alsmede van het jaarverslag van het comité tct wering van schoolverzuimover welk laatste vevs'ag ito heer Fransen van de Putte met lof gewaagt, en op wiens voorstel (ie dank van den raad aan liet comité zal worden betuigd, met speciaal verzoek dien over te bren gen ean de commissie voor de statistiek uit zijn midden. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: de proclamatie des konings, bij gelegenheid zijner 25jarige regeering; de goedkeuring van gedeputeerde staten op bet kohier van den hoofdelijkeu omslag en verschillende raadsbesluiten betrekkelijk de comptabi liteit; het verslag der commiösie voor de paardenmarkt; de jaarverslagen van onderscheidene gemeenten; het verslag der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen; dat van het eindexamen der burger avond school; dat der oefenschool, allen over 1873. Voorts is ingekomen eeno missive van de rijksadvi seurs tot behoud van monumenten voor kunst en geschiedenis houdende bericht dat zij gunstig geadvi seerd hebben op de aanvrago om subsidie voor de restauratie der schilderingen in do raadzaal. Een adres van de agenten van politie 2° klasse, om verhoogiug hunner bezoldiging, wordt gesteld in handen der fioancieelo commissie om bericht en raad. De rekening over 1873 en de begrooting voor 1875 van de gezondheidscommissie worden goedgekeurd en vastgesteld, de eerste op f 40.40, de laatste op f 90. Een verzoek van J. Koens Hz. om grond in erfpacht, met advies der financieels commissie, wordt verzonden aan burgemeester en wethouders. Op voorstel van burgemeester eu wethouders wordt het contract met den aannemer van het hulpzieken- lokaal voor afgedaan verklaard en hun college gemach tigd tut het aangaan eener huurovereenkomst met gemelden aannemer, voor 80 's jaars. Eene aanvrage van J. Visser Az. om remissie van den aanslag van z'jn zoou in den kooldelijken omslag wordt buiten behandeling geboudeu omdat eerstdaags de generale opgave van al de remission en oninbare posten van den gemeente-ontvanger kan ingewacht worden. Vervolgens wordt machtiging verleend tot at- en overschrijving op de begrooting dor gemeente, die van het burgerlijk armbestuur en die van het gasthuis, allen over 1873. Aan P. Goedbloed, wordt het gevraagde uitstel ver leend tot October voor de vervulling (ter voorwaarde zijner benoeming tot leeraar in het teekenen aan de burger voudschool, te weten het erlangen der akte vi-or het lager onderwijs in het teekenen, zulks op grond der overgelegde verklaring van dr. J. Kooman Az., dat hij, tijdens het voorjaarsexamen, lijdende was aan angina pectoris. Een verzoek van J. D. van den Berge, om eervol ontslag als leeraar in de Nederlandscbe taal aan de burger avondschool zal aan den inspecteur gezonden worden om bericht. Do verordening op de persoonlijke diensten wordt gewijzigd, voornamelijk wat den leeftijd betreft, waario die gevorderd kauneu worden. Een nieuwe verordening op de loting en aanvulling der manschappen van de brandweer wordt vastgesteld, op grond der onlangs gemaakte verauderingen in het reglement op bet brandweer. De verordening op het lager onderwijs wordt gewij zigd, naar aanleiding va., een door burgemeester en wethouders gedaan voorstel omtrent de vacantiënen het daarop ontvangen advies der plaatselijke schoolcom missie met plan omtrent de avondscholen. De wijzi gingen bestaan hierin, dat de vacantiën voortaan de geheele Pinksterweek in plaats van de halve, en van 24 December tot 2 Januari zullen durenalsmede dat burgemeester eu wethouders in bijzondere omstandighe den vacantie, voor niet langer dau eene week, na verboor van den voorzitter der schoolcommissie, kunneu ver- leener. Voorts dat de avondschool op de scholen der le en 2e klasse zullen gehoudeo worden des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags avond van 57 uren t-n op de school der 3* klasse van October tot Paschen, gedurende vijf avonden 's weeks. Wegens het vergevorderde uur worden de overige punten van de agenda aangehouden. Do heer van Renterghera vraagt eenige inlichtin gen omtrent het bekomen van water nit den regenput onder het raadhuis, die door den voorzitter tegen de 7olgeude vergadering worden toegezegd. De heer de Witt Hamer vraagt, of zich geen sollicitanten hebben aangemeld vuor de betrekking van hulponderwijzer aan de school der le klasse eu spreekt, un de ontkennende beantwoording dier vra«g door den voorzitter, den wensch uit, dat burgemeester en wet- heudeis spoedig een voorstel doen, om in de behoelte te voorzien. De vergadering is daarna gesloten. ÖuitmUuiö. Algemeen overzicht. De commissie, die belast is geweest met he'. onder zoek van het wetsontwerp op de gemeentelijke ver kiezingen, heeft zich niet kunnen vereenigen met het amendement van den heer Bardoux tot wederinvoering der wet van 1837dat eergisteren door de nationale vergadering was aangenomen. De rapporteur der com missie, de heer Cbabrol, verklaarde gisteren, dat door de aanneming van dat amendement het evenwicht in de organisatie van de gemeentelij ito inrichtiug ten koste van de belangen der conservatieven was verbroken. Tengevolge daarvan had de meerderheid der commissie besloten het wetsontwerp in to trekken. De discussie zou dus gestaakt zijn geworden, doch toen, namens de minderheid der commissie, de heer Lucet had ver klaard bet ontwerp te handhavenwerden de discussiën voortgezet. De commissie leod dus reeds daardoor een belangrijk échecdat nog werd verhoogd door de aan neming van een amendement van den beer Berthauld, met 579 tegen 33 stemmen, strekkende om voor de gemeentelijke verkiezingen de wet van 14 April 1871 te handhaven en de bepalingen van het door de com missie voorgestelde wetsontwerp, betreffende de verte genwoordiging der co in der heden door cumulatie van stemmen te schrappen. Overigens is er heden weinig belangrijk nieuws uit Parijs. Er schijnt echter in de politieke kringen eenige spanning te heerscheualthans er werden gisteren door verschillende parlementaire vereenigingea vergaderingen gehoudeD. Omtrent den gang van zaken betreffende het voorst .1 Casimir Périer is niets nader bekend ge worden, daar de constitutioneele commissie heeft beslo ten, om de beraadslagingen over dit voorstel geheim te houden. Bij geruchte wordt verzekerddat door de commissie nog geeoe beslissing is genomen. De Figaro meldt, dat donna Margarita, do gemalin van dun Carlos, te Parijs is aangekomen, doch met welk doel wordt niet medegedeeldtegelijkertijd wordt uit Madrid g; telegraph eer ddat haar zoon don Henri de Bourbon is gesneuveld in een gevecht vau de republilceinsche troepen tegen 12,000 Carlisten onder don Alfon8U8, die te Alcora op de vlucht zijn gesla gen. Do rc-geeringstroepen schijnen dus inderdaad hunne operation te hebben begonnenen hun aantal n eemt wonderdadig toe. Uit goede bron wordt gemeld dat het republikeinsche leger 120.000 manschappen telt en 10,000 paarden behalve nog 43,000 man van de reserve. Het leger van maarschalk Concha bestaat uit 38,000 man en 87 kanonnen. Wanneer een dergelijke legermacht niet in staat is om een einde te maken aan de Carlistische woelingen dan zuilen deze wel nimmer worden onderdrukt. De behandeling van het wetsontwerp op den verkoop van sterke dranken heeft in het Engelsi-be lagerhuis aanleiding gegeven tot heftige eu belangrijke discussiën. Bij de stemming over een amendement van den heer Caroly, om aau de plaatselijke autoriteiten het recht te verleeuen de opening der herbergen enz. vroeger toe te staan, doch niet vroeger dan 5 uren des morgens, be haalde de regeeriug eeu zeer twijfelachtige