r 146. 1874, MIDDELRURGSCHE mlflr COURANT. laandag 22, Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch» en Pinksterdag en een der Kerstdagen, 3D© prijs per 3/m..frairco is f 3.5Ö. Middelburg 20 J u n i. Naar ons uit zeer goede bron medegedeeld wordt, beett. het ministerie, tengevolge der afstemming van het wets ontwerp tot verlaging van den census, besloten zijn ontslag in te dienen. H. M. de koningin zou heden morgen per extra-trein de residentie verlaten en over Oberhausen en Leipzig naar Marienbad vertrekken, waar H. M. voornemens is gedurende drie of vier weken de badkuur te gebruiken. De minister van binnenlandtche zakeu heeft aan de tweede kamer medegedeeld dat de rogeeriug de voorloo- pige regeling van bet beheer der Vlissingsche havenwer ken zoo spoedig mogelijk wil vervangen door particuliere exploitatie. De regeering is daaromtrent nog geheel vrij. Naar wij vernemen is door deu heer G. Alberts Lz"., timmerman en aannemer te Vlissingen, concessie aange vraagd voor het oprichten van een stoom bootdienst tusscben Vlissingen en Middelburg en tusschengelegene plaatsen, langs het kanaal, vice versa. De dienst zal door twee stoombootjes gedaan worden. Tarief, regle menten enz. moeten reeds gereed zijn eu slechts op het verleenen der concessie wachten oca ia werking te treden. Wij vestigen de aandacht op het bij den uitgever M. S. de Zeeuw alhier verschijnende Gedenkboek der Meifeesten in de provincie Zeeland, te bewerken door de heeren J. A. Snijders A.J.Czn. en S. C. Coenraads Pieterse. Mocht men wellicht van mecning zijn dat na al de feestverslagendie wij iu de maand Mei reeds to lezen hebben gehadde lectuur eener verzameling dier verhalen weinig nieuws meer kan opleverendan brengen wij in herinnering dat een gedenkboek als het hier bedoelde eerst in de toekomst van wezenlijk be lang kan worden. Voor het oogeoblik moge het aan deel dat wij in deze feesten genomen hebben ons zei ven minder gewichtig voorkomen, zij die na ons komen zullen niet zonder belangstelling de namen hunner voorzaten in het Zeeuwsch Gedenkboek vermeld vin den, en de wijze waarop wij feest gevierd hebben, ver gelijken met do feesten, welke zij, naar wij hopen,bij soortgelijke heugelijke gelegenheden dikwijls ia de gelegenheid zullen zijn te geven. De geboortedag van H. M. de koningin is te Sluis met buitengewone feestelijkheid gevierd. Des namid dags te een uur vereeoigden zich do gaaibolders van Sluis om hunDe confraters van Houcke (België) af te halen, die aaa den uitgeschreven wedstrijd kwamen deelnemen. Des avonds te 6 uren kwam het muziek korps van den graaf Lebailly uit Brugge en tegen 7 uren werd een optocht geïmproviseerd. Des avonds werd door het genoemde korps een concert gegeven. De met groen versierde en door ongeveer drieduizend lampions verlichte estrade up de markt leverde een schoon gezicht op. De kaai was geïllumineerd; aan het Zuideindo der stad was eene eerepoort geplaatst en vele woniogen waren versierd en feestelijk verlicht. Zoo zag men bij dea machinist Ch. Delmé iu het ven sterraam tusschen het groen vijf fonteinen ontspringen, terwijl zich daarnaast eene stoommachine in volle wer king vertoonde, alles door den bewoner zei ven ver vaardigd. Bij de uitgevers M. Wijt en Zouen to Rotterdam is ee..e brochure verschenen, getiteld „Rotterdam en Vlis singen" door een belangstellende waarin als antwoord op bet bekende vlugschrift van mr. H. v. d. G de postverbinding met Eugeland besproken wordt. Veel nieuws bevat de brochure niet, wat trouwens geen wonder is, daar de quaestie langzamerhand uit geput raakt. De schrijver trekt partij voor de lijn Rot terdamHarwich. Nieuw