Gambetta. Ik ken u niet. Uwe bedreigingen maken volstrekt geen indruk op my; ik heb wel tegenover andere gestaaD." Deze woorden badden eenige op- scfcndding tengevolge. De heer Gnyot had reeds de hulp der politie ingeroepen, terwijl verscheidene afge vaardigden der linkerzijde, als de heeren Brisson, Em manuel Arrago, Lockroy en Edmon Adam zich rondom Gambetta scbaardeo. De politie-agentea werden echter z8lven door het publiek aangevallen en verdrongen. Zij schenen eerder tegen Gambetta dan tegen zijn aanvaller to willen ageeren. „Gij hebt dus bevel ontvangen om de Bonapartisten te ontzien?" vroeg de heer EdmoDd Adam aan den brigadier der agenten. Deze lette ech ter niet op de vraag, sprak even met zyn manschappen cd zeide toen: „We hebben ods al lang geöoeg door dit canaille laten beleedigonlaten we de gewapende macht gaan roepen." Het vertrek van den trein maakte echter een einde aan verdere ongeregeldheden. De heer Guyot was nog een oogenblik gearresteerd geweest, doch terstond weder losgelaten. Latei is gebleken dat de persoon die Gambetta het eeist heeft aangesproken is geweest zekere Gasocola, voormalig kapitein der keizerlijke garde, getuige van prins Pierre Bonaparte in bet proces van Blois, en thans chei van den postduivendien8t van bet dagblad Libertó, terwijl in de zaal ook aanwezig was de heer Moutonvoor malig chef van het kabinet van den keizerlijken dirce teur van politie Piétri. De geheele zaak heeft du3 den schijn van een Bonapartistisch complot. Te Versailles aangekomen, ontving Gambetta van een aantal afge vaardigden, waaronder generaal le Flo en admiraal Fournichon, bewijzen van tympalhie. Gisteren was een aauzienlyke menigte aan het station Saint-Lazare aanwezig. De politie agenten trachtten de circulatie te bevorderen. Eensklaps riep iemand op den heer Rouvier, afgevaardigde van Baches du Rhöne, wijzende: „Daar heb je een van de onruststokers!" De heer Ron vier vroeg aan een agent of zij hier waren om de afgevaardigden te beschermen of om bon te laten beleedigen. „De afgevaardigden verstoren zelve de orde", antwoordde de agent. De heer Rouvier recla meerde en de agenten omringden hem en geleidden hem naar de wachtkamer. Een oogenblik later ver scheen Gambetta. Toea moet de graaf dejSaiute Croix op Gambetta zijn aangedrongen en bem met zijn stok een slag hebben willen gevendie echter door den afgevaardigde Ordiuaire werd afgeweerd. Uit de ver zamelde menigte weêrklonken de kreten: „leve Gam betta, leve de republiek 1" De politie-agenten wilden de circulatie herstellen, en in het gedrang werden ver scheidene personen omgeworpen. De onschendbaarheid der afgevaardigden werd niet in acht genomen; eerst werd de heer Mahy gearresteerd, duch bet gelakte hem te ontsnappen, vervolgens arresteerde men den heer Lefèvre, afgevaardigde van de Alpes Maritimes. De generaal Saussier reclameerde tegen deze arrestatie», maar werd bijna zelf gearresteerd. In de couloirs van de nationale vergadering heerschte groote agitatie en de minister van binDenlandschezakeD, de Foorton, verklaarde dat hij bevel bad gegeven om den heer Lefèvre, te (ontslaan. In de zitting zelve interpelleerde de heer Baze, een der quaestors van de kamer, den minister van binnenlandsche zaken, en verklaarde, dat hij het voor de waardigheid der kamer wenschelijk achtte, dat het gebeurde werd opgehelderd, en daarom vroeg bij dat een ernstig onderzoek zou wordeu ingesteld. De minister verzekerde, dat bij