gedragen aan den geroeentebonwmeester enaandeamb- tenaren van politie, die allen de bevoegdheid hebben om perceelen ondanks de bewoners binnen te treden, zelfs tusBchen zonsonder en opgang, mits zich ge dragende volgens het voorschrift van art. 3 der wet van 31 Augestus 1853 (Staatsblad n° 83). De nadere redactie tier strafbepalingen wordt, aan bur gemeester en wethouders opgedragen, terwijl eindelijk wordt bepaald dat de verordening in werking zal treden eene maand na hare afkondiging. En hiermede was de behandeling dezer uitgebreide verordening afgeloopen, zoodat tot oene eindstemming over haar geheel werd overgegaan, waarvan de uitslag was dat de stemmen staakten. Voor stemden: de heeren J. I. P. Hector, Pot, Kleijnhens, van Uije Pie- terse en J. G. Hector; tegen: de heeren de Groof, OckerB, vaD der Hij den, Callenfels en Scbraver. Vervolgens werd vastgesteld de instruciie voor den gemeentegeneesheer en do vroedvrouwen in de gemeente Yiissingen. Door den minister van birmenlandecbe zaken is be denking gemaakt tegen het onlangs vastgestelde tarief der keurloouen vau rijtuigen, cp grond dat de onkos ten van het keuren, zoo dit op last van het gemeen tebestuur geschiedt, voor rekening der gemeente moeten komen, overeenkomstig het voorschrift van art. 238 der gemeentewet. Naar aanleiding hiervan is de ver ordening, na eenige discussie, teruggezonden aan de commissie voor het belastingstelsel. Het reglement van orde vaa de regentessen over het gasthuis wordt cn bloc zonder beraadslaging goedgekeurd. De heer Schraver vestigt de aandacht op de in aan bouw zijnde gebouwen voor de gasfabriek. Naar hij gezien heeft ia een muur vau het stookhuis zoodanig ontzet, dat hij geschoord ij moeten worden. Desniet tegenstaande gaat men voort met bouwenzoodat hij meent den burgemeester te moeten vrageD of de noodige voorzorgsmaatregelen iracht zuilen genomen woraen i De voorzitter antwoordt, dat het bedoelde feit hem slechts van terloops bekend isen hij bet voornemen beeft zoo spoedig mogelijk de commissie van fabricage bijeen te roepen. De beer Schraver herneemt, dat de bedoelde muur is geschoord om het om vallen tegen te gaan. Nu is niet te constateeren hoever de bouw van bet nieuwe stookhuis gevorderd is, want valt de muur oui dan valt ook bet dak neer, en dan is de quaestie van betaling ten aanzien der aannemers-kosten niet uit te maken. Hij heeft voor het schoren van dien muur wel een argument hooreu aanvoeren, maar dat argument is voor hemmet zijn veeljarige ondervinding omtrent bouwen, ook al is die de ondervinding van een leek, onaannemelijk. Meu heeft namelijk beweerd, dathetscho- ren diende om den muur ie doeu drogen. Zijns inziens ij die muur te zwak. Ook is de toestand der koleuloods niet gunstig. De fabriek is nog niet eens voltooid en er ontstaan reeds calamiteiten. Hij acht zich verplicht daar over hier in het openhaar te sprekenmet bet oog op den staat der gemeentefipanciëri. Ilij uit dan ook den wensch, dat de gemeentebouwmeester meer zorg aan de werken moge besteden en niet zoo achteloos daarover heen- loope als hij, zooals spreker met tal van bewijzen zou kun. en staven, wel gewoou is. Ilij vei trouwt te dezen aanzien op de medewerking van den burgemeester. Nadat de voorzitter dc verzekering zijner goede ge zindheid gegeven heeft, brengt de heer Schraver nog een ander punt ter sprake, namelijk de wijze van aan- daiding aan de woningen van bet beerschen eener be smettelijke ziekte; zijns inziens moet die niet plaatsheb ben aan de tweede of derde verdieping als de ziekte in eene bovenwoning aanwezig ia, maar altijd san den hoofdingang van het gebouw, wil zij althans niet doel loos zijn. Ook daarop vestigt hij dc aandacht van den burgemeester, en