MIDDELBURGSCHE COURANT. F 147. Dinsdag 1874, S3 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prije per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 22 Juni. De minister van binuenlandsehe zaken heeft in de tweede kamer de mededeeling gedaan dat de regeeriug de censuswet beeft ingettokkco en de ministers ge- zamelijk bij den koning hun verzoek om ontslag hebben ingediend. De regeering verklaarde zich bereid diegene onder de aanhangig zijnde wetsontwerpen af te doen waarvan de kam; r de behandeling noodzakelijk en wenachelij k oordeelt. Do kamer beeft na korte discussie de begrootiug van marine met algemeene stemmen aangenomen. Morgen worden eertige wetsontwerpen van ondergeschikt belang, waaronder dat betreflende de aansluiting van den spoor weg NieuweschansIhi hoveafgedaan, waarna de kamer - op reces uiteengaat. ïn de aanstaande zomervergadering der provinciale staten van Zeeland, welke den 7en Jaii a. geopend wordt, zijn behalve de mededeeling van koninklijke besluiten en ministerieele brieven, alsmede verschil lende mededeelingen van gedeputeerde staten aan de orde de volgende voorstellen: betreffende het verzoek van de gemeente Krab bend ij ketot toepassing van art. 3G der wet op het lager onderwijs, voor wat be treft de gewone kosten van genoemd onderwijs tot verkoop van bootnenstaande op den weg van Hulst naar "Walzoordenomtrent het adres van den heer mT. J. Gr. de Witt Hamer t9 Goes, curator in het faillissement van J. Hoekman, aannemer van het maken van eene aanlegplaats te Hoedekenskerketot het niet toepassen der korting, wegens het te laat opleveren van het werk; omtrent eeu adres van P. den Boer, aannemer van het maken eener aanleg plaats te Katsche veer, en van zijn borg H. Huge, ter bekoming van kwijtschelding der toegepaste korting, wegens te late oplevering van het werk; omtrent het adres van G. Knol, directeur der Commercie-com- pagnie te Middelburg, ter bckcming van teruggaaf van de toegepaste korting, wegens te laat opleveren van een stoomketel, geschikt voor do stoombooten Wester Schelde en Zeeuwsc'n-Vlaanderenomtrent de veerdammen aau het Sloe en de daarop aanwezige bouwstoffentot weder invoering der tolheffiug op den grooten weg 2e klasse, tusschen Zierikzee euBtuinisse, welke door de provincie wordt onderhoudentot bet vaststellen der grenzen van de werken tot zeewe ring of oeververdediging van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen; en tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. Voorts moeten behandeld worden de ontwerp-bijzon- dere reglementen voor de waterschappen Oud-Vossemeer, St. Maarti.nsdijk, St. Annaland, de Vrije polders onder Tholen en Poortvliet; benevens de ontwerp reglemen ten op het beheer der uitwatering van de polders Stads c. a. en Willem c. a. in Noord-Beveland, en op het beheer en onderhoud vau de Nol van Ouwelek. Oek is ingekomen een adres van C. G. J. Pietersen te 's Gravenhage, om ondersteuning van ziju aan de regeering ingediend verzoekschrift tot het bekomen eener concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tramway van Middelburg naar Vli38ingen en van Mid delburg naar Domburg. Verder zijn aan de orde de goedkeuring der rekening en de vaststelling der begrootingeualsmede de be noeming vaD drie leden van gedeputeerde staten tengevolge der aftreding van joukheer P. D. van Citters en de heeren m". T. A. Lzmbrechtsea en N. J. C. Snonck Hugronjebenevens de benoeming van een lid der staten volgens art. 89 der provinciale wet. Heden heeft alhier de opening plaats gehad dei- biljetten ter verkiezing van commissarissen in bet pol derbestuur van Walcheren. Voor de gewone verkiezing wegens periodieke aftre ding van zes commissarissen (wil briefje) zijn ingeleverd te Middelburg 230, te Westkapslle 21 