Benoemingen en besluiten. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Eervol Ontslag verleend, op verzoek, aan J. H. C. Vermeer als ad junct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-grif fier bij bet provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant, mT. A. J. Abbemathans griffier bij het kantonge recht te 's Herto?oabosch en tot kantonrechter te ILur- lem mr. J. de Cleicq van Weel, thans kantonrechter te Schiedam. leger. Alsnog den rang verleend van luitenant kolonel aan den gepensioneerden majoor W. J. J. Ver kouteren, magazijnmeester der artillerie van de 1® klasse te Geeitruidenberg. Onderwijs. Men deelt ons mede dat de onderwijzers, behoo- reude tot het gezelschap „Walcheren" in hunne ver gadering van 13 Juni besloten hebben de medewerking hunner respectieve schoolcommis3iën te verzoekenom de geiden, welke door de provincie jaarlijks disponibel gesteld worden teneinde het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaanvoortaan te gebruiken tot aankoop van leerzame werkjes voor de school-leesbi bliotheken. Hun eenparig getuigenis is: dat het schoolverzuim ten plattelande eer vermeerdert dan vermindert, en dat de gelden tot bevordering van het onafgebroken schoolgaan niet de minste vrachten opleveren. Zij houden het er voor dat de autoriteiten niet ge noegzaam of verkeerdelijk ingelicht worden van den waren stand der zaken, daar anders die geiden wel tot nuttiger doeleinden zouden aangewend worden. De gemeenteraad van Sneck heeft eene jaarlijk- sche subsidie van f 400 toegestaan tot uitbreiding der gymnastiekschool. Kerknieuws. Tot de aanslaande vergadering der algemeene synode zijn, blijkens de kerkelijke courant, afgevaardigd: Vanwege de godgeleerde faculteiten de hoogleeraren dr. J. J. Prins, secundus dr. L. W. E. Rauwenhoff, te Leiden; dr. J. I. Doedes, secuudus dr. B. ter Haar. te Utrecht; dr. F. W. B. van Beli, secundus dr. E. J- Dieat Lorgion, te Groningen. Vanwege de provinciale kerkbesturen de heeren dr. F. J. J. A. Juaiü3, secundus dr. R. C. H. Rbmer, predikanten te T.el en te Deyl c. aG. Molenkamp, sec. Cbr. Krabbe, predikanten te Delft en te LeideD, R. J. Koning, sec. M. N. J. Moltzer, predikanten te Limmen en te Haarlem; B. A. Overman, sec. H. Q. Jansen, predikanten te Heinkenszand en te St. Anna ter Muiden; J. Westrik, sec. J. C. Verhoeff, predi kanten te Cothen en t8 Utrecht; J. Aliagh Prias, sec dr. S. K. Thoden van Velzen, predikanten te Korte- zwaag en te Leeuwarden; dT. W. B. J. van Eijk, sec. A. A. A. Molhnijsen, predikanten te Deventer en te Vcllenhove; mr. P. J. J. Linckers, sec. dr. J. A. An- spach, oud-oud. en oud. te Kampen en te Deventer; J. Douwes, sec. dr. H. Huijsers, predikanten te Letns en te Farmsum; d*. L. Dikema, sec. mr. A. Lyphart, ouderlingen te VVinschoten; dr. B. Glasia3, sec. dr. J. K. Koch, predikanten te Geertruidenberg en te 's Herto genbosch; mr. E. de Man, sec. A. A. T. de Man, ouder lingen te Breda; J. F. B. Heerspink, sec. G. W. van Eerde, predikanten te Geiten en WesterborkD. Hen- drik8z, sec. W. F. C. J. van Heel, predikauten te Meerssen en te Roermond. Van de commissie voor de zaken der Waalsche ker ken is nog geen bericht ingekomen. De heer van Beek, waarnemend bisschop van Breda is in een gisteren door den paus gehouden con eistorie tot bisschop benoemd. Rechtzaken. Bij beschikking der arrondiasements-reebtbank te Zierikzee van den 12en Juni, is de zaak van den ge wezen boekhouder ia de bank van leening aldaar ver wezen raar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. 