©uitcrdanö. Jnpsoiuta stultto. inlijft tngm. £)anöclsbmcl]tni. n n Sitting van Zaterdag 6 Juni. (Far telegraaf.) De beraadslagingen over het wetsontwerp ijl ,/i- ging der bepalingen op de rechterlijke tucht v; rde voortgezet. Een amendement van den heer van der Does de Willebois, strekkende om te bepalen, dat do rechter lijke ambtenarendie bij gebleken ongeschiktheid door ouderdom, licbaamsziekte of zielsziekte worden ontsla gen, in het genot van hun volle jaarwedde zullen blijven, werd met 20 tegen 27 stemmen aangenomen. Het geheele wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 49 tegen 9 stemmen. De wetsontwerpen tot goedkeuring van eene door den staat en de provincie Zuid Holland met den heer Jantson vau Erffrenten, Babylouiënbroek en Capelle ge sloten dadingen tot wijziging der begrooting van bet fonds voortspruitende uit de koopprijzeu van domeinen voor 1874, werden eveneens aangenomen. Tegen Dmsdag zijn aan de orde gesteld de door den heer Godefroi aangekondigde interpellatie betreffende de Amsterdamsctae kanaalmaatschappijen vervolgens ver schillende wetsontwerpen, waaronder dat betreffende den yk van gasmeters en tot wijziging der wetten op de veeartsenijkunde en de uitoefening der geneeskunde. Het gezamenlijk bedrag der kredieten, door den gou verneur generaal van Nederlandsch Indië geopend boven de Indische begrootingen voor 1872, 1873 en 1874 en waarvan de bekrachtiging door den minister van kolo niën aan de staten-generaal is gevraagd, beloopt 11,136.156.914waaronder 3,800,009 voor kosten van den oorlog tegen Atchin140,000 voor nadere kosten van het personeel der zeemacht en 60,000 id. voor het materieel der zeemacht bij de Atchineesche expeditie. De middelen tot dekking dezer uitgaven zijn grooten- deels voorhanden of worden gedekt door buitenge wone ontvangsten; o. a. heeft het nieuwe tarief inil- lioen boven de raming opgebracht. D6 minister van binnenlandsche zaken heeft bij de tweede kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot onteigening, tan name vau de Nederlandscbe Rijn spoorwegmaatschappij, van de eigendommen noodig voor den aanleg van den spoorweg ter verbinding van den Rijn- met den Hollandschen ijveren spoorweg te Roiteream, in de gemeenten Rotterdam en Overscbie, aanvangende op bet Btation van den Rijnspoorweg over de Eotrepötbaven en het Oostplein tot in de Goudsche vest, langs den zuidelijken kaaimuur door de vest over het Kouweoburgs-eiland, de Rotte, de Strooveerkatshoekde Weenastraat, de Raampoortslaan en de Schie tot benoorden bet station van den staats- en Hollandschen spoorweg, aansluitende aan den Hol landschen ijzeren spoorweg. Deze ontworpen vertakking strekt tot uitvoering eener verplichting van de Rijnspoorwegmaatschappij, bepaald in art. 9 harer concessie van 16 Mei 1845 en waarvan de uitvoeriug nader geregeld werd bij de be kende overeenkomst van 23/27 Mei 1867 tusschen de regeeriDg en de maatschappij. Van den Schielandschen zeedijk tot de aansluiting met den staatsspoorweg wordt de weg evenals de staatsspoorweg in de kom der gemeente op een door gaandeo viadnct gelegd. In verbaud met deze vertakking is hel maken van een personen-station op het entrepötplein door de maat schappij ontworpen, terwijl in aansluiting met het ge meenschappelijk station buiten de Delfache poort, ter zijde van dat station, de noodige uitwijkBporen zallen worden gelegd. De terreinen der voormalige marinewerf te Rotterdam, thans in gebruik voor het entrepót, zullen voor de uitvoering van dat laatste plan in gebruik moeten worden genomen. Behoudens de voorwaar den en den prijs voor den afstand aan de maatschappij, waarvan eene atzonderlijke regeling zal moeten worden voorgesteld, is daartegen geen bezwaar, daar in de be hoefte van entreposeering op andere wijze zal worden voorzien. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Vrijdag 5 Juni. Afwezig waren de beeren van der Vliet, Bolle, Moen8, Moolenburgh en Schorer. Na lezing en goed keuring der notulen wordt o. a. tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs met alge- meene stemmen benoemd jonkheer mr. G. L. Schorer. Door de commissie waren aanbevolen jonkheer mr. G. L. Schorer en de heer J. H. C. Heijse. Tot lid van de district-commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst is benoemd de heer J. II. C. Heijse met 6 stemmen (zijnde éen briefje oningevuld). Op een verzoekschrift vau P. Kloet tot het verkrij gen van gemeentegrond in koop of in erfpacht, wordt afwijzend beschikt. