MIDDELBURGSCHE COURANT. F 136. Woensdag 1874. 10 Juni. HET MIDDELBURG» MUZIEKFEEST. Dit blad verschijnt dagelijks niet uitzondering van den Zondag, den 2*» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3D© prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 9 Juni. Naar ons medegedeeld wordt is van het voorgenomen plan tot het honden eener muzikale uitvoering door het muziekkorps der stedelijke schutterij in de buiten sociëteit alhier, bij gelegenheid van den geboortedag van H. M. de koniogin, op 17 Juni a., nog niets met zekerheid te zeggen. Wel zijn daaromtrent door het bestuur der sociëteit onderhandelingen geopend, doch deze hebben tot dusverre nog tot geen resultaat geleid. Laat ons hopen dat medewerking van verschillende zijden de nitvoexing van het plan zal mogelijk maken. De Goessche courant deelt thans mede, dat de datum van het aanstaande zuider-zendingsfeest is bepaald op 15 Juli a. De commissie voor de teekenschool te Sluis heeft besfofen bij voldoende deelneming aldaar tegen den winter een goedkoopen halfjaarlijkscben teekencarsus te openen voor leerlingen van ambachtslieden. Z. M. de koning is Zondag van het Loo in de resi dentie teruggekeerd. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van een rechter in de arrondisBements-rechtbank te Amersfoort zijn geplaatst: mr. W. R. Alingb, rechter te Winschoten; m*. J. G. H. B. Ketjen, Bubstituut-officier van justitie te Zierikzee, en mr. C. P. E. Hanegraaff, kantonrech ter te Brielle. Het Handelsblad verneemt dat, met ingang van 1 Juli a., de jaarwedden der ambteuareu bij de telegraphie met 25 pet. zullen verhoogd worden. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. L. Bollens, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Fran- sche herinnerings-medaille voor het deelnemen aan de expeditie tegen Mexico. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend aan H. T. Mensinga uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het departement van financiënbe houdens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijne veeljarige en trouwe diensten. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Noordwijk D. C. H. Smits, thans ont vanger te Lemmer, en te Woerden P. J. Idema Grei- dantis, thans ontvanger te Heerlen. LEGER. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 18C0 'sjaars, de kolonel L. Z. Veeckens, plaatselijk kom- mandant le klasse te Amsterdam. Benoemd bij den plaatselijken staf tot kolonel, plaat selijken kommandant le klasse te Amsterdamde luitenant-kolonel W. A. Beck van het 4® regiment huzaren. Onderwijs. Gisteren heeft dr. B. J. Stokvis het hoogieeraarsambt in de geneeskunde aan het Athenaeum te Amsterdam aanvaard met eene redevoering over de eenheid van physiologie en pathologie, van de wetten die het gezonde en het zieke leven beheerschen. De hoog leeraar bracht ten slotte hulde aan zijne leermeesters en wekte de studenten op om, evenals hij zich voor stelde te doen, Marnix' spreuk: „Repos ailleurs" tot de hunne te maken. Kerknieuws. Bedankt voor de beroepen tot predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Rhoon en te Ambt-VolloDhove door den heer A. Brink, te Neuzen. Marino en legor. Zr. M».schroefstoomschip Amstel, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. W F. Frucht, ko mende van Suriname, is den Gen dezer ter reeöe van Hellevoelaluis aangekomen. Aan boord was alles wel. De officier van gezondheid 2® klasse S. F. Krnyt en de scheepsklerk F. T. Muller, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 30en en 29en Mei j'. in Nederland teruggekeerd, zijn met ge noemde tijdstippen op nonactiviteit gesteld. Landbouw. De kersen-oogst in den Tielerwaard belooft zeer over vloedig te wezen, gelijk blijkt uit de publieke ver pachtingen tegen 3 a 4 cent het kilo, zooals de vruchten aan den boom hangen. Rechtzaken. ïusschen de heéren A. A. Chassepot, te Parijs, en E. de Beaumont, te Maastricht, uitvinders der naar hen genoemde geweren is voor het provinciaal gerechts hof van Limburg een proces in looger beroep aanban gig. De eerste vordert van den heer de Beaumont eene som van f 499,004 met vergoeding bovendien van schade, winstverlies enz., omdat deze laatste in de geleverde geweren ten behoeve van het Nederlaud- sche leger toepassing zou hebben gemaakt van het vroeger aan den heer Chassepot verleende octrooi. De arrondissements-rechtbank te Maastricht ontzeide den Parijschen uitvinder zijne vorderingop grond dat het aan hem toegekende octrooi alleen betrekking had op hier te lande vervaardigd wordende gewerenter wijl de Beaumont-geweren Voor het Nederlandsche leger in het buitenland vervaardigd zijo. In hooger beroep werd deze zaak behandeld den 1 en 2 Juni. Voor den heer Chassepot pleitte mr. L. Nijpels, advocaat te Maastricht en voorden heer Beau mont mT. D. van Eek, advocaat bij don hoogen raad. De uitspraak is bepaald op 29 Juni. Al te veel genot vermoeit. Toen wij Zondag avond voor de vijfde maal binnen vier dagen onze schreden naar het Schuttershof richtten waren wij bijna geneigd, ondanks het buitengewoon genot dat ons in de concertzaal wachtte, aan thuisblijven en nog eens na te denken over de genietingen der vorige dagen de voorkeur te geven. De laatste avond en de daarop volgende morgen waren voor menigeen al woelig ge noeg geweest. De eerste stralen der vroege Juni-zon hadden sommige „plakkers" verrast in hnnce bespiege lingen