3Iarino en leger. Men schrijft ons uit Breda 15 dezer. Nadat de overgangsexamens aan de K. M. academie Zaterdag jl. teo einde waren geloopen zijn de kadetien heden morgen naar het kamp op de Teteringsche vlakte vertrokken, teneinde aldaar tot half Jnli te verblijven. Zij werden door de muzi9k van het 6" regiment infan terie uitgeleid. Gedurende den kamptijd zullen de hadetten alleen des Zondags alhier vertoeven. De officier-machinist 1® klasse P. A. van Aken, geplaatst bij bet koninklijk instituut voor de marino te Willemsoord, wordt met den laatsten Jali op non activiteit gesteld. Knnstuieuws. Op den 13** Jnni, den tweeden dag van het muziek feest te Utrecht werd de derde afdeeling der Faust-acenen van Schumann ten gehoore gebracht. Ook aan de uitvoering van dit hoogst moeilijke werk wordt veel lof toegezwaaid. Te Goes wordt den 24*" Juoi door het harmonie- gezelschap „do Volharding", met medewerking van een mannenkoor ia den tuin der sociëteit een concert ge geven ten voordeele van haren directeur, den heerM. Edzard Grefe. Koloniën. Ook de bevelhebber der zeemacht voor Atchin de kapitein ter zee van Gogh,is m.tZr.M\ fregat Zeeland naar Java teruggekeerd en heeft zijn kommando over gegeven aan den kapitein ter zee Kip. Volgens de Pinang Gazette zijn de voorwaarden van onderwerpingdoor ons aan de staatjes op de kusten van Atchin aangeboden, de volgende: Erkenning van den koning der Nederlanden als souverein; aanneming van da Hjl'andsche vlag; ean rechtvaardig bestuur; handhaving van orde en vrede met de naburige staatjes, bevordering van handel, nijverheid landbouw, scheep vaart en de volkswelvaartuitroeiing van slavernij en zeeroof; bet verleenen van hulp aan schipbreukelingen ea het redden van gestrande goederen; uitlevering van misdadigers; het zich onthouden van politieke relatiën met vreemde mogendheden terwijl alles wat hierbij niet is omschreven naar-de omstandigheden nader zal worden geregeld. Daartegenover wordt de onafhanke lijkheid der regeerende hoofden gewaarborgd door hei Uollandsch gezagterwijl zij vrij zullen zijn van elke schatting aan Atchin en ook tegenover het Nederlandsch gouvernement geen andere verplichtingen zullen hebhen dan de bovengenoemde. Dezelfde stelregel zal ook in het eigenlijke Atchin worden gevolgd. De aanvat door de Atchineozen den 11*" Apiil j[. op bet kampement te Kotta-Radja gedaan, wordt in het officieel rapport van den opperbevelhebber aldus beschreven. Nog vónr het aanbreken van den dag hadden zich twee patrouilles, een aan de noordoost-, en een aan de zuidoostzijde van het bivonak, in hinderlaag gelegd, om zoo mogelijk de vijandelijke trofpen te bestoken en te verdrijven, die dagelijks het bivouak komen be schieten. Omstreeks 7£ uur keerden deze patrouilles terug en rapporteerden, dat er een buitengewone beweging van sterke vijandelijke benden plaats had, en zij om die reden waren teruggetrokken. Omstreeks 8 uren vielen er in de richting der marine-benting op den rechteroever der rivier vele schoten erf kwam kort daarep het bericht, dat de sloepen beschoten waren geworden, en een der matrozen van een stoombarkas daardoor licht verwond was geworden. Reeds vóór do aankomst van dit bericht was een patrouille naar die zijde uitgezonden, die "een dertigtal