MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 139. Zaterdag 1874. 13 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m..franco is f 8.50. Middelburg 12 Juni. Heden namiddag te kwartier voor éen nur is alhier door het kanaal gepasseerd Zr. MB. stoomflotiljevaartuig Hector, dienstdoend wachtschip te Vlissingenbestemd naar Hellevuetsluisteneinde aldaar nagezien te worden. De commissaris des konings in Zeeland heeft bij cir culaire van den llen dezer de aandacht der burgemees ters gevestigd op de te Middelburg door den heer J. A. Goethals opgerichte nieuwe inrichting tot ont smetting en zuivering van voorwerpen, die met lijders aan besmettelijke ziekten in aanraking zijn geweest. Ofschoon naar een ander stelsel ingericht dan de fabriek van den heer D. J. Pennock, mede alhier aanwezig, zijn van deze nieuwe inrichting, volgens het gevoelen van den inspecteur over het geneeskundig staatstoe zicht, dezelfde gunstige resultaten te verwachten. Blijkens eene ons welwillend gedane roededceling, is de heer mr. G. N. de Stoppel aar, secretaris der ge meente Middelburg, benoemd tot correspondent der bij koninklijk besluit van 8 Maart 1874 inges!elde com missie van rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. De werkzaamheden der correspondenten worden in artikel 20 van het huishoudelijk reglement der com missie omschreven als te bestaan in het gevraagd of ongevraagd geven van inlichtingen, het bijwonen der inspectiën, het inze.iden van rapporten, het opsporen van voorwerpen, het aanvullen van den inventaris en desgevraagd het toezicht houden op de uitvoering 7an werken. Naar wij vernemen hebben een viertal ingezetenen van Veere zich gisteren op audiëntie bij den commis saris des konings in deze provincie begeventeneinde de hoop uit te drukken dat het verzoek om ontslag van den burgemeester hunner gemeente, mr. J. Snijder, zonder gevolg moge blijven. Men deelt ons mede dat de te Veere gehoudene be raadslaging over de bestemming, aan de ter eere van Z. M. den koning vervaardigde portretten te geven, niet plaats heeft gehad in eene vergadering van inge zetenen maar in de commissie, die zich gevormd had om den koniDg den 12en Mei een geschenk aan te bieden. Prins Frederik is Woensdag te Ems aangekomen cn heeft zijn intrek genomen in betzelfde hotel waai de keizer van Rusland verblijf houdt. De Wekstem vermeldt met zekerheid dat de uitgave van het blad de Standaard zal voortgezet worden. In bijvoegsels der Staats courant van heden wordt medegedeeld een extract uit het verslag van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten over 1873, inge diend aan den minister van binnenlandscbe zaken. Benoemingen en besluiten. watebstaat. Pensioen verleend, ten bedrage van 2000 's jaars, aan J. F. Augiereervol ontslagen hoofdingenieur van den waterstaat lc klasse. posterijen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan W. ten Dam Ham uit zijne betrekking van direc teur van het postkantoor Naarden, behoudens aan spraak op ponsioen. BELASTINGEN. Benoemd G-. van Balen, tbans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Diever c. a., tot ontvanger derzelfdc middelen te Raalte c. a.G. J. van Kerkwijk, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Midwoud c. a.tot ontvanger deizelfde middelen te Borculo c. cen H. J. Rambonuet, tbans ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Groesbeek, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Locbem c. a. leger. Benoemd bij het wapen der genie van het leger in Nederlandsch-Indië tot 2en luitenant, de cadet G. Hoogenboom herkomstig van de koninklijke mili taire academie. Onderwijs. De heer W. Verslaijsvan Oostburgis bij de te Delft gehoudene akte-examens voor het middelbaar onderwijs toegelaten voor het vak K', zijnde lagere wiskunde. Tot leeraars aan de te openen hoogere burger school te Almelo zijn benoemd de heereu I. F. Drost en P. S. Broeders, docenten aan het gymnasium aldaar, op voorwaarde dat zij binnen een bepaalden tijd zich in het bezit stellen van akten voor het middelbaar onderwijs. Door curatoren van het gymnasium te Amsterdam ia aan de tweede kamer een adres gericht tegen het wetsontwerp op het hooger onderwijs. Zij hebben voor namelijk bezwaar tegen den voorgestel den zevenjarigen c&rsus aan de gymnasiën en vreezen dat velen daar door van wetenschappelijke opleiding afgeschrikt en tot het middelbaar onderwijs, dat spoediger afloopt, geleid zullen worden. Ook tegen de vaststelling van een leerplan voor alle gymnasiën worden bezwaren ingebracht. De uitslag der voorjaars examen in alle provinciën is, als volgt: Heofdonderwijzeis toegelaten 167, afge wezen 181; hoofdonderwijzeressen tcegel. 29afgew. 1; hulponderwijzers toegel. 206, afgew. 118; hulponder wijzeressen toegel. 164, afgew. 48; huisonderwijzers toegel. 4; huisonderwijzeressen toegel. 29, afgew. 6. Fransch: onderwijzers toegel. 68, afgew. 99; onder wijzeressen toegel. 92, afgew. 61. Hoogduitsch: onder wijzers toegel. 28, afgew. 16.; onderwijzeressen toegel. 41, afgew. 12. Eogelseh: onderwijzers toegel. 22, afgew. 26; onderwijzeressen toegel. 76, afgew. 22. Wiskunde: onderwijzers toegel. 55, afgew. 64; onder wijzeressen toegel. 4. Landbonwkunde: onderwijzers toegel. 5, afgew. 4. Gymnastiekonderwijzers toegel. 43? afgew. 18 onderwijzeressen toegel. 