door den voorzitter gevraagd zijnde of hij ook een bepaalde aanwijzing omtreat der ;elijkc wijze van handelen kon doen antwoordde spreker be vestigend en noemde de woning van den heer F. lï. Schilfer op den Nieuwendijk. De voorzitter beloofde do zaak te zullen onderzoeker.. De heer Callenfels vestigde de aandacht op de nieuwe bestrating der kaai bij het raadhuis, welke bij be jammerde omdat het bestaande terrein zóo hard was dat het zeer goed geschikt was voor het gebruik tot het lossen eD laden van schepen. De voorzitter ant woordde, dat bij regentijd htt bedoelde terrein een waie modderpoel is; zoodat bestrating in het belang eener goede loskaai wenechelijk is.De heer Schraver was het deels met beide meeningen eens, maar Loemde de bestrating van bedoeld terrein met nieuwe kcioa geld verkwisten, en zou liever daar oude keien ge bruikt zienteneinde de nieuwe voor meer begane straten te bezigen. Hierop antwoordde do heer van der Hij den dat de commissie van fabricage ook die be denking had geopperd, maar de bestrating met nieuwe keien had goedgekeurd op grond van de ondervinding dat hei wenschelijk is langs den waterkant groote in plaat8 van kleine keien te gebruiken. De voorzitter bevestigt dit laatste cn haalt daartoe een vuorbeeld aan van eeu schip bij het droogdok. Ten slotte wordt besloten, dat deze keien-quaestio een nader punt vr.n bespreking zal uitmaken bij de behandeling der volgende gemeentebegrooiiug. De zitting wordt gesloten. öuitcnlcmö. Algemeen overzicht. In langen tijd had de Fransche nationale vergade ring niet een zoo stormachtige zitting gehouden als eergisteren, tengevolge van deinterpebatie-Girard over de Bonaparlistische propaganda. Het stok door hem voorgelezen en dat in een spuorwegwaggon was ge vonden luidde alduft; „Centraal comité voor bet beroep op het volk. Parijs. N° 142. rog. D. Nota voor L. B. 17. „Beveel onze vrienden, en vooral hen die stedelijke of administratieve betrekkingen bekleeden, wel aan om alles aan te wenden teneinde ons de hulp to ver zekeren van de gepensioneerde officiereu die een jaar wedde genieten of anderen, in Nièvre gevestigd. Gij kunt hnn de verzekciing geven, dat wij in staat zijn goed voor hen te zorgen wanneer tot vorming van kaders voor het territoriale leger wordt overgegaan, of hen alle andere betrekkingen of voordeden te ver schaffen, indien zij met hun invloed de candidatuur van den heer do Bourgoing willen bevorderen. Laat men onderzoek doen naar hunr.e wenecben, hunne begeerten en hunne klachten; velen hebben voor hunne diensten niet zoodanige vergoeding ontvangen als zij onder het keizerrijk konden verwachten. Beloof in dit opzicht aan allen herstelling. „Houdt zorgvuldig aanteekening van ailen die ons vijandig zijn of zich slechts onverschillig toonen. „Hiernevens de lijst bevattende allo namen en adres- een van gepensioneerde oflicierou die door de klassen van Nièvre nit de rijksfinanciën worden betaald. „2 Mei 1874." De handteckeniug van het 6tuk was onleesbaar. Men verzekertdat de zetel van het „Centraal comité" is gevestigd to Parijs in de Rue de l'Eiysée u° 6 ten huize van dsn heer Piétri oude het keizerrijk directeur van politie. Nadat de minister van fo'-rmeulandsche zaken en ja3titic do gisteren door ons medegedeelde antwoorden hadden gegeven verscheen Gambetta op de tribune, eu betoogde dat nog een derde minister meer recht streeks tot do za-ak betrokken was. Natuurlijk die van financiën. Hij wees er op dat de schrijver van de bovenvermelde nota in betrekking scheen te staan zoowel tot den minister van oorlog als tot dien van financiën, en dat er dus eene medeplichtigheid bestond, die behoorde te worden opgehelderd. Generaal Cissey verklaarde, dat de gepensioneerde