vijanden van den rivieroever verdreef. Meer en meer vei zamelde zich de vijand op de vlakte beoosten bet bivouak, vanwaar bij vele schoten loste zonder eenig nadeel toe te brengoD. Omstreeks 11 uur kreeg de zaak een eenigszins meer ernstig karakter; sterkeren stouter werden de vijan delijke drommen. Een bende ongeveer 300 man steik naderde het bivouak aan de zuidoostzijde tot op circa 350 a 400 passen en plaatste daar e?n roode vlag. De 2* bevelhebber, die zich gedurende den loop van den morgen veelal in de posteaketen opgehouden had, gaf daarop last om de troepen onder de wapenen te breDgeD. De scherpschutters der korpsen, in de posten keten geplaatst, kregen bevel om te varen; ook de sectie artillerie kon met succes een paar schoten doen. Dit deed den vijand aarzelen eu zich verspreiden achter heuveltjes, boomen en galangaDS, van waar Lij echter bleef vuren. Aan 3 eompagniën van het rechterbalf 14® bataljon infanterie, onder kommando van den majoor de Wilde, werd daarop gelast eeu uitval te doen naar de zuidzijde van het bivouak, en omvervolgens, door om de oost te trekken, de aanvallers in den flank of in den rug aan te tasten. Toen deze kolonne in de open sawabvlakte debou- cheerde, vluchtte de vijand met overhaasting naar den oostwaarts gelegen kampoDgrand. Eenige salvo's in de flank door de koloDne,en eenige granaatworpen, benevens 8 salvo's met de mitrailleuse uit het bivouak deden nog verscheidene hunner ne- dervalleD. Achter een der galaDgangs werden door de tirailleurs der uitvalskolonne 10 lijken gevondeD. Volgens later ingekomen berichten had de vijand een verlies van 27 dooden en 22 gekwetsten bekomen. Ook op Kotta-Radja bad tegelijkertijd een aanva plaats, die zeer spoedig werd afgetlageD. Daarbij liet de vijand twee dooden en later nog 4 bij bet over trekken der rivier. Hiermede liep de reeda zoo lang beraamde aanval af, waaraan door bet volk van XXVI moekims, van Merdoe, PedirToenong en van de vier moekims zou zijn deelgenomen. Ook te Paramaribo werd het kroningsfeest van Z. M. den koning den 12en Mei met geestdrift en opgewon denheid gevierd. Gemengde berichten. Zaterdag, schrijft de Zierikzeesche Nieuwsbodewerd te Zierikzee door J. Padmos, binnengebracht eene zieke koe, afkomstig van G. van Damme, waarschijnlijk wederom bestemd om door de goede burgerij opge peuzeld te worden. Gelukkig evenwel werd zulks door de politie ontdekt en is het vleesch derzelve, na door de keurmeesters te zijn afgekeurd, in den put gestoken - Uit Maastricht wordt aan de Nieuwe liotterdam- sche courant gemeld, dat de som van 800 gouden du katen door Z. M. den keizer van Rusland geschonken ter verdeeliDg onder de manschappen van het leger, welke bij 's keizers verblijf in ons land als eerewacht hebben dienst gedaan, in dier voege verdeeld zal wor den dat b. v. van de te Venlo in garnizoen liggende compagnie de sergeant-majoors 10 gulden, de sergeants ruim G gulden en de gewone miliciens f 2.30 zullen ontvargen. Zatordag a. wordt te Rotterdam een groote, door stoom gedrevene bierbrouwerij, eene atdeeling van Heineken's Bierbrouwerij-maatschappij, opgericht. Aan deze brouwerij is o. a. verbonden een ijsfabriek, welke dagelijks vijfduizend kilo's ijs oplevert, alsmede een ijskelder, die bijna vijtduizend kubieke ellen ijs kan bevatten. De acht leg kelders, welke ieder 1400 hec toliters inhoudenkannen hierdoorbij de grootste zomerhitte, op