▼an het 5e, R. A. Jacksonvan het 88 regimentmits gaders de sergeanten P. W. Bosboom, van het regi ment grenadiers en jagers, en W. Carbentus, van het 6e regiment; bij het 8e regiment, de sergeanten N. ten Broek, van bet regiment grenadiers en jagers, W. F. K. Bi8choff van Heemskerk, van het instructie-bataljon, en F. A. Einthoven, van het 6e regiment, alsmede de sergeaDt titulair C. H. M. de Man, van het korps. Benoemd tot 2" luitenant bij het wapsn der cavalerie bjj het le regiment huzaren de wachtmeester-titulair jhr. A. S. E. van Tets, van het korps; bij het regi ment huzarende wachtmeester-titulair W. J. Kips, van het 28 regiment huzaren. Benoemd tot 2fn luitenant bij het wapen der artillerie bij het regiment veld artillerie de sergeaut-titulair J. M. Brants, van bet 28 regiment vesting artillerie; bij het 1* regiment vesting-artillerie, de sergeant J. A. van Dapperenmede van het 2* regiment vestiog-artillerie bij het 2* regiment vestiog-artillerie, de sergeant-titu lair W. L. Brocx, van het 1# regiment vesting artillerie; bij het 3e regiment vesting-artillerie, de sergeanten A. H. Hnart, van het 2*, en P. van Dun teren van het l8 regiment vesting-artillerie. Eervol ontslag uit Zr. M'. militairen dienst verleend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande aanwezigen luitenant kolonel der genie van het leger in Nederlandscb-Indië J. Schkfer. Ouderwijs. Aan de heeren F. P. H. van Aalst, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage, en G. L. Nicoud, leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de inrichtingen van hooger en middelbaar on derwijs te Deventer, is op hun verzoek eervol ont slag verleend, aan laatstgenoemde wegens redenen van gezondheid. In eene gisteren gehoudene zitting van den Haagschen gemeenteraad werd met 20 tegen 14 stem men verworpen een voorstel van den.heer Polak, gedaan naar aanleiding van het ingekomen adres van cura toren van het gymnasium, om op het vroeger genomen besluit tot verhooging van het leergeld met f 50 terug te komen. De voorsteller betoogde dat hoe weinig raadzaam het ook in gewone gevallen zijn mocht, op genomen besluiten terug te komen, men zich toch niet mocht laten weerhouden door de vrees dat de waardigheid van den gemeenteraad daardoor aangetast zou kunnen worden. Hij meende dat de zaak onvoorbereid in behandeling was genomen en dat het besluit dien tengevolge als bij verrassing gevallen was. De heer de Pinto, van wien indertijd de verhoo ging is uitgegaan, gaf in overweging de kostelooze plaatsing op het gymnasium van jongelingendie aanleg bezitten voor studiën, doch wier ouders tot de minder gegoede klasse behooren. Naar zijne meening was dit een maatregel van gezond liberalisme. Een voorstel, daartoe door hem ingediend, werd in han den gesteld van de commissie voor de belastingen om advies. In eene volgende vergadering zal de verordening omtrent de wijze van heffing van het verhoogd leer geld worden afgedaan. Kerknieuws. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente t9 Utrecht zijn geplaatst de heeren E. A. G. van Hoogenhuijzete Steenwijk, C. F. Gronemeijer, te Apeldoorn, en C. A. Renier, te Bergsehcnhoek. Marino en leger. De kapitein ter zee J. F. Koopman, laatstelijk bevelhebber van Zr. M». schroetstoomschip Djambi, die geacht wordt met den 9" April jl. eervol van het bevel over gemelden bodem te zijn ontheven, en de officier van administratie 1« klasse J. A. Waldeck, laatstelijk gediend hebbende aan boord van genoemd schroef stoomschip, beiden met particuliere gelegenheid den 24" Mei jl. in Nederland teruggekeerdworden met dat tydstip op nonactiviteit gesteld. De officier van administratie 28 klasse G. D. van Werdt wordt met den 16e0 dezer geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. De le luitenants Pikart, Ardesch van Hamel en Buitendijk zijn vau het 6e regiment te Breda bi het te Gorinchem liggende bataljon daarvan overgeplaatst. Knnstnieuws. Op den 70ea verjaardag van wijlen den dichter Tollens werd in der tijd door eenige vereerders een Tollens-fonds opgericht, bestemd tot ondersteuning der hulpbehoevende betrekkingen van overleden proza- Behrij vers en dichters. Zoolang Tollens leefde, was z^ne afkeerigheid van alles wat naar marktgeschreeuw geleekeen hinderpaal om aan dit fonds veel openbaarheid te geven. Thans echter wordt door de directie aangekondigd dat nit de kas van het fonds in den loop van dit jaar twee gratificatiën zijn uitgereikt. Ter verdere bevordering dezer goede zaak vermel den wij nog dat de directie van het fonds bestaat uit de heerenjonkheer mr. I. de