Suitmlmtö. Cambresis, den 8en tot St. Quentin, den 9en en 10cn, zonder nachtrust te houdentot de hoofdstad van Frankrijk. Het Politieblad behelst het signalement van L. E. S. Scheurleer en J. Wolff, directeuren der Overijselsche bank. De bekende veroordeelde Frohnsdorff is Vrijdag nacht, door zich langs zijne aan elkander gekcoopte beddelakens te laten zakken, uit de gevangenis te Utrecht ontvlucht. Hij wist zich op een zolder ineen gebouw naast de gevangenis te bergen, doch werd door eece vronw aldaar ontdekt en dadelijk weder in hechtenis genomen. Voor dit feit zal hij nu opnieuw terecht moeten staan. De hondententoonstelling in het kristallen paleis te Londen trekt zeer de aandacht. De inzendingen zijn talrijker dan ooit te voren, en de gevraagde prijzen zijn buitengewoon hoog. Bijna in iedere klasse vindt men exemplaren waarvoor 2000 pond sterling 24,000) wordt gevraagd, terwijl prijzen van f 6000 tot f 12000 in groots menigte voorkomen. Daar zelfs een Engelsche hondenliefhebber slechts zelden zulke prijzen betaalt, worden weinig exemplaren verkocht. Voor den waakhond „Bell" wordt in den catalogus 600 millioen gulden gevraagd. Op Dinsdag den 12en Mei waren een aantal Israëlieten te Jeruzalem voor den westelijken tempelmuur verzameld. Veel opzien maakte deze bijeenkomst, daar anders alleen des Vrijdags op die plaats door hunne geloofsgenooten een gebed gedaan wordt. Het waren dan ook uitsluitend Nederlandsche Israëlieten, die met den geleerden rabbi Nathan Coronel en den heer J. M. Goudamit aan het hoofd, hunne gebeden voor het heil van Willem III ten hemel deden stijgen. By het laatste nommer van het Geographical Magasine is eene kaart gevoegd waaruit blijkt, dat, hoewel het aantal katholieke kerken en geestelijken in de laatste jaren is toegenomende bewering dat het katholicisme in Groot-Britannië zich uitbreidt onjuist is, daar de katholieke kerk aldaar in 1865 nog 1,821,600 aanhangers telde en in 1871 slechts 1,193,000. De orde der jezuïeten heeft in Engeland 12 kloosters. In het kristallen paleis te Londen zal binnen kort een proef worden genomen met een nieuwe vlieg machine, die van een klein stoomwerktuig voorzien is en waarvan de uitvinder zich wonderen voorstelt. Burgerlijke stand. (Van 714 Juni.) Middelburg. OndertrouwdH. den Broeder, jm. 21 j., met W. J. Bruker, jd. 18 j. M. C. Roest, jm. 27 j., met M. J. Haverkamp, jd, 25 j. Bevallen: P. de Ruijter, geb. van den Broeke, d. J. M. van der Harst, geb. Homborg, d. O. Siebolt,geb. de Bakker, z. G. Geldof, geb. Bakker, z. K. J. Pluij- mers, geb. Matthijsen, d. C. H. Eiff, geb. Louws, d. E. J. Neugebauer, geb. Eiff, d. Overleden: J. van Kerkfort, wede. van J. Tilroe. 52 j. E. Smit, vrouw van A. L. Haijsdens, 69 j. A, Buijs, vrouw van L. Alewijnse, 36 j. A. de Swaaf, wede. van G. van Nederveen, 80 j. (Van 613 Juni.) VLlSSlïiGEN. Bevallen: S. A. Fagg, geb. van Gelder, d. E. Noyons, geb. Willemse, d. E. D. Bastiën geb. Sleijter, d. C. Ruben, geb. van Scbijndel, z. (levenl.) Overleden: J. J. Barbé, z. 2 j. J. W. Pichal, d.2j. E. Laroe, wede. van L. Baart, 64 j. A. van der Sluijs, man van P. Hendrikse, 36 j. Goes. Gehuwd: J. van den Berg, jm. 33 j., met J. Zandee, jd. 33 j. Bevallen: M. C. Brouwer, geb. Schouwenburg, z. N. Botbijl, geb. Leenpoel, z. wede. E. de Jongegeb. Meijler, z. Overleden: W. Raas, z. 66 j. Zierikzee. Gehuwd: A. J. Wierkx, wedr. 44j., met J. S. Ango, wede. 34 j. Bevallen: J. Versteeg, geb. Elscot, z. J. Maijs, geb. van Klooster, z. P. Moeleker, geb. van Wouwe, d. J. J. Timmerman, geb. Bogaert, d. Overleden: A. Netten, man van H. van Poppen, 54 j. J. Fonteijne, z. 3 m. S. Ley dekkers, d. bijna 13 j. J. H. Rüodez, vrouw van A. HiJlebrand, *47 j. H. Tabernée, z. bijna 5 j. M. M. Nivelle, z. ruim 2 j. L. Maijs, z. 4 d. Therinouieterstaud. 