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot verkoop van een aandeel der gemeente in den Adriana Jacoba Polder aan den heer J. W. B. van Nieuwland voor de som van ƒ500 per hectare. Worden vastgesteld de staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag over 1872 ad 38 64 en over 1873 314,404, en der bondenbelasting voor 1872 ad-ƒ6, en over 1873 ƒ30,10. Nadat de openbare zitting was geschorst en veranderd in eene met gesloten deuren, wordt, na heropening, op voorstel van den heer Labrijn, aan burgemeester en wethouders machtigiug verleend tot het uitgraven der zelkasch bij den toegangsweg naar de begraafplaats ea daarna de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. net programma van het rechtercentrum der Fransche nationale vergadering heeft geen geringe teleurstelling onder de leden van het linkercentrum opgewekt. In eene nota in het Journal des Dóbats heeft het als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat dat programma min der schijnt teu doel te hebben het verkrijgen van vaste grondslagen voor eene vereeuiging met de conservatieve republikeinen, dan wel om een volkomen breuk tusschen de rechterzijde en het rechtercentrum te voorkomen. Het linkercentrum beeft daarom besloten een gereser veerde houding aan to nemen in afwachting van nadere ophelderingen en in de hoop, dat men nog tot toena- deriog zal kunnen geraken. Het heeft aan de heeren C. Périer, Robert do Massy en L. Say, opgedragen om met zijn bureau een programma te ontwerpendat waarschijnlijk heden zou worden behandeld. Bij de stemming na de eerste lezing van het wets ontwerp op de algemeene verkiezingen heerschtte eer gisteren eene scheuring in de gelederen van het linker- centrum, die de Temp3 de boop doet koesteren, dat het wetsontwerp in tweede lezing nog zal worden ver- wojpenniettegenstaande de meerderheid van 77 stem men, die het bij <18 eerstï lezing beeft verkregen. Van het linkercentrum hebbentengevolge van den invloed van den heer Dufanre, 27 leden met de meerderheid gestemd, terwijl 20 andere leden aan de stemming geen deel hebben genomen. Daarenboven is het wetsontwerp eergisteren zeer scherpzinnig en met kracht van argumenten en welspre kendheid bestreden door de heeren Louis Blanc en Gambetta, die op schitterende wijze het algemeen stem recht verdedigden en aantoonden hoe dit wetsontwerp hoofdzakelijk ten doel heeft de rechten der kiezers te besnoeien en aan banden te leggen. Het succes van Louis Bianc was zoo groot, dat zelfs de meest warme voorstanders van het ontwerp hem bijna ongestoord ten einde toe hebben aangehoord. De rapporteur, de heer Louis Blanc, nam den handschoen tegen hem op, ter verdediging van het wetsontwerp, doch zijne argu menten werden daarop door Gambetta in den meest hoffelijken vorm, maar met moorddadige scherpzinnigheid ontzenuwd, zoodat gedachte slaeea aan het ontwerp zijn toegebracht, die wellicht veel zullen toebrengen om het linkercentrum bij de volgende stemming een andere houdicg te doen aannemen. De nationale vergadering heeft zich gisteren niet met politieke aangelegenheden bemoeidmaar in eerste lezing bet wetsontwerp behandeldbetreffende de op richting van geneeskundige schoien te Lyon, Toulouse, Rijssel, Nantes, Bordeaux en Marseille, en besloten ook aat ontwerp in tweede lezing te behandelen. Het Italiaanscbe ministerie behaalde eergisteren zoo wel in den senaat als in de kamer van afgevaardig den eene overwinning. De minister van financiën, Minghetti verzocht den senaat de orde van werkzaam heden te willen vaststellen. Generaal Ménabréa betoogde toen de noodzakelijkheid om vóór het zomerreces het wetsontwerp op het vestingstelsel af te doen. De denk beelden over het behoud van den vrede hadden voor hem geen waarde en de toestand der vesticgen van Italië eischt dringend verbetering; een uitstel der behandeling van het wetsontwerp zou voor de werk zaamheden eea verlies van vijfjaren tengevolge hebben. Generaal Cialdini was het in beginsel volkomen met Ménabréa eens en ook hij betreurde het lot van het wetsontwerpmaar tengevolge van het votum der kamer van 24 Mei jl. ontbraken aan het ministerie de nood zakelijke middelen voor uitgaven ten behoeve der ves tingen. Hij zou daarom vóór uitstel van behandeling stemmenomdat uitstel geen afstel zou tengevolge hebben daar de minister had beloofd het ontwerp weder in behandeling te zullen brengen wanneer de regeering over de noodige middelen zou kunnen be schikken. In dien zin stelde hij eene orde van den dag voor, die door graaf Cambray-Digny werd ge steund en waarmede de minister van financiën ver klaarde in te stemmendaar het noodzakelijk was, om de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen tot dat nieuwe middelen beschikbaar zonden zijn de regee- riug zou geen enkel wetsontwerp hetzij voor militaire aangelegenheden of voor openbare werken opgeven. Na levendige toejuichingen werd de door generaal Cialdini voorgestelde orde van den dag met bijna alge meene 3temmen aangenomen. