MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 141. Dinsdag 1874. 16 Jnni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m.franco is 3.50. Middelburg 15 Juni. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des namid dags te 1^ uur, eene openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: ingekomen stukken, adres mejuffrouw Cosijn, om eervol ontslag als hulp- onderwijzeres school B; benoeming: lid der commissie middelbaar onderwijs; lid van het burgerlijk armbestuur; twee hulponderwijzers school C; concept-overeenkomst tot overname van rijkswerken, loskade enz.; voorstel burgemeester en wethouders ai eu overschrijving ge- meentebegrooting 1873; voorstel burgemeester en wet houders tot verhooging der jaarwedde vau den eersten hulponderwijzer school A. De verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland in bet hoofdkiesdistrict Hulstter vervan ging van den beer A. L. J. van Waesberghe, die de provincie metterwoon heelt verlaten, is door gedepu teerde staten bepaald op 30 Juni a. en de dag der herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op den 14.™ Juli daaraanvolgende. Voor de heden gehouden verpachting van het recht tot het overzetten met de pont aan den hoek der los kade alhier, voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Augustus a., hebben zich geone liefhebbers aange boden. Wel zijn door enkelen inlichtingen ingewonnen, doch de bepaling dat zij zeiven, en niet de gemeente, moeten voorzien in eene doelmatige pont met reep en toebehoorenschijnt hen van inschrijving te hebben doen afzien. Naar wij vernemen is bet volksconcert, gisteren avond door het muziekgezelschap Accelerando alhier ge geven, ondanks bet minder gunstige weder door ruim vierhonderd personen bezocht geworden. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Amersfoort heeft mr. G. M. van der Linden oud-lid der 2e kamer, candidaat gesteld ter vervulling der plaats van den heer van Hardenbroek van Lookhorst. De volgende vragen zijn in verband tot de gehouden wordende enquête naar de Nederlaudsche koopvaardij vloot, door den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen des konings in de provinciëa ter beantwoording voorgelegd. a. Hoevele en welke scheepstimmerwerven waren en zijn in Nederland aanwezig in de jaren 1850 en 1873? Voor den aanbouw vau welke schepen geschikt b. Welke loonen werden op de Nederlandscbe werven van parti culiere scheepsbouwmeesters aan bazen en werklieden uitbetaald in (zooveel mogelijk) 1850 en 1873? o Hoevele en welke bewijzen van bekwaamheid werdensedert 1850jaarlijks door elko commissie tot bet examineeren van stuurlieden in iedere provincie uitgereikt? Z. K. H. prins Alexander heeft bij het verlaten der academie aan de armen te Leiden eene gift van f 1000 Den 8en Juli zal in het stadsbosch te Assen het vierde Noord-Nederlandsche zendingsfeest worden gehouden. Brievenbestemd voor het stoomschip Prinses Amalia, dat den 16en dezer naar Indië vertrekt, moeten uiterlijk in den namiddag van den 15cn te Nieuwediep aangeko men zijn. Gedurende de maand Mei werd door 341 stoom- en 199 zeilschepen of te zamen door 540 schepen van den nieuwen Rotterdamschen waterweg gebruik gemaakt. De directie der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft verklaard dat het door haar niet doenlijk wordt geacht in de sneltreinen ook rijtuigen der 3e klasse op te nemenaangezien daardoor de duur der reizen te veel verlengd zou worden. Bovendien heeft de ondervinding geleerd dat voor reizen van langen duur verreweg het meest van de le en 2« klasse gebruik wordt gemaakt en dat reizigers 3e klasse zich iu den regel slechts over kleine afstanden bewegen. De Wekstem komt terug op haar vroeger bericht dat de voortzetting vau het blad de Standaard verzekerd was. Het benoodigde kapitaal is nog niet gevonden. De Nieuwe Rotterdamsche courant vermeldt het feit dat een schip van 46 decimeters diepganghet Engel- sche stoomschip Lestris, laogs den nieuwen Rotter damschen waterweg is binnengekomen. Geen schip van grooter diepgang heeft tot dusverre dat vaarwater bevaren. verbetering. In ons hoofdartikel van eergisteren is eene hinderlijke schrijffout blijven staan. Het aaugehaalde artikel 302 van het wetboek van strafrecht moet natuurlijk zijn artikel 318. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Middelburg mr. W. A. van Hoek, en tot kantonrechter te Hel moed mc. P. J. J. Hollin- gerus Pijpers, thans te Hulst. Onderwijs, De gemeenteraad van Tholen heeft aan den eersten hulponderwijzer bij de lagere school aldaar boven zijne bezoldiging eene jaarlijksche gratificatie van honderd gulden toegekend en hem vrijgesteld van de avond school. Marine en leger. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 13en dezer wordt Zr. M". schroefstoomschip Amstel, liggende te Hellevoetsluis, met den 15™ dezer buiten dienst gestelden de kapitein-luitenant ter zee J. W. F. Frucht met dien datnm eervol van het bevel over voor noemden bodem ontheven en op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee le klasse C. A. Woldringh, de luitenants ter zee 2C klasse J. P. Lubbe Bakker en V. C. Dijckmeester de officier van gezondheid le klasse B. H. Thomson en de officier van administratie 3e klasse W. E. Maller, allen dienende aan boord van Zr. M\ schroefstoomschip Amstei, de eerstgenoemde als oudste officier, worden met den 15'° dezer op nonactiviteit Kunstnieuws. Op den eersten dag van het muziekfeest te Utrecht werd het oratorium Josua van Handel onder de leiding van Richard Hol uitgevoerd. De koren worden zeer geprezen, terwijl ook aan de solisten, mejuffrouw Gips uit Dordrechtmevrouw Collin-Tobischden tenor Gunz en vooral aan den baszanger Gura, nit Leipzig, eene nieuwe muzikale verschijning in ons landhooge lof wordt toegezwaaid. Volgens het jaarverslag der Maatschappij van toonkunst, gaat deze vereeniging, somtijds miskenden verkeerd begrepen thans in bloei vooruit. Het aantal contribueerende leden bedraagt 3567. Twee nieuwe afdeelingen, Zutfen en Zwolle, waren bijgekomen. Het getal leden der verschillende zangvereenigingen steeg van 1338 tot 1687. Eene som van f15,858 was voor kredieten en toelagen in kas. Uit het kunstenaarsfonds wordt aan weduwen en hulpbehoevende kunstenaars /2068 verstrekt. De maatschappij blijit met ijver hare krachten aan de Nederlandsche muziekgeschiedenis wijden. Op het oogenblik zijn de werken van den Kampenaar Johan- nis Wanning (1580) onder behandeling. Tot leden van verdienste werden op de vergadering van 11 Juni jl. benoemd de heeren Joachim en Brahms- Koloniën. De mail van 6 Mei bracht het verhaal van de - fees telijke ontvangst welke op Zondag den 3en aan de uit Atchin terngkeerende troepen en hun opperbevelhebber, den generaal van SwieteDte Batavia bereid was. Aan de gewone welkomstgroetenhet uitreiken van bloem ruikers door jonge dameshet honden van gelegenheids toespraken enz.was bij deze gelegenheid geen gebrek. Onze lezers zullen het onsten goede houden indien wij, op bet punt van dergelijke feestelijkheden in de laatste weken reeds een weinig verwend, het meer uitvoerig verhaal der Bataviasche festiviteiten achter wege laten. Meer belangstelling, ook in verband tot het vóór weinige dagen ontvangen telegram, wekt het verhaal van het voorgevallene tusschen den gonverneur-generaal en den kapitein der infanterie van Daalen. Gelijk wij van den aanvang verondersteld hebben, was het de jongere bloedverwant van den kommandant der eerste expeditie, wien het telegram betrof. Na zich als chef van den staf der 2e brigade bij de tweede expeditie zoozeer onderscheiden te hebben, dat er sprake van was hem bij keuze tot majoor te bevorde ren en in ieder geval het ridderkruis der Willemsorde zich eerlang zon voegeD bij dat van den Nederland- schen leeuw, waarmede zijne borst reeds prijkte had de kapitein van Daalen de onbeleefdheid bij de open bare ontvangst der troepen den gouverneur-generaal, die bem met zijn herstel van eene bekomene wond gelnkwenscbte, tot tweemaal toe de aangebodene hand te weigeren. Begrijpelijk is deze handelwijze niet. Persoonlijk had de kapitein van Daalen geen reden om zich tegen over den landvoogd zoo te gedragen. Zijne verdiensten waren reeds van alle zijden erkendzelfs door de vele officierendie zich over zijne houding en zijn invloed, terwijl bij de betrekking van adjudant bij den vroegeren leger kommandantden generaal Kroesen, vervulde, beklaagden. Ook de generaal van Swieten moet van hem gezegd hebben dat hij bem als een der bekwaamste officieren van het leger had leeren kennen. Er kan dus geen andere verklaring voor de gepleegde onbeleefdheid gevonden worden dan deze dat de kapi tein van Daalen zich heeft willen voordoen als woord voerder voor dat gedeelte van het Indische leger dat, na de ingestelde enquête omtrent de eerste expeditie en de benoeming van generaal van Swieten tot kom- mandant der tweede, zich geroepen voelt om bij alle voorkomende gelegenheden van zijn gebrek aan sym pathie voor den gouverneur-generaal te doen blijkeD. Eene nieuwe bijdrage tot de kennis van dien geest, welke onder een deel der officieren schijnt te bestaan, levert de omstandigheid dat op het laatste oogenblik de geheele feestelijke ontvangst van den opperbevel hebber nog bijna ware afgesprongen, tengevolge van het ontvangen bericht dat onze troepen te Kotta-Radja, door het onvoorzichtig vooruitdringen van den majoor Rotnswinckeleene nederlaag geleden hadden. (Het zelfde bericht dat hier te lande bij telegram van den 23™ April jl. werd bekend gemaakt.) Gelukkig dat de tusschenkomst van den leger-kom man dant, den generaal Whitton, ditmaal voldoende was om te beletten dat aan dit in den aanvang opgevatte voornemen gevolg werd gegeven. Gemengde berichten. Te 's Gravenhage zijn proeven genomen met de slachtwijze van het rundvee, welke in de abattoirs (slachtplaatsen) te Parijs gebruikelijk is en ten doel heeft de dieren sneller en minder pijnlijk te dooden. De proeven slaagden uitmuntend, terwijl ook te Am sterdam reeds bij zes slachters dezelfde slachtwijze met het beste gevolg wordt toegepast. De heer Dudok de Wit, uit Amsterdam, heeft binnen tien dagen eene wandeling van Amsterdam tot Parijs volbracht. Den eersten dag liep hij tot Vianen, den 2™ tot Oosterhout, den 3cn tot Rijckevorsel bij Hoogstraten, den 4™ tot Brussel, den 5™ tot Braine le Com te, den 6™ tot Haubeuge, den 7en tot Cateau-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1