Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Christelijk gerefor meerde gemeeDte te Ambt-Volïenhove, provincie Over- jjsel, de heer A. Brink, te Neuzen. Marine en leger. Gisteren ochtend is ter reede van Nienwediep gean kerd Zr. M®. transportschip Java, komende van de Kaap de Goede Hoop, en aan boord hebbende de machine en den inventaris beneveos de rqu page van het aan de Kaap afgekeurde stoomschip Djambi. De état-major is als volgt: kapitein-luitenant ter zee A. J. van Mansveltfeommandant; luitenant ter zee le klasse W. J. Adams, 1® cfficier; luitenants ter zee 2® klasse J. A. Meijer, W. A. Buitendijk, jonkheer J. C. L. Schmidt auf Altenstadt en C. Vreede; adel borsten 1® klasse C. F. de Ruyter de Wildt, It. Betz, H. Rudolph jonkheer J. A. G. van der Staal, W. P. A. M. Kluit, O. H. Kuyck J. D. Heyning, F. van den Berg, H. P. Netscher, F. C. Granpró Molière, P. T. M. van Leeuwen, J. H. Calmeijer en L. Adriani, officier van gezondheid 1° klasse H. C. Steenbergen; officier van administratie, J. H. C. Ten Hove; scheepsklerken J.F. de Meester en H. A. Engeringh. Aan boord van de Java bevond zich ook de ótat- major van Zr. M\ stoomschip Djambialsluitenant ter zee le klasse E. Simon van der Aa, luitenant ter zee 2® klasje J. P. Wesseünk, L. A. H. Lamie, J. G. Roozenburg, J. Cardinaal en C. Pels Rijcken, officier van gezondheid H. Evertse; officier van administratie 3e klasse T. D. ClarcksoD; scheepsklerken K. J. v. d. Bossche en O. R. Paehlig. Kunstnieuws. DeHaagsche zangvereenigingCaecilia zal den 12®D Julia, aan het zangcoucours te Gent deelnemen. Den 18®n en lSen Juni a. zal to Haarlem, onder bestuur der zaugvereeniging Zing- en Vriendschap, een zangersfeest plaats hebben, waarbij o. a. zullen medewerken de vereeaigingen Euterpe en Amstel's mannenkoor uit AmsterdamCaecilia uit den Haag en Amphion uit Rotterdam terwijl de componisten Heinze, Hol en Meijroos in persjon de uitvoering hunner wer ken zullen besturen. Gemengde berichten. Zondag werd te 's Gravenhage de algemeene ver gadering der or Je van vrijmetselaren, behoorende tot het Gioot-Oostengehouden. Het badseizoen te Scheveningen wordt officieel den 8S" Juni geopend. Het te Groningen bestaande conservatieve dag blad de Noordstar houdt met 1 Juli a. op te verschij nen. De hoofdredacteurde heer de Vries, gaat over tot de redactie van het Haagscfi Dagblad. Donderdag a. vertrekken eeuige gezinnen nit de Noordelijke provinciën des lacd3 van Zwol naar Am sterdam om met nog meer daar verzamelde bekeerden tot het Mormonisme, onder geleide van don Mormonen- zendeling van Dijk, over Liverpool de reis nsar Ame rika te aanvaarden. Het getal Mormonen die zich te Liverpool zullen inschepen, wordt op ruim 900geschat. Na de opening van den Oosterspoorweg zal een geregelde omnibusdienst van Naarden naar het sta tion Busaeai en een andere van 's Gravtland op Hil versum geopend worden. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Zaterdag is te Neuzen door het bestuur der water- keerirg van den calamiteuzen Nieuwen Nenzenpolder aanbesteed: 1° Het herstel, de vernieuwing en het eenjarig onderhoud van de aarde, kram-en njswerken aan de waterkeeriug van genoemden polder, waarvan aannemer is geworden de heer Toolens, te Hoek, voor 15,600; en 2° het maken van werken tot dijksver- betering en tot verdediging van den oever van den polder; biervan is aannemer geworden de heer C. Ros kam Jz., te Sliedrechtvoor 33 000. Th érmomete rstand. 1 Juni 'sav.lln.63gr. 2 's morg. 7 n. gr. 68 's mid d. 1 n. 80 gr. 'a av. 6 n. 76 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. ZiltiDg van JDiosdag 2 Jon». (Per telegraaf.) Bij de opening der vergadering bleek dat het wettig vereiecht wordend aantal leden niet tegenwoordig was. Is iogekomen eene kennisgeving van den heer van Hardenbroek van Lcckhorst, dat hij zijn ontslag als lid der kamer neemt, benevens sappietoire begrootïn- gen voor de departementen van binnen- en buitenlajdsche zaken over bet dienstjaar 1874. De genoemde logrootineen strekken tot den aankoop van een peieeel op den Kneuterdijk te 's Gravenhage, bistemd om ingericht te worden tot hotel voor het departement van baiteolsndsche zaken; tot de toeken ning der veieiscbte toelagen voor de op'eiding van onderwijzers in dc landbouwkunde en tot verleening eener subsidie ten behoeve der internationale tentoon stelling te Philadelphia, in 1876. ÖuitmlöTiÖ. Algemeen overzicht. De nationale vergadering van Frankrijk heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp op de gemeentelijke verkiezingen. De discussiën werden geopend door een lid van de