is zijne bewering op bladzijde 6, dat de haven van Vlissingen bij laag water niet door stoomschepen van de grootste soort bereikt kan worden. Is het werk der uitbaggering van de Vlissingsche ha ven, waar men nu nog aan bezig iseenmaal voltooid, dan zal ook deze bewering wel op eeeo lijn met de talrijke „onjuistheden" der Rotterdamscbe kamer van koophandel gesteld kunnen worden. De schrijver drukt verder de verwachting uit dat ook de Rotterdamscbe waterweg door verdere verbete ring spoedig voor grooter stoomschepen bevaarbaar gemaakt zal zijn. Wij helpen 'them wenscheo. Voorts wordt de stelling herhaald dat de brieven vaD Harwich rechtstreeks spoediger te Rotterdam zul len komen, dan over Vlissingen, vooral wanneer een maal tot Maassluis een spoortrein ligt. Ja, als die er eenmaal is, en als dan de waterweg dieper gewor den is, dan zullen wij een heel eind verder zjjn, hoewel Vlissingen, met haar grooter en krachtiger stoombooten, en met een goed aangesloten spoorwegverkeer het dan nóg licht winnen zal. Maar zóo ver zijn wij nog niet. En inmiddels heeft men de Vlissingsche havenmet den spoorweg die tot aan den watorkaut doorloopt, maar voor 't gebruiken. Een nieuw voordeel noemt da schrijver op bladz. 11 van zijn geschrift voor den weg naar Rotterdam op, dat wij niet mogen verzwijgen. Passagiers die op de reis misschien zeeziek mochten geworden zijn, kunnen op het traject vau den Maasmond tut Rotterdam weder beter worden, 't Is te hopen dat de minister van finan ciën bij het beoordeelen der quaestie, dit belangrijke nieuwe gezichtspunt niet uit het oog zal verliezen. Plaatsgebrek dwingt ons voor heden het hierbij te laten. Misschien komen wij later nog op de brochure terug. Te Voorburg is gisteren in 47jarigen leeftijd overleden de heer G. H. J. Elliot Boswelreferendaris aan het departement van koloniën, en als letterkundige en ver dienstelijk populair dichter, vooral te 's Gravenhage, zijne woonplaats algemeen geacht en gewaardeerd. De Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 14«n dezer tot aanvulling van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1868, Staatsblad n° 58, vastgesteld algemeen reglement voor de spoorweg diensten. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij dor Nederlandsche letterkundeeergisteren te Leiden gehouden, zijn benoemd: Tot buitenlaodsche leden, de heeren G. D. Minnaert, te GentF. J. van den Brandente Antwerpendr. C. A. Cornelius, te Munchen; K. F. W. Wanderte Hermsdorf. Tot binnenlandsche leden, de heeren: J. C. C. den Beer Poortugaal, kapitein bij den generaleu staf, te Breda dr. J. J. den Hollander, te Breda; dr. K. R. Pekelha ring, te Middelburg; dr. A. B. Ruitenschild, te Oegst- geest; dr. W. de MeijierWormerveer; dr. H. P. Berlage, Amsterdam; dr. P. Steen, Dordrecht; dr. R. A. Soet- brood Piccardt, Goesdr. A. W. BronsveldHaarlem dr. J. P. Muller, Emden; dr. J. C. Kobus, Borculo; W. F. G. Nicolaï, 's Gravenhage; Ricbard HolUtrecht; J. A. VerbuistArnhem; dr. C. Ekama, Haarlem; dr. T. C. WiDkler, te idem; mr. J. P. Amersfoordt, Haarlemmermeer; mr. W. Wintgens, 'a Gravenhage; dr. C. Bellaert Sprayt, Utrecht; J. L. Beijers, te idem; mr. S. Muller, te idem; jonkheer mr. H. A. Oldenbar- neveld, gen. Witte Tullioghto idem; mr. P. Verloren van Themaat, te idem; mr. W. van der Kaay, te Lei den; professor J. M. van Bemmelen, te idemprofessor B. J. Stokviste Amsterdamdr. J. Bolhuys van See- burg, to idem; dr. J. J. Dozy, te Zwolle; G. B. Lalle- man, te Moordrecht; A. van Lommei, R. C. Priester, te Rotterdam. De aan den heer A. Holtzman verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zutfen