MIDDELBURGSCHE COURANT. 1° 132. Vrijdag 1874 5 Juni Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 4 Juni. Dinsdag jl. werd te Zierikzee, tengevolge eener oproeping vanwege het comité tot opluistering der leesten bij het aanBtaand landbuishoudkundig congres, eene vergadering van belangstellenden gehouden. Nadat tot het honden van een optocht in verschillende groe pen besloten was, werd op de vergadering zelve op mime schaal ingeschreven voor de dekking der kosten. Door eenige dames te Zierikzee zal aan het muziek gezelschap „Kunst en Eei" eene banier ten geschenke worden gegeven. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, wordt eerstdaags behandeld het beroep van J. Plcyte te Breakene, van eene uitspraak der gedeputeerde staten van Zeeland, 27 Maart 1874, in zake de nationale militie. Tot lid van den gemeenteraad te Zuidzande is geko zen de heer Pieter de HuIIu. Ook H. M. de koningin begeeft zich omstreeks den 20en dezer maand op reis naar bet bnitenland, tot Berlijn vergezeld van den groothertog van Saksen- Weimar en zijne gemalin. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat, de volgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen hunnen iunctiën zullen uitoefenen op de na te noemen postkantoren: de commies 2e klasse J. P. van Nieuwkuyk te Roermoud de commies 3e klasse H. Helling te Goes; de commies 3® klasse G. Bruch te Haarlem; de commies 3" klasse P. M. Caland te Leiden en de surnumerair J. A. van de Velde te Amsterdam. Volgens de Zwolsche courant zou het voorgenomen taal- en letterkundig congres te Leidea niet doorgaan ten gevolge der geringe belangstellingdoor de letter kundigen in Nederland en België aan den dag gelegd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op voorstel van mr. van Nierop, met 18 tegen 11 stemmen besloten een adres aan de regeering io te dienen met verzoek om, naar aanleiding van het ongunstige jaarverslag der Amsterdamsche kanaalmaatschappijspoedig afdoende maatregelen te nemea tot verzekering der voltouiiog van het Noordzeekanaal. Burgemeester eo wethouders bestreden het voorstel, dewijl zij ofschoon zij hetzelfde doel wen8cben, het niet doelmatig achtten zich daartoe nn tot de regeeriDg te wenden. Oader de voorstemmers behcorde ook de heer Corver Hooft, commissaris der kanaa. maatschappij Met het stoomschip Holland, vertrekkende van Rotter dam, is den 7en dezer gelegenheid tot het verzenden van brieven naar Java. De laatste buslichting geschiedt te Rotterdam des voormiddag» te U uren 25 minuten. Uit het verslag der Maatschappij van weldadigheid over het jaar 1873, uitgebracht in de to Amsterdam op den 2<n Juni gehoudene algemeeue vergadering, blijkt dat de bevolking der kolonie op het einde van 1873 uit 1983 percODeu bestond met inbegrip der ambtenaren. Opvoeding ou onderwijs geven reden tot tevredenheid. Het afgelnopen jiar i3 over het algemeen bevredigend geweest; de fabriekmatige arbeid, ofschoon vooruit gaande, levert ccbter nog altijd verlies op. Het aantal leden is verminderd, doch de sympathie, voor zoover die nit de giften blijkt, toegenomen. Zoo schonk oen onbekende de som van ƒ8000, welke met de reeds vroeger van denzelfden weldoener ontvangen giften een kapitaal van 53,000 uitmaakt. Z. M. de koning schonk 500, priuses Marianne ƒ1000 en deze verhoogde haar bijdrage nog met 400. Voor het bedrijfskapitaal werd bovendieD /3000 ontvangen ook boekwerken voor de bibliotheek en andere giften kwamen in. Na goedkenriog der balans en herbenoeming van den aftredenden commissaris, den heer Manger Cats, werd nog besloten in 1874 geen nieuwe buisgezinnen op te nemen en de vergadering daarna gesloten. De groothertog van S^kst n-Weimar heeft met zijne gemalin Dinsdag deo dag te Haarlem doorgebracht en do schilderijen-verzamelingen en openbare inrichtin gen aldaar bezichtigd. Een door zestig dames onderteekend adres tegen de mishandeling van diereu is aan Z. M. den koning aan geboden. Vanwege het departement van binnenlandscbe zaken worden in den laatsten tijd weder grondboringen gedaan, met het oog op het bekende plan tot droogmaking van het grootste gedeelte der Zuiderzee. De uitBlag moet zeer bevredigend wezen. Voor de viering van het tier jarig bestaan der inrich ting van onderwijs in de Iodiscbe taal-, land-en volken kunde te Delft wordt door de studenten aldaar een leest voor bert id. De hoofdambtenaren der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen hebben gisteren den directeur- generaal dier maatschappij mr. F. 's Jacob in het Amstel- hotel te Amsterdam een dinti aaugebo len, bij gelegen heid zijner benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Benoemingen en besluiten. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Enkhuizen mr. C. A. (Jau, advocaat te Zierikzee. IJKEES. Eervol ontslag verleend, met ingang van 15 Juli a., aan B. P. Bogaerts, ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsente Avenhorn c. a. J. Roverhoff, thans ontvanger dei zelfde middelen te Uoogerwoud c. a.