een temperatuur van twee a drie gra den Celsius gehouden worden. De gistkelders, welko mede door middel van ijs worden afgekoeld, hebben een voldoenden inhoud om ongeveer 3C00 hectoliter to gelijk te doen gisten. Het personeel bestaat voor een derde uit Duitschers en voor tweederden uit Nederlan ders, terwijl de heer Feltmann met do directie der brouwerij belast is. Voor de opbouwing van hel zeemans-asyl te Briclle is door den heer mr. A. Verbuell te Arnhem eene gift van 50,000 beschikbaar gesteld. Op de bijeenkomst van de Overijsselsche predi kanten-vereenig iog, op 17 e. k. te Zwolle te houden, zal o. a. ook ter tafel komen de vraag: „zijn er be- zwarcu van godsdienstigen aard tegen de lijkenverbran ding? „Zoo ja welke is hun waarde?" Ter gedachtenis aan de invoering der nieuwe bundsconstitutie in Zwitserland, die thans door de wet gevende macht is gesanctioneerd, zal een monument worden opgericht. Eenige leden van den bondsraad hebben daarioe het vojrstel gedaan, volgens hetwelk het monument zal voorstellen de eedsaflegging op den Eiidi den 7*° November 1307. Het zal in Carrarisch marmer en grootsche afmetingen worden uitgevoerd en op den Rüili zelf worden opgericht. Thermometers tand. 15 Juni'sav.llu.ölgr. 16 'smorg.7n.57gr.'smidd. 1 u.54gr.'sav.G.u.57gr. Staten-generaal. Naar aanleiding van het voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsontweip tot afschiffiQg van den accijns op de zeep en de verbooging van den accijns op net gedistilleerd, heeft de minister van fiuanc.ëa verklaard dat bij tot afschaffing van den sui keraccijns bier te lande vooreerst niet gezind is mede te werkeD. De 5 millioen zouden niet zonder s equi valent prijs kunnen worden gegeveD. Bovendien zou de afscüafiing van andere lasten dan de voorkeur ver diener. Dat de afschaffing der suikerbclasting in Engeland een nadeeligeu invloed op de Ncderlandsche suikermarkt en op den bloei onzer suikerraffinaderijen zal uitoefenen, is een vooispellingwaarvoor de minis ter nog geen afdoende gronden heeft zien aanvoeren. Eeu onderzoek ia echter aanhangig Daar verbetering vau de regelen, waarnaar de accijns hier te lande ge heven wordt. Vooistellen betreffende de vernieuwing der conventie van 18G4 zijn nog niet ingekomen. De minister heeft nog geea redenen gevondou zijnerzijds stappen te doen in die richting. Het invoerrecht op de zeep van alle soorten, waar onder pourbérine ot auder zeeppoeder, wordt bij het gewijzigd wetsontwerp op 5 pet. der waarde gesteld. Tegen het in het verslag der kaoier geopperde denk beeld van een droit de dêiit voor shjteis en tappers van wija en sterke dranken, maakt de minister de vroeger ontwikkelde bezwaren. Op de breedvoerige bescnouwingen in het verslag over de noodzakelijkheid eener üreedere belastingher vormingantwoordt de minister niet in zijne memorie. De volgende fiaancieele mededee.ingen werden door de regeering gedaan. Op de dienst voor Nederland worden do tekorten bepaald op f 458,f55.75 voor 1871; op f 1,610,00 J voor 1872. Dat over 1873 zal zeer geriug wezen; misschien zal er wel een klein overschot zijn. Do stand van den dienst 1874 wordt aldus gesteld: gezamenlijke uitgaven 100,620,983.68, gezamenlijke inkomsten f 97,067,143.85, te kort alzoo/" 3,553,839.83/ waarin volgens do wet op de middeleu kan worden voorzien door schatkistbiljetten tot een bedrag van

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2