repu- blikeicsche linkerzijde, den heer Jozondie in de eerste plaats wees op de verandering in de gevoelens van de meerderheid der vergadering, welke vroeger gun stig voor decentralisatie warendoch tegenwoordig er tegen zijn. Hij verdedigde vervolgens de decen tralisatie, en betoogde dat bet algemeen stemrecht de eenige goede basis voor de Fransche maatschappij is. Waarom zou men dien dan vernietigen en wetten maken die in strijd zijn met den wil der natie? Dat is geen parlementarisme, maar het despotisme van eene verte genwoordigende vergadering. Gedurende drie jaren heb ben de kiezers zich voor de republiek verklaard, en de vergadering is verplicht den wil van dat land te gehoorzamen. Hij verzocht aan de vergadering om niet tot de twseda lezing van het ontwerp over te gaan, omdat dit in strijd was met de wenscben van bet volk. De heer d'Haussonville, lid van het rechter-centrum, vereenigde zich met het verzoek van den heer Jozon, maar op andere gronden. Hij kon zich niet voreenigen met een verschillend stelsel van verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging en voor de gemeenteraden. Hij wees op de gevaren, die uit eene beperkiog van het algemeen stemrecht zouden voortvloeien, omdat men daardoor aan eene partij (do Bonapartietische) die de rampen welke zij over Frankrijk heeft gebracht wil trachten te doen vergeten, een geducht wapen in de handen zou geven. Men had getracht de coDStitutio- neele monarchie in te voerendoch het grootste ge deelte der legitimisten had daarmede den draak gesto ken, en de monarchie van het droit divin was niet tot stand gekomen, omdat het een soort goddelijk leerstuk is en ook omdat geen der aangegane verplichtingen was nageleefd. Hij hoopte, dat de vergadering niet zou uiteengaan alvorens zij de constitntioneele wetten had vastgesteld. Nadat nog de heer Lolèvre-Pontalis, van de rechter zijde, het wetsontwerp had verdedigd, ging do verga dering tot stemming over en besloot met 394 tegen 298 stemman tot de tweede iezing van bet wetsontwerp op de algemeene verkiezingen over te gaan en het wetsontwerp, betreffende de gemeentelijke organisatie in behandeling te nemen. De minister van binuenland- sche zaken, de teer dé' Fourtoa, verzocht aan de vergaderingdat zij het recht tot benoeming der mai- res aan do regeering zou overlaten. De vergadering heeft vervolgens nog verschillende andere zaken behandeld. In antwoord op door sommige leden gedane vragen, hebben de beeren Mathieu Bodet en Lavergne, presidenten van de commissiën der bud getten voor 1875 en 1874, verklaard dat geen ontwerpen voor nieuwe belastingen tot aanvulling van het budget bij de commissiën zijn ingekomendoch door den heer Deeeiligny werd hierop namens het vorige ministerie te kennen gegeven, dat een wetsontwerp tot dekking van het deficit aan den raad vao state was gezonden. Ten slutte verwierp de vergadering het voorstel tot heffing van belasting op het zout. Te Parijs is aangekomen de beer Labadie, voor malig voorzitter van den ontbonden departementalen raad van Boucbes du Rtönedie verzocht heeft om door de commissie, belast met bet onderzoek van het wetsontwerp ter benoeming van een voorloopige eoinmïs- sio voor dat departement, te worden geboord. He: wetsontwerp is in de commissie goed ontvangenzoodat men een gunstig rapport kan verwachten. Het feitelijke nieuws is heden al zeer Echaarsch. Het fraaie weder lokt ministers, afgevaardigden, diploma ten en alle mogelijke politici naar buiten, waar zij gedurende eenigen tijd aan hun geest een dikwijls zeer wenschelijke co weldadige opfrisscbiDg gunnen maar intusschen moeten de groote politieke bladen zich be helpen met eigenlijk reeds geheel uitgeputte onderwerpen nog eens te behandelen en vandaar dan waarschijnlijk ook, dat de quaestie van de canaidatuur voor den Spaanschen troon zoo sterk door hen wordt geëxploi teerd. Een brief door Rochcfort, die zich te New- York bevindt, io een Amerikaansch blad geplaatst, kon misscbieG een geweneebte süeiding geven. Dc voormalige redacteur van de Lanterne rechtvaardigt daarin de handeling de. commune en kenrt de brand stichtingen en executiën in haren naam gepleegd goed, terwijl hij het lijden der comamnunalisten in Caladouië in verschrikkelijke kleuren maalt. Uit Sydney wordt de aankomst van een nieuwen vluchteling uit Nienw Caledonië, een voormalig kolonel der commune, gemeld. Volgens een telegram uit Berlijn i3 het zeker, dat de internationale conferentie, betreffende dc persoon lijke rechten io tijd van oorloe-, den 27r> Juli te Brussel zal bijeenkomen, en dat alle Europeescte mogendheden zich zullen doen