het gebeurde zeer betreurde. De iulicbtiogeu die hij had ontvangen waren onvoldoende, een afgevaar digde, die men niet als zoodanig had gekend, was gearresieerddoch later weder losgelaten. Hij zeif verlangde, dat de waarheid aan het licht zou komen, daarom zou dan ook een ernstig onderzoek plaats heb ben. Twee feiten, zeide hy, waren evenzeer betreurens waardig, n. 1. de dwaling van de openbare macht en het verzet tegen hen die de orde handhaveD. Welk ook het resultaat van het onderzoek moge wezen, het gebeurde is reeds meer dan voldoende cm te bewijzen hoe gevaarlijk de Bonapartistische machi nation zijn, en hoe sterk de Bonapartisten zich reeds beginnen te gevoelen. Wellicht kan het echter strek ken om de oogen te openen van hen, die het gevaar nog niet hebben ingezien, en ken tot de overtuiging leiden, dat door een definitieve vestiging der republiek een einde moet worden gemaakt aan agitatie in welke richtiug dan ook. De beraadslagingen in de nationale vergadering over artikel 5 aan het wetsontwerp op de gemeentelijke verkiezingen zijn nog niet afgeloopen. Verschillende amendementen werden verworpen; een strekkende om te bepalen, dat alle meerderjarige burgers, die aan de wet op den militairen dienït hebben voldaan, kie zers zijn in die gemeente waarin zij zes maanden wonen, is naar de commissie voor het ontwerp gerenvooieerd. De aanneming van het eergisteren door den heer Lafayette voorgestelde amendement, om het kiesrecht toe te kennen aan allen die den leeftijd van 21 jaren (in plaats van 25, zooals was voorgesteld) hebben be reikt, heeft groote sensatie verwekt en men ziet er een eerste bewijs in van terugkeer van den reactionnairen weg dien de kamer tot nogtoe heeft bewandeld. De meerderheid werd verkregen door de saraenstemmiog van de leden der republikeinsche Unie, van de repu- blikeinsche linkerzijde, een groot gedeelte van het lin kercentrum, 19 Bonapartisten en eenige leden van de rechterzijdewaaronder de prins van Joinvillede hecea Douhet, Ponyer-Quertier en Roual Duval. De invoering van eene goede burgerlijke wetgeving in Duitscbland gaat steeds met groote moeilijkheden gepaard. Een wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk zou in eeu reeds lang algemeen gevoelde behoefte voor zien, en de rijksdag heeft dan ook een wetsvoorstel daarop aangenomen, maar de bondsraad, heeft het, op advies der rechtsgeleerde commissie uit zijn middeD, verworpen, doch tevens den rijkskanselier verzocht zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk te willen aanbieden. De vertegenwoordiger van Beieren stemde tegen het wetsvoorstel. Iu het Engelsche lagerhuis zijn tot de regeering verscheidene interpellatiën gericht. Ia de eerste plaats was belangrijk die van den heer Simon betreffende het internationale congresdat op voorstel van prins Gortschakoff te Brussel zal worden gehouden. Namens de regeering werd medegedeeld, dat deze nog niet beeft b?Blist ot Engeland zich al dan niet op dat con gres zal doen vertegenwoordigen. De punten aldaar te behandelenzullen betreffen de uitoefening van het militaire gezag iu het vijandelijke landde onderschei ding tusschen oorlogvoerenden en uiet-oorlogvoerenden, de verschillende wijzen van oorlogvoeren en de behan deling van krijgsgevangenen. Door den heer Lswhter werd, in antwoord op eene interpellatie van den heer Nacarthur le kennen gegeven, dat het rapport betreffende de overdracht der Fidsji- eilanden aan de Eogelsche