13 Juni 'sav. 11 u. 50 gr. 14 'smorg.7u.54gr.'smidd. 1 u. 62 gr.'s av. llu.öögr. 15 'smorg^u.öSgr.'smidd.lu.63gr.'sav. 6.u.59gr. Staten-generaal. tweede kameb. Zitting van Zaterdag 13 Juni. {Nader verslag De beraadslagingen over het amendement van de heeren Godelroi en 's Jacob werden voortgezet. Het strekt om aan het wetsontwerp tot wijziging der wet, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van geneeskundige enz. een nieuw artikel toe te voegen, om bet afnemen der bij artt. 4 en 5 van ge noemde wet bedoelde examens (met uitzondering van het practisch examen in de genees-, heel-en verloskunde) van de studenten aan het athenaeum te Amsterdam te doen ainemen door hunne eigen docenten. De minister van binnenlandsche zaken bestreed het amendement voornamelijk omdat het in zijne gevolgen het jas examinandivoor zooveel de geneeskundige faculteit betreft, aan de leden der faculteit te Amsterdam willende opdragen, ontijdig ingreep in de wet op het hooger onderwijs, waarvan de behandeling, naar de minister hoopte, niet lang meer op zich zou doen wachten. De beer 's Jacob merkte op, dat als het argument van ontijdigheid voor het amendement moest gelden, datzelfde argument de geheele wijzigingswet moet treffen. Maar de geneeskundige wetgeving staat op zich zelvo naast het organiek besluit van 1815; zij is reeds eene gedeeltelijke regeling van liet hooger onderwijs. Onjuist was het echter te zeggen, dat men het jus promovendi aan de hoogleeraren te Amsterdam wilde toekennen. Alles bleef toch onveranderd. Alleen werd de minister in de samenstelling der commissie voor het staats examen eenigszins beperkt. Het gold bovendien alleen het geneeskundig exameD. Het practisch staats examen blijft geheel onaangeroerd. De staatscontiole blijft dezelfde. Het hoofddoel dat beoogd werd is om eene theorie van africhting op de eene of andere methode van examineeren te voorkomen en daardoor het weten schappelijk peil der studiën te verkoogen. De heer Eeydenrijck zag in het amendement wol degelijk het toekennen van het jus promovendi aan de hoogleeraren te Amsterdam. Hij nad tegen dat beginsel niets, maar dan ware 't tocb beter die hoogleeraren niet te maken tot tijdelijke rijksambtenaren, maar hun het gemeentelijk karakter te laten behouden. De heeren 's Jacob en Godefroi ontkendendat het jus promovendi door het amendement aan de Amsterdam- sche hoogleeraren zoude worden toegekend. Zij meenden, dat de verdediging van het voorstel slechts kon gegrond zija op eene onaannemelijke dilatoire exceptie. De heer Idzerda bestreed uitvoerig de argumenten, in het adres van den Amsterdamsehen gemeenteraad voor het aanbevolen beginsel aangevoerd. De roem van het athenaeum hangt niet af van bet jus examinandi maar van het uitstekend onderwijs, dat daar kan ge geven worden bij de voorhanden middelen en door de uitnemende docenten. De heer Godefroi, het-betoog van den heer Idzerda bestrijdende, betwistte dezen de bevoegdheid om in deze qaaestie een op kennis van zaken gegrond oordeel uit te brengen. De minister van binnenlandsche zaken en de heer Kappeyne deden, tegenover den heer van Reenen, die zich aan de zijde der voorstellers schaarde, nogmaals uitkomen, hoe het amendement in menig opzicht inbreuk maakte op bet stelsel der wet van 1865 en dienten gevolge de regeling van het hooger ouderwijs praeju- dicieerde. Het amendement werd verworpen met 34 tegen 18 stemmen. De overige artikelen werden goedgekeurd, nadat in art. 9, op voorstel van den heer Idzerda, zoodanige wijziging was gebracht, dat van het examen ook in de gerechtelijke geneeskunde en dus uitsluitend niet in de verloskunde zullen worden vrijgesteld dege nen die bij de invoering der wet den rang van officier van gezondheid lc en 