Bosch Kemper, voorzitter; J. de Vos Jaesz., penningmeester, A. J. de Buil, se cretaris, allen te Amsterdam; m*. H. P. J. Tollens te Leideuprofessor B. ter Haarte Utrechtmr. C. H. B. Boot en mr. D. H. Levyssohu Nor man, te 'sGra- venhage, m*. W. S. van Reesema, te Rotterdam. De verdienstelijke schilder H. A. van Trigt, ge boren te Dordrecht en thans te Hilversum wonende, is benoemd tot ridder der orde van den gouden leeuw van Nassau. Een Amerikaansch kunstenaar van Nederland- sche geboorte is voornemens dezen zomer zijn vader land te bezoeken. De heer Henri Appy, violist, muziekmeester en thans directeur der muziek academie te Rochester (in den staat New-York)die vóór 24 jaTen naar Amerika vertrok, komt eenigen tijd in Ne derland doorbrengen. De heer W. Deckers jr.de bekende bariton zanger te'sHertogenbosch, heeft van de Amsterdamsche feestcommissie vier prachtige gouden ovevhemdknoopjes met paarlen ten geschenke bekomen als een bewijs van erkentelijkheid voor zijne voortreffelijke voor dracht der schoone compositie van Verhulstbij gele genheid van het kroningsfeest. Landbouw. Door de commissie vau beoordeeling bij den in April te Haarlemmermeer gehouden wedstrijd van zaai- machinen zijn toegekendde l8 prijs aan Boeke Huidekoper te Groningen, voor eene zaaimacbine met rond stuurrad van Priest, Waalnough Michel; de 28 aan de wed. J. C. Massee Zoon te Goes voor idem van Smyth Sons; en de 3e aan J. Peignatt C°. te Amsterdam, voor idem van Horueby Sons. Koloniën. Uit Bali, waar in het vorige jaar de toenmalige vorst van Boelè èug, die de bevolking onderdrukte, door een even snel genomen als krachtig uitgevoerd besluit van den gouverneur-generaal werd gevangen ge nomen en verbannen, wordt het volgende aan het Algemeen Dagblad van Nederl. Indië geschreven: Eergisteren dus den 25en Maart moet op de hoofd plaats het bericht zijn aangekomen, dat zekere Goesti Ngoerah (zoo wordt hij gemeenlijk genoemd)gewezen radja van Boelèlèng en vader van den pretendent Goesti Bebed, zich Daar oostelijk Boelèlèng had begeven en daar verschillende dessa's rondtrok om zijne vrienden eu partijgenooten tot deelname aan een soort van coup <T état uit te noodigen. Deze bestond bieriD, dat men gezamenlijk naar Singha-radja komen, het verlaten pa leis zonder meer intrekken en Goesti Bebed tot vorst vau Boelèlècg zou uitroepen. Als ge weet dat de poeri of kratOD op slechts een paar honderd pas van de As8istentswoning gelegen is, dan noemt ge dat zeker met ons een koen besluit. Nog koener was echter onze assistent residentdie gisteren de dag voor den coup (F état bestemd in den vroegen morgenalleen van den djaksa en een of twee oppassers vergezeldoostwaarts trok om den aanlegger van het komplotmeergemelden Goesti Ngoerah, te gaan opzoeken. Volgens gerucht zou bij te Sangsit zijn. Toen men hem daar niet vond reed men verder naar Boengkoelan, het eigenlijke broei nest van al deze oploopen. De vogel was echter gevlogen. Gelukkig had de assistent-resident bevel gegeven om Goesti Ngoerah, zoo bij zich ergens vertoondemet een zoet lijolje aan te houden en zie, tegen den middag vond men den gezochte op den passer te Sangsit rus tig op zijne bevelen zitten wachten. Even rustig en gewillig voldeed hij aaD de uitnoodiging om mede naar de hoofdplaats te rijden. Hoewel de markt tamelijk bezet was, scheen niemand notitie van de zaak te nemen. Ook hier op de hoofdplaats kondigde niets eenige agitatie onder de bevolking aan toen de kleine cavalcade voorbij het paleis naar de gouvernementswoning reed. Tehuis gekomen gunde de assistent-resident zichnaar ik hoor, nauwelijks den tijd om eeo hapje rijst te nemen, en toen wij allen dachten, dat hij ziju welverdiend mid dagslaapje genoot, draafde hij met zijn gezelschap op den weg naar Tamoekoes, waar, terstond na aankomst, eene prauw afgehuurd en met Goesti Ngoerah en een oppasser aan boord onder zeil gezonden werd. Is de wiad gunstig geweest, dan bevindt deze Balineesche Napoleon zich op 'toogcnblik reeds te Banjoewangi, waar men hem zeker wel eenige dagen zal aanhouden om tot bedaren te komen. Eod zijner zonen niet de kroonpretendent is vrijwillig met hem medegegaaD. Gemengde berichten. Mr. W. C. Mees, secretaris der Nederlandsche bank, heeft den l8» Juni het vijf en twintigjarig herinnerings feest van zijne aanvaarding dier betrekking gevierd. In een extra-politieblaadje wordt gesignaleerd de persoon van D. de J., oud 30 jaren, wonende te Rot terdam, loopknecht bij den heer S. Hij wordt verdacht van diefstal eener som van 3129.90. De vrees bestaat, dat hij naar Engeland vertrokken is