kroon, van de naar die eilanden gezonden commissie was ontvaigen, doch bij weigerde den iuhoud van dat stuk mede te deelen. De muiterijen ia het leger van don Carlos krijgen een ernstiger karakter. Baskische benden moeten tegen bem in opstand zijn gekomen, en huu aantal neemt toe; hij heeft bevel gegeven, om hen te fusilleoren. Een Carlistisch leger van 25 bataljons met 2 kanonnen houdt de liniën van Estella tot aan de vallei van de Arga bezet. De republikeinsche troepea rakken op Tafalla aan. Belgische brieven. Brussel11 Juni. De liberale partij wint althans naar het schijnt veld. En inderdaad de uitslag der verkiezingen is ernstig genoeg geweestom te begrijpen, dat de zege zangen, die nog ten onrechte in dQ clericale pers weer klinken, niet dan gematigd kuuaen zijn. De dag van 9 Jani 1874 beloofde veel goeds voor de naaste toe komst van het liberalisme, en men zou het daarmede gelak wenscheu indien niet door een noodlottige omstan digheid het gewicht van het behaalde succes werd verzwakt. Op den dag der verkiezing zelve ben ik er in enkele regels luchtig over heengeloopenen daaroca moet ik er nog even op terugkomenwant de geoo8mde omstan digheid is niet van dien aard, dat men haar met stil zwijgen mag voorbijgaan. Ik bedoel de verdeeiing in twee scherp afgescheiden witte en zwarte, katholieke en liberale partijen, die door de laatste verkiezing is geconstateerd. De Vlaanderen's worden de rollen boroughsvan het clericalisme. In Henegouwen, in de provincie Luik, in Brabant zelfs heeft men door de natuurlijke werking der instellingen dezelfde kiezers de meerderheid zien verplaatsen, en na een betrekkelijk kort tasschentydvak van het eene kamp naar het andere zien overloopen. Niets van dat alles in de beide Vlaanderen's. Aldaar blijft slechts éen liberaal afgevaardigde over: de voor malige minister van binnenlandsche zakendo heer van den Peereboomafgevaardigde van Yperen. Niettegen staande zyn liberale beginselen is hij herkozen, dank zij zijne bloedverwantschap met den voormaligen bisschop van Brugge. De heer van den Peereboom weet thans echter, dat ook hij veroordeeld is; de clericale partij wil het zoo. Zijne herkiezing is niets dan een toeval lige uitzondering, dan een oogenblikkelijk uitstel van executie. Het liberalisme is geheel uit Vlaanderen ver dreven; opdat het er Diet zal kunnen terngkeeren, zal men een Btrijd tot den dood vceren zelfs tegen het kleinste liberale blaadje dat nog in de eene of audere woning wordt toegelaten. Men hoopt daardoor het dubbele doel te bereiken van kunstmatig de clericale pers te steunen, die tot nog toe niet kou beslaan dan ten koste van opofferingenen een zeer gestrenge quarantaine uit to oefenen tegen ieder liberaal denkbeeld. Denk daarbij aan dat leger van priesters, vicarissen, kapellaans, portiers en stoelenzetters dat van 1° Januari tot ultimo December steeds even waakzaam is, en de geringste zucht naar onafhankelijkheid, die zich onder hun ge trouwe kudde openbaart, krachtig bestrijdt, ea gij kaut u een denkbeeld maken van den ziakelijken toe stand waarin deze provinciën verkeeren. Zij blijven volkomen vreemd aan ieder denkbeeld van vooruitgang en vrijheid en zijn geheel overgegeven aan eeu zieke lijke devotie, een geestelijke onderworpenheid, die in het stelsel van het clericalisme past, maar den staat van wakkere burgers berooft. Het is meer dan tijd, dat de liberalen ontwaken, dat zij den toestand onder de oogen zien; dat