zegedaar het amendement slechts met eene meerderheid vau 34 stem men werd verworpen. Niet alleen alle leiders der libe rale partij, maar ook een aantal conservatieven stemden met de minderheid mede. Het voorstel van den mimi-ter van biunenlaudsche zaken, om de thans bestaande be palingen voor hut opeuen van herbergen enz. op Zondag van kracht te latenzoodat de heropening niet te 7 maar te6 uren des avonds plaats beeft, werd aangenomen. Een ander ministerieel voorstel, om in plaatsen van minder dan 2500 inwoners aan de plaatselijke autoriteiten de keus t9 laten ot zij te 10 of te 11 uren des avonds willen laten sluiten, ondervond zooveel bestrijding.dat de discussiën werden gestaakt. Hoe lang de behandeling van dit wetsontwerp zal duren is moeilijk te voorzien; men vree t voor eeu navolging van het Tichborn-proces, da ir de regeering zeer onstandvastig en wankelmoedig is en heden iets voorstelt wat zij morgen weder intrekt, voornamelijk omdat zij tegelijk de herbergiers en 'de matigheids apostelen wil believen en nu den eeu dan den ander genoegen wil doeu. De heer Wilfred L twsoudie onlangs een zoo heftige philippica heeft gehouden, tegen een dag vacantie bij gelegenheid der Derby- wedrennen, heeft thans met al zijne welsprekendheid geplert voor een door h8m gedaan voorstel om bet draukverkoop te verbieden op plaatsen waar twee derde der bevolking dit zou verlangen. Slechts 75 stemmeu verklaarden zich vóór dat voorstel, zoodat hij een geduchte ,e der laag leed, maar wat van zijne rede misschien altijd iu herinnering zal blijven is zijne definitie van don Eagelachen werkmanThe working man is above all things a beer drinking animal, 't Ware te weuacheu dat wij voor onze werklieden nimmer sterker qualificatie behoefden te gebruikenen zij ons minder deden denken aau jenever drinkende dieren Het koogerhuis heelt een uitstekend plan opgevat u. 1. de codificatie van het Engelsche reebt.; de buiten wer king gestelde of afgeschafte wetteu zullen nit de wet boeken worden gelicht on een geheel nieuwe codex zal vervaardigd worden. Parijsche brieven. Parijs 18 Juni. Als de bergen baren wordt er een muis geboren. De commissie vau dertigen is bezig te betoogen, dat de stichting der definitieve republiek gelijk zou staan met het in het leven roepen van allerlei gruwelen. Haar rapport zal tegen het voorstel van den heer Casimir Périer wezen. Het linker-centrum verwacht dit. De heer Dufaure heeft zeer welsprekend en overtuigend gesproken. Maar wat zal dit baten De overwinning van de heeren de Kerdrel, Chesnelong en consorten is verzekerd. Maak u daarenboven geen illusiënhet linkercentrum is niet zoo dwaas zich te vleieu dat het zal slagen. Om dit mogelijk te maken moesten de Orleanisten geen Orleanisten zijn. Toen het er in de vorige week op aankwam om de Bonapartisteu te veroordeeleu schenen zij besloten te zijn clen Rubicon over te trekken en bij gebrek aan beter zich met de republiek te verzoenen. Nu echter de heer Rouher de Bonapartistische propaganda heeft gestaakt, beginnen zij opnieuw met de rechterzijde te heuleu. Zij wetendat de monar chie onmogelijk is en toch keeren zij altijd zooals de dichter zegt tot hun eerste liefde terug. Uit dezen chaos zal de ontbinding voortkomen. Dat is het praktische resultaat der handelwijze van het linker centrum. Belangrijk is het te vernemen welke redenen de drie republikeinen Louis Blanc, Edgard Quinet cn Peyrat opgeven voor hunne onthouding van de stem ming op Maandag jl. over de urgentie van het voor stel Casimir Périer Gij zouilt die volstrekt niet hebben vermoed. Zie hier welke redenen zij opgeven: „1° Wij kunnen aan deze vergadering geen consti- tueerende bevoegdheid toekennen. 