vertegenwoordigen. Men zal het pro gramma vo'gen door prins Gortcbakoff ontworpen. De Carlisten hebben de gemeenschap tusschen Hernani en Sint Sebastiaan verbroken, en met het garnizoen van laatstgenoemde plaats verscheidene schermutselingen gehad, waarin van beide zijden verliezen zijn geleden. Belgische brieven. Gent, 31 Mei. De kiesstrijd nadert met ras3che schredeDde pole miek der dagbladen is in vollen gang en van weers kanten zijn liberalea en katholieken ijverig aan het werk om kiezers voor hunne partij te winnen. Vrijdag 11. heeft de liberale grondwettelijke vereeniging van Gent eene algemeene vergadering gehouden tot het aanwijzen der defiaitieve candidat.cn voor de verkiezingen van 9 Juni, voor den senaat en de kamer van volksverte genwoordigers. Da vergadering was zeer talrijk behalve 2 leden der vereeuigiug bevond zich nog een groot getal liberale kiezers in de groote benedenzaal van het stadhuis vereenigd. De indrukdoor do verschillende redevoeringen der caudidaten gemaakt, is zeer groot geweest. De werke loosheid waarin het ministerie gedurende do vier jaren vau zijn bestuur in een politiek opzicht is gebleven, werd door de redenaars hevig gegispt en zij drukten vooral op de verzwaring der oorlogslasten, die de katholieken, vóór zij aan het bewind kwamen, hadden be loofd te verminderen, en die zij integendeel aanmerkelijk verzwaard hebben. De wet van 1842, die aan de gees telijken het recht toekent om met gezag bekleed in de scholen van lager onderwijs te komen, werd algemeen aangewezen om bij het aankomen van een liberaal minis terie herzien te worden, teneinde den geestelijken dat gezag te ontnemen, waarvan zij een slecht gebruik maken. De voltooiing van het kanaal van Neuzen is ook een pant geweest dat den candidaten is aanbevolen en allen hebben beloofd er zich ijverig op toe te leggen, als zij gekozen wordenom dit belangrijk werk voor Gent zooveel mogelijk te doen bespoedigen. De geest drift welke in deze vergadering heerschte ovortreft al wat wij nog in dergelijko politieke bijeenkomsten ge- zien hebben. De eendracht der verschillende liberale nuances is volkomen en allen, zonder uitzondering, beloofden hunne medewerking, wat ook de uitslag zou zijn der stemming tot het aan wij ze o der defiuitieve candidaten. De stembus is opengebleven tot gisteren middag zes uren; ziehier den uitslig: Candidaten voor deo senaat: Delecourt bekwam 678, Ed. Jcquemijna 679, Ad. Neijt 675 stemmen. Voor de kamer der volksvertegenwoordigers: d'El- houngno 664, de Kerchove de Dinterghem 669, A. Lippens 674, Rjlin Jaequemijas 629, Jules van der Stichelen 619, Gd. Willequet 601 en Julius Vuylsteke 400 steramen. Deze heeren werden allen als defini tieve candidaten uitgeroepen. D3 heer Groverman, die maar 347 stemmen had bekomen, kwam natnurlijk niet in aanmerking. Onder deze lijst zijn verscheidene mannen met groot talentonder anderen de heer d'Elhcuogoe, een der beste rechtsgeleerden en redenaars van het land de heer Rolin Jacquemijns is een goed redenaar en bekwaam publicist; de beer Delecourt is insgelijks een zeer bekwaam redenaarde heer van der Stfcbelen is de gewezen minis ter van openbare werken en de heer Julius Vuylsteke, de bekende flamingant, is een man wet veel grondige kennis bedeeld; de overige candidatea zijn alle gunstig bekende personen onzer stad, waaronder zich de heer burgemeester de Kerchove de Denterghem bevindt, die onlangs tot lid van den senaat gekozen was in vervanging van een overleden katholieken senateur, wiens mandaat hij heeft voleindigd. Heden, Zondag namiddag, houdt de katholieke veree- nigiag insgelijks hare algemeene vergadering; al de aftredende leden van den senaat en van de kamer worden wtêr voorgedragen; in plaats van het overle den lid van den sonaat, zal een edelman, do heer de Kerchove de Meijre worden voorgedragen. Alles kondigt aan das de kies worsteling zeer hevig zal zijn, maar ik kan stellig zeggen dat de liberalen veel hoop op overwinning hebbenop grond van het groot getal nieuwo liberale kiezers die zijn inge schreven. Jiïïjczüitdm stttliliffl. Do Eroïca-Synipbonic. De schrijver van de artikels in de Middelburgscbe courant over het aanstaande muziekfeest heeft zeker ons publiek een goeden dienst gedaan door bet in ken nis te breDgen met de op te voeren werken. Velen danken hem, evenal3 wij, voor de belangiijke aanwij zingen, de juiste opmerkingen daarin gegeven. Bij mogo 'tons evenwel ten goede houdeu dat wy zijn beschouwing van de Eicïca Symphoüie niet kunnen dedenen ons gevoelenniet tegenover het zijne, maar

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2