of zal trachten daarheen te gaan. De specie is door hem in Engelsch geld verwisseld. Te Rotterdam werd gisteren in de sociëteit den Doele aan ongeveer vierduizend kinderen van de koste looze en de tasschenscholen een feest gegeven, dat, dank zij de medewerking van personen uit all£ stan den, uitmuntend slaagde. Den 31fm Mei is te Harlingen de Engelsche stoomboot Grassmerede eerste eener geregelde stoom- liju tusschen Newcastle en Harlingen aangekomen. Het schip is bijzonder voor de haven gebouwd, laadt 400 ton en gaat slechts 10£ tot 11 voet diep. Burgemeester en wethouders van Roermond heb ben aan den gemeenteraad voorgesteld, met wijziging der instructie voor de onderwijzers in de lagere scho len dier gemeente, aan de hoofd- en hulponderwijzers en kweekelingen te verbieden artikelen te schrgven of te leveren voor uitgevers van couranten. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant is de oorzaak van dit voorstel het enkele vermoeden dat een onderwijzer artikelen in eene liberale courant schrijft. Het Amt8gericht te Fulda beeft de tien dertien jarige meisjes, die den pastoor Helfrich bij gelegenheid zijner gevangenneming een blijk van sympathie gegeven hebben, vrijgesproken van de tegen haar ingebrachte aanklacht van verstoring der openbare rust. De recht bank beschouwde het gebeurde als eene onschuldige demonstratie, welke het karakter van overtreding der strafwet geheel en al miste. Volgens le Figaro worden niet minder dan 18000 exemplaren van de Revue des deux Mondes gedrukt en verkocht. Het tijdschrift, dat sedert 1829 bestaat, is het eigendom van aandeelhouders, wier actiën van 1000 franken somtijds een dividend genieten van 2000 franken per jaar. Bovendien genieten de medewerkers van de Revue een honorarium dat gewoonlijk 200 franken per vel druks van 16 bladzijden bedraagt; maar voor celebriteiten zooals George Sand en anderen somtijds tot 500 franken per vel stijgt. Volgens the Times is de zoon van Napoleon III niet op het examen in de artillerie te Woolwich afgewe. zen en toont de prins daarentegen buitengewone be kwaamheden vooral voor de wiskundige vakken. De booze wereld zal misschien zeggen dat the Times een te galant blad is om aan eene zoo interessante en hooggeplaatste dame als keizerin Engénie het genoegen te weigeren, een onaangenaam bericht omtrent haar lieveling tegengesproken te zien. Meermalen maakten wij reeds melding van de enquête welke in Engeland op voorstel van het par lementslid Plimsoll wordt ingesteld naar het ouder Engelsche reeders en scheepsgezagvoerders bestaande misbruik om onzeewaardige en slecht uitgeruste sche pen naar zee te zenden. Een nieuw staaltje dier roe keloosheid viel vóór korten tijd te Valparaiso voor. De Tacna, een stoomschip van de Pacific steam navigation company, verliet den 7m Maart de haven, met bestemming langs de kust van Zuid-Amerika naar Los Vilos. Een paar uren in zee zijnde begon het schip, bij het heerlijkste weder, te zinken en sleepte, ondanks alle aangewende pogingen om door het over boord werpen der lading het te verlichten19 passa giers, meest dames, met zich in de diepte, terwijl de kapitein en de bemanning er in slaagden zich in de sloepen te redden. Een onderzoek werd op initiatief van den Engelschen consul ingesteld door eene commissie van twee Engel sche zeeofficieren en andere deskundigen, welke ver klaarden dat het schip overladen was geweest, vooral op het dek en zelfs op het hurricaue-dek (bovenste, lichtste dek), en dat het dientengevolge op zijde gevallen en als een steen gezonken was. Daar de gezagvoerder Hyde alleen voor eene EDgelsche recht bank terecht koo staan, trachtte hij zich met eene stoomboot naar zijn vaderland te begeven, doch de regeering vao Chili liet hem aaoboudea en in de gevangenis werpen. Over deze schending van het volkenrecht is thans tusschen Chili en de Engelsche regeering een geschil hangende, doch ieder, ook in Eogeland, hoopt dat de gezagvoerder zijne verdiende straf niet zal ontgaan. De Société des geus de lettres teParijsheeft de ge wezen leden vau de commune Razoua en Jules Vallés van hun lidmaatschap vervallen verklaard. Felix Pyat en Pascal Grousset, die een zooveel [gewichtiger rol in den opstand gespeeld hebben, zijn daarentegen in de vereeniging gebleven. De heer Charles Fontainas, vroeger wethouder, speciaal belast met het openbaar onderwijs te Brussel, heeft eeu tweegveecht gehad met den ingenieur Firmin Lehembre, die aan de gevolgen der in het duel ont- vaDgene woud overleden is. Aanleiding hiertoe was

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2