2Indien zij constitueert zal zij ons eeno republiek verschaffen die de republiek in Frankrijk voor goed zal dooden, wat onvermijdelijk is, indien wij de republikeinsche beweging in handen der monarchalen laten. 3o Als wij, radicalen, na veroordeeld te zijnthans de urgentie aannemen, zullen wij dan ook niet, als wij niet inconsequent willen wezen, de constitutio neele wetten moeten aannemen? 4° Indien wij later weigeren die aau te nemen ten einde niet te constitueeren zal de kamer ten opzichte van het land zich in denzelfden toestand bevinden als thanswaarom zouden wij anders handelen 5» Als de urgentie wordt verworpen zal reeds heden hetzelfde bewijs voor de onmacht der vergadering zijn geleverd. 6° Wij zouden aan de Bonapartisteu gelegenheid geven om een schoone rol te spelen. Zij zouden tot ons zeggen „Gy tracht de republiek van deze ver gadering te verkrijgen door eene monarchale meerder heid die haar prestige heeft verlorenwij vragen het keizerrijk alleen van het land en van liet volk door een plébiscit! Door vóór de urgentie te steramen bereidt men de constitutie voor en voorkomt de ontbinding, door tegen de urgentie te stemmen wordt de ontbinding voorbe reid en de constitutie gereserveerd. Hoe ernstig .de toestand ook moge wezen, Frank rijk mag er vaV. verzekerd zijn, dat het kan hopen de crisis te boven te zullen komeD. Dit is echter niet het gevoelen van het Journal de Francfort, dat Frankrijk reeds bij Polen vergelijkt en het nog lager stelt dan dit land. „Het heeft geen enkelen Kosciusko'' roept het blad uit. Prachtig! Mij dunkt, dat het wat al te haastig is om met een ofiicieelen traan in het oog reeds een lijkrede uit te spreken over een land dat nog vol strekt geen plan heeft om te sterven. Daarenboven is het een vreemde denkwijze zich te verbeelden, dat Frankrijk zou kunnen ondergaan als Polen. Dit is nooit zooals de Duitschers het noemen een Culturstaat geweest. Indien Frankrijk uit. de rij der staten werd geschrapt zou Europa van een zijner levensvoorwaarden beroofd zijn en het zou spoedig deeien in zijn val, want de groote Moosevitische beul zou het den genadeslag geven. Maar zóóver zijn wij nog niet. Het Frankforter blad heeft een oogenblik in een kwade luim verkeerd. Wij hebben den tijd nog niet bereikt, waarin een geschiedschrijver zich op de ruïnen van Parijs aan de wijsgeerige beschouwingen zal overgeven, welke eenige jaren geleden Macaulay een overzeeschen geleerde op een der bogen van de London-bridge in den mond legde. Jn^otrdm fitulita, Mijnheer de Redacteur Vergun mij dat ik naar aanleiding van uw corres pondentie-artikel u eenige mededeelingen doedie strekken kunnen om licht te verspreiden over het door den Burgemeester alhier uit zijne betrekking aange vraagd ontslag. Of dat ontslag al of niet verleend zal worden en welke gevolgen dit zal hebben doet voor 'toogenblik minder ter zake; ik voor mij geloof dat de vrienden nog niet zoo beangst behoeven te zijn en de vijanden hunne juichtonen wel mogen matigen. Volgens uitdrukkelijke verklaring is de Gemeente raad teleurgesteld door Z. Exc. den Minister van Oorlog. Daarop baseert de Burgemeester zijn ontslag. Het kan niet anders of die houding heeft iets be vreemdends. Dat eeu of ander ambtenaar van den staat dikwerf zijn wen9chen door het Gouvernement niet vervuld ziet zal wel zoo dikwijls voorkomen, dat onophoudelijk om die reden ontslag kon genomen worden. Een pogiDg er in te zien om daarmede den Minister te dwingen tot toegeven is bijua ondoenlijk. Dat kan te minder daar van den anderen kant eene zeer gegronde reden mogelijk is. 'tls toch van alge- meeue bekendheid, dat de toestand der stedelijke finan ciën allertreurigst is. Ieder jaar wordt de hoofdelijke omslag verhoogd en nog in de laatste raadsvergade ring is sprake goweest over het aangaan van eene

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2