5. Teekenenonder wijzers toegel. 42, afgew. 32; onderwijzeressen toegel. 8, afgew. 5. Handwerken: onderwijzeressen toegel. 244, afgew. 52. Geëxamineerd voor 2097 akten, waarvan 1332 geslaagd en 765 afgwezen. Kerknieuws. Bedankt voor bet beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Oudenhoorn door den heer H. L. Krom, te Dreischor. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vlissingen de heer J. Kromsigt, te Cortgene. Marine en leger. De minister van oorlog heeft in het belaug der haring- visscherij bij aanschrijving van den 3en Juni bepaald dat aan de miliciens-verlofgangers, welke vóór hun inlijving bij de militie reeds hun beroep van die vis- scheiij maakten en zich voor de zee-militie hebben aangeboden, doch daarbij niet konden aangenomen wordendit jaar verlof kan worden verleend tot deel neming aan de visecherij, terwyl, zoo zij tenge volge vób hun beroep afwezig mochten zijnzij in dit geval voor diligent zullen gehouden worden. De luitenant ter zee le klasse W. J. Adams, de luitenants ter zee 2e klasse jonkheer J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. VreedeJ. H. Mijer en W. A. Buyteadijk, en de officier van administratie le klasse J. H. C. ten Hove, allen dienende aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java, de eerstgenoemde als le officier, worden met den 16en dezer op nonactivieteit gesteld, terwijl met dien datum geplaatst worden: bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord de officier van gezondheid der lc klasse H. C. Steenbergen; en aan boord van Zr. M". wacht schip te Willemsoord de scheepsklerken J. F. de Meester on H. A. Engeringh. Landbouw. Op het aanstaand landhuishondkundig congres te Zierikzee zal o. a. door den heer mr. Amersfoordt be handeld worden de invoering van een stamboek voor de Nederlandsche veerassen. Dezelfde quaestie is in de vergadering der Geldersche maatschappij van landbouw, den 24en April jl. te Arnhem gehouden, besproken. De voorzitter, baron Schimmelpenninck van der Oije, deelde mede dat, naar aanleiding van een voorstel der Hollandsche maatschappij, uit Gelderland de heeren 8artog en van der Houven vau Oodt tot afgevaardig den bij eene algemeene vergadering tot behandeling van dit punt benoemd zijn. Voor de oprichting van het stamboek werd door de maatschappij op baar be grooting van 1875 eene som van 100 beschikbaar Dr. W. C. H. Staring berekent in het Maandblad voor den Nederlandscben landbouwer dat in de steden van ons vaderland jaarlijks eene waarde van honderd miUioen gulden aau secreetmest verloren gaat. De kosten van het verzamelen en de opbrengst dier mest berekenend naar de te Groningen verkregen uitkomsten, zouden de steden van Nederland daarmede eene winst van 43 millioen kunnen behalen. Knnstnieuws. Op de te Utrecht, gehoudene vergadering der Maat schappij van toonkunst is bepaald dat het muziekfeest iu 1875 te Haarlem zal gehouden worden. Te Bradford is een marmeren standbeeld, een geschenk van den hertog van Bedford, onthuld voor John Bunyanden beroemden bchrijver van The Pil grim's Prognesswien 156 jaren na zgn dood dit eer bewijs geschonken wordt. Zijn boek, eene allegorische voorstelling der beproevingen en wederwaardigheden met welke de Christen op zijn levensweg te worstelen heeftis in alle talen der wereld overgezet en behoort nog thans in Engeland tot de meest populaire werken- Gemengde berichten. Den 15en en 16EB JuDi wordt te Dordrecht eene vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeni- ging van gasfabrikanten. Te Rotterdam zijn in de laatstedrie maanden tus- Bchen de 30 en 40 vrouwen aan de besmettelijke kraam vrouwenkoorts overleden. Twaalf daarvan waren door dezelfde vroedvrouw behandeld. Andermaal is door 110 iuwoners van Haarlem, ditmaal neringdoenden en winkeliers, bij adres aan den koning geprotesteerd tegen de voorgenomen vestiging der Indische brigade binnen die stad. Twee Duitsche monitors zijn den 7en Juni door de sleepboot Cycloop van Harliugen naar den mond van den Gelderscben IJsel eu langs die rivier verder naar hunne bestemming op den Rijn bij Coblentz gesleept. Het lijk van den Engelschen loods, die in den nacht van den leu April met de andere schepe lingen van het Grieksche brikschip Idra nabij Vlissingen schipbreuk leed en zijn dood in de golven vond, is gisteren avondiu vergevorderden staat van ontbinding, op de reede van Vlissingen drijvend gevonden eu aldaar aan wal gebracht. Eene in de kleederen ge vondene portefeuille heeft tot de herkenning van het lijk geleid. Door de commissie welke zich te Amsterdam ge vormd heeft tot bet inzamelen van bijdragen voor de mindere ambtenaren der politie in de hoofdstadheeft als belooning voor hunne bewezene diensten bij gelegen heid der Meifeesten, is aan ieder der 240 agenten, welke in de feestweek dienst gedaan hebben, 5 en aao de manschappen vau de brandweers ieder 2.50 uitgereikt. Aan een agent, die bij gelegenheid van den intocht in de Breestraat een ongeluk heeft ge kregen, is eene afzonderlijke gift geschonken. Het volgend telegram, dat ouder zijn ircnischen vorm eene scherpe berispiGg en waarschuwing bevat, stond den 9en Juni in de Times: „Mocht dit onder de oogen komen van de dame die, op Vrijdag 15Mei, aan 'i station te Newcross in een trein plaats nammet

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1