officieren in geen betrekking meer stonden tot het mi nisterie van oorlog, maar alleen nog tot dat van finan ciën. Die officieien waren OLtevredenomdat zij minder voordooien genoten dan onder het keizerrijk, maar als zij door ongeoorloofde handelingen aan die onte vredenheid lucht gaven zouden zij gestreng worden gestraft. Gambetta kwam auderaaal op de tribune om te verkeren, dat hij den toon waarop de heer Rooher, die even te voren het woord had gevoerd, zich uitliet, niet kou verdragen. Men had de regeering heltig aan gevallen. „Maar zoo riep hij uit er zijn lieden van welke ik geen aanvallen zou dulden: het zijn die ellen del ingen, die Een geweldig tumult volgde. Gambetta werd tot de orde geroepen. De president bracht hem on dei- het oog, dat hij eene beleediging had gezegd, maar te midden van een groot rumoer riep Gambetta: „Wat ik gezegd heb, is niet alleen eene bele ed igin g, het is een brandmerk; en ik houd mijne woorden vol Rooher verklaarde dat zJke bclcedigingen hem niet troffen, en hierop volgde een zóo groote verwarring dat de zitting uiteenging zonder dat eenige conclusie werd genomen. Dat de heer Magne medeplichtig is aan de Bona- partistische propogaiida sohijat bijna boven allen twijfel verheven te zijn, maar ook moet een aantal ambte naren van de bureaux der verschillende ministcriën met de Bonapartisten heulen en hun zaak steunen. Hot wordt dus dringend noodzakelijkdat op de eene of andere wjjzo een einde aan den vooWoopigen toestand worde gemaakt, die aan allerlei intriges vrij spel laat en hoogst waaracbijalijk op een vierde keizerrijk zou uitloopen. Het linker centrum dit inziende acht het noodzakelijk, dat zijn programma door een parlemen taire handeling woidt bevestigd, en beeft aan eene com missie uit zijn middm opgedragen te onderzoeken of de nationale vergadering onmiddellijk artikel 1 van Let wetsontwerp Dufauretot erkenning der republiek, in behandeling moet nemen, dan wel of het linkercentrum een voorstel in gelijken zin aan de vergadering moet doen. Morgen zal het ïapport der commissie worden behandeld. Indien het voorstel tot erkenning der re publiek wordt verworpen zal het linkerceDtrum zich met do ontbinding der vergadering vereenigen. De vestiging der republiek of de ontbinding der nationale vergadering, ziedaar waartusscben het linkercentrum da vertegenwoordiging wil laten kiezen. Uit vrees voor het Bonapartiame zullen wellicht sommige monarchalen zich bij het voorstel tot ontbinding aansluiten. Do zitting der vergadering schijnt gisteren zeer kalm te zijn afgeloopen. Na actie volgt gewoonlijk reactie. Zij was echter zeer belangrijk daar bi) de behandeling van artikel 5 van het wetsontwerp op de gemeentelijke verkiezingen, een ingrijpend amendemen1" van den heer Lafayette, n. dat alle Franscben die den leeftijd van 21 jaren hebben bereikt kiezers zullen zijn, met 348 tegen 337 stemmen werd aangenomennadat een amen dement van den heer Goblet, om het kiesrecht toe te kennen aan allen die in het volle bezit van bun bur gerlijke en burgerschapsrechten zijn, met 386 tegen 281 stemmen was verworpen. De uitlevering van Rocbefort c. s. door Engeland heeft een onderwerp van behandeling uitgemaakt tus- schen de Engelsche en Fransche regeeringen, welke laatste die uitleveriDg heeft gevraagd. Een telegram aan de Kölnische Zeitung bericht dat de Engelsche regeering zich tot uitlevering bereid zoa hebben ver klaard ingeval de vluchtelingen zich op Engelsch grond gebied mochten vertoonen. De raadslieden van de kroon zouden hebben geadviseerddat de misdaden waarvoor Rochefort. en zijne vrienden zijn veroordeeld hunne uitlevering rechtvaardigt. De Echo spreekt echter ten stelligste tegen, dat de Engelsche regeering de uitleve