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot reorgooisatio van het stelsel betreffende de jury goedgekeurd en vervolgens bare werkzaamheden tot nadere bijeenroeping geschorst. De verhouding van Engeland ten opzichte van het kanaal van Suez heeft in het EcgeLche lagerhuis aan leiding gegeven tot eene interpellatie, waarop door lord Derby werd te kennen-gegevendat die verhouding volstrekt Diet précair is, omdat iD de vooiwaarden der concessie aan de Suez-maatschappij verleend de rechten en erplichtingen zoowel van die maatschappij als vau de mogendheden die van het kanaal gebruik kunnen maken nauwkeurig zijn omschreven. De minister verklaarde voorts, dat de regeering ie der redelijk voorstel, waardoor voor het vervolg moeilijk heden kunnen worden voorkomenzal steunenen dat de Europeesche reogeeringen niet zullen toestemmen in den aankoop van het kanaal door eönige regeering evenmin als in de exploitatie daarvan door een inter nationale commissie. Lord Derby weigerde echter zich te verklaren ten aanzien van do belangrijke quaestie, betreffende de neutraliteit van het kanaal in tijd van oorlog. In den toestand van den paus is weder beterschap gekomen, zoodat de geneesheeren opnieuw hoop op zijn herstel schijnen te koesteren; zij hebben hem aan geraden om naar Castel-Godolfo te gaan, maar de heilige vader wil zijae gevangenis niet verlaten en op het Vaticaan blijven, alwaar naar uit Rome wordt ge meld de keizer van Oostenrijk hem een bezoek zou willen breDgen, indien de paus hem wilde ontvangen. Wat dezen persoonlijk betreft zou er geen bezwaar tot die ontvangst bestaan maar de pauselijke raads lieden verzetten er zich tegen, zoodat het nog niet zeker is of de keizer zijn voorgenomen reis naar Italië zal ondernemen. Om den strijd tegen de Carlisten zoo krachtig moge lijk te kunnen voortzetten heeft de minister van bin nenlandsche zaken in Spanje de meest krachtige maat regelen genomen om de ingeschreven recraten zoo spoe dig mogelijk bij de regimenten te kunnen indeelen. In de Middelburgsche courant van 6 dezer wordt met machtiging van de justitie van de bij haar ingekomen stuk ken der deskundigen omtrent de leverworst-vergiftiging een rapport openbaar gemaakt van professor Gnnning uit Amsterdam. Er kan bierdoor bij eenigen de opinie ontstaan dat in het rapport, op verzoek van den heer burgemeester in de Middelburgsche courant van 1 April afgedrukt, onnauwkeurigheden bevat waren. Het is om deze reden misschien wenschelijk er op te wijzen, dat in het rapport van 6 dezer niets voor komt hetgeen de in het rapport van 1 April geconsta teerde feiten van zekerheid doet verminderen en ook geene nieuwe feiten vermeld worden welke meer licht over die zaak verspreiden. Er bestaat een verschil betreffende de beteekenis van het in de leverworst bevatte Leucine. Daar de rol welke dit tnsschenproduct van de normale of de abnor male stofomzettingin het lichaam speelt, nog niet geheel bekend ie, kan men hierover de eene of andere opinie toegedaan zijn, die echter eerst door verdere onderzoekingen kan opgehelderd worden. Tot hiertoe is derhalve de ondergeteekende van meeniDg dat hij door het rapport van professor Gunning vol strekt niet verplicht is eenigszins te veranderen omtrent zijne conclusiën uitgebracht in het rapport van 1 April. f. Seelheim. Het schoonerschip Volharding, gezagvoerder Pandor, ia 30 Mei te Wiborg aangekomen. Schip en equipage in goeden staat. Prijzen ran effecten. Amsterdam 6 Juni. Nederland. Certific. Werkeiyke schuld. 21 pet 61 dito dito dito 3 dito dito dito 4 96 Aand. Handelmaatschappij 41 1364 dito exploitatie Ned. Staatssp. 106J België. Certificaten bi) Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen. 3 dito b Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 1014 dito Hope C°. 1855 6* serie 5 874 dito 1000 1864 5 101 dito L. 100 1872. 5 Loten 1866 5 Oblig.Hope O.Leening 1860 941 Certific. dito 4 Inscript.Stieglitz C°.2e a 4 L. 4 78 Obligatiën 1867—69 4 82| 6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch, 5 2431 Oblig. dito 4 r> Aand. Baltische spoorweg 3 1281 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 V 994 dito dito Jelez Orel 5 99 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 80 Oostenrijk. Oblig.metall.inzilverJan./Juli. 5 n 65H dito dito April/Oct. 5 n 6544 dito in papier Mei/Nov. 5 60$ dito dito Febr./Acg. 6 ti 61A Aand. Nation, bank 3 n 1033

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2