2e klasse bezitten. Het wetsontwerp werd vervolgens aangenomen met algemeene stemmen. In den aanvaüg der zitting waren de eindverslagen ter tafel gebracht over de wetsontwerpen 1° tot wij ziging der census tabel; 2° tot alscbaffing van den ac cijns op de zeep. De voorzitter stelde alsnu voor de behandeling dezer wetsontwerpen achtereenvolgens te doen plaats hebben en de beraadslagingen aan te vangen Woeudag 11 uren. De heer Viruly wenschte in de eerste plaats en voor- loopig alléén de zeepwet aan de orde te stellen, omdat deze met 1 Juli in werking moet treden. De voorzit ter merkte op, dat de stukken betrekkelijk de zeepwet wel tijdig zullen kunnen gedrukt worden maar dat hij vreesde aan die wet de prioriteit niet te kunnen geven, omdat in het regeeriugsantwoord gewichtige mededee- lingen zullen voorkomen omtrent de Nederlandsche en Indische fiuaDciën, terwijl de urgentie ook niet bestond, omdat de termijn van invoering dier wet bij een ge wijzigd wetsontwerp is verlengd. De heer Heydenrijck, hoe groot voorstander van de afschaffing van den zeep accijns, wiide evenwel die wet nog aanhoudenomdat seuert de afschaffing der suiker- belasting in Engeland, aan het belastiagvraagstuk hier te lande exceptioneel gewicht is verbondenen overijlde besluiten omtrent belastingvoorstellen ongeraden zijn. De heeren van Eek en van den Berck wilden de zaak van den census tot September of althans voorloopig verdagen, omdat, na de nieuwe wending in die quaes- tie, eene gewichtige organisatie omvattende, de leden buiten de gelegenheid zijn geweest haar grondig te overwezen. Na nog eenige discussion tussehen de heeren Idzerda, de Bruijn Kops Nierstrasz en den voorzitter besliste de kamer met 29 tegen 19 stemmen om, zonder meer, tegen Woensdag a. de censuswet aan de orde te stellen. Op voorstel van den heer van Kuyk werd besloten het tijdstip der behandeling vaD de zeepwet eerst te bepalen na kennisneming van de regeeringsstnkken. De kamer heeft vervolgens nog aangenomen de wets ontwerpen: tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland; idem de met den Noordpolder beoosten Muiden gesloten ruiling van kaden; wijziging der In dische begrooting over 1873: wijziging en verhooging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting over 1873; vast stelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement vaD marine, dienst 1874; instelling van een rijksfonds voor de voorschotten wegens immigratie in Suriname. Heden heelt het nader af deelingsonderzoek plaats van het gewijzigde wetsontwerp tot herziening der politie wet op de spoorwegen. Census-verlaging-. De minister van binnenlandsche zaken heeft het census- ontwerp gewyzigd overeenkomstig het hem door de meerderheid der kamer in het jongste verslag gedane voorstel. Hij heeft het normaalcijfer van f 26 aange nomen, omdat daardoor in sommige streken het effect grooter is; ook maakt dat cijfer mogelijk ook het kiesdistrict Gouda in de verlaging te doen deeieD. Voorts wordt voor Amsterdam en Rotterdam f 70 aangenomen, voor 's Gravenhage f 60 en Hoorn op hetzelfde cijfer als Alkmaar en Purmerend gebracht {f 26). De nieuwe tabel zou met het jaar 1875 beginnen te werken. Ook voor de kiesdistricten Middelburg,Goes en Zierikzee wordt het normaal-cijfer van f 26 aan genomen, met deze uitzonderingen voor de hierna te noemen gemeenten: Middelburg f 36, Vlissingen f 32, Goes f 32, Zierikzee f 32. Ia haar eindverslag over de censuswet geeft de commissie van rapporteurs te kennendat zij geen nader afdeelings-onderzoek noodig acht, omdat de thans door de regeering voorgestelde wijziging van den census grootendeels overeenkomt roet de denkbeelden, die daaromtrent in de afdeelingen voorgestaan en in het laatste voorloopig verslag ontwikkeld zijn. „Daarnaar