ring zou hebben beloofd, en het laatste komt ons meest waarschijnlijk voor als meer in overeenstemming met de door Engeland in dergelijke gevallen gevolgde gedragslijn ten opzichte van politieke veroordeelen. Weldra zal de zaak geheel worden opgehelderd, daar Rochefort c. 8. van New York naar Londen op reis zijn eu dus weldra in Engeland zullen aankomen. Behalve dc reeds gemelde verschijnselen van anti. rijksgezinde gevoelens in Beieren Saksen en Wr.rtem- berg heeft zich in Saksen nog een ander voorgedaan, dat in de laatste dagen een nog ernstiger karakter heeft gekregen. In de tweede kamer was door den heer Ladwig een voorstel gedaan betreffende de afkon diging van het leerstuk der onfeilbaarheid in de katho lieke kerken, waarbij de handelwijze van het ministerie, om de onwettige afkondiging van dat dogma niet ge rechtelijk te vervolgen, werd veroordeeld. De kamer nam dit voorstel aanmaar door de eerste kamer werd het verworpen. Moe hoopte echter nog eene overeen stemming tnsschen de heide kamers te bewerken en hen te bewegen op haar votum terug te komendoch te vergeefs; het verzoeningsvoorstel werd door de eerste kam r eenvoudig verworpen, terwijl de tweede haar eerst genomen besluit handhaafde met algemeene tegen drie stemmen. Het blijkt dus duidelijk, dat het anti- rij ltsgezinde element in Saksen voornamelijk in de hoogero kringen zijn vertegenwoordigers vindt. Eenigen tijd geleden werd de benoeming van een Carlistisch ministerie gemeld. Sedeit heeft men niets meer vao dat kabinet of zijne werkzaamheid vernomen. Het schijnt echter, dat Karei VII voortgaat zijn koninkrijk te constitueeren. Hij beeft thans te Tolosa een staats raad ingesteld, waartoe ieder der provinciën, die hij meent in zijn bezit te hebbenAla va, BiscaieGuipuzcoa en Navarrecea lid hebben aangewezen en wel de heeren RibasMascarua, Salvador Zurbano en Elio. Het konink rijk schijnt echter nog wel aan audere zaken gebrek te hebben dan aan ministers en staatsraden, nl. aan geld, en daarin zal do quasi-kontug niet zoo gemakke lijk kunnen voorzien. Oader zijae trospea moet daarom muiterij zijn ontstaan. Z>jn generaals concentreeren hunne macht in de nabijheid van Tadela. Rjanörlsbmcliten. Graan markten enz. Oostburg, 10 Juni. De markt wab heden goed be zocht en er werd veel tarwe en gerst te koop aange boden. Het meerendeel dezer artikelen was echter van afwijkende qualiteit en veel bleef door te hooge vraag prijzen onverkocht. De puike monsters werden tot rnirn vorigen koers gaarne genomen. Er is besteed voor: tarwe 13.25, ƒ13, ƒ12.50 a ƒ11; rogge niet getoond; wintorger8t 98.758.50 a ƒ8.25; zomergerst ƒ8.50 a ƒ8; van haver slechts een mooster aangeboden en op ƒ5.50 gehouden; paardenboonen, zeer mooie 9 50, voorts ƒ9 a ƒ8.50; erwten en zaden niet aan. Ter varkenmarkt waren 80 stnks aangebracht, de verkoop giog langzaam tegen vorigen prijs. Middelburg, 11 Juni. Uit Walcheren bepaalde zich de kleine aanvoer bijna uitsluitend tot tarwe. Uit het overig gedeelte van Zeeland was niets aangevoerd. De beste Walchersche tarwe werd bijna alleen voor verbruik 25 cent hooger van f 13.60 a 13.75 gekocht; Zeeuwsche dito 13.50 nominaalrogge voor comsumptie 75 cent hooger a 10.75 betaald; wintergerst alleen in middelsooi tige qualiteit van den zolder ter veil en a ƒ8.15 gedeeltelijk afgegeven; Walchersche zomergerst niet voorhanden; dito bruine boonen 50 cent hooger tot 13 gaarne genomendito witte- en paardenboo- nen en groene kook erwten Diet getoond; winterkoolzaad wordt hetzelfde a ƒ11.50 genoteerd; in de prijzen van olie en koeken is geene verandering. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 0,96 a 1.Eieren per 100 stuk» 3.10.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3