} en te Oegstgeest c. a. H. Scholtens, thans ontvanger der zelfde middelen te Willemstad c. a. Ouderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot directrice der hoogere Livgerschool voor meiej;s aldaar mejuffrouw B. T. de Bouvê, directrice der stedelijke inrichting voor meisjes te Zwolle. Kerknieuws. Ia de zaak van de kerkvoogden te lugeu tegen de weigerachügen tot betaling van den door kerkvoogden uitgeschreven kerkelijken omslag, werd Ziterdag j'. door den kantonrechter te Tiel uitspraak gedaan. Bij een uitvoerig gemotiveerd vonnis verklaarde de kan tonrechter de bezwaren der opposanten tegen het heffen van kerkelijken omslag door kerkvoogden bovenge noemd, ongegrond, als zijnde dezo wettig door de notabelen en deze laatsten door de manslidmaten ver kozen, eo daar uit het getuigenverhoor gebleken was, dat bet algemeen reglement te logen bij behoorlijk gehouden stemming was aangenomen ea art. 12 van dat reglement kerkvoogden de bevoegdheid schenkt om hoofdelijken omslag te beffen, werd aan eischers hunre vordering toegewezen en de hoofdelijke omslag invor derbaar verklaard. Marino en leger. De laitenant ter zee 1® klasse J. C. Joekes wordt met den lfa Juli a. gedetacheerd bij de directie der marine te Amsterdam, ter waarneming der betrekking van officier van politie. De luitenant ter zee le klasse H. A. de Smit van den Broecke wordt met den lcn Juli a. toegevoegd aan den chef der bydrographie bij het departement van marine. Zr. M". fregat Prins van Oranje wordt van de rijks werf te Amsterdam, waar het schip in conservatie ligt, door Zr. M\ stoomschip de Valk afgehaald en naar Hellevoetsluis gesleept, om aldaar bet afgekeurde fregat de Rijn als wachtschip te vervangen. Voorts znllen naar men verneemt zoo te Hellevoet- sluis als te Nieuwediep eenige voor den dienst onge schikte bonten oorlogschepen gesloopt worden, ODder welke o. a. het fregat. Hollanddat nog nooit in dienst is geweest. Rechtzaken. De persoon van Frohnsdorff is door het provinciaal gerechtshof te Utrecht, wegens het opzettelijk doen ontstaan van gevaar voor den endtrein nabij Drieber gen veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Bij den hoogen raad is gisteren behandeld het hooger beroep van het openbaar ministerie tegen een voonis van den kantonrechter te Eindhoven, waarbij een ingezeten aldaar van rechtsvervolging was ontslagen, bij een aanklacht als had hij gehandeld tegen een ver ordening volgens welke de ingezetenen de straten voor hun woningen alleen op Maandag Woensdag of Zaterdag mogen reiaigenof op den vorigen dagals een feestdag op een dier dagen invalt. De beklaagde, die Israëliet is, had des Vrijdags de straat geveegd en de kanton rechter meendedat bij te recht het woord „feestdag" op den sabbath bad toegepast. De advocaat mr. W. A. Jacobson lichtte dit nader toe en ook bet openbaar ministerie bij den hoogen raad (de advocaat generaal mr. Poli?) vereenigde zich er mede. Wel was bij de verordening te Eindhoven blijkbaar vooral gelet op de meerderheid der iöwoners, die katholiek is; zij wilde blijkbaar niet, dat bij voorbeeld op Allerheiligen van 1873 of op Maria hemelvaart in 1874, die beide op Zaterdag vielen, de straatreiniging plaats had, niet de algemeene Christelijke feestdagen waien bedoeld, gelijk uit bet woord „invalt" blijkt, maar ook de overige beil:ge dagen. Ea dit aannemende, moet men ook de Israëlieten op sab'oath vrijstellenhet zou leitei knechterij zijn de verordening alleen op katholieken tos te passen; allen moeten gelijke rechten hebben. De heer Jacobson wees er nog op, dat in de 17 j eren, die de verordening bestaatgeen katholiek is vervolgd ofschoon toeh in dien tijd wel katholieke feestdagen op een der verboden dagen zullen zijn ingevallen. De hooge raad zal den 29ÏB Juni uitspraak doeo. Koloniën. Benoemd tot leden der commissie belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van heteximeu voor Iadische ambtenaren: tot lid en voorzitter rtr. W. R. baron van Hoëvell, lid van den raad van state te's Gra- venhage; tot ledend«\ P. J. Veth en mr. P. A. van der Lith, hoogleeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Iadischo taal, land- en volkenkunde, te Lsiden; J.J. Meinsma, dr. A. W. T. Juynboll, J. R. P. F. Gonggrijp en C. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling vau onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ne- derlandsch-Iodiö, te Delft; A. C. Vreede, privaat docent aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, teL'iden; G. J. Gr ishuis, laatstelijk ambtcDoar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, thans tijdelijk privaat docent aan do rijksinstelling voor onderwijs in Indische taai-, land- en volkenkunde, te Leiden; drB. F. Mattheö afgevaardigde van het. Nedeilindsch bijbelgenootschap, thans te 'a Gravenhage; H. Kleyn van de Poll, oud- resident op Java, te Utrecht; ujr. P. J. Roosegaarde Bisschop, raadsheer in het hooggerechtshof van Neder- landsch Iadië, tbaus met verlof hier to lande u te Arnhem; jonkheer D. F. van Alphen, laatstelijk assis tent-resident, van Bondowoso (Bezoeki), thans met verlof hier te lands, te's Gravenhage; F. G. vaa Delden, laatstelijk assistent-resident van Kraksan (Proboliogo),

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1