het gevoelen der commissie, bij de rich ting, die de regeeriog aan het onderzoek omtrent de verlaging van den census heeft gegeven, dat onderzoek niet bet noodige licht heett verspreid over de aanne melijkheid der tegenwoordige voordracht, evenmin als daardoor het oorspronkelijk voorstel was gerechtvaar digd, meent do commissie zich van het uitspreken van een eigen oordeel over het thans aanhangig wetsont werp te moeten ombonden. Zij acht evenwel met de regeering dat wetsontwerp, na al wat daaromtrent is voorgevallen, rijp voor de openbare beraadslaging." Algemeen overzicht. De heer de Lesseps, die eergisteren of gisteren in Londen werd verwacht, heeft een brief in de Time3 openbaar gemaaktwaarin hij de tegen hem ingebrachte beschuldigingen tracht te weerleggen. Hij verklaart, dat hij nooit met sluiting van het kanaal heeft bedreigd, maar wel dat hij zich zou verzetten tegen schending van het gesloten contracten dat de schependie niet het wettig vastgestelde recht betaalden niet door het kanaal zouden worden gelaten. Dit komt echter vol komen overeen met hetgeen hem ten laste werd gelegd, want dat hij het kanaal zou sluiten voor de schepen, die zich aan zijn tarief wilden onderwerpen, heeft niemand beweerd. De heer de Lesseps beschouwt de internationale commissie, die tot regeliDg van het tarief was bijeengekomen als onbevoegd om eene beslissing daaromtrent te nemen, omdat noch de onderkoning van Egypte noch de Suez-inaatschappij bij baar ver tegenwoordigd was. Deze meeniug werd ook door de Fraueche en Russische regeeringen gedeeldzoodat de geheele verantwoordelijkheid van het voorgevallene op de Engelsche diplomatie zou rosten. Dat in de Engelsche diplomatieke en politieke krin gen een geest van onwelwillendheid jegens de Suez- maatschappij zou heerschen is niet te onderstellen als men let op de taal zoowel van lord Derby ia het par lement als van de geheele Engelsche pers, zoodat men mag hopen dat het bezoek van den heer de Lesseps te Londen tot een definitief einde van de geheele quae3tie zal leiden. Het lagerhuis heeft het wetsontwerp op den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken in tweede lezing behandeld. Wij herinneren, dat het doel van dit ont werp is om den toestand van vrouwen en kinderen, die in fabrieken arbeiden, te verbeteren, vooral met het oog op de gezondheid en het onderwijs. De minister houdt vast aan de beperking van de werkuren tot 561 iQ de week, nl. 10 u; 1 op de eerste vijf dagen en 6 uren op den Jaatsten d der week met toevoe ging van een half uur om op u ruimen. Er mag niet langer dan 4£ uur achtereen worden gewerkt; de werkdag zal van 6 tot 6 of van 7 tot 7 uren duren, met twee uren pauze om te rusten. Gedurende die pauzen zullen de machines geheel moeten stilstaan. Kinderen mogen slechts om den anderen dag of dage lijks een hal ven dag werken. De minister stelt zich een geheele reorganisatie en uitbreiding van de wet op den arbeid in fabrieken teu doel. De heer Mundella, de oorspronkelijke ontwerper van dit voorstel, heeft het in tweede lezing krachtig verdedigd, terwijl de heer Faucett er tegen sprak. Nadat de heer Ashley, vooral steunende op de argumenten van Stuart Mill omtrent de wettelijke regeling van den fabrieksarbeid, had betoogd hoe gunstig de beperking van den arbeid van vrouwen op de gezondheid der kinderen werkte, werd het wetsontwerp in tweede lezing aangenomen. Het Engelsche parlement, dat zoo menigmaal ten voorbeeld kan strekkon voor andere vertegenwoordi gende vergaderingenheeft van zijn liberale begiaselen weder een bewijs geleverd in de verwerping met 237 tegen 94 stemmen, van een voorstel van den heer Newdegate,een der aanvoerders van de ultra-orthodoxe party, om een

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2