferingen welke het geachte hoofd des bestuurs zich daarvoor getroost. Zijdeliugsche geruchten, welke niet ongegrond of ge heel uit de lucht gegrepen zijn, verzekeren dat zelfs het vorstelijk huis niet vreemd ia aan deze zaak. De ondernemers de heeren van Zeylen Dekker zei ven toonen haar met kracht en vast vertrouwen te willen en tc durven voortzettengesteund misschien en daartoe opgewekt door dezulken, wier namen nit reeds onder ons met achting worden genoemd en gevierd. Voortdurend blijft deze zaak in onderhandeling tus schen het bestuur en de geachte firmaen als het ware blijft het verlangende Middelburg lijdelijk afwachten, blijft de naar verbeterde toestanden hunkerende bur gerij, blijft de naar vertier wachtende handelaar en winkelier, blijft de naar werk zoekende ambachtsman, blijft de naar vooruitgang dorstende man des tijds ge duldig afwachten en zw ij gen. Alleen degene die de zaak publiek of in het geheim tegenwerkenheb ben van hun standpunt hierin gelijk dat zij zwijgen overtuigd als ze zijn dat hunne tegenwerking slechts berust op laag eigenbelang. Dezulken stellen hun eigen ik op den voorgrond en niet het alg-emeen belang, het belang dér toekomst. Slechts liun geld, verkregen door en nu onthouden aan het alg-emeene nut, is hun steun en hun vertrou wen, al ging ook onze goede stad ten gronde. Ook bij dezulken geldt: aprfa nous le délngc. Maar duizende stemmen onzer medeburgers van allen rang en stand vragen die onderneming tot stand te zien komen en bidden als het ware om dc aangewende pogingen met gunstigen uitslag te zien bekronen. Doch ieder mompelt en niemand spreektvrij uit. Niemand' schijnt' in het openbaar te durven uitkomen. Het gemeentebestuur gaat ons yóor met zijn welwil lende pogingen. Onze misschien onbekende beschermers gaan. voort met voor Middelburg- te doen wat hun invloed en hun kapitaal vermogen maar de adders', die misschien onder het gras schuilen, gaan ook voort niet wroeten en schuifelen, en het zal slechts van de houding van ons gemeentebestuur afhangen neen het zal van ons Middelburgers zeiven afhangen of de zaak tot stand zal komen of niet. Waar het bestuur vreest voor eene op het oogenblik bezwarende subsidie of voor het doen van enkele con cession daar moet de publieke openie ons bestuur steu nen. Wij moeten door brochures of petitiën toonen de zaak als levensquaestie voor iederen stand te be schouwen, voor ieder wien volksbelang ter harte gaat. Men z wij ge dus niet langer, men openbare in deze zoo gewichtige zaak zijne gevoelens. Men offere zelfs desnoods een gemeenschappelijk bijeengebracht kapi taal aan deze zaak; hetwelk spoedig aan het algemeen Middelburgscli belang drievoudige rente zal afwerpen. Alleen deze onderneming is voor Middelburg m. i. onder Gods zegen het keerpunt tot algemeenen voor uitgang. Alleen deze onderneming zal op de kostelijke bouw terreinen die uitbreiding der stad in de hand werken, welke sommigen 1111 reeds in het verschiet zien, doch waarvoor nog een dichte nevel hangt. Alleen het tot stand komen van het droogdok en daar mede gepaard gaande scheepsbouw en scheepvaart, handel en nijverheid, en als gevolg daarvan het ver plaatsen van bewoners naar nieuw te bouwen wijken of grachten, zal in ons thans als uitgestorven Middel burg nieuw leven doen ontstaan. Mocht deze poging door de heeren van Zeijlen en Dekker, door gebrek aan sympathie en medewerking, in duigen vallen, dan is liet. te vreezen dat die krach tige medewerking- waarop wij nu dankbaar mogen roemenzich voor andere zaken lang zal laten wachten. Dan is het te vreezendat algcheele stilstand den ondernemingsgeest verder dan ooit zal uitdooven, dan is het te' vreezen, dat ons zwijgen ons later zal be rouwen. Het is te hopendat er nog genoeg belangstelling en vrijmoedigheid zal gevonden worden, om sympathie voor deze zaak onder de aandacht tc brengen van hen, wien onze hoogste burgerlijke belangen zijn aanbevo len cn opgedragen, opdat zij tot stand kome. Maar dan ook niet gedraald en evenals onze Vlissingsche naburen doen telkens en telkens weder onze belangen ter kennis brengen bij die autoriteiten van wie wij dat alles mogen verwachten en wier pogingen wij daardoor zullen steunen. De schade, welke ook onze Middelburgscke maat schappij lijdt onder het verlies van groote kapitalen door een onzedelijken effectenhandelkan slechts vergoed worden door deze en dergelijke ondernemingen. Nieuwe kapitalen zullen 011s toevloeien, al zijn het ook geen rente opbrengende ad 10 pet. Nieuw leven zal er uit geboren wordeneen nieuwe werkzame geest zal den geest van stille, lijdelijke berusting vervangen. Ik heb A gezegd. Moge een ander met beter ver- snedene pen B zeggen, opdat mijne medeburgers, in alle rangen en standen, opgewekt worden 0111 niet- lan ger in te dommelen, maar wakker te worden. Mijn doel ware bereikt, en Middelburg, geve het Godgered. K. ^ceüjdingcu. Gisteren voormiddag is van de reede van Veere ver- -trokken naar New-Castle de Engelsche brik Marys, gezagvoerder J. Fletcher, groot 178 tonnen, in ballast van Middelburg. Gisteren is uit de haven van Vlissingen naar zee vertrokken de Engelsche brik Mutual, gezagvoerder Fowles, in ballast naar Engeland; en uit de nieuwe haven de Engelsche brik Mary Agnes, gezagvoerder Hallook bestemd voor Engeland. Eergisteren is van Batavia via Suez te Nieuwe- diep binnengekomen het stoomschip Java, gezagvoer der Gollards.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3