zij zich rekenschap geven van de noodlottige en gevaarlijke gevolgen der scheuring, die de geestelijkheid lang zaam maar zeker bewerkt. Het gevaar is niet aau de aandacht van flinke en moedige mannen ontsnapt; meer dan ooit hebben zij den ernBt er van begrepen. Maar hoe hot af te weren? Hoe zal men de Vlaamsche bevolking redden uit den toestand waarin zij is geraakt? De beginselenen denk beelden loopen te ver uiteen zoodra het er op aankomt te zoeken naar het middel dat moet worden toegepast. Sommige liberalen beschouwen de constitutie als te liberaal cn te zeer in idealen geest, voor de politieke opvoeding van het land. Anderen, en ik behoor tot dat getalverwerpen deze zienswijze onvoorwaardelijk. Het liberalisme zeggen zij legt zekere verplich tingen op. Als gij voor uwe beginselen wilt strijden zyn wij met u, maar verander niet van banier, laat haar niet los; hef baar hooger op; wantrouw de vrij heid niet; zij alleen kan de Vlaanderen's redden in weerwil van hen zeiven. Hoe en op welke wijze dit geschieden kan stel ik mij voor in een volgenden brief uiteen te zetten; ik volg thans het voorbeeld van de schrijvers vau feuilletons, die op het meest belangrijke punt afbreken, en zeg: het vervolg in een volgend nommer. ÉjcmMsbcricIjten. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn be vracht de Davolgende 7 schepen als: Voor Amsterdam. Java Packet, gezagvoerder C. A. Trappen, 260 in te nemen last, 82.40 vracht; Friesland, gezagvoerder F. Sipkes, 260 in te nemen last, 82.79 vracht; Jo hanna Willem, gezagvoerder O. Houtkoper, 234 gemeten last geheel83.89 vracht. Voor Rotterdam. Emma, gezagvoerder E. AckerÜn, 260 in te nemen last, ƒ84.40 vracht. Voor Dord recht. Dordrecht II, gezagvoerder C. I. Rotgans, 260 in te nemen last, f 84.69 vracht. Voor Middelburg. Ottolina, gezagvoerder W. Ouweband, 260 in te nemen Jast, 82.25 vracht; Maarten van Rossem, ge zagvoerder A. Huizen, 260 in te nemen last, 84.45 vracht. Graanmarkten enz. Gent 12 Jaai. Roode ea witte tarwe op staal fr. 31.75 rogge op staal fr. 21.gevraagd; gerst fr. haver fr. 21.boekweit fr. 20.paardenbooaen fr. 20.75; koolzaad fr. 36.lijnzaad fr. 36.lijn koeken fr. 28.50koolzaadkoeken ir. 20.boter fr. 3* per kilogram; eieren fr. 2.10 per 26 staks. VLISSINGEN, 12 Jaai. Boter ƒ1.10 a 1.05, per kilo gram. Amsterdam, 12 Juui. Raapolie op zes weken 36^. Lijnolie op zes weken 35J. Pr ij zen van effecten* Amsterdam 12 Juni. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. pet. 60 dito dito dito 3 73£ dito dito dito 4 95JJ Aaud. Handelmaatschappij 4$ 1371 dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 1024 dito Hope&C°. 1855 6e8erie 5 87 dito 1000 18645 1004 dito L. 100 18725 100j Loten 18665 Oblig.Hope O.Leening 1860 4§ 944 Certific. dito4 73$ Inscript.Stieg!itz&C°.2£a4L. 4 784 Obligatiën 1867—69 4 324 Certificaten6 5l|- Aand. Spoorw. Gr. Maatscb. 5 244 Oblig, dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 127 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 99£ dito dito Jeiez Orel 5 984 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 794 Oostenrijk. Oblig.meta'iUnzilverJan./Juli. 5 65XV dito dito April/Oct. 5 654 dito in papier Mei/Nov. 5 614 dito dito Febr./Aug. 5 604 Aand. Nation, bank 3 1031 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 B Italië. Certific. Amsterdam 5 60 Obligatiën Buitenl 3 17 XV dito Biuaenlandsche 3 12-f

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3