en te Oostka- pelle 19. zijnde samen 270 biljetten; daarvan waren 3 oningevuld, zoodat het getal geldige 267 en de volstrekte meerderheid der stemmen 134 bedroeg. Al de aftredende commissarissen ziju herkozen, te weten de heeren: C. Volkers, te Vrouwepolder, met 252; D. Dronkers, te Middelburg, met 249; mr. A.M. Becius, te Middelburg, met 222; P. Roone, teKoude- kerke, met 221; D. Rooze, te Sint Laurens, met 217, en J. de Visser, te Aagtekerke, met 216 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heerenJ. H. Snij ders, te Middelbnrg, 22; J. Peper, te Aagtekerke, 17 W. A, baron van Lijoden 16; J. Riemens, te Sarooskerke, 14; P. Roetert Tak en A. den Boer, te Middelburg, ieder 12; J. Wisse Sz., te Do-nburg, 11; J. de Wolf, te Serooskerke, 9; J. Pieterse.. te Biggekerke, en J. Bezuijeate Koudekerke, ieder 6; dr. Dobbelaer de Wind, O. J. J. A. van Teijlingen, P. de Visser, te Aagtekerke, en D. Coppoolse, te Biggekerke, ieder 5, terwijl een. aantal personen minder dan 5 stemmen verkregen. Vervolgens zijn de biljetten geopend voor de buiten gewone verkiezing van twee commissarissen (rose briefje) ter aanvulling der plaatsen opengevallen door tusschen- tijdsche aftreding van den heer O. van de Putte Cz., ta Middelburg, en liet overlijden van den heer P. Mal- jaars, te Zoutelande. Ook voor deze verkiezing was het getal der ingeleverde biljetten gelijk aan dat voor de gewone verkiezing, dus 270, waarvan 2 oningevuld waren en 1 van on waarde is verklaard, zoodat het getal geldige 267 en de volstrekte meerderheid der stemmen 134 bedroeg. De uitslag ia dat herstemming moet plaats bobben tusschen de heeren P. Brouwer, te Grijpskerke, die 131; P. de Visser, te Aagtekerke, die raede 131; J. H. Snijders, te Middelburg, die 51, en J. Peper, te Aagtekerkedie 43 stemmen verkregen. Verder bekwamen stemmen de heeren: W. A. baron van Lijnden 38; A. den Boer 28, P. Roetert Tak 25, J. Bezuijen 17J. vau den Broekete Rittbem 12 J. Riemens 8, J. Maljaars 7, J. de Wolf 5 en onder scheidene personen minder dan 5 stemmen. De kamer van koophandel alhier heeft op hare beurt het volgend adres van instemming met het adres der Vlissingsehe kamer over de postverbiodiag met Enge land, onder dagteekening van 20 dezer, aan den minister van fiaanciën gericht. „De kamer van koophandel en fabrieken te Mid delburg heeft met groote belangstelling alles gevolgd wat in den jongsten tijd is geschreven en gezegd, over de daarstslling van eene geregelde stoompakketvaart tusschen Nederland en Groot-Britannië. En het haar medegedeeld adres door de kamer vau koophanöol en fabrieken te Vlissingen op den 17en dezer over dit onderwerp aan uwe excellentie gericht, draagt zóo ten volle hare sympathie weg, dat zij zich verplicht rekent het ten krachtigste bij uwe excellentie te ondersteunen. Zij heeft daaraan niets toe te voegen. Aangenaam was het der kamer om in een, onder dezelfde dagteekening verschenen staatsstuk, eene uit eenzetting te vinden der ware beginselendie, ook naar de overtuiging dezer kamer, bij het door den staat geëxploiteerd brievenvervoer op den voorgrond behooren te staan. Zij heeft hierbij het oog op het verslag der commissie uit de tweede kamer der staten generaal, in welker handen waren gesteld de door uwe excellentie en uwen ambtgenoot van binnenlandsehe zaken gegeven inlichtingen op een door Amsterdamsehe handelaren ingediend adres, over de late aankomst der Noord- Dnitsche en Engelsche posten. Met alle bescheidenheid veroorlooft zij zich den door die commissie geuiten wensch ten sterkste te onder steunen, opdat door de regeering krachtige medewer king en ondersteuning verleend worde aan hen die, onder leiding van een hooggeacht lid van ons vorsten huis eene directe postverbindigg tusschen Vlissingen on Engeland