over instrumentaal-muziek en Duitsche liederen; het zeestrand te Domburg met zijne heerlijke omgeviDg had in den voormiddag een honderdtal feestvierders met. de solisten aan hnn hoofd in rijtuigen tot die bedevaart getogen, in zijne nabijheid verzameld gezien. Nauwe lijks bekomen van deze vermoeiing en een weinig ver- frïacht na het branden van de zon op het witte zand, moest men zich alweder opmaken naar de quartet-uit- voering. Waarlijk er was eeuige reden om voor eene schraal bezette zaal te vreezen. Toch werd die vrees gelukkig niet bewaarheid. Had den ook enkele der feestvierders van de vorige dagen zich laten afschrikken, een aantal andere, in de week door hunne zaken verhinderd, hadden daarentegen van den Zondag avond gebruik gemaakt om zoo niet bet muziekfeest zelf, dat afgeloopen wasdan toch een aanhangsel daarvan bij te wonen. De zaal was dus goed bezet, hetgeen voor de vier uitstekende kunstenaars uit Rotterdamdie in vertroawea op de kunstliefde van hot Middelburgsch publiek herwaarts warea gekomen, ons veel genoegen deed. Wij achten bet overbodig over de prachtige uitvoe ring der beide quartetten (opus 41 n° 2 van Schumann en opus 59 n° 1 van Beethoven) veel te zeggen. De heeren Wirth, Sehnitzler, Eberlë eo Meerlo hebben hun naam als schier onovertroffen quartet-spelers zoozeer gevestigddat het in waarheid gelijk zou staan met water naar de zee te dragenindien men dien naam nog wilde vergrooten. In het piano quartet van Rein- berger (in Es) werkte de heer Kirrwald met zijne gewone netheiden nauwkeurigheid mede. Aan de krach tige bijvalsbetuigingen, die de spelers na hunne uit voering inoogstten, dankten wij als toegift nog de zan gerige canzonette uit Beethoven's quartet, op. n° 131. Toen ons nog eene verrassing bereid. Mejuffrouw Weyringer, die onder het publiek gezeten was, plaat ste zich aau de piano op het orkest en begeleidde zich- zelve bij de voordracht van een paar schoone liederen, een Liitauisches Volkslied van Chopin en een der diep- gevoelige liederen van Schumann. Dat een daverend applaudissement van bet publiek de lieve verschijuing op het orkest begroette, behoeft niet gezegd te worden, evenmin als dat het bravo-geroep de zangeres weder tot aan hare zitplaats vergezelde. Mejuffrouw Weyrin ger heeft in de weinige dagen vau haar verblijf alhier zich meer dan hoogachting voor haar talent, zij heeft zich de hartelijke genegenheid van het publiek ver worven. Daar zijn van die kleine attenties, welke in dat opzicht dikwijls meer doen dan groote begaafd heden. Mejuffrouw Weyringer, die aan de laatsten in zoo hooge mate den tact paart om de eersten te bewij zen, is zeker zich overal waar zij optreedt de lieveling van hare toehoorders te maken. Do algemeene toejuichingen en de dringende bede der in zijne nabijheid zittende personen waren niet in staat den heer Hill, die mede tegenwoordig was, te bewegen het voorbeeld van mejuffrouw Weyringer te volgen. Het deed ons genoegen dat bet publiek met zijne uitnoodigende toejuichingen niet al te lang vol hield; maar naar onzen zin duurde het toch juist nog een paar oogenblikken te lang. Wij moeten onze kun stenaars hoogachten; wij moeten ons niet voor hen vernederen. Voor hen moet het eene eer blijven zich te doen hoorengelijk het voor ons een genot blijft naar hen te luisteren. Te bedelen is te gelijk verne derend voor het publiek en onkiesch tegenover den kunstenaar. Na de quartet-uitvoexing werd door het opruimen der stoelen in de concertzaal gelegenheid tot dansen gegeven. Na zooveel muzikale iuspanning mccht dit lichter genot ook wei eens volgen. Het bal was tamelijk geanimeerd en hield de dansende paren nog geruimen tijd bsaig. Gisteren avond begaven wij ons eindelijk voor de zesde maal naar het Schuttershof om de reeks der zomer concerten van het mnziekkorps der Middelburg- sche schutterij te helpen inwijden en teveDS achter het reeds sedert twee dagen afgeloopen muziekfeest voor goed de deur te helpen sluiten. Weder was in den fraaieu, gezelligen tuin, later door verlichting a giorno en gas illuminatie in eene feestzaal herschapen, eea tal rijk publiek vereenigd. Het muziekkorps hield zich dapper eu werd door de toejuichingen der hoorders herhaaldelijk voor zijne gemaakte vorderingen beloond. Eene loffelijke vermelding der clarinet-soio nit de opera Givalda, door den directeur, den heer de Jong, zoo kenrig voorgedragenmag hier niet ontbreken. Eenige oogenblikken nadat wij tehuis waren geko men, flikkerde het weerlicht in de lucht. Moeder natuur, die het Middelburgsche feestgejuich vau het begin tot het einde met een vriendelijk gelaat aanschouwd had, scheen er nu óok genoeg van te krijgen. Dank intU3- schen, mama, dat gij zoo beleefd zyt geweest ons genot niet te verstoren! Het einde der feestelijkheden was hiermede aange broken en met dit woord is ook onze taak afgeloopen. Dat alles zoo goed is gelukt, dat het publiek zooveel heeft genoten, dat de directeur, de zangers en de zangeressen zooveel toejuiching op hun arbeid ingeoogst hebben, is zeker wel de schoonste zelfvoldoening, die het feest-cocsité van zijn vermoeienden en niet altijd aangenamen arbeid hebben kon. Toch zouden wij mee- nen aan een plicht te kort te doen, indien wij ook aan zijne leden niet den oprechten dank van het publiek overbrachten. Alvorens te eindigen willen wij gaarne een verzuim

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1