naar de Pruisische grenzenin de richting van Bocholt, waarvan de HollandschWestfaalsche spoorwegmaatschappij de uitvoering op zich had geno menis ingetrokken. Onderwijs» Volgens de Groningsche courant heeft de heer Lamers, predikant te 'sGraveuhage, de benoeming als hoogloeraar iu de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen aangenomen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Benschop de heer J. C. Eykman, te Kou do kerke. Gemengde berichten. Door het muziekgezelschap „0ü3 Genoegen" te Vlis singen werd gisterea avond een serenade gebracht aan do heeren SimonVermeer en Benierdie dezer dagen gedecoreerd zijn. lieden morgen hadden drie personenbij het ver richten van metselwerk aan den kaaimuur te Vlissingen, het ongeluk iu het water te vallen, door dat een plank van de stelling onderuit gleed. Door de hulp der matrozen van den in de nabijheid liggenden loodskotter slaagden zij er in goed en welofschoon druipnat, weder op den wal te komen. De meesterknecht bij 's rijks werf te Amsterdam, M. van Hoek, heeft bij gelegenheid van zijn vijftig", jarigen dienst bij genoemd etablissement eu bij de werf te Vlissingen van do hoofd- en verdere ambtenaren en officieren een fauteuil en pendule ten geschenke ontvangen, die hem na eene toespraak door den admi raal werden overhandigd. Volgens de Pall Mall Gazette liggen te Rotterdam 1000 brieven poste restante op den heer Rochefort te wachten. De beer C. I. I. Scheurleer, gewezen directeur der Overijselsche bank, is, naar men verneemt, te Calais in hechtenis genomen eu zal door de Frausche regeering uitgeleverd worden. Op een der kleine Belgische badplaaisen had de zer dagen een gezellige bijeenkomst plaats van eenigo jongelieden in een hotel van den tweeden of derden rang. De feestvieienden waren verrukt over de vele heerlijke soorien van wijndie de hotelhouder tot hun grooto verba zing in zijn kelder had. Welk merk zij ook vroegen zij kregen hef. Eindelijk begon men aan de champagne, en ook daarin was de hotelhouder zoo wel gesorteerd, dat meu van de fijnste soorien kon krijgen. Een der gasten echter, die wat zwaar in't hoofd was geworden, gevoelde behoefte om een luchtje te scheppen en verzeilde toevallig in den wijnkelder waar hij aan den ingang een bakje met allerlei gegomde ótiqaetten vond, die de hotelhouder op de flesschen plakte naar gelang van bet gevraagde merk. Do peisoon die het gevonden had, bracht het binnen en schudde het onder groot gejuich van zijn vrienden uit. Een onder hen zich bevindende deurwaarder maakte een komiek proces verbaal op, en de hotelhouder was zeer tevreden toen hij er af kwam met voor iederen fleseh champagne sleehts /2.50 to ontvangen. Men zij dus op zijne hoede wanneer de wijnkelder van een klein hotel zoo goed voorzien is. Kort na den Fransch-Duitschea oorlog werd te Parijs, inet medewerking van het ministerie van oorlog, eene officiereu-vereeniging opgericht, teneinde tot de verstandelijke ontwikkeling der officieron mede te wer ken. Een der middelen daartoe, een hulpmiddel tegelijk tot de tjekomstige weerwraak tegenover Duitschland, was het openen van een cursus in do Duitsche taal. Voor weinige dagen heeft b'.t bestuur der vereeniging aangekondigd dat het laatst bedoelde plan geen voort gang hebben kon, wijl niet meer dan éen officier zich tot deelneming had aangemeld. Verkoopingon eu aanbestedingen. De gisteren avond alhier te koop aangeboden vijf huizen en het buitenverblijf Overwator zijn allen op gehouden. Gisteren ziju alhier te koop aangeboden1° Eene partij weiland, gelegen in de gemeente Serooskerke,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1