willen in het leven roepenwaardoor aan onze afhankelijkheid in dit opzicht vau België een einde wordt gemaakt en een lijn vau overgroot internationaal belang daargesteld." Door het postkantoor te Middelburg ziju gedurende de 2e helft van Mei 1874 verzonden de navolgende brieven, geadresseerd aan onbekenden: C. do Hornby, Hellevoetsluis; P. T. Cournacs, Leiden; J. Hoom, Roermond; G. J. Piuijmers, Rotterdam; A. Waarden- burg, (niet vermeld). Aan het jaarverslag der gemeente Middelburg ont- leei.en wij verder het volgende: Bij het verslag is o. a. overgelegd het plan tot uit breiding der gemeente aan de zijde der loskado, langs het nieuwe kanaal, wolk plan het gebeeie jaar voor- ieder op de secretarie ter inzage beett gelegen. Den 24en November 1873 werden vier perceelen bouw terrein aan het einde van den stationsweg eu don hoek der loskade verkocht voor f 622 aan de firma de Broekert en Ditmars Pagé. Bij de vaststelling dier voorwaarden was men uitgegran van het denkbeeld, niet zoozeer om van die terreinen een hoogen verkoop prijs te verkrijgen, maar om don bouw aldaar vau eenige goede en goedkoop te bewonen huizen aau te moedigen, teneinde daardoor vreemden zouden worden uitgelokt zich hier te vestigen, waar a de uitstekende middelen van gemeenschap èa de schoone omgeving voordeelen aanbieden, die in vele vooruitgaande ge meenten niet gevonden worden. Djeeuige voorwaarde, welke bedongen werd, was dat de koopers huu per ceelen binnen twee jaren moesteu bebouwen met woon huizen, waarvan de voorgevels eeue hoogte moeten hebben van minsten-10 meters. De mededeelingen omtrent het onderhond der go- meentegebouwen geven tot geen bijzondere opmerkiugeu aanleiding. De opening van den spoorweg heeft op het verkeer langs den straatweg naar Vlissingen een zeer eadeeligeu invloed uitgeoefend. De verpachting der tolgelden, welke in 1872 nog f 1893 opbrachtbeliep in 1873 slechts 1100terwijl het hoog-ste bod voor de verpach ting over 1874 nog minder, namelijk ƒ1035, beliep. Don 18cn December 1873 kwam de Bato, een drie- mastsehip van 1501 tonnen inhoud en 66 decimeters diepgang met ongebroken lading uit Oast-Iad.ë voor de bazaltsade hier aan, zijnde het eerste schip voor de groote vaart, dat vau die zijde van het kanaal gebruik heeft gemaakt. Omtrent de medische politie wordt medegedeeld dat do ioestand der openbare gebouwen, wegen, watereu, got-jii, riolen, sekreten, urinoirs enz. uit het oogpunt der openbare reinheid als zeer voldoende beschouwd kan worden en dat steeds de noodige voorzorgen ge nomen worden voor alles wat strekken kan tot bevor dering van den gezondheidstoestand en tot voorkoming van ziekten. De gezondheidstoestand mag zeer gunstig genoemd wordeö. Ofschoon de sterfteverhouding dit jaar 1 sterfgeval op de S6Ui inwoners tegen 1 geval op de 36fll inwoners iu 1872 was, en alzoo iets ongunstiger dan in het vorige jaar, bieef zij echter banoden het gemiddelde. Als geheerscht hebbend, epidemie wordt alleen vermeld de weinig gevaarlijke, doch lastige pa rotitis of ontsteking der oorspeekselklier (bof), waarvan de eerste gevallen in October werden waargenomen. Het aantal verpleegden in het gasthuis bedroeg ge durende het gebeeie jaar 75 mannelijke en 103 vrouwe lijke, of te zamen 178, waarvan 25 overleden, 115 hersteld en 38 op het einde des jaars onder behandeling zijn. Juist twaalf jaren, bijna dag voor dag gerekead ia het geleden dat het 17° Nederlandsch landhuishoudkun- dig congres in Zeelanden wel in Middelburggehou den werd. Den Vl*a Juni 1862 door den voorzitter, mr.B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuia iu de concert zaal welkom geheeten, hielden de leden gedureade de